بررسی بازی Outer Wilds

انسان از ابتدایی که احساس کرد زمین زمانی به سیاره‌ای غیرقابل سکونت تبدیل خواهد شد، همیشه به دنبال یک جایگزین برای نقل مکان بوده است. اما اگر فکر کردید که این احساس نیاز فقط برای انسان‌ها رخ داده است باید بگویم سخت در اشتباهید. زیرا در Outer Wilds داستان به شکل دیگریست. همیشه می‌دانستیم که به جز ما در این کهکشان بی‌نهایت موجودات زنده‌ای ممکن است وجود داشته باشند که دارای فرهنگ و تمدن و شیوه‌ی زندگی خودشان هستند. حال اگر بگویم که در این اثر جاه طلبانه ما بجای یکی از همین تمدن‌ها و نژادهای فضایی که در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌ایم قرار گرفته‌ایم، نقطه‌ی خوبی است که Outer Wilds را در کانون توجه قرار می‌دهد.

در واقع Outer Wilds با نگاهی سطحی‌گرایانه ممکن است صرفا یک «شبیه ساز پیاده‌روی» به نظر بیاید اما درست از اولین باری که بازی را آغاز می‌کنید می‌فهمید که این یک گمان واهی بوده. Outer Wilds از ثانیه‌ها ابتدایی تکلیف خودش را با مخاطب روشن می‌کند و به آن‌ها تاکید و تاثیر مکتوب کردن اتفاقات این سفر را می‌فهماند. سفری که ما به عنوان یک موجود فضایی از سیاره Timber Hearth باید در یک منظومه شمسی(نه منظومه شمسی خودمان بلکه در قمر و کهکشان دیگری) انجام دهیم تا نتیجه‌ی آن تبدیل شود به پاسخ سوالاتی که انسان را از ابتدای بشریت درگیر خود کرده است. سوالاتی که گویا نه تنها بین انسان‌ها بلکه بین تمدن‌های خارج از زمین هم مطرح بوده و آن‌ها را نیز به همین شکل درگیر خود کرده است.

Outer Wilds اما برای متمایز ساختن تجربه‌ی خود تمرکز کامل بازی را فقط بر روی گشت و گذار کردن در سیارات مختلف نگذاشته است. وجود سیستمی مثل «Loop» باعث شده است که در فضای محدود و نه آنچنان گسترده بازی بتوانیم تجربیات متفاوتی را کسب کنیم. بخشی از همین سیستم Loop را گشتن در سیارات مختلف و کشف رازهای آن‌ها را تشکیل داده است. گذر زمان در گرو همین سیستم باعث می‌شود سیارات و قمر‌های مختلف همگی به نوعی حالتی زنده و پویا در بازی داشته باشند. همین باعث می‌شود که بازیکن در طول بازی به سیاره‌ای که قبلا اکتشافات خود را در آن انجام داده بود برگردد تا به یک کشف جدید برسد.

یکی از مکانیک‌های اتلاف شده‌ی Outer Wilds، کنترل و نحوه فرود آمدن بر روی هر سیاره است. متاسفانه با توجه به سلیقه و تلاش سازندگان بازی این مسئله که یک کنترل درست و درمان برای فرود آمدن طراحی نشده است باعث شده که Outer Wilds تا حدی آن حس بلندپروازانه بودن بازی را تا حدی دفع کند و در ذوق مخاطبینش بزند. اما اگر موفق بشید که با نحوه کنترل سفینه و فرود آمدن بر روی هر سیاره کنار بیاید، باید بگویم که تجربه‌ی جالبی در انتظار شماست. شخصیت بازی مجهز به یک دستگاه مترجم است. این دستگاه در طول سفرهای مختلفی که به سیارات دارید نقش بسیار کلیدی در پیشبرد اهداف داستانی و کشفیاتی دارد که ممکن است در طول بازی ببینید. Outer Wilds یک مجموعه‌ی منظم از معماها و رویداد‌هاییست که به بازی یک هویت و جان تازه بخشیدند. یکی از نکات مثبت دیگر در بخش اکتشاف دفترچه‌ایست که برای ثبت وقایع شماست. مواردی که در این دفترچه ثبت می‌کنید می‌تواند سرشار از احساسات واقعی شما نسبت به محیط اطراف و چیزهای پیرامونتان باشد. در واقع این دفترچه برای واکنش شما به اولین تجربیاتی‌ست که در طول بازی برایتان جذاب بوده است.

بازی شما را فقط به اکتشاف و رفتن به سیارات مختلف محدود نمی‌کند. می‌توانید زمانی که بر روی سطح یک سیاره جدید فرود آمده‌اید یک کمپ درست کنید و موسیقی بنوازید. می‌توانید با آتش کمپ مارشملو درست کنید. در واقع Outer Wilds کاملا این اختیار را به بازیکن می‌دهد که چه رویکردی نسبت به بازی داشته باشد. می‌توانید آن را مثل بازی‌های اکتشافی خیلی جدی بگیرید و تا آخرین لحظه به دنبال کشف حقایق مختلف باشید و در عین حال می‌توانید از دیدن سیارات مختلف و تغییرات آن‌ها به عنوان یک مشاهده‌گر لذت ببرید. اما باید این حقیقت را بدانید که در آخر هر روز با توجه به منطق داستانی و فنی بازی، خورشید منفجر خواهد شد و شما خواهید مرد. پس دوباره شروع کردن یک روز جدید در این بازی تبدیل به یک حلقه تکراری شده است که شما نه تنها به عنوان بازیکن بلکه به عنوان شخصیت درون بازی نیز متوجه آن خواهید شد.

در آخر Outer Wilds با گرافیک بصری چشم نوازی که دارد، جذابیت ناشناخته‌ها را دو چندان کرده است و دیدن محیط‌های پیرامون به شکل‌هایی که قبلا شاید ندیده باشیم چیزیست که شاید (نه در این حد از جزئیات) در آثار فعلی کمتر دیده است.

Outer Wilds

محیط سندباکس، سیستم Loop، داستان و روایت جذاب
برخی مکانیک‌های هدر رفته
پلتفرم: PC, Xone
سازنده: Mobius Digital
ناشر: Annapurna Interactive
تاریخ عرضه: خرداد ۹۸
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: سند باکس

حتما بخوانید