بررسی بازی Scribblenauts Showdown

عنوان Scribblenauts Showdown در نگاه اول یک بازی کارتی معمولی است که می‌تواند مدت زیادی بازیکنان خود را در کنار دوستان و خانواده‌شان سرگرم نگه دارد. صرف نظر از محتوای محدود و ساده‌ی این اثر، Showdown بسیار باهوش‌تر از چیزی است که در ظاهر نشان می‌دهد. این بازی تعریف جدیدی از عناوین کارتی را به میان آورده است که می‌تواند تا مدت‌ها تجربه‌ای تازه و بی‌بدیل را به ارمغان بیاورد. محور اصلی بازی Scribblenauts Showdown را بازی با کلمات تشکیل داده است. سیستم بازی با کلمات و استفاده از عبارات کوتاه و بلند، به‌شکل نوآورانه‌ای در بازی تعبیه شده است که کم‌تر یا بهتر است بگوییم، هیچ  اثری شبیه‌به آن را تجربه نکرده‌اید. بیس اصلی گیم‌پلی بازی بر پایه‌ی رقابت با دوستان و تجربه‌ی بازی همراه با دیگران شکل گرفته است. بازیکنان در این بازی می‌توانند به لطف یک سیستم هوشمند و بسیار خلاقانه، متون و عباراتی را که طی مراحل مختلف در بازی درج می‌کنند، اشکال و اجسام مختلفی را در محیط درون بازی ایجاد کنند. شاید در وهله‌ی اول وجود چنین آیتمی در یک بازی چندنفره آنقدر کارآمد به‌نظر نرسد، اما Scribblenauts Showdown تاحدودی در سرگرم‌کننده جلوه دادن این ویژگی موفق ظاهر می‌شود و به بازیکنان خود ثابت می‌کند که قطعا ارزش صرف وقت در یک جمع دوستانه را خواهد داشت.

گیم‌پلی بازی در نگاه کلی، جریانی سندباکس در محیطی دوبعدی را نشان می‌دهد که در آن هر بازیکن در نقش یکی از کاراکترهای درون بازی قرار خواهد گرفت. به‌طور کلی Scribblenauts Showdown تجربه‌ای چهارنفره است. مودهای مختلفی برای بازی طراحی شده‌اند که ویژگی‌های منحصر به فردی ماهیت آن‌ها را تعیین کرده است. به‌طور کلی 25 مود مختلف در بازی گنجانده شده که هر یک از آن‌ها، تجربه‌ی متفاوتی را به همراه خواهد داشت. محیط بازی در مراحل مختلف از جزئیات بسیار زیادی برخوردار است. به‌طور کلی می‌توان گفت وسواس زیاد سازندگان در طراحی ریزترین جزئیات بازی، از جمله نکات مثبت آن است. برای مثال در هر یک از مراحل بازی ممکن است با کاراکترها و جانوران مختلفی رو به رو شوید که می‌توانید به روش‌های گوناگون با آن‌ها تعامل برقرار کنید. از طرفی دیگر سیستمی مشابه بازی‌های قبلی در Showdown وجود دارد که می‌توانید در آن با تایپ عبارات متفاوت، آیتم‌های مختلف را پدیدار کنید. با تایپ کردن اسم تجهیزات مختلف مثل سلاح، بال یا هر آیتم مفید و موردنظر دیگری، آن را به کاراکتر تحت کنترل خود اضافه کنید و بازی را همانطور که می‌خواهید پیش ببرید.

بازی Scribblenauts Showdown از آن دسته بازی‌هایی است که به ‌سرعت‌عمل بالا هنگام تجربه نیاز دارد؛ مسئله‌ای حیاتی برای زمانی که لازم است از مهلکه جان سالم به در ببرید. نیاز به سرعت عمل بالا در عبور از چالش‌های مختلف، از جمله نکاتی است که مسئله‌ی رقابت در بازی را جذاب‌تر جلوه می‌دهد.

از سوی دیگر توجه سازندگان به حضور المان‌های نقش‌آفرینی در بازی، بعد جدیدی به شخصیت‌های بازی داده است. برای شخصی‌سازی کاراکترها فیلترها و مراحل مختلفی طراحی شده تا مخاطب بتواند با شخصیت دلخواه خودش به تجربه‌ی بازی بپردازد. نام، وسیله‌ نقلیه‌ی شخصی، رنگ پوست و خیلی دیگر از ویژگی‌های ظاهری، از جمله موارد مختلفی هستند که امکان شخصی‌سازی کردن آن‌ها وجود دارد. به‌طور کلی Scribblenauts Showdown را می‌توان اثری کوچک اما با جزئیات بالا و حیرت‌انگیز دانست که با تمرکز زیاد روی ویژگی‌های یک بازی سندباکس، تجربه‌ای سرگرم‌کننده را به ارمغان آورده است. این بازی درست مثل نسخه‌های قبلی خود، خلاقیت مخاطب را به چالش می‌کشد تا او هم نقشی در اتفاقات فی‌البداهه‌ی بازی داشته باشد. Scribblenauts Showdown از آن دسته بازی‌هایی نیست که بخواهید روزانه ساعات زیادی را صرف بازی کردن آن کنید. بلکه باید در شب‌نشینی‌های صمیمی با دوستان یا خانواده‌ی خود به تجربه‌ی آن بپردازید و از خاصیت‌های آن در جمع‌های رقابتی بهره ببرید. Scribblenauts Showdown می‌توانست تجربه‌ای به مراتب بهتر و کامل‌تر از عناوین قبلی سری خود باشد؛ اما چند ایراد جزئی در طراحی مراحل بازی و مخصوصا مینی‌گیم‌های مختلفی که در طول مراحل به آن‌ها می‌رسید، باعث می‌شوند تا نتوان آن را یک بازی بدون نقص و کامل در نظر گرفت. هر چند که تجربه‌ی چندنفره‌ی این بازی خالی از لطف نیست.

Scribblenauts Showdown

گیم‌پلی سرگرم‌کننده و متنوع
چند ایراد جزئی در طراحی بازی و مینی‌گیم‌ها
پلتفرم: PS4, Switch, Xone
سازنده: Shiver Entertainment
ناشر: WB Games
تاریخ عرضه: اسفند ۹۶
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: پلتفرمر

حتما بخوانید