spot_img

Uncharted 3: Drake’s Deception | فریب کویر

هفته های پرسروصدای سونی پشت سرهم می گذرد و هر بار چیزهای جالب تری از این کمپانی و کنسول محبوبش می بینیم. لاین آپ کنسول جدید سونی یعنی PSVita واقعا دیدنی است و گیمرها را مجبور به خرید آن می کند. اما در این بین PS3 هم بی بهره نمانده و یکی از بازی های این شرکت که تا چند هفته دیگر وارد بازار خواهد شد، Uncharted 3 می باشد که غوغایی به پا کرده و سطح انتظارات را بشدت بالا برده است. با دیدن چند تریلر می توان گفت U3 بی نظیر و فوق العاده دیدنی شده و سازنده آن یعنی Naughty Dog می داند چگونه علاوه بر رنگ و لعاب دادن به بازی هایش، جذابیت آن ها را هم زیاد کند.
مانند گذشته داستان بازی قوی و گیرا است. استدیو ND دوست دارد داستان بازی را روان جلوه بدهد و از پیچش های بی مورد جلوگیری کند ولی مانند U2 بازهم نحوه روایت داستان بصورت فلش بک را شاهد خواهید بود. تقریبا یک سال بعد از کشتن Lazarevic قهرمان داستان، ناتان دریک، به دنبال ماجراجویی و گنجینه های بزرگتری می رود.

این بار سفر او برای رسیدن به شهر شن های آتلانتیس در کویر ربع الخالی واقع در مرز بین یمن، عمان، عربستان و امارات را بهمراه دوست و مشاور او یعنی ویکتور سالیوان را خواهیم دید. او این بار پایش را جای پای افسر محققی به نام Lawrence می گذارد. در واقع Lawrence اواسط قرن هجدهم به آن منطقه می رود تا شهری با چنین نامی را پیدا کند چرا که در قرآن اسم آن ذکر شده و براساس نوشته های قوم یهود متوجه قهر خداوند قرارگرفته و نابود شده است.

شهری بزرگ و آباد؛ مرکز سکونت تجار و محل تجارت که نام آن را ارم گذاشته بودند. برای رسیدن به این کویر ناتان و سالیوان باید تلاش بسیاری انجام دهند. تقریبا نصف بازی در شن و ماسه خواهد بود؛ مانند U2 که نصف بازی در برف بود. در طول جریان داستان با یک ارگان مخفی آشنا می شوید که بین گنجینه و ناتان فاصله می اندازد و نمی خواهد که او صاحب این گنج شود. در واقع مانند لازارویچ آن ها می خواهند ناتان و سالیوان را بکشند و این گونه شخصیت منفی داستان هم شکل می گیرد با این فرق که خود آن ها به دنبال گنجینه نیستند اما نمی خواهند دست ناتان هم به آن برسد. چون در یکی از تریلرها که مرحله ی فرانسه را نشان می دهد، ناتان به دنبال یکی از شواهد برای رسیدن به گنجینه است. اما قبل از او افراد همان ارگان مخفی بدون آگاهی از حضور ناتان شروع به آتش زدن آن محل می کنند.

داستان همین جا تمام نمی شود. مانند نسخه های قبلی داستان پر از جزئیات و جذابیت های بسیار است و مطمئنا این بخش از بازی خوب خواهد بود.

گیم پلی بازی با توجه به آن چه که تا به حال دیده ایم بسیار عالی است. در بازی قبلی وقتی شما کاری را انجام می دادید، مطمئن بودید که این حرکت همانیست که در نسخه اول وجود داشت اما در نسخه دوم بهبود یافته است. اما در U3 اینطور نیست و بسیاری حرکات جدید به بازی اضافه شده که تا به حال آن ها را ندیده اید. نسخه سوم واقعا از نظر گیم پلی پیشرفت های زیادی داشته است و تاکید آن بیشتر برروی کار تیمی خواهد بود. غیر از این گفته می شود که بازی حالت Open World به خود خواهد گرفت.

آقای جاستین ریچموند که کارگردانی بازی را به عهده داشته است می گوید: ما هیچوقت این بازی را OW نخواهیم کرد. اما می خواهیم کاری کنیم که هزاران کیلومتر را در وسط ناکجاآباد بپیمایید و هنوز هم اکشن ببینید. در واقع می خواهیم کاراکتر ار در یک بیابان گم کنیم تا راهش را بیابد. در نهایت ما می خواهیم فقط حس OW را داشته باشیم. اولین چیزی که در تریلرها به چشم می آمد فیزیک بسیار عالی بازی بود که در سراسر گیم پلی بازی تاثیر داشت.

حالا برخلاف نسخه های قبلی تقریبا تمامی اشیاء از حالت استاتیک به حالت دینامیک درآمده اند. به این معنی که همه آن ها وزن و حجم و مرکز سقل دارند و به حرکات بازیکن واکنش نشان می دهند. تیراندازی و کاور گیری بازی کماکان به حالت قبلی باقی مانده است ولی تغییرات جزئی داشته است. ناتان در این نسخه می تواند دو اسلحه همزمان به دست بگیرد یا در حالتی که پشت کاور است راه برود و تیراندازی کند. همچنین حرکات مخفیانه جدیدی به بازی اضافه شده است.

