قمار با ضایعات | بررسی بازی Wreckfest

جدیدترین ساخته‌ی خالقان Ridge Racer، بهترین بازی اخیرشان در یک دهه‌ی اخیر است

عنوان Wreckfest مثل استودیوی سازنده‌اش، بالا و پایین‌های زیادی را از زمان عرضه تجربه کرد. حالا پس از چهار سال، نسخه‌ی پی‌سی بازی از طریق استیم منتشر شده و به‌طور رسمی از فاز ارلی اکسس خارج شده است. سازندگان این بازی در استودیو Bugbear، آن را دنباله‌ی معنوی بازی‌های Flatout می‌دانند. از طرفی سابقه‌ی آن‌ها در ساخت بازی‌های ریسینگ و به‌خصوص بازی‌هایی که در آن‌ها «تخریب» نقش اساسی را ایفا می‌کند، یکی از امضاهای این استودیو است. اوضاع برای Wreckfest هم به همین ترتیب است. درست مثل Destruction Derby، ما با اثری روبرو هستیم که تجربه‌ی‌ رانندگی تا سر حد مرگ را یک مرحله جلوتر می‌برد. به لطف فیزیک فوق‌العاده‌ی داخل بازی که به هر نوع برخوردی واکنش نشان می‌دهد، Wreckfest به نسخه‌ای مدرن از این بازی‌ها تبدیل شده که بخش زیادی از آن در گروی رقابت به صورت چندنفره است.

برخوردهای فیزیکی به‌طرز غیرمنتظره‌ای اتفاق می‌افتد و می‌تواند نتیجه‌ی رقابت را کاملا متاثر کند

اول شدن ملاک نیست

وقتی اسم بازی‌های ریسینگ به گوش‌مان می‌خورد، پیش از هر چیزی یاد رقابت و اول شدن می‌افتیم. نه این که شرایط برای همه برابر نباشد، بلکه هیجان اصلی بازی‌های این سبک، وابسته به همین تلاش برای به دست آوردن رتبه‌ی یک است. بازی‌هایی مثل Wreckfest از چنین قانونی پیروی نمی‌کنند و در کنار رانندگی، اصل تخریب را هم به این چرخه وارد می‌کنند. دوام آوردن در بازی به اندازه‌ی از بین بردن حریفان می‌تواند حیاتی باشد. به عبارتی اگر شما از گوی رقابت خارج شوید، مقام آوردن در مسابقه یک امر غیرقابل دست‌یابی است. به همین دلیل زنده ماندن در Wreckfest اولویت بیشتری نسبت به مقام آوردن در یک مسابقه دارد.

کاری که Wreckfest در راستای تخریب‌پذیری انجام می‌دهد، مثال‌زدنی و فوق‌العاده است. فیزیک بازی و تخریب‌پذیری اجزای ماشین آن‌قدر بالاست که آن را از رقابت میان اتومبیل‌ها در مسیرهای خاکی، به یک مسابقه‌ی مرگ تبدیل می‌کند. به هر حال مهم نیست که چقدر راننده‌ی خوبی باشید؛ بازی بر پایه‌ی رانندگی و از بین بردن دیگر راننده‌ها ساخته شده است. نهایتا برای رتبه آوردن مجبور به خارج کردن رقبا از گود خواهید شد. همان‌طور که در چلنج‌هایی که بازی تنظیم کرده هم آمده، Wreckfest تمام مقدمات لازم را برای این که بخواهید تخریب‌پذیری را بچشید، آماده کرده است.

موتور پایه‌ی Bugbear که تحت عنوان Romu شناخته می‌شود، کار سخت را در بازی به دوش می‌کشد. بازی قرار نیست مثل فورتزا موتوراسپورت یک شبیه‌ساز صرف باشد، اما مبانی اولیه را رعایت می‌کند تا حس واقعی رانندگی در یک رالی مرگ به مخاطب دست بدهد. فیزیک اتومبیل‌ها با این که تا حد زیادی منحصر به فرد و نزدیک به واقعیت است، اما هیجان راندن آن را مختل نمی‌کند. حتی در مواقعی که فکر می‌کنید همه نوع خرابی را در بازی دیده‌اید، کافی است با برخورد به یک ماشین دیگر، شاهد پرواز کردن قطعات ریز و درشت آن به آسمان باشید. بازی غافل‌گیری خودش را در موارد حساس رعایت می‌کند و مهم نیست چند رده از بقیه جلوتر باشید؛ همواره احتمال از دست دادن جایگاه شما را تهدید می‌کند.

رالی مرگ

بخش تک‌نفره‌ی Wreckfest به‌خوبی از پس خودش برمی‌آید. درست مثل دیگر ریسینگ‌های شاخص مثل فورتزا یا درایوکلاب، تعداد زیادی مسابقه‌ یکی پس از دیگری برای رقابت آماده شده‌اند. در طول این مسابقات کلاس‌های مختلفی از اتومبیل‌ها در اختیارتان قرار می‌گیرد و بازی به‌مرور مشتش را برایتان باز می‌‎کند. نزدیک به 50 اتومبیل و 20 مسیر مسابقه برای Wreckfest طراحی شده که هرکدام تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد را فراهم می‌کند. مسیرهای مسابقه علاوه بر حالت پیش‌فرضی که دارند، قابل شخصی‌سازی و تغییر هستند. در واقع محتوای تک‌نفره بازی صرفا محدود به بخش Career آن نمی‌شود و بازی یک بخش طراحی مسابقات هم دارد. هرچند که برای وارد شدن به این بخش بهتر است چند ساعت ابتدایی را با Career دست و پنجه نرم کنید، اما جزئیاتی که در این بخش قابل شخصی‌سازی هستند، فوق‌العاده است.

