spot_img

Ninja Gaiden III | نگاه اول

اما اکنون پس از E3 2011، با دیدن ویدیوهای عرضه شده از گیم پلی بازی می توان گفت یوسوکه هایاشی، کارگردان نینجا گایدن ۳ و رئیس استودیوی تیم نینجا، موفق به ساخت عنوانی با ارزش در حد و اندازه ی نام نینجا گایدن شده است. تیم نینجا تمام تلاش خود را می کند تا غیبت ایتاگاکی اصلا به چشم نیاید. آن ها می خواهند نینجا گایدنی خشن تر، خون آلود تر، جنایت آمیز تر و حتی سخت تر از نسخه های قبل بسازند. اما تیم نینجا چگونه می خواهد چنین کاری را انجام دهد؟پاسخ این سوال در این جمله خلاصه می شود: استیل با استخوان ملاقات می کند!سازندگان بازی می خواهند به شما احساس تازه ای از مبارزه با شمشیر دهند. هنگامی که شما کاتانای خود را در بدن یکی از دشمنانتان فرو می کنید، گوشت و پوست او را پاره می کنید اما به استخوان های او صدمه نمی زنید. اگر می خواهید با خرد کردن استخوان های دشمن، درد و رنج بیشتری به او وارد کنید، نیاز به فشار بیشتری دارید. سازندگان برای این کار وقایع زمان سریع یا Quick Time Events را اضافه کرده اند. در هنگام QTE شما باید دکمه هایی که بر روی صفحه نشان داده می شوند را به درستی فشار دهید تا ریو شمشیر خود را بیشتر داخل کند و علاوه بر ماهیچه های حریف، استخوان های او را نیز تکه تکه کند. با انجام این حرکت خون از بدن دشمن به بیرون فواره می زند و به دست راست طلسم شده ی ریو وارد می شود که در ادامه استفاده ی ریو از این خون ها را توضیح می دهم.  

  اگر به یاد داشته باشید دکمه ی LT در نسخه ی X360 بازی نینجا گایدن ۲ باعث می شد ریو قهرمان اصلی بازی، جا خالی دهد. در نینجا گایدن ۳ با فشار دادن این دکمه، ریو به جای جا خالی دادن بر روی زمین سر می خورد. این سر خوردن با توجه به ویدیوی بازی، حرکت بسیار خوبی به نظر می رسد و می توانستید با آن دشمنان خود را گیج کنید، هر چند که کنترل کننده ی بازی زیاد از آن استفاده نمی کرد. یکی از چیزهایی که شاید اندکی تعجب برانگیز به نظر برسد، نبود Flying Swallow می باشد. اگر از بازیکنان قدیمی نینجا گایدن باشید، دلیل استفاده از کلمه ی “تعجب برانگیز” را متوجه می شوید. در نسخه های قبلی نینجا گایدن حرکت Flying Swallow که توسط ریو انجام می گرفت، یکی از موثرترین حرکات برای کاهش فاصله با دشمنان و بریدن سر آن ها در هوا بود. در واقع، این حرکت اصلی ترین روش برای کنترل جمعیت زیاد دشمنان بود. اکنون این حرکت از نینجا گایدن ۳ حذف شده است! به جای آن یک حرکت ساپلکس زیبا ( بلند کردن حریف و زمین زدن او از پشت با قرار دادن دست ها به دور کمر) قرار گرفته است که صدمه ی زیادی به دشمن وارد می کند. با این حال این حرکت به اندازه ی Flying Swallow یک حرکت کنشده ی دائمی نیست و با آن نمی توانید فواصل دور را طی کنید و یا دسته های بزرگی از دشمنان را از پا در آورید.با اینکه این تغییر کوچک به نظر می رسد، اما تاثیر بسیار زیادی بر گیم پلی بازی گذاشته است. اکنون شما باید استراتژی بهتری برای حمله داشته باشید، مجبور هستید با هر نفر رو در رو مبارزه کنید و مهم تر از همه باید یاد بگیرید دفاع را محور اصلی مبارزات خود قرار دهید. استفاده ی صحیح و به موقع از جا خالی دادن و پرش به نکته ای کلیدی در مبارزات تبدیل شده است و برای محصور نشدن بین دشمنانی که از چند جهت به شما حمله می کنند، باید از آن استفاده کنید. در واقع می توان گفت تیم نینجا سعی داشته است با حذف Flying Swallow، مبارزات را از گرفتار شدن به تکرار نجات دهد و به کل سبک بازی شما را تغییر دهد.معمولا روند بازی های نینجا گایدن به این صورت بوده است که از ابتدای بازی تا آخر آن باید به سلاخی کردن دشمنان بپردازید و هیچ گونه رحم و شفقتی برای دشمنان نشان ندهید. اما اکنون برای اولین بار مخفی کاری به سری نینجا گایدن اضافه شده است. چندین مرحله در بازی به مخفی کاری اختصاص داده شده است که برای به پایان رساندن آن ها باید از حرکات مخفی جدید ریو استفاده کنید.ریو می تواند با استفاده از چاقوهای پرتاب شونده ی Kunai که در اختیار دارد، حرکت Kunai Climb را نیز انجام دهد. با استفاده از این حرکت و بالا رفتن از دیوار ها می توانید فرشته ی مرگ را از آسمان بر سر دشمنانتان نازل کنید.  