مبارزه تن به تن و ناک اوت کردن ها هم تغییر کرده است. برای مثال در یکی از دموها ناتان از ارتفاع پرید و با مشت روی دشمن فرود آمد که صحنه بسیار زیبایی بود. همچنین ناتان می تواند با دو یا سه نفر همزمان با مشت و لگد مبارزه کند. یا این که او را لبه ی صخره به پایین پرتاب کند. (مانند حرکات اتزیو) مانند نسخه های قبلی در این بازی هم اشیا و جواهرات پر ارزشی وجود دارند که با یافتن آن ها به شما امتیاز داده می شود.

همچنین عناصر معمایی و پازل گونه در این نسخه پررنگ تر از قبل خواهند بود و باید بازهم از روی دفترچه ناتان معماهای مختلف را حل کنید. گیم پلی همین جا تمام نمی شود. کار تیمی بخش عمده ای از U3 را تشکیل می دهد و مانند نسخه های قبلی بیشتر مواقع تنها نیستید. کار تیمی هم فقط به کاور دادن با تیراندازی و کمک برای عبور از محل مشخص ختم نمی شود و بسیار بیشتر از آن خواهد بود. مثلا برای حمل یک محموله یا جا به جا کردن بعضی پازل ها و غیره. در یکی از دموها که مرحله فرانسه را نشان می داد، ناتان در حال بالارفتن از راه پله چوبی پایش در آن فرورفت و گیر کرد.

این در حالی شکل گرفت که تقریبا نصف ساختمان براثر آتش فروریخته بود و دشمنان از بالای راه پله به سراغ او می آمدند. در همین حال سالیوان برای کمک آمد و نشانه روی ناتان با اسلحه شروع شد و در همین زمان سالیوان پای او را از چوب بیرون می آورد. سازنده قول داده است که از این صحنه های زیبا بیشتر ببینیم و گیم پلی جزئیات فوق العاده زیادی داشته باشد. بخش تکنفره در مجموع خیلی امیدوار کننده و هیجان انگیز است. هنوز نمی دانیم که U3 چقدر طول خواهد کشید اما بر توجه به نسخه های قبلی تجربه مناسبی خواهد بود. بخش مولتی پلیر بازی از قبل خیلی گسترده تر است.

بازیکن می تواند بصورت تیمی یا تکنفره وارد مدهای مختلف مولتی پلیر مثل Team DeathMatch یا Free for All شود. در این بخش یک سسیستم پولی وجود دارد که به بازیکن اجازه می دهد شکل و قیافه خود را عوض کند و اسلحه بخرد و اسلحه هایش را بصورت کامل تغییر دهد و تقویت کند. از نسخه قبلی Boosterها وجود دارند و هر شخص می تواند ویژگی های مختلفی را با توجه به سبک بازی خود انتخاب کند. همچنین یک حالت Co-Op سه نفری در مدهای مختلف وجود دارد که در آن ها هم قابلیت های ذکر شده موجود است. در یک جمع بندی کلی بخش گیم پلی بازی خیلی تغییر کرده و کامل تر شده است.
گرافیک بازی عنصری است که از همان بازی اول هم بسیار مورد توجه بود. مشخص است که سری Uncharted یکی از بازیهایی است که برند سونی را معرفی می کند و از ابتدا بصورتی طراحی شده بود که بتواند قدرت گرافیکی PS3 را به نمایش بگذارد. در نسخه سوم هم مانند قبل گرافیک زیبایی را شاهد خواهیم بود. موتور گرافیکی همان موتور نسخه قبل است با این تفاوت که ارتقا یافته و قابلیت 3D به آن اضافه شده است. از جمله این ارتقاها می توان به فیزیک کاملا طبیعی، حالت دینامیک واکنش آب و آتش، سایه زنی فوق العاده دقیق و لود تکسچر سریعتر اشاره کرد.

طبق گفته سازندگان گرافیکی که در U3 شاهد خواهیم بود تقریبا با واقعیت برابری خواهد کرد و یکی از بزرگترین بازی ها از نظر گرافیکی خواهد بود بطوریکه حتی Crysis2 را هم پشت سر می گذارد. گفته شده است که نسخه دوم ۲۵ گیگابایت فضا می خواست اما نسخه سوم به مرز ۵۰ گیگابایت هم خواهد رسید. افکت های جدیدی که دربازی شاهد آن خواهیم بود، شن و آتش خواهند بود. همانطور که در نسخه دوم شاهد افکت زیبای برف بودیم. حدود نیمی از بازی در مناطق کویری و شن و ماسه دنبال خواهد شد و سازندگان واقعی ترین و دیدنی ترین صحنات را بوجود آورده اند که با دیدن تریلرها به وجد می آیید.

بسیاری از مسئولان و سازندگان قول گرافیکی در سطح عالی داده اند اما فقط حرف آن ها هم نیست. با دیدن چند تریلر می توانید به عظمت گرافیکی بازی پی ببرید که چقدر زیباست و جزئیاتش زیاد است. گفته شده که قابلیت 3D این بازی تجربه جدیدی را در این زمینه به نمایش خواهد گذاشت و این بازی در تلویزیون های سه بعدی بی نظیر است.
با گفتن همه این نکات به پایان مقاله می رسیم و این که واقعا صبر طرفداران به پایان رسیده است. هم اکنون مولتی پلیر بتای بازی غیرفعال است و نمی توانید آن را تجربه کنید اما خود بازی در دوم نوامبر روانه بازار خواهد شد.

حتما بخوانید