spot_img

SSX 2012 | اسکی در بهمن

بیشتر بازیهای ورزشی که امروزه می بینیم، متعلق به شرکت EA است و تعداد بازیهای انگشت شماری مربوط به شرکت های دیگر می شود. اما در ورزش اسکی، EA رقیبی ندارد و با SSX خود تا به حال فروش بی نظیری داشته است. البته آخرین باری که یک SSX رویت شد، سال ۲۰۰۷ و آنهم روی کنسول تازه کار آن زمان، یعنی Wii بود و سازندگان دیگر اجازه ساخت نسخه های بعدی را نگرفتند.

در سال ۲۰۱۰ نسخه نسل بعدی این بازی تایید شد اما پس از انتشار یک دموی نه چندان زیبا، دیگر خبری از این بازی نشد. تنها چیزی که از این بازی به جا ماند، یک تریلر بود و یک نام؛ SSX Deadly Decents. پرونده این بازی با نزدیک شدن روزهای انتشار، داغ و داغ تر می شود و هر چند وقت یکبار مطالب جدیدتری در مورد آن می خوانیم. ظاهرا EA قصد دارد که تا قبل از انتشار بازی همه را به خرید آن ترغیب کند. در ماه آپریل، پسوند نام بازی حذف شد و یک تریلر بسیار زیبا از SSX منتشر شد که نشان دهنده تغییرات اساسی در طراحی بازی بود.

سکوت طولانی مدت دو ساله و سخنانی که در E3 امسال زده شد، همگی حاکی از یک تغییر کلی در ساخت و زیربنای بازی SSX بود. ولی همچنان بازی در نقاطی واقعی رخ می دهد و صحنات باس فایت گونه و حساس خود را حفظ کرده است. در دموی نشان داده شده صحنه هایی از برف و کوهستان های هیمالیا، پاتاگونیا و آلاسکا دیده شد که اسکی بی نظیری را نشان می داد. ریشه های SSX از همان ابتدا در بازی های اول و دوم شکل گرفت و بخوبی اصالت آن در این بازی هم دیده می شود.
در این بازی کره زمین بصورت یک حالت سه بعدی نمایان است. مانند برنامه Google Earth که در آن می توانید کره زمین را مثل یک توپ بچرخانید، نحوه انتخاب کوهستان ها در بازی بسیار جالب و ابتکاریست. کره زمینی که در SSX می بینید، بصورت کارتوگرافی بوده و کوهستان های معروف در آن، به همراه اسم مشخص شده اند. خوشبختانه تمامی کوهستان های بازی به کمک مدلسازی و از روی تصاویر ماهواره ای ساخته شده اند. در کل بازی ۲۷ منطقه مختلف وجود دارد که شرکت سازنده با توجه به اطلاعاتی که از NASA قرض گرفته آن ها را ساخته است. شما می توانید با توجه به محل شروع، تمامی نقاط این کوهستان را بگردید و هیچ محدودیتی از این نظر در بازی وجود نخواهد داشت.

مدهای بازی تقریبا مانند گذشته خواهند بود؛ هنوز بسیاری از حرکات نمایشی قابل اجرا هستند و بابت اجرای هرکدام امتیاز خواهید گرفت. همچنین کمبوها بازهم به بازی برگشته اند و سازندگان سعی کرده اند خیلی از نکات مثبت نسخه های اول را در بازی بگنجانند. اما مد جدیدی که اضافه شده بخش Surviving است که شما را درگیر بهمن های فوق العاده بزرگ می کند و باید از آن ها جان سالم به در ببرید. طبق گفته سازندگان تمامی برف هایی که در مراحل مختلف می بینید، کاملا ثابت نیستند.

در بازی یک موتور فیزیکی به کار گرفته شده که میزان ناپایداری هر قسمت از برف ها را بر اساس محل و شیب آن مشخص می کند. برای مثال برف های روی یک سطح با شیب ۱۰ درجه داخل دره بسیار پایدار تر از برف های روی دامنه کوه اند که شیب ۴۰ درجه ای دارند. در ادامه با توجه به ارتفاعی که شما از آن سقوط می کنید و میزان نیرویی که به برف وارد می شود، احتمال حرکت برف توسط موتور فیزیکی محاسبه می شود. اگر این میزان کمتر از مقدار معین شده باشد اتفاقی رخ نمی دهد اما اگر بیشتر باشد، بهمن رخ می دهد و با حرکت خودش، برف های اطراف را هم به حرکت درمی آورد. به هنگام آغاز این بخش دوربین حالت برعکس می گیرد؛ یعنی دوربین بازی به شکلی می شود که شما سقوط خود را از بالا به پایین صفحه مشاهده خواهید کرد.

همین طور که راهنمای شما از داخل هلیکوپتر روبرو میزان بهمن و جهت حرکت را برای شما گزارش می دهد، شما باید به میزان مشخصی از ارتفاع برسید تا از بهمن جان سالم به در ببرید. مانند SC: Conviction که HUD شناور داشت و اهداف روی در و دیوار نوشته می شد، در SSX مقدار ارتفاع باقیمانده و بعضی علامت ها بصورت ناواضح و با رنگ قرمز روی برف ها نوشته می شود که کار را برای گیمر آسان تر می کند. البته HUD این بازی کاملا شناور نیست.

از دیگر نکات جالبی که در این بازی وجود دارد، می توان به Wingsuit اشاره کرد که معمولا در چتربازی استفاده می شود. Wingsuit درواقع از چند تکه پلاستیک مقاوم تشکیل شده که قسمت مثلثی زیر دست تا بدن را به هنگام باز شدن پوشش می دهد. مانند این که فاصله ی خالی بین مچ تا کمر وجود ندارد و همه از پلاستیک پر شده است. این وسیله در سقوط از ارتفاعات زیاد کاربرد دارد و به شما کمک می کند که بتوانید پرواز کنید و درهوا کمی معلق بمانید. در تریلرهای نشان داده شده این قابلیت عالی به نظر می رسد و هیجان بسیار زیادی دارد. قابلیت بعدی وجود هلیکوپترهاست که در واقع وسیله جابجایی شما در بین نقاط مختلف هستند. در ابتدای هر مرحله شما باید از هلیکوپتر روی برف ها فرود بیایید و بازی را شروع کنید.
گرافیک بازی از آن چه تا به حال دیده شده خوب به نظر می رسد؛ مخصوصا بهمن های بسیار بزرگ. هنوز قضاوت در مورد گرافیک بازی زود است و سازندگان هم ادعایی در این مورد نداشته اند؛ اما برای یک بازی پرطرفدار این نسل، گرافیک بازی باید در حد قابل قبول باشد و اینطور که به نظر می رسد؛ هست. موزیک، یک نکته بسیار مهم در سری SSX بوده و سازندگان در حال حاضر، لیست ترک های بازی را منتشر نکرده اند. اما به نظر می رسد انواع تم آهنگ در بازی حضور داشته باشد. در تریلرهایی که تا به حال منتشر شده است، موزیک های سبک ترنس و دنس خودنمایی ویژه ای داشتند و ریتم فوق العاده به گیم پلی می دادند.

در کل SSX یکی از بازیهایی است که طرفداران زیادی دارد؛ چرا که شاید در هر فصل نتوان اسکی کرد، اما اسکی با حرکات نمایشی و بهمن و هلیکوپتر، همواره لذت بخش خواهد بود. تاریخ انتشار بازی هم ۲۲ـوم فوریه ذکر شده است.

حتما بخوانید