نقد و بررسی بازی HALO: Infinite | بی‌کران، مثل هیلو

نامه‌ی عاشقانه‌ی تیم ۳۴۳ به جهان هیلو، طرفداران و قهرمانش

پانزدهمین روز از ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی در حال سپری شدن است که شرکت مایکروسافت با انتشار یک پست در شبکه‌های اجتماعی خود اعلام می‌کند که قصد برگزاری رویدادی آنلاین و از پیش ضبط شده را برای جشن گرفتن ۲۰ سالگی برند اکس‌باکس دارد. اگر ذره‌ای به این برند علاقه و با جهان بازی‌های ویدئویی آشنایی داشته باشید، می‌دانید که همیشه برند اکس‌باکس به نام HALO گره خورده است. سری بازی‌ای که به اندازه‌ی روزهای حیات کنسول بازی مایکروسافت قدمت دارد و اکس‌باکس بدون آن و قهرمان فوق محبوبش، بخش بزرگی از معنای خود را از دست می‌دهد.

رویداد برگزار شد و تیم ۳۴۳ با اعلام در دسترس بودن بتای بخش چندنفره‌ی بازی همه را غافلگیر و البته که خوشحال کرد. در همان شب، بتای بخش چندنفره‌ی ششمین نسخه‌ی اصلی از سری بازی‌های هیلو به رایگان در دسترس کاربران تمام پلتفرم‌های متعلق به مایکروسافت قرار گرفت.

حالا بخش داستانی بازی HALO INFINITE هم در دسترس قرار گرفته و می‌توانیم نگاه دقیق‌تر و البته، جامع‌تری به جدیدترین داستان مستر چیف داشته باشیم.

گوش دادن به موسیقی منوی بازی هرگز خسته‌کننده نخواهد شد

آخرین امید بشریت

داستان هیلو اینفینیت با یک کات‌سین سینمایی و دقیقا بعد از پایان HALO 5 آغاز می‌شود. نیروهای Banished به فرماندهی Atriox به نیروهای UNSC در نزدیکی یک HALO جدید حمله کرده‌اند و در این درگیری مستر چیف توسط اتریاکس مغلوب شده و در فضا رها می‌شود. به ۶ ماه بعد می‌رویم که مردی با اسم رمز Echo-216 بدن چیف را در فضا پیدا و او را از خواب مصنوعی ۶ ماهه بیدار می‌کند. چیف متوجه می‌شود که در این ۶ ماه، نیروهای UNCS به شکل تمام و کمال مغلوب Banishedها شده و تقریبا از بین رفته‌اند و آن حلقه که Zeta Halo نام دارد، تحت کنترل Banishedها قرار دارد.

آنتاگونیستی که می‌توانست بسیار بهتر از الان باشد

داستان این نسخه از سری هیلو، بدون شک یکی از بهترین‌های مجموعه است و از نظر رویکرد روایت و داستان، می‌توان آن را شبیه به رویکردی دانست که سازندگان God of War محصول سال ۲۰۱۸ برای بازی تحسین‌شده‌ی خود انتخاب کرده بودند. شخصیت‌های فرعی بازی بسیار کم ولی مهم و تاثیرگذار هستند. کات‌سین‌های بازی به سختی کات می‌خورند و در تقریبا تمام دقایق، بدون کات و با دوربینی سیال اتفاقات را برای بازیکن نمایش می‌دهد. از همه مهم‌تر اما نحوه‌ی برخورد بازی با گذشته خود است.

داستان بازی HALO: INFINITE به شکل دراماتیک و درستی، گذشته‌ی با شکوه خود را ارج می‌نهد و در انتهای راه، به آینده‌ای متفاوت و جدید هدایت می‌شود. دیگر خبری از کاوننت‌ها یا Flood نیست. داستان Infinite به شکل بلند و واضحی این پیام را می‌رساند که آن داستان‌های خاطره‌انگیز به پایان رسیده‌اند و حالا زمان داستان‌های جدید، شخصیت‌های جدید و ساختن خاطرات جدید است.

البته این در شرایطی است که به خوبی نسبت به داستان‌های قبلی مسلط باشید وگرنه سوالات بسیار زیادی در طول بازی برای شما ایجاد خواهد شد.

لذت مدام

 در بخش گیم‌پلی هم با رویکردی شبیه به بخش داستان و روایت طرف هستیم. برای اولین بار در تاریخ این سری با یک محیط سندباکس یکپارچه طرف هستیم. نقشه‌ی وسیعی برای بازیکن تدارک دیده شده تا بتواند در آن گشت و گذار کند و فعالیت‌های موجود در آن را انجام دهد. فعالیت‌هایی نظیر تسخیر یا تخریب پایگاه‌های دشمن یا آزادسازی سربازان اسیر شده‌ی UNSC. نکته حائز اهمیت در چینش و پراکندگی این فعالیت‌ها، آگاهی درست سازندگان است. اساس فرمول بازی همان است که سال‌هاست در بازی‌هایی مثل فارکرای می‌بینیم ولی سازندگان بازی جدید سری HALO با آگاهی از ظرفیت این فرمول و گیم‌پلی همیشگی سری، تعداد و وسعت این فعالیت‌ها را محدود کرده‌اند تا همیشه تازگی خود را حفظ کنند و به ملال دچار نشوند.

