زمان بلعیده خواهد شد | بررسی بازی Trials Rising

بازگشت مجدد Trials در راه خلق تجربه‌ای منحصر به فرد

سری Trials که در مجموع شامل حدود ۱۵ عنوان است، همواره در طول حیاتش دچار افت و خیزهای فراوانی بوده. برای مثال Trials HD و Evolution باب طبع مخاطبان بودند؛ ولی Fusion و خصوصا اسپین‌آف Blood Dragon چندان مورد استقبال قرار نگرفتند. بازخوردهای منفی هم در مورد کلیت دنیاهای خلق شده نبودند. اکثریت قریب به اتفاق منتقدان حتی دنیای Blood Dragon و نبوغ به کار رفته در خلق اتمسفر مناسب دنیای ترایلز را تحسین کردند؛ ولی با لول دیزاین و مکانیزم‌های پلتفرمینگ آن مشکل داشتند. استودیوهای مختلف وقتی با چنین شرایطی مواجه می‌شوند، رویکردشان سمت بازگشت و احیای سری با یک عنوان دهن پرکن می‌رود که خب تا این‌جای داستان منطقی واقع می‌شود؛ اما بعد از این نتیجه‌گیری بعضا شاهد عناوینی بودیم که افتضاح از آب درآمده‌اند و عملا تیر خلاص برای سری بودند. رایزینگ هم با داشتن چنین ادعایی پا به میدان گذاشته‌است؛ اما با پیش‌روی در آن می‌بینیم که این ادعایی تو خالی نیست و همه‌ چیز از لول دیزاین و مکانیزم‌های مختلف بازی تا حتی قیمت‌گذاری آن، بسیار فکرشده است.

مسابقات و پوستر‌های آن‌ها به صورت کلی در کنار فینال‌های استادیومی قابل مشاهده و با فیلتر‌های مختلف قابل مدیریت خواهد بود

دانشگاه را جدی بگیریم!

آشنا شدن با ساختار بازی و پیش‌روی در آن مهم‌ترین بخش ترایلز است. بازی کنترلی لذت‌بخش بر پایه‌ی فیزیک را برای شما به ارمغان می‌آورد که در عین سادگی بسیار حساس و با ظرافت است. در ساعات ابتدایی بازی برای گرفتن مدال طلا، صرفا با حفظ بالانس و اندکی تکان دادن موتورسوار در هر پیست مشکلی نخواهید داشت.تاکید بازی در فاز اولیه بیش‌تر روی لذت بصری و هیجا‌ انگیز بودن هر پیست است که انصافا هم غافلگیرکننده ظاهر می‌شود. با نهایت توان گاز می‌دهید و نهایتا یک یا دو بار با موانع به مشکل خواهید خورد که به راحتی با برگشتن به چک‌پوینت می‌توانید آزمون و خطا انجام دهید و از آن عبور کنید. اگر هم موفق به کسب مدال طلا نشدید با ریست کردن سریع، بار دیگر برای کسب مدال طلا و بهترین زمان ممکن تلاش خواهید کرد. هرچه زمان بیش‌تری را پای بازی صرف کنید، بیش‌تر متوجه عمق رایزینگ و ابعاد مختلف آن خواهید شد. احتمالا وقتی که درگیر چند پیست آخر با درجه‌ی سختی آسان بازی هستید هم دچار عطش ریست کردن پیست‌ها برای رسیدن به بهترین زمان و کم‌ترین خطای ممکن شده‌اید، هم برای رد کردن یک سری از موانع به آموزش دیدن در دانشگاه ترایلز احساس نیاز خواهید کرد. دانشگاه ترایلز بسیار کامل و دقیق پروسه‌ی تعلیم دادن شما را در پیش می‌گیرد و حتما باید آن را جدی گرفت. دقیقا حین ایجاد حس کمبود مهارت در یک سری مقاطع، بازی رویکرد اصلی بلادبورن‌گونه‌اش را به شما نشان خواهد داد که لذت پیروزی را در ازای تمرکز و تمرین برای کسب مهارت به شما هدیه می‌دهد. اگر تا قبل از این مقطع به صورت غریزی و با گاز دادن موانع را طی می‌کردید، متوجه خواهید شد که بازی می‌تواند به شدت سخت‌گیر باشد و کوچک‌ترین حرکت شما روی فیزیک موتور تاثیر خواهد داشت و کوچک‌ترین حرکتی اتفاقی نیست. از تکان دادن آنالوگ به سمت راست برای طی کردن سربالایی‌ها و به عقب برای شیب‌های رو به پایین به عنوان حرکات پایه‌ای، تا حرکت روی چرخ عقب و موانعی که باید به صورت عمودی و معلق در هوا با آن‌ها برخورد کنید و پس از فرانت/بک فلیپ به درستی روی سطح بعدی فرود بیایید.