محتوای تک‌نفره‌ی Wreckfast با وجود ده‌ها ساعت سرگرمی‌ای که در خود جای داده، بالاخره به پایان می‌رسد و جای خودش را به بخش چندنفره می‌دهد. رقابت با رقیبان به‌صورت آنلاین، کاری است که سازندگان به‌خوبی آن را تدارک دیده‌اند. با توجه به این که مدت خیلی زیادی از عرضه‌ی بازی نمی‌گذرد، نباید انتظار پلیرهای زیادی را در Wreckfest داشت. با این وجود با هربار تلاش برای وصل شدن به یک لابی، تقریبا قبل از آن که حتی متوجه شده باشید، لابی‌ها پر می‌شود و می‌توانید با دیگران مسابقه دهید. سازنده‌ها کار خودشان را با هوش مصنوعی درست انجام داده‌اند و با این که بازی در هر دو بخش جنس غافل‌گیری خودش را حفظ می‌کند، رقابت کردن با حریفان واقعی شکل دیگری دارد.

جزئیاتی که سازندگان در بازی پیاده کرده‌اند، مثال‌زدنی است. از زمین‌های خاکی گرفته که با ویراژ دادن روی آن‌ها گرد و خاک همه‌ جا بلند می‌شود تا ضایعات آهن و پلاستیک که در اثر برخورد فیزیکی با رقبا به طرز هنرمندانه‌ای از اتومبیل‌تان جدا می‌شود. برخوردها در بازی به‌خوبی پیاده شده‌اند و تقریبا هربار که با یک جسم دیگر برخورد می‌کنید، غافل‌گیر می‌شوید. این در حالی است که بازی هیچ‌وقت به جدیت یک بازی شبیه‌ساز نیست. هرچند که سازندگان سعی در خلق تجربه‌ای جذاب داشته‌اند، اما گاهی این مسئله بیش از حد خودنمایی می‌کند. مثلا در مورد آسیب‌پذیری اتومبیل شما، گاهی خسارات وارده آ‌ن‌قدر جدی است که فکر می‌کنید حتما از دور خارج می‌شوید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. خیلی اوقات ضرباتی که به دیفرانسیل عقب یا جلوی ماشین وارد می‌شود، می‌تواند در واقعیت آن را از کار بیندازد، اما در Wreckfest با این که برخورد از بیرون شبیه‌به واقعیت اتفاق می‌افتد، از داخل هیچ چیزی تغییر نمی‌کند.

دوربین بازی خیلی با بی‌نقص بودن فاصله دارد اما قابل تحمل است

چشم برای چشم

صداگذاری بازی در حد قابل قبولی ظاهر می‌شود. بازی تعداد خیلی زیادی اتومبیل ندارد و البته در این بین امکانات تیونینگ عجیب و غریبی هم در اختیارتان قرار نمی‌دهد. با این حال صدای موتورها به‌خوبی نسبت به دیگر اتومبیل‌ها تفکیک شده است. هر چند در حالی که مسابقه‌ گرم‌تر می‌شود و موسیقی ریتم تندتری می‌گیرد، عملکرد صداگذاری دیگر به چشم نمی‌آید. در واقع بازی مثل ریسینگ‌هایی مثل فورتزا یا درایوکلاب از نظر لایسنس ظاهر نشده و به همین خاطر شاید هیچ‌وقت حس یک اتومبیل در واقعیت را به شما القا نکند. این مسئله زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که مخاطبش کمی پیش‌زمینه در مورد ماشین داشته باشد. موسیقی بازی می‌توانست خیلی بهتر باشد اما تاثیر کم‌کاری آن روی تجربه‌ی کلی آن‌قدر زیاد نیست. اگر مدت‌ها بود که منتظر یک نسخه‌ی جدید از Flatout بودید، شاید Wreckfest بتواند جای خالی آن را در دنیای ریسینگ‌های مدرن پر کند. بازی نه‌ آن‌‎قدر شبیه‌ساز است که دل‌تان را بزند و نه آن‌قدر بی‌ظرافت طراحی شده که به این زودی‌ها از تجربه‌ی آن خسته شوید. بخش تک‌نفره‌ی طولانی در کنار عملکرد خوب بخش آنلاین در کنار قیمت منطقی که بازی، همگی از دلایلی هستند که Wreckfest را به یک گزینه‌ی در دسترس برای طرفداران سبک اتومبیل‌رانی تبدیل می‌کند.

Wreckfest

جلوه‌های بصری، فیزیک و گرافیک، مدل‌های تخریب‌پذیری به بهترین نحو ممکن پیاده شده‌اند، محتوای کافی بخش تک‌نفره و چندنفره
کم‌کاری در زمینه‌ی مسیرها و اتومبیل‌ها، نقش کم شخصی‌سازی
پلتفرم: PC, PS4, XOne
سازنده: Bugbear
ناشر: THQ Nordic
تاریخ عرضه: تیر ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: اتومبیل‌رانی

حتما بخوانید