 The Ultimate Technique یا تکنیک نهایی، یکی دیگر از حرکات جدیدی است که ریو در زراد خانه ی خود دارد. با کشتن دشمنان با استفاده از حرکات QTE، همانطور که پیش از این ذکر شد، خون آن ها به دست راست طلسم شده ی ریو منتقل می شود. پس از کشتن عده ای خاص از آن ها، دست راست ریو به رنگ قرمز درخشانی در می آید و این جاست که تکنیک نهایی مرگ بار قابل استفاده می باشد.سازندگان برای دراماتیک تر کردن بازی، برای دشمنان نیز صدا گذاشته اند. در نینجا گایدن ۳ دشمنان با یکدیگر صحبت می کنند و برای کشتن ریو برنامه می ریزند، قبل از کشته شدن با التماس از شما می خواهند آن ها را نکشید و در هنگام مرگ با فریادی دلخراش با جهان خداحافظی می کنند.در مورد داستان بازی چیز زیادی گفته نشده است، اما بر اساس صحبت های هایاشی، داستان بازی بر روی زندگی ریو تمرکز ویژه ای دارد و شما را با شخصیت وی بیشتر آشنا می کند.اسلحه های بازی، بر خلاف نسخه های قبل، دیگر از موراماسا قابل خرید نیستند بلکه با گذر زمان خود به خود تقویت می شوند. هم چنین برای بازیابی سلامتی ریو دیگر نباید به دنبال مسجمه های اژدها باشید. اکنون شاهینی بر دست چپ ریو می نشیند و به ریو جان تازه ای می بخشد.از دیگر بخش های جدید اضافه شده می توان به بخش چند نفره ی آنلاین اشاره کرد. بخش چند نفره ی آنلاین شامل مدهای co-op و مبارزه ای می باشد و حداکثر از ۸ نفر پشتیبانی می کند. 

یوسوکه هایاشی و استودیوی تیم نینجا تغییرات زیادی در گیم پلی بازی ایجاد کرده اند. این تغییرات به قدری زیاد است که احتمال استقبال نکردن بازیکنان قدیمی تر نینجا گایدن از نسخه ی جدید بسیار زیاد است. با همه ی این صحبت ها، نینجا گایدن ۳ بازی خوش ساختی است و حرف های زیادی برای گفتن دارد اما تیم نینجا باید در زمان باقی مانده تا تاریخ عرضه ی بازی خود و بازی جدیدش را اثبات کند تا بتواند دل بازیکن های قدیمی را هم بدست آورد.Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge در فــــوریه ی سـال ۲۰۱۲ معادل اسفند ماه ۱۳۹۰ برای PS3, Wii U و X360 عرضه می شود.

حتما بخوانید