قراردادهایی که با اسپانسرها و در مقاطع مختلف به مسابقات اضافه می‌شوند، بعضا سخت و در عین حال جذاب هستند

لذت بی‌نهایت

گاز دادن و گذراندن موانع در هر پیست وقتی با تنوع محیط، جلوه‌های بصری عالی و چاشنی لول دیزاین باشکوه در کنار هم قرار می‌گیرند، به طرز جنون‌آمیزی لذت‌بخش واقع می‌شوند.به جرئت می‌گویم که هر پیست جدید، حاوی حداقل یک لحظه‌ی به شدت هیجان‌انگیز و جالب است و بازی توامان برای مخاطبانش لحظات فوق‌العاده‌ای رقم خواهد زد. در همان ابتدا شما با فضای به‌سبک یونیورسال استودیوز یک پیست که صحنه‌ی CGI برخورد با آدم فضایی‌ها، یک سرقت و در نهایت انفجار یک ماشین حین فیلم‌برداری در آن تصویر شده، غافل‌گیر می‌شوید و به خط پایانی که در انتهای فرش قرمز است خواهید رسید. کم‌کم در می‌یابید که تازه گوشه‌ای از دنیای ترایلز رایزینگ را تجربه کرده‌اید. بازی به قاره‌ها و کشور‌های مختلف سفر می‌کند و با همان لحن تمسخرآمیزی که خودش را جدی نمی‌گیرد، بقیه‌ی دنیا را هم جدی نمی‌گیرد و با همه چیز شوخی می‌کند. جایی عظمت کولوسئوم را به شما نشان خواهد داد و وقتی دیوانه‌وار در حال دست و پنجه‌ نرم کردن با موانع آن و گاز دادن هستید، متوجه می‌شوید که ستون‌های به ظاهر استوارش صرفا به عنوان پلتفرمی لق برای رسیدن به آبجکت بعدی مورد استفاده قرار گرفته و حتی برای عبور، به پریدن روی سر مجسمه‌های باشکوه هم نیاز خواهید داشت. این ماجراجویی از آمریکای شمالی آغاز می‌شود، فستیوال‌های مختلف مثل جشنواره‌ی پرتاب گوجه‌ی اسپانیا را در برمی‌گیرد، به برج ایفل، دیوار چین، کوه فوجی ژاپن، اهرام ثلاثه سفر خواهد کرد و در نهایت با مراحل سختی مثل بندری در هنگ کنگ و کوه اورست پایان می‌پذیرد. هر منطقه شامل چند پیست و مسابقات نهایی می‌شود و از اولین مسابقات نهایی سطح آسان منطقه‌ی آسیا با پروسه‌ی سخت شدن تدریجی مراحل آشنا خواهید شد که در انتها باید سه پیست فینال را بدون هیچ خطایی پشت‌سر بگذارید و یک اشتباه قبل از خط پایان پیست سوم، منجر به برگشتن شما به فینال اول خواهد شد. خود من در دفتر بازی‌نما پس از حدود ۹ ساعت بازی و خستگی، کلی با آن کلنجار رفتم و تازه با ارتقاء سطح پیست‌ها از آسان به متوسط مواجه شدم. برای رسیدن به سطح متوسط فقط تمرین‌ها و ریست کردن هر پیست زمان‌بر نیست‌.

