روزی روزگاری در یک کهکشان پولی! | بررسی بازی Star Wars Battlefront II

وقتی حاشیه و دخالت ناشر، باعث می‌شود نتوانیم از یک بازی لذت ببریم

الکترونیک آرتز یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین ناشران این صنعت محسوب می‌شود. اما مدت زیادی‌ست که به دلیل سیاست‌ها و تصمیمات اشتباهش به یک شرکت منفور بدل شده است. این زمره اشتباهات نه تنها به اعتبار شرکت صدمه زد، بلکه اکثر بازی‌های منتشر شده توسط این شرکت نیز اسیر مشکلاتی شدند که جلوی موفقیت آن‌ها را در بازار و نزد منتقدین گرفت. Star Wars Battlefront II جدیدترین نسخه از سری Battlefront است که در سال ۲۰۱۵ توسط EA و DICE ریبوت شد. متاسفانه همان‌طور که در جریان هستید، Battlefront II نیز از سیاست‌های غلط EA در امان نمانده است. مسئله‌ی «پرداخت درون‌برنامه‌ای» از روز اول عرضه‌ی بازی توسط مخاطبینی که بازی را خریداری کرده بودند مورد نقد قرار گرفته بود. بازی به نوعی دچار یک حالت Pay-to-Win شده بود و برای تجربه‌ی کامل بازی و همین‌طور برنده شدن در آن باید «لوت باکس» خریداری می‌کردید. همین مسئله باعث شد که خریداران بازی در شبکه‌های اجتماعی زیادی بازی را بکوبند و به آن نقدهای منفی وارد کنند. EA به‌طور موقت پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را از بازی حذف کرد تا بتواند یک راه حل جایگزین مناسب برای آن پیدا کند. با تمامی حواشی که گریبان‌گیر بازی بود، Battlefront II آنقدر بازی بدی نیست و متاسفانه دخالت‌های بیجا و تصمیم‌های غلط آن را از یک بازی عالی به یک بازی خوب تبدیل کرده است.

یکی از بزرگترین مشکلات محتوایی در نسخه‌ی اول Battlefront، نبود یک بخش تک‌نفره بود. با رونمایی نسخه‌ی دوم از این بازی سازندگان آن نوید یک بخش تک‌نفره جذاب را داده بودند که از لحاظ داستانی به سری استار وارز کاملا وفادار باشد. باید پرسید آیا سازندگان بازی به وعده‌‌ی خود عمل کردند؟ هم می‌توان گفت بله و هم می‌توان خیر. یکی از بزرگترین مشکلات بخش تک‌نفره‌ی بازی، زمان کوتاه آن است که تقریبا در ۵ ساعت تمام می‌شود. متاسفانه این بخش ارزش تکرار خاصی ندارد و با یک‌بار تمام کردن آن دیگر برای تجربه‌ی دوباره‌ی آن رغبت نمی‌کنید داستان بازی از لحاظ خط زمانی بعد از نسخه‌ی ششم استارز وارز یعنی Return of The Jedi رخ داده و به نوعی پایه‌ریزی و ارتباط با نسخه هفتم دارد. ما در نقش آیدن ورسیو (Iden Versio) هستیم. یکی از فرماندهان جوخه‌ی Inferno وابسته به امپراطوری. وظیفه‌ی ورسیو و نیروهایش اعمال خرابکاری و ماموریت‌های مخفیانه بر ضد شورشی‌هاست. متاسفانه شخصیت‌پردازی ورسیو بیشتر از یک حد خاصی جلوتر نمی‌رود و حتی بعضا خیلی معمولی جلوه می‌کند. داستان بازی می‌توانست بهتر کار شود. اما از آنجایی که کاملا مشهود است سازندگان بازی چندان تمرکز زیادی روی آن نداشته‌اند، یکی از برگ‌‌برنده‌های بازی خود را از دست داده‌اند.هسته و تمرکز اصلی Battlefront II روی بخش چند نفره‌ی آن است. برخلاف نسخه‌ی اول این بازی که در بخش چندنفره‌ی خود از کمبود محتوا رنج می‌برد و یا اگر محتوای اضافی وجود داشت مخاطب را مجبور به خرج کردن می‌کرد، این نسخه کمبود چندانی از لحاظ بخش‌های مختلف چندنفره ندارد و رسالت خودش را به‌درستی انجام می‌دهد. بخش چندنفره حاوی ۱۴ نقشه مختلف است که هرکدام در یک بازه‌ی زمانی خاص از سری استار وارز جریان دارد. در هر نقشه دو جبهه‌ مقابل هم قرار می‌گیرند که با توجه به مود انتخاب شده برای آن، ماموریت هر کدام از این دو جبهه مشخص است. تنوع نوع مبارزه‌ها در بخش چندنفره یکی از نکات مثبت بازی محسوب می‌شود. Battlefront II مانند اکثر بازی‌های هم‌دوره‌ی خودش از سیستم لوت باکس و پرداخت درون‌برنامه‌ای استفاده می‌کند. لوت باکس‌ها شامل آیتم های مختلفی اعم از سلاح و Star Card می‌شود. Star Card ها برای هر کلاسی (حتی هیروها) می‎‌تواند استفاده شود. این کارت‌ها در بخش شخصی‌سازی هرکلاس وجود دارد که با اعمال هر کدام از آن‌ها در جایگاه مخصوصشان در کلاس هر سرباز به نوعی قدرتمندتر می‌شوند. تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد. اما متاسفانه این قضیه درست در همین جا مشکل‌ساز می‌شود. مخاطبی که پول بسیاری می‌دهد تا با خرید لوت باکس‌های بیشتر Star Card بیشتری به‌دست بیاورد، با مخاطبی که Star Card ها را با ارتقا Level به‌دست آورده کاملا فرق دارد. این کارت‌ها حتی بالانس بازی را نیز در برخی جاها برهم می‌زند و نمی‌شود از بازی آن‌طور که انتظار می‌رود، لذت برد.

