بررسی کیبورد Razer Cynosa Chroma

رنگین‌کمانی از دکمه‌های پلاستیکی!

صفحه کلیدهای جدید و مورد انتظار ریزر با نام Cynosa Chroma  بالاخره چندی پیش وارد بازار شدند. این صفحه کلید در دو مدل Pro و معمولی، با قیمت 60 دلار برای مدل معمولی و 80 دلار برای مدل Pro عرضه شده‌اند. تفاوت بیست دلاری بین این دو، تنها بخاطر نورپردازی زیرین در مدل Pro است که در مدل دیگر این صفحه کلید وجود ندارد. البته هر دو صفحه کلید از نور پردازی RGB زیبایی بر روی کلیدها برخوردار هستند که این به صفحه کلید جلوه و زیبایی خاصی بخشیده است.

در نگاه اول متوجه می‌شوید که این صفحه کلید از نظر طراحی فرق چندانی با مدل های قبلی محصولات ریزر نکرده است. بدنه اصلی کیبورد پلاستیکی با روکش مات سیاه بوده و در مدل پرو یک نوار RGB در زیر صفحه کلید تعبیه شده که به ویژه در شب، جلوه خاصی به میز کار شما می‌بخشد. همچنین در قسمت زیرین صفحه، دو پایه برای تنظیم ارتفاع صفحه کلید کار گذاشته شده که با داشتن دو حالت بلندی، احتمالا می‌تواند صفحه کلید را در حالت ارتفاع مورد پسند شما قرار دهد.

این صفحه کلید همچنین در برابر رطوبت و ریختن مایعات مقاوم است و خیال شما را از بابت خرابی در اثر ریختن آب یا مایعات دیگر راحت می‌کند.

اما مهمترین ویژگی تمامی صفحه کلیدها، نحوه عملکرد و راحتی کلیدهای آن‌ها است. کمپانی ریزر در طراحی این مدل از صفحه کلیدهای خود از حالت Membrane برای کلیدها استفاده کرده است. این صفحه کلید با استفاده از لاستیک نرم در زیر کلیدها، باعث ایجاد کلیدهای نرم و کم سر وصدایی شده که گرچه ممکن است برای بسیاری از کاربران اهمیتی نداشته باشد، اما احتمالا به مذاق خیلی از کاربران و گیمرها خوش نمی‌آید. ریزر قبلا با ایجاد فناوری ترکیبی Mecha-Membrane توانسته بود حسی شبیه همان حس صفحه کلیدهای مکانیکی را در مدل های دیگر از جملهBlackwidow  بوجود آورد. اما در این صفحه کلید ارزان‌تر، خبری از این فناوری نیست. مسئله ای که باعث می‌شود درهنگام بازی یا تایپ احساس کنید صفحه کلیدی ارزان و معمولی زیر دستان شماست.

زیر تمامی کلیدها یک صفحه نسبتا شفاف تعبیه شده که باعث عبور نور از چراغ های LED زیر کلیدها و بخشیدن جلوه زیبایی به این محصول شده است. البته مانند تمامی مدل‌های ریزر می‌توانید با استفاده از نرم افزار Razer Synapse جلوه نوری مورد علاقه خود را از میان چندین حالت مختلف بر روی صفحه کلید انتخاب کنید؛ گرچه برخی از این جلوه های نوری کند و همراه با تاخیر به نظر می‌آیند. همچنین می‌توانید با استفاده از این نرم افزار جلوه‌های نوری خاص خود را طراحی و بر روی صفحه کلید اعمال کنید. این قابلیت مخصوصا برای مدل Pro حالت های زیبا و بدیعی ایجاد می‌کند. این سطح از شخصی سازی با توجه به قیمت نسبتا پایین این صفحه کلید از نکات مثبت این مدل به حساب می آید، چرا که تنظیمات دیگر صفحه کلیدهای RGB در این بازه قیمتی بسیار محدودتر و ساده تر هستند.

متاسفانه قابلیت جالب Macro Keyboards که اجازه ذخیره یک توالی از عملیاتی مانند تایپ و کلیک را بر روی یک کلید به کاربران میداد در این مدل حذف شده است که می‌تواند بزرگترین نقطه ضعف این صفحه کلید جدید باشد.

ضد آب بودن، قابلیت شخصی سازی بالای نور، قیمت مناسب و زیبایی از نکات مثبت این صفحه کلید به حساب می‌آیند در حالی که حالت لاستیکی و نرم کلید‌ها، نداشتن کلیدهای قابل برنامه‌ریزی Macro و برخی جلوه‌های نوری که بعضا کند و با تاخیر عمل می‌کنند، ممکن است برخی کاربران را از این صفحه کلید دل زده کند. در نهایت با توجه به قیمت نسبتا پایین این صفحه کلید در مقایسه با دیگر محصولات بازار می توان گفت ریزر با مدل  Cynosa یک صفحه کلید خوب و اقتصادی به اکوسیستم محصولات خود اضافه کرده است.

حتما بخوانید