دلقک‌های قهرمان | بررسی بازی Unruly Heroes

کپی برداری همیشه چیز بدی نیست؛ فقط باید بدانید چه می‌کنید!

همیشه در تب‌وتاب بازی‌های نسل حاضر که می‌خواهند با گرافیک‌های واقع‌گرایانه توی سر هم بزنند، بازی‌های کوچکی عرضه می‌شوند که در نوع خود منحصربه‌فردند. این بازی‌ها موفق می‌شوند توجه عده‌ی زیادی از گیمرها را به خود جلب کنند و با فروش قابل قبولی هم مواجه می‌شوند. برای مثال Darkest Dungeon یکی از همین بازی‌ها بود. عنوانی که از همه نظر بی‌همتا بود و حتی بسیاری به کلون‌سازی از آن مشغل شدند. اگر با این عبارت آشنایی ندارید باید گفت کلون‌سازی به فرایند کپی کردن یک بازی محبوب با تغییرات جزئی گفته می‌شود. جالب است بدانید حتی نسخه‌ای از دارکست دانجن برای اندروید نیز عرضه شده است که باوجود کلون بودن بی‌شباهت به محصول اصلی نیست. حال در این بین بازی‌هایی نیز وجود دارند که نه در بین بازی‌های اوریجینال و نه در بازی کلون قرار می‌گیرند. عنوان Unruly Heroes دقیقاً از همین بازی‌هاست.

هر یک از معماهای بازی فقط با حضور یکی از قهرمانان قابل حل است

نقش و نگار چینی، تم غربی!

آنرولی هیروز که ترکیبی میان دو عنوان محبوب ریمن و تراین است، با استفاده از افسانه‌ی چینی سفری به سوی غرب داستان خود را آغاز می‌کند. درست به‌مانند تراین می‌توانید میان شخصیت‌های قابل بازی خود در هر زمان که بخواهید سوئیچ کنید و ادامه بازی را با آن‌ها انجام دهید. هر یک از چهار شخصیت قدرت‌های خاص و استایل شخصیتی خود را دارند و هر بخش از یک مرحله برای ویژگی‌های خاص آن‌ها تعریف شده است. البته بهتر است بعداً این بخش را به‌صورت مفصل بررسی کنیم و فعلاً به نکات دیگر بپردازیم.

انرولی هیروز بدون شک یکی از زیباترین بازی‌های دو بعدی است که تا به حال دیده‌ام. سبک گرافیکی بازی تلفیقی از تراین، ریمن و Ori است و با این حال به شکل عجیبی حال و هوای مخصوص به خودش را دارد. بخش‌های مختلف دنیا که به فرهنگ چینی این بازی مرتبط است، به خوبی این حس و حال را منتقل می‌کنند و شخصیت‌های تحت کنترل هم همگی شرقی و بومی هستند. از طرفی‌تمامی دشمنان بازی به دو دسته‌ی میتولوژی شرق و غرب تقسیم شده‌اند و طنز بسیار عجیبی در طراحی‌شان به کار گرفته شده که توصیف آن بسیار دشوار است. برای مثال یک اسب آبی شرقی کنار یک هشت‌پای غربی نباید جور دربیاید؛ ولی به شکل عجیبی همه چیز قابل لمس و البته جذاب درآمده است. این جهت‌گیری خاص در موسیقی و صداگذاری‌های محیطی نیز به همین منظور به کار گرفته شده است و جزئیات بسیار کوچک آن باعث می‌شوند همیشه به وجد بیایید. برای مثال منوی انتخاب مراحل، ملودی‌های داینامیکی دارد که با انتخاب قابل نواختن است. این ویژگی واقعاً چیز عجیبی به شمار نمی‌آید؛ اما به حس و حال بازی کمک می‌کند. البته با وجود همه‌ی خوبی‌هایش، بهتر است راجع به صداگذاری شخصیت‌ها صحبت نکنیم که به معنای واقعی کلمه افتضاح است!

گرافیک بازی بی‌نظیر است

مبارزه با استقامت اضافه

حال که موسیقی و حال و هوای گرافیکی را پشت‌سر گذاشته‌ایم، بهتر است برگردیم به گیم‌پلی و جایی که آنرولی هیروز به قدرت در آن می‌درخشد. نکته‌ای که باید راجع به این بازی بدانید، میزان تنوع در آن است. هر یک از شخصیت‌های تحت کنترلتان درست به‌مانند یک مترویدونیا، دارای استایل خاص مبارزه و حرکت هستند و به مرور زمان قدرت‌های بیشتری به دست می‌آورند. این قدرت‌ها به مرور زمان خودشان را نشان می‌دهند و بخش‌هایی از نقشه که قبلاً غیرقابل دسترسی بودند را باز می‌کنند. این موضوع خودش به‌تنهایی طول بازی را افزایش می‌دهد و روند آن را متنوع می‌کند. در درجه بعدی بازی به سیستم داینامیکی مجهز شده است که قبل از خسته شدن کاربر از یک مکانیک، بخشی دیگر را رو می‌کند. موردی که ارزش تکرار بازی را به‌شدت افزایش می‌دهد. تمامی مکانیک‌های جدید میان مراحل عادی، پلتفرمر و باس فایت‌ها تقسیم می‌شوند و باعث خلق حدود ۱۲ ساعت تجربه‌ی نو می‌شوند. شاید این ادعا خیلی غیرمعقول به‌نظر بیاید؛ اما در ۱۲ ساعتی که بخش داستانی بازی طول می‌کشد، حتی یک لحظه نیز از سیستم مبارزه‌ی آن خسته نشدم. یکی از دلایل آن‌هم وجود پاگردهای تنفسی فراوان میان مکانیک‌های بازی است.