و به هیچ‌وجه نمی‌توان به گرافیک بصری و تکنیکی آن ایراد گرفت. سازندگان بازی کاملا از نهایت قدرت موتور Frostbite 3 استفاده کرده‌اند. همان‌طور که گفته شد انیمیشن‌ها در میان‌پرده‌های بازی بسیار با جزئیات کار شده‌اند. ظاهر همه‌ی کاراکترهای بازی کاملا با ریزه‌کاری‌های جذابی کار شده است که زبان هرکسی را به تجمید باز می‌کند. محیط‌های بازی اعم از سیاره‌ها و جزئیاتی که در آن‌هاست بسیار عالی کار شده‌اند. هنگامی که در حالت اول شخص هستید جزئیات سلاح‌‌ها بیداد می‌کند! شاید بزرگترین برگ‌برنده‌ی Battlefront II همین جلوه‌هایی باشد که در بازی ارائه می‌دهد. گرافیکی که درخور یک بازی نسل هشتمی است. جدیدترین ساخته‌ی DICE بیشتر از این که اسیر مشکلات فنی و یا محتوایی باشد -که یکی از چندین ایراد قسمت قبلی بود- دچار دخالت ناشرش یعنی EA مبنی بر استفاده از «پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای» است. محصول نهایی اصلا بازی بدی نیست. شاید بخش تک‌نفره‌اش داستان‌سرایی در حد و اندازه‌ی استار وارز نداشته باشد، شاید برخی مبارزات چندنفره‌اش شلوغ و یا گیج‌کننده ‌شود اما می‌تواند مدت زیادی شما را سرگرم کند. کاری که این روزها از کمتر عنوانی برمی‌آید. پس اگر طرفدار سری جنگ ستارگان هستید و یا به دنبال یک بازی چندنفره‌ی جذاب که با دوستانتان تجربه کنید، Battlefront II پیشنهادی‌ست که تجربه‌ی آن خالی از لطف نیست.


نقد و بررسی کامل Star Wars Battlefront II را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۶ بازی‌نما مطالعه نمایید

Star Wars Battlefront II

گرافیک عالی، مبارزات بسیار سریع، دیدار با شخصیت‌های قدیمی، وجود بخش Splitscreen
پرداخت‌های درون برنامه‌ای، بخش تک‌نفره کوتاه، سیستم استار کارت
پلتفرم: PC, PS4, XOne
سازنده: EA DICE
ناشر: Electronic Arts
تاریخ عرضه: ۲۶ آبان ۱۳۹۶
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: تیراندازی اول شخص/سوم شخص

حتما بخوانید