رازهای خفته | بررسی بازی Resident Evil 7: Gold Edition

زمان بازگشت به عمارت بیکرها فرا رسیده است

اواسط آذر ماه بود که کپکام نسخه‌ی کامل عنوان Resident Evil 7 را همانند قسمت پنجم، با پسوند Gold Edition منتشر کرد. این نسخه شامل بازی اصلی و چهار بسته الحاقی است که دو بسته با فاصله‌ای نزدیک نسبت به بازی اصلی و دوتای دیگر همزمان با انتشار نسخه گلد عرضه شدند. در شماره ۱۲۰ بازی‌نما مفصل به بازی اصلی پرداخته شده و در این متن صرفا قصد داریم به بسته‌های دانلودی موجود در این نسخه بپردازیم.

در محتوای Not A Hero که به صورت رایگان برای دارندگان بازی اصلی عرضه شده، مخاطب در نقش «کریس ردفیلد» معروف قرار می‌گیرد. در پایان بازی اصلی بود که اولین بار با کریس مواجه شدیم، اما تغییر چهره او نسبت به نسخه‌های پیشین و همچنین دیدن او همراه با نیروهای سازمانی به اسم Umbrella سوالات و شبهه‌های مهمی را به وجود آورد؛ چرا چهره کریس عوض شده و چرا با آمبرلا همکاری می‌کند و موارد دیگری که انتظار داشتیم در این محتوای الحاقی به آن‌ها پاسخ داده شود. واقعیت این است که جواب این سوالات را می‌یابیم، اما قضیه خیلی معمولی‌تر از آن است که فکرش را بکنید و هیچ چیز پیچیده‌ای در کار نیست و از این بابت احتمالا مقداری توی ذوق‌تان می‌خورد. اما هدف‌ اصلی در این بسته الحاقی، یافتن «لوکاس بیکر» است که در پایان بازی اصلی فرار کرد و دست ایتن به وی نرسید و حالا باید در قالب کریس به سراغ او برویم. تمرکز قسمت هفتم روی المان‌ها وحشت بقا بود و تلاش کرد تا ریشه‌های سه‌گانه کلاسیک و به خصوص قسمت اول را در قالب یک عنوان نسل هشتمی و البته با زاویه دوربین اول شخص عرضه کند که الحق در این کار موفق بود. اما در Not A Hero تمرکز سازندگان به جای ترس، بیشتر روی اکشن است و به نوعی، گیم‌پلی اکشن قسمت چهار و پنج است که در قالب دوربین اول شخص در آمده است. این اکشن شدن با وجود بازی در نقش کریس تا حدی منطقی به نظر می‌رسد. البته هنوز بخش بقای بازی تا حدی پابرجاست و روی درجه سختی Professional قطعا با مصیبت کمبود تیر مواجه خواهید شد. دشمنان هم همان Molded ها هستند که این جا با تعداد بیشتری از آن‌ها روبرو می‌شویم و حتی در اواخر، در یک اتاق بسته با چهار پنج تا از آن‌ها به طور همزمان باید مبارزه کرد. تنها دشمن جدید باس نهایی است که نبرد جذابی با آن خواهید داشت.اما در محتوای End of Zoe این موارد متفاوت‌تر است. اتفاقات این محتوا چند هفته پس از Not A Hero رخ می‌دهد و در این جا، مخاطب در نقش «جو بیکر» برادر جک قرار می‌گیرد که تنها در یک کلبه زندگی می‌کند. وی هم در همان جنگل وقوع اتفاقات بازی زندگی می‌کند و روزی به طور اتفاقی «زویی» را پیدا می‌کند که آلوده شده و در حال مرگ است. هدف جو و مخاطب هم نجات زویی است و در انتهای این محتوا، سرنوشت تمام اعضای خانواده بیکر به طور کامل مشخص می‌شود. گیم‌پلی این محتوا از Not A Hero هم اکشن‌تر است و حتی به سمت سبک Beat ‘em Up تمایل دارد؛ جو یک مشت‌زن حرفه‌ای است و اولین و مهم‌ترین سلاح وی در طول بازی هم مشت‌هایش خواهند بود. در طی بازی به نیزه و بمب هم دسترسی خواهید داشت، اما همین مشت‌ها کاربردی‌ترین سلاح شما خواهد بود و حتی یک اچیومنت بازی مربوط به تمام کردن این محتوا با مشت‌هاست. در اواخر هم یک دستکش الکترومغناطیسی خواهید یافت که از آن در باس‌فایت نهایی بهره خواهید برد. یکی از ترفندهای خلاقانه‌ای که طراحان بازی در این محتواها به کار برده‌اند، استفاده دوباره از محیط‌های بازی اصلی است. طراحی مرحله در Not A Hero ساختاری هاب مانند دارد که شامل یک مکان مرکزی و چند مکان فرعی است که همه به مرکز راه دارند. از طرفی دیگر End of Zoe روندی خطی دارد و مدام رو به جلو پیش می‌روید. اما در هر دو محتوا مکان‌هایی را می‌بینیم که در بازی اصلی دیده‌ایم و در این جا، سازندگان به نوعی در وقت خود صرفه جویی کرده و با تغییراتی اندک، از محیط‌های تکراری به خوبی استفاده کرده‌اند.

اگر به صورت کلی بخواهیم به محتواهای اضافی نسخه گلد Resident Evil 7 نگاه کنیم، شاهد روند متفاوتی نسبت به بازی اصلی هستیم و در واقع مخاطبان اصلی این محتواهای داستانی، بیشتر طرفداران گیم‌پلی اکشن نسخه‌های ۴ تا ۶ هستند. البته این دلیل نمی‌شود که طرفداران بازی اصلی و سبک Survival را از تجربه‌شان منع کنیم. ایراداتی از بازی اصلی همچون داستان ساده و شخصیت‌پردازی‌های ضعیف در نسخه گلد هم دیده می‌شود. همچنین زمان محتواهای Not A Hero و End of Zoe هم کوتاه است و نهایتا در عرض دو ساعت می‌توان آن‌ها را تمام کرد که البته از طرفی نکته خوبی حساب می‌شود؛ چرا که باعث شده گیم‌پلی طراوت و تازگی خود را حفظ کند و خسته‌کننده نشود. اما در کل محتواهای زیاد و متنوع این نسخه باعث شده تا تجربه آن را به شما پیشنهاد کنیم. اگر RE7 را تجربه کردید و قصد دارید با همان دیدگاه به سراغ نسخه گلد بروید، شاید آن چنان راضی نباشید؛ اما در غیر این صورت و اگر تا به حال این اثر را تجربه نکرده‌اید، نسخه گلد با محتواهای فراوان که حداقل پنج شش ساعتی شما را مشغول می‌کند و همچنین گیم‌پلی و طراحی مراحل عمیق، به شدت به شما پیشنهاد می‌شود.

نقد و بررسی کامل Resident Evil 7: Gold Edition را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۶ بازی‌نما مطالعه نمایید

Resident Evil 7: Gold Edition

وجود محتواهای زیاد و متنوع در کنار بازی اصلی، باس‌فایت های جذاب، طراحی مراحل هوشمندانه
داستان بیش از حد ساده و شخصیت‌پردازی نسبتا ضعیف
پلتفرم: PC, PS4, Xone
سازنده: Capcom
ناشر: Capcom
تاریخ عرضه: آذر ۹۶
نسخه‌ی بررسی شده: PC
سبک: وحشت، بقا

حتما بخوانید