این پاگردهای تنفسی به اشکال بسیار خاصی استفاده می‌شوند و هر بار نیز متفاوت هستند. برای مثال هر از چند گاهی بعد از کشتن یک باس می‌توانید با انتقال روح خود به بدنش، به قسمت‌هایی از نقشه دسترسی پیدا کنید که قبلاً نداشتید. این بخش‌ها، مکانیک‌های خاص خود را دارند که بعضاً یک یا دو بار بیشتر تکرار نمی‌شوند. موضوعی که از طراحی خاص و با دقت بالای بازی برمی‌آید. راستی همه‌ی شخصیت‌های قابل بازی، قابل شخصی‌سازی با اسکین های جدید هستند و برعکس تیم‌هایی چون الکترونیک آرتز، تمامی این اسکین‌ها با سکه‌های داخل بازی قابل خریداری هستند و نیازی نیست دوباره از جیب‌تان پول خرج کنید!

در ضمن جالب است بدانید که بازی یک مود کو-آپ دارد که به صورت آفلاین قابل بازی است و بدون شک یکی از بهترین بخش‌های آن به‌شمار می‌آید. شاید باورتان نشود اما حس چک زدن به هم تیمی‌ها در ریمن به شکل خاص‌تری در آنرولی هیروز وجود دارد و این بزرگ‌ترین نقطه قوت بازی است! با این حال بازی بخش PvP هم دارد که به صورت آنلاین قابل بازی است. این بخش دقیقاً به حالت دث‌مچ‌های معمول برگزار می‌شود و نیازی به توضیح اضافی ندارد. حتی اگر هم کسی را برای بازی نداشتید، می‌توانید از بات‌های بازی استفاده کنید و از روند آنرولی هیروز لذت ببرید. در ضمن اگر روی پی‌سی بازی می‌کنید، نگران چیزی نباشید؛ زیرا تجربه‌ی بازی به شدت بهینه است و اصلاً نیازی به گیم پد نخواهید داشت.

باس فایت های بازی فوق العاده‌اند، موسیقی هم مکمل این لحظات هیجان‌انگیز است

با این وجود همیشه جایی برای ایراد در هر عنوانی وجود دارد و آنرولی هیروز هم از این قاعده مستثنی نیست. البته باید ذکر کرد که اکثر این ایرادات بازی کوچک هستند، اما تکرار آن‌ها ممکن است باعث آزار هر کسی شود. برای مثال‌چیزی به نام پویز در بازی تعریف نشده است و هیچ کدام از دشمنان بازی ضربه زدن‌های پشت سر هم دچار فاز استان‌لاک (همان بیهوشی موقت خودمان) نمی‌شوند. شاید باورتان نشود، اما ریمن هم در سیستم مبارزه‌اش چنین گزینه‌ای دارد و خیلی عجیب است که در بازی به کار گرفته نشده است. از سوی دیگر دوربین بازی نیز بعضی مواقع تصمیم می‌گیرد تا شما را دنبال نکند و در موانع و سکانس‌های تعقیب و گریز باعث مرگتان می‌شود. این موضوع هم فقط و فقط به خاطر ایراداتی در تنظیم سرعت و ارتفاع دوربین است و با یک آپدیت کوچک قابل رفع شدن خواهد بود. به غیر از این، سیستم چک‌پوینت بازی هم می‌توانست بهتر عمل کند و پس از خروج اشتباهی از یک مرحله مجدداً از اول آغاز نشود!

آنرولی هیروز دقیقاً از آن دست بازی‌هایی‌ست که با تغییرات خیلی کوچک قابلیت تبدیل شدن به یک تجربه‌ی فوق‌العاده را دارد. برای مثال اگر بازی از کوآپ آنلاین پشتیبانی کند، قطعاً تعداد بیشتری قادر به لذت بردن از آن در کنار هم خواهند بود. از طرفی دیگر همیشه هم نمی‌توان کسی را پیدا کرد که بخواهد کنارتان بشیند و با شما بازی کند و متأسفانه بیش‌ترین میزان لذت بازی هم دقیقاً در همین حالت است. شاید حتی اگر چهار نفره به ادامه‌ی بازی بپردازید، لذت بازی برای‌تان بیشتر شود. با همه‌ی این اوصاف عنوانی مانند آنرولی هیروز با قیمت ۲۰ دلاری خود قطعاً یکی از بهترین دو بعدی‌هایی‌ست که طی ماه‌های اخیر به انتشار رسیده. تنوع بیش از اندازه در گیم پلی و غلیظ بودن کمدی بازی آن را دقیقاً با بازی‌هایی مثل ریمن هم‌ردیف می‌کنند. فقط قبل از بازی حتماً با یکی از دوستانتان هماهنگ کنید تا بخش داستانی را با هم تجربه کنید؛ چون نیمی از لذت بازی در کشتن هم دیگر است!

Unruly Heroes

طراحی هنری و چشم نواز، هوشمندی بازی در ترکیب گرافیک و موسیقی داینامیک، ارزش تکرار بالا، مکانیک‌های هوشمند و متنوع گیم‌پلی
مشکلات چک پوینت‌ها، نبودن المان‌های پایه‌ای مبارزه،نبودن حالت آنلاین
پلتفرم: PC, PS4, XOne, Nintendo Switch
سازنده: Magic Design Studios
ناشر: Magic Design Studios
تاریخ عرضه: دی ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: پلتفرمر، اکشن-ماجراجویی

حتما بخوانید