در این بین با اسپانسر‌های مختلفی مواجه خواهید شد که هر کدام برای پیست‌ها قراردادهای مختلفی پیش‌روی شما خواهند گذاشت. مواردی که هر کدام شامل بند‌های مختلفی خواهد بود و گزینه‌هایی مثل تعداد معینی بک/فرانت فلیپ، به اتمام رساندن پیست زیر زمانی معین یا شکست دادن و زدن رکورد حریف را شامل می‌شوند. این حریف‌ها هم در کنار شما، هم روی بار سمت راست صفحه مشخص می‌شوند تا در کنار تسلط به وضعیت خود، اگر راه‌هایی متفاوت دیگری را نیافته بودید یا در بالانس مشکلی داشتید، با دیدن آن‌ها کمک بگیرید. قراردادها با هر اسپانسر جدید به پیست‌های بازی نسبت داده می‌شوند که همین مورد به تنهایی ارزش تجربه‌ی مجدد هر پیست را جدای تمرین و جابه‌جایی رکوردها، بالا می‌برد. با انجام دادن قراردادهای مختلف در بازی لول‌آپ خواهید شد که لوت باکس‌هایی را متعاقبا به همراه خواهند داشت. لوت باکس‌ها حاوی آیتم‌های مختلفی شامل پوشیدنی‌های متنوع، استیکر‌ها و قطعات مختلف برای موتور‌ها هستند. شخصا زیاد جذب بخش شخصی‌سازی نشدم؛ زیرا هر لوت‌باکس، سه آیتم از اقیانوس آیتم‌های موجود در بازی را به شما خواهند داد که با وجود آزادی عمل مثلا نصب ۱۰۰ استیکر به قطعات و لباس‌هایتان، جلوه‌ی به‌خصوصی به بازی اضافه نمی‌کنند. طبق روتین بازی‌های روز بازار، یک سری آیتم‌ها و لوت‌ باکس‌ها هم برای خرید با پول واقعی در دسترس هستند؛ اما بازی حتی در لوت باکس‌های ویژه‌ی فینال‌ها هم ممکن است آیتم خاصی به شما ندهد و در نهایت باعث می‌شود این بخش کم رمق‌تر از آن‌چه که می‌توانست جلوه کند.

از حیث جلوه‌های بصری

از گوشه و کنار

در کنار مسابقات اصلی و بخش‌های مذکور، بازی فعالیت‌های دیگری را هم برای مخاطبان در نظر گرفته است و کنار مسابقات عادی، ماراتونی از تلاش برای زدن رکورد‌های پیاپی با محدودیت ریست به شما پیشنهاد خواهد داد. بخش لوکال با قابلیت ملحق شدن ۴ نفر جذاب است و موتور Tandem که دو نفر همزمان می‌توانند آن را کنترل کنند و درک متقابل می‌طلبد، به شدت چالشی و هیجان‌انگیز واقع می‌شود. ادیتور نیز قوی‌تر از گذشته در بازی وجود دارد و هم‌چنان می‌توان ساعت‌های زیادی را پای آن صرف کرد و یا با رسیدن به درجه‌ی استادی، مراحلی با سختی بالا که توسط دیگر بازیکنان طراحی شده‌اند را تجربه کرد. یکی از نقاط ضعف بازی ساوندترک‌های آن است که برای من پس از مدتی اذیت‌کننده واقع شدند و ترجیح دادم تا برای پلی کردن موزیک به اسپاتیفای رجوع کنم.

در نهایت باید گفت که رایزینگ همانند نامش، مسحورکننده برمی‌خیزد و برخلاف روند بازی‌های موجود در بازار، به‌شکلی تدریجی سخت‌تر می‌شود و لذت توامانی در پس پرده‌ی تلاش بی‌وقفه‌ و تمرین در آن موجود است. تمرینی که به‌تدریج در رفتار مخاطب نهادینه می‌شود، منجر به در پیش گرفتن پروسه‌ی رسیدن به کمال خواهد شد و البته ساعات بسیاری را در این راه، خواهد بلعید.

Trials Rising

لذت مثال‌زدنی در ایجاد سختی، لول دیزاین عالی و از لحاظ بصری بسیار باشکوه و متنوع، تجربه‌ای به‌شدت سرگرم‌کننده
ساز و کار لوت‌باکس‌ها که البته همگی تزئینی هستند
پلتفرم: PC, PS4, Switch, XOne
سازنده: RedLynx – Ubisoft Kiev
ناشر: Ubisoft
تاریخ عرضه: اسفند ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: مسابقه‌ای

حتما بخوانید