بررسی ماوس Logitec G603

یک موس برای تمام فصول

اگر تجربه بازی کردن با موس‌های بی‌سیم را داشته باشید، ممکن است عمر باطری کوتاه آن‌ها برای شما آزاردهنده باشد. به‌طور میانگین اگر روزانه 3 یا 4 ساعت به بازی بپردازید، در مدتی نزدیک به یک هفته، باطری موس شما نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت. کمپانی Logitech با طراحی یک پد 100 دلاری که نقش شارژر را نیز ایفا می‌کند، برای مدل‌های G903 و G703 این مشکل را برطرف کرده است؛ اما اکنون با معرفی مدل G603 راه‌حلی جدید برای حل این مشکل ایجاد شده است.

کمپانی Logitech با عرضه موس مدل G603 در کنار صفحه‌کلید G613، بالاترین بازدهی و سرعت را هدف قرار داده است. این مدل، با استفاده از فناوری‌های جدید در قطعات الکترونیکی و حسگرهای خود می‌تواند تنها با دو باطری AA چیزی نزدیک به 500 ساعت زمان بازی و یا 1400 ساعت استفاده معمولی را برای کاربران تضمین کند.

 طراحی این مدل تقریبا همانند مدل G703 کارشده است. دو دکمه مخصوص انگشت شست در سمت چپ و شیبی سریع در سمت راست این موس تعبیه‌ شده‌اند. روی موس و زیر چرخ اسکرول، دکمه تنظیم DPI قرارگرفته تا این مدل ظاهری ساده اما زیبا داشته باشد. همچنین این مدل به‌طور ویژه و مخصوص راست‌ دستان طراحی‌شده است. از آنجایی که هدف اصلی Logitech بالا بردن طول عمر باطری است، مدل G603 عاری از هرگونه نورپردازی و لامپ LED است.

رویه‌ی این محصول به کمک آهنرباها روی بدنه‌ی اصلی نگاه داشته شده و در زیر آن، محل نصب دو باطری AA و همچنین گیرنده USB رادیویی آن قرار دارند. البته استفاده از این گیرنده دلخواه است چراکه این مدل می‌تواند از طریق فناوری Bluetooth به دستگاه شما وصل شود که البته در این حالت دقت و بازدهی بالای این مدل برای بازی‌های ویدئویی از دست می‌رود. در سطح زیر این مدل کلیدی برای انتخاب بین دو حالت Performance (فرکانس 1000 هرتزی) و Endurance (فرکانس 125 هرتزی برای افزایش عمر باطری) و کلید دیگری برای انتخاب بین حالت بی‌سیم سریع Lightspeed و حالت Bluetooth قرار دارد.

همانند تمامی مدل‌های Logitech این مدل هم نرم‌افزاری برای شخصی‌سازی و انجام تنظیمات به همراه دارد. گرچه این مدل دکمه‌های اضافی زیادی ندارند، اما گزینه‌های کاربران برای شخصی‌سازی بسیار گسترده است. کاربران می‌توانند علاوه بر تنظیم DPI، برای تمامی کلیدهای روی این محصول نقش جدیدی تعریف کنند که این نقش می‌تواند هرگونه دکمه یا عملیات خاصی مانند باز کردن یک نرم‌افزار خاص و چندین و چند گزینه دیگر نیز باشد.

مدل G603 اولین مدل موس‌های Logitech است که از حسگر جدیدی به نام HERO (High Efficiency Rated Optical) بهره می‌برد. کمپانی Logitech با سرمایه‌گذاری برای توسعه این حسگر و قطعات الکترونیکی مربوط به آن، موفق شده است که بازدهی‌ای همانند حسگرهای PMW3366 را تنها با کسری از مصرف باطری برای کاربران و گیمرها فراهم آورد.

این حسگر می‌تواند تا 400 اینچ بر ثانیه را بدون هیچ‌گونه فیلتری از 200 تا 1200 DPI را دنبال کند. این بازدهی در کنار نرخ گزارش 1 میلی‌ثانیه‌ای و Latency بسیار پایین تجربه‌ای همانند مدل G703 و یا بهترین موس‌های سیمی را برای کاربران به ارمغان آورده است.

اما استفاده از باطری‌های قلمی یک ویژگی منفی با خود به همراه دارد. مدل G603 به همراه دو باطری قلمی خود، 136 گرم وزن خواهد داشت. این رقم برای یک موس کمی سنگین به نظر می‌آید، اما یک خبر خوب این است که این مدل می‌تواند تنها با یک باطری قلمی نیز کارکرده که در این حالت وزن آن برابر با 113 گرم خواهد بود. رقمی که تقریبا برابر دیگر موس‌های بی‌سیمی است که باطری داخلی دارند. البته این چند گرم اختلاف وزن تنها برای گیمرهای حرفه‌ای و جدی مهم است و کاربران و گیمرهای عادی نباید زیاد نگران این مسئله باشند.

انتخاب یک موس بی‌سیم برای رایانه‌های شخصی، انتخاب دشواری است. شما یا مجبورید موسی قدرتمند با دقت بالا برای بازی‌های سریع و دقیق انتخاب کنید و آن را زودبه‌زود شارژ کنید، یا موسی معمولی با دقت پایین انتخاب کرده و از عمر بالای باطری بهره‌مند شوید. باعرضه مدل G603 بالاخره می‌توانید خود را از شر این دوراهی خلاص کنید!

حتما بخوانید