کارآگاه‌بازی‌های یک متصدی بار | بررسی بازی The Red Strings Club

داستان بسیار جذابی که پشت ظاهر ساده اما پرزرق و برق خودش پنهان مانده است

بازی The Red Strings Club یک اثر سایبرپانکی خوش‌ظاهر است که خلاقیت‌های جالبی در راستای روایت هرچه بهتر از داستانش به خرج می‌دهد. این بازی مستقل که توسط تیم کوچکی با استفاده از موتور عمومی گیم میکر ساخته شده است. The Red Strings Club با تمام محدودیت‌هایی که در ظاهر خود نشان می‌دهد، به‌مرور زمان با گسترش خط داستانی‌اش به بازیکنان ثابت می‌کند که سازندگانش قطعا لیاقت تبدیل شدن به بازی‌سازان بزرگ را خواهند داشت. بازی The Red Strings Club در زمینه گیم‌پلی، چهره‌های مختلفی به خود می‌گیرد و با روش‌های متفاوتی دنبال می‌شود. از همین رو مدام به بازیکن یادآوری خواهد شد که مهم‌ترین رکن در این بازی، داستان است و گیم‍‌پلی و دیگر بخش‌های آن را می‌توان به موازات داستان، دستخوش تغییراتی کرد. در بازی The Red Strings Club ابتدا در نقش یک متصدی بار قرار خواهید گرفت و باید به خواسته‌های مشتریان خود رسیدگی کنید. اما رفته رفته، مهمانان جدیدی وارد این‌بار می‌شوند و کنترل افراد بیشتری را در دست خواهید گرفت. از همین جهت داستان کم کم لحن‌ جدی‌تری به خود می‌گیرد و جزئیات بیشتری از کاراکترهای عمیق خود را به اشتراک می‌گذارد. کاراکترهایی که مطمئنا در مرکز داستان‌سرایی بازی The Red Strings Club قرار دارند و در مواقع مختلف، شخصیت‌های بسیار جذاب و عمیقی را از خود به نمایش می‌گذارند.داستان بازی The Red Strings Club قطعا مهم‌ترین بخش این بازی است و دیگر ارکان بازی مانند گیم‌پلی و موسیقی و … به روایت هرچه بهتر داستان کمک می‌کنند. همانطور که گفته شد، ابتدای بازی را با حضور یافتن در نقش یک متصدی بار آغاز می‌کنیم و وظیفه‌ی رسیدگی به سفارشات مشتریان بار را برعهده داریم و باید با ترکیب نوشیدنی‌های مختلف، نوشیدنی موردعلاقه مشتری مورد نظر را مهیا کنیم و سپس با وی وارد گفتگو شویم. آماده کردن نوشیدنی مورد علاقه یک کاراکتر، قطعا در ارتباط عاطفی‌ای که با او برقرار می‌کنید تاثیر خواهد گذاشت و همین موضوع تفاوت‌های عمیق بین کاراکترهای مختلف را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می‌گذارد. در طول بازی The Red Strings Club با کاراکترهای زیادی رو به رو خواهید شد که هر یک از شخصیت‌پردازی و ویژگی‌های منحصر به فرد مربوط به خود برخوردارند و برقراری ارتباط با هر یک از آنان، رویه‌ی خاص خود را خواهد داشت. برخی از کاراکترها خوش‌طبع‌اند و حرف‌های جالب و سرگرم‌کننده‌ای می‌زنند. برخی مشکوک‌اند و به‌راحتی نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد و البته هستند کاراکترهایی که از همان ابتدا از در دوستی وارد بار می‌شوند و حسابی با شما که متصدی بار هستید خوش و بش می‌کنند.

