مردگان تکراری | بررسی بازی Overkill’s The Walking Dead

دو نام Overkill Software و Skybound Entertainment برای هرکس یادآور عبارت «موفقیت» است؛ اولی استودیویی در سوئد که خالق سری Payday یکی از پرطرفدارترین شوتر‌های کوآپ سال‌های اخیر به حساب می‌آید و دومی را به واسطه خلق فرانچایز The Walking Dead کمتر کسی‌ست که نشناسد. وقتی در آگوست ۲۰۱۴ میلادی اعلام شد که همکاری این دو شرکت قرار است به ساخت یک عنوان شوتر کوآپ براساس دنیای «مردگان متحرک» منجر شود، کمتر کسی انتظار داشت که این اثر به موفقیت نرسد. اما حالا و با گذشت چهار سال، محصول نهایی نه دوست‌داران عناوین کوآپ را راضی می‌کند نه عاشقان سینه‌چاک آخرالزمان زامبی زده را.

پیش از انتشار بازی شاهد عرضه تریلرهایی بودیم که حکم معرفی با چهار شخصیت قابل بازی را داشت و بخشی از گذشته آن‌ها پیش از خیزش واکرها را تعریف می‌کرد. کاری که امیدوارمان کرد شاهد داستانی جذاب در محصول نهایی باشیم که متاسفانه چنین اتفاقی نمی‌افتد. داستان بازی یکی از کلیشه‌ای‌ترین سناریوهایی‌ست که می‌توانید در چنین فضایی ببینید؛ شما همراه با یک گروه در یک کمپ مستقر هستید و برای بقا تلاش می‌کنید و در این بین، با گروه دیگری مواجه می‌شوید که به شما پیشنهاد می‌دهند تا منابع خود را با آن‌ها نصف کنید، اما شما قبول نمی‌کنید و در نتیجه مشکل اصلی شما از واکرها به انسان‌هایی که به هیچ‌چیز جز خود فکر نمی‌کنند تغییر می‌یابد.

روایت داستان تنها پیش از شروع مراحل و با یک سری تصاویر و صحبت‌های راوی صورت می‌پذیرد و به وضوح تنها بهانه‌ای برای اهداف هر مرحله است. برای طی کردن مراحل چهار شخصیت قابل بازی وجود دارد که هر کدام توانایی و درخت مهارت خاص خود را دارند و با انجام مراحل می‌توانید هر کدام را در شاخه مختص‌ به خود ارتقا دهید. هر شخصیت در ابتدا دو سلاح گرم و یک سلاح سرد دارد که البته با جستجوی محیط در طی مراحل و لوت کردن می‌توانید به سلاح‌ها و تجهیزات جدید نیز دسترسی داشته باشید. پس از انجام مراحل به جز ارتقای شخصیت و شخصی‌سازی سلاح‌ها، بخشی برای مدیریت کمپ نیز در نظر گرفته شده که در آنجا به بهبود برخی بخش‌ها مثل ایستگاه رادیویی، استحکامات دفاعی و اسلحه‌خانه می‌پردازید.

ساختار اصلی مراحل به این صورت است که یا باید به یک محل خاص نفوذ کنید یا باید از کمپ خود در برابر هجوم دشمنان (گله واکرها یا گروه انسان‌ها) دفاع کنید. در حال اول روند معمولا به این صورت است که باید از بین خیل عظیمی از واکرها رد شوید، چند معمای ساده مثل جمع‌آوری چند قطعه برای باز کردن دروازه را حل کنید و بعد از نفوذ به نقطه مورد نظر، یا قطعه خاصی را بردارید یا اینکه شخص خاصی را بکشید. در حالت دوم هم که بازی حالت Survival می‌گیرد و باید تا زمان مشخصی در برابر هجوم دشمنان دوام بیاورید و در این بین، استحکامات را دوباره بازسازی و مهمات بیشتری جمع‌آوری کنید. مخفی‌کاری یکی از اصول مهم گیم‌پلی به شمار می‌رود، چرا که کوچک‌ترین صدا باعث جلب توجه واکرها خواهد شد و بی‌دقتی در این زمینه مسیر پیش رو را به جهنم تبدیل خواهد کرد. تا اینجا همه‌چیز در بازی خوب و عادی به نظر می‌رسد، اما صبر کنید، چرا که مشکلی بزرگ‌تر از واکرها و انسان‌ها نیز وجود دارد.

متاسفانه ساختار مراحل تنوعی ندارد و به همان چیزی که ذکر کردیم محدود شده و تنها در جزئیات فرق دارد. شاید تا سه، چهاربار این روند جذاب باشد، اما پس از آن گرفتار تکرار شده و مخاطب را زده می‌کند. از سوی دیگر ارتقاهای سلاح‌ها و کمپ تقریبا بی‌اثر هستند. هر چقدر هم که تیر و تفنگ را قوی‌تر کنید، در نهایت فقط یک هدشات یا دو،سه تیر در بدن یا دو ضربه سلاح سرد برای واکرها کفایت می‌کند. با توجه به اینکه بازی یک عنوان کوآپ است، همکاری چهارنفره در آن تجربه را لذت‌بخش‌تر می‌کند، اما متاسفانه خبری از چت صوتی نیست و همه مکالمه‌ها را باید به صورت متنی انجام دهید که حسابی اذیت‌تان خواهد کرد. بزرگ‌ترین ایراد اما مربوط به مشکلات سرور می‌شود. پس از حداقل سه، چهار دقیقه صبر بالاخره یک مچ پیدا می‌شود و یک ماموریت با مدت زمان تقریبی یک ساعت را آغاز می‌کنید. تا اواسط کار پیش می‌روید که ناگهان در زمین گیر می‌کنید. چاره‌ای ندارید جز این که از مچ خارج شوید که متاسفانه باعث می‌شود تمام تیم از مچ خارج شوند و در نتیجه نیم ساعت از وقتتان هدر می‌رود.

ساختار تکراری و خسته‌کننده مراحل، ارتقاهای بی‌هدف و مشکلات سرور و مچ‌میکینگ متاسفانه Overkill’s TWD را به اثری تبدیل کرده که حداقل برای الان ارزش تجربه ندارد. در حال حاضر تنها یک فصل از بازی عرضه شده و سازندگان قصد انتشار ماموریت‌های بیشتری را دارند. پیشنهاد ما این است که سه چهار ماهی صبر کنید تا بازی محتوای بیشتری دریافت کند و باگ‌ها و مشکلات فنی آن به کمترین حد ممکن برسند تا شاید بتوان آن را بدون دردسر بازی کرد.

Overkill's The Walking Dead

وجود تعداد زیاد زامبی‌ها در یک صحنه
مراحل تکراری و روند تکراری آن‌ها
پلتفرم: PC, PS4, XOne
سازنده: Overkill Software
ناشر: Starbreeze Publishing
تاریخ عرضه: آبان ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده: PC
سبک: تیراندازی اول‌شخص

حتما بخوانید