ماجرای اصلی از روزی آغاز می‌شود که یک ربات پا به درون این‌بار می‌گذارد. به هرحال بازی  The Red Strings Club از همان ابتدا به عنوان یک اثر سایبرپانکی معرفی شده و مطمئنا باید انتظار حضور ربات‌های پیشرفته را در این بازی داشته باشیم. از قضا ماجراهای اصلی داستان در بازی هم با ورود یک ربات به درون این‌بار آغاز می‌شوند و کاراکترهایی که می‌شناختیم را وارد مسئله‌ای جدی مانند مقابله با یک شرکت بزرگ می‌کنند. از همین جهت داستان بازی لحن جدی‌تری به خود می‌گیرد و مفاهیم احساسی و فلسفی متفاوتی را وارد خط داستانی می‌کند. داستانی که برای سر درآوردن از آن باید خط به خط تمام دیالوگ‌های نوشتاری روی صفحه را بادقت مطالعه کنید تا با شخصیت‌پردازی هر یک از کاراکترهای درون بازی آشنا شوید. کاراکترهای درون بازی The Red Strings Club به‌قدری شخصیت‌پردازی دقیق و هوشمندانه‌ای دارند که قطعا ارزش وقتی که صرف مطالعه دیالوگ‌هایشان می‌کنید را خواهند داشت. با گوش سپردن دقیق به حرف‌های کاراکترهای مختلف، با شخصیت آن‌ها و گذشته‌های بعضا تاریکشان آشنا خواهید شد و همین موضوع چهره‌ای کاملا متفاوت را به داستان بازی بخشیده است. به‌طوری که جدا از خط داستانی اصلی بازی The Red Strings Club، هر یک از کاراکترهای درون داستان، شخصیتی پربار و پرمطلب برای معرفی دارند که برای خود یک خط داستانی مستقل را آغاز می‌کنند و به پایان می‌رسانند.شما هم در بازی در نقش یک متصدی بار رازدار، باید به تمام درددل‌های آنان گوش فرا دهید و از زندگی آن‌ها سر درآورید. همین موارد هستند که بازی The Red Strings Club را به یکی از بازی‌های مستقل بسیار خوب چند وقت اخیر تبدیل می‌کنند. داستان بازی تنها وقت خود را صرف معرفی شخصیت اصلی یعنی داناوان که همان متصدی بار است، نمی‌کند؛ درعوض هر یک از کاراکترهایی را که وارد بازی می‌شوند را به‌طور تمام و کمال پردازش می‌کند و یک رابطه احساسی بین او و بازیکن برقرار می‌کند. رابطه‌ای که ممکن است نشات گرفته از احساساتی مثل خشم، علاقه، همدردی و حتی از سر ترحم باشد. به‌طور کلی بازی The Red Strings Club حرف‌های زیادی در زمینه روایت یک داستان جذاب و پربار دارد. داستانی که کاراکترهای بسیار جذاب و شخصیت‌های پردازش شده‌ای در آن به چشم می‌خورند و همانطور که پیش‌بینی می‌شود، با یک پایان‌بندی خوش و لذت‌بخش به کار خود پایان می‌دهد. همین موضوع بازی The Red Strings Club را تا مدت‌ها در خاطر افرادی که آن را تجربه کرده‌اند، نگه خواهد داشت.

از داستان بازی The Red Strings Club که مهم‌ترین بخش آن است بگذریم، می‌رسیم به گیم‌پلی سرگرم‌کننده بازی که قطعا مشکلاتی هم دارد. مهم‌ترین بخش گیم‌پلی این بازی، مربوط به مواقعی می‌شود که درحال گفت و گو با کاراکترهای مختلف داستان هستید و باید بین رفتارها و دیالوگ‌های مختلف انتخاب کنید و سرنوشت داستان را در دست بگیرید. از طرفی هم این مود کارآگاهی داستان هنگامی جذاب‌تر می‌شود که ترکیب و میکس نوشیدنی‌های مختلف را آغاز می‌کنیم. نوشیدنی موردعلاقه یک کاراکتر، قطعا تاثیر به‌سزایی در پاسخ‌ دادن وی خواهد داشت و حالت روحی و روانی مساعدتری را برای او مهیا می‌کند تا بتواند پاسخ کامل‌تری به مباحث بین خود و بازیکن بدهد. با پیشروی در بازی، با مینی گیم‌های مختلفی هم آشنا می‌شویم که هر یک جذابیت‌ها و روش کار مخصوص به خود را دارند. اما ایرادی که در این زمینه بازی The Red Strings Club را دنبال می‌کند، مربوط به کنترل تمام این بخش‌ها می‌شود. کنترل مینی‌گیم‌های مختلف مثل آماده کردن نوشیدنی در بار، با استفاده از ماوس و گاهی هم کیبرد، ساختار بسیار خشکی دارد و آنطور که باید، بی‌نقص و روان نیست. تنها یک اشتباه ناخواسته در کنترل ماوس ممکن است منجر به از سرگیری پروسه ترکیب یک نوشیدنی خاص شود و مجددا وقت زیادی را از بازیکن طلب کند.به‌طور کلی ایرادات بازی The Red Strings Club را می‌توان به پای محدودیت‌های تیم سازنده آن دانست و بیش از هرچیزی باید برای آینده این تیم خوش‌ذوق و هنردوست آرزوی موفقیت کرد. بازی The Red Strings Club در به نمایش گذاشتن یک دنیای سایبرپانکی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و از زوایای جدیدی عناصر صوتی و گرافیکی خود را در این دنیای سایبرپانکی به‌نمایش می‌گذارد. به‌طور کلی بازی The Red Strings Club مجموعه‌ای از یک داستان تمام‌عیار با کاراکترهای عمیق، گیم‌پلی سرگرم‌کننده اما ناقص و همچنین گرافیک هنری جذاب و موسیقی متنی شنیدنی است که در مجموع چهار یا پنج ساعت تجربه‌ای لذت‌بخش را به ارمغان خواهد آورد.


نقد و بررسی کامل The Red Strings Club را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۷ بازی‌نما مطالعه نمایید

The Red Strings Club

داستان غنی و عمیق بازی با شخصیت‌پردازی‌های مثال زدنی، گرافیک هنری جذاب و تم سایبرپانکی زیبای بازی، موسیقی متن‌های شنیدنی
ایرادات زیاد در کنترل بازی و به ویژه در مینی‌گیم‌های مختلف
پلتفرم: PC, Mac, Switch
سازنده: Deconstructeam
ناشر: Devolver Digital
تاریخ عرضه: ۲ بهمن ۱۳۹۶
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: Adventure

حتما بخوانید