گل سرسبد بخش گیم‌پلی اما قلابی است که از اولین تا آخرین ثانیه بازی در اختیار شما قرار دارد. این قلاب به قدری درست و عالی در بازی پیاده شده که به سختی از ابزار دیگری در طول بخش داستانی استفاده خواهید کرد. با این قلاب می‌توانید خود را به ارتفاعات یا دشمنان دورتر برسانید، می‌توانید سلاح‌های روی زمین را گرفته و به سمت خود بکشانید، می‌توانید بنشی‌های معلق در هوای دشمنان را بگیرید و این وسایل نقلیه پرنده را مال خود کنید و حتی می‌توانید با ارتقا آن، مانند یک ابرقهرمان بین درختان Zeta Halo تاب بخورید و حرکت کنید.

همانطور که در سطور بالا خواندید، در بازی امکان ارتقا ابزارهای مستر چیف وجود دارد. چیف در طول بازی چهار ابزار مختلف را در اختیار خواهد داشت. قلاب، سپر تاکتیکی، جاخالی دادن و سنسور حرکتی. همه‌ی این چهار ابزار در کنار سپر محافظتی چیف قابل ارتقا هستند و می‌توانید با جستجو در محیط، امتیازهای مورد نیاز برای ارتقا این موارد را به دست بیاورید.

در نهایت می‌توان گفت که گیم‌پلی بازی HALO INFINITE سندباکس‌ترین نمونه در سری خود است. مجموعه‌ای که در ابتدا به عنوان یکی از اولین شوترهای سندباکس معرفی شد، حالا در یکی از بهترین نسخه‌های خود، یکی از سندباکس‌ترین بخش‌های داستانی را تحویل هواداران خود داده است. البته مراحل اصلی داستانی همچنان روندی خطی دارند و یادآور مراحل نسخه‌های کلاسیک مجوعه هستند.

استودیو ۳۴۳ بالاخره و بعد از آزمون و خطاهای HALO 5 موفق شده تا به فرمول بی‌نظیری دست پیدا کند تا هم بتواند هواداران قدیمی را میخکوب و هم از افرادی که INFINITE قرار است محل ورود آن‌ها به جهان هیلو باشد به گرمی پذیرایی کند.

محیط‌های بازی از همیشه وسیع‌تر هستند

حاصل انتظاری یک ساله

زمانی که برای اولین بار بخش تک‌نفره‌ی ششمین داستان مستر چیف نمایش داده شد، خیلی‌ها نسبت به گرافیک فنی بازی ایراد گرفتند. اینترنت پر شده بود از شوخی‌هایی که با گرافیک اینفینیت می‌شد. مایکروسافت درست‌ترین تصمیم ممکن را اتخاذ کرد. تاخیر یک‌ساله بازی. عنوانی که قرار بود مهم‌ترین بازی زمان انتشار کنسول نسل نهمی مایکروسافت باشد، در نهایت یک سال بعد عرضه شد و حالا می‌توانیم بگوییم که این یک سال، زمانی بود که ارزش تحمل شدن را داشت. گرافیک بازی در بهترین حالت ممکن خود قرار دارد. در حال صحبت در مورد عنوانی هستیم که برای اولین بار اجازه‌ی گشت و گذار به مخاطب خود می‌دهد و به جرأت یکی از باثبات‌ترین خروجی‌های ممکن را روی کنسول‌ها دارد. بازی در هیچ لحظه‌ای افت فریم ندارد و هرگز هم ری‌تریسیگ خود را به درون چشم مخاطب فرو نمی‌کند. همه چیز در جای خود قرار دارد و به اندازه است. البته که قرار نیست HALO INFINITE، یک عنوان بین‌نسلی پرچم‌دار گرافیکی نسل ۹ باشد، ولی با توجه به همه‌ی این عناصر، می‌توان نمره‌ی بسیار خوبی برای حاصل کار استودیو 343 Industries در نظر گرفت.

اسلحه‌ها، شخصیت‌ها، وسایل نقلیه و حتی دشمن‌های پرجزئیات در کنار محیط‌های عظیم، وسیع و البته به هم پیوسته، که با ثبات فنی‌ای مثال‌زدنی به مخاطب عرضه می‌شوند، INFINITE را در لیست بازی‌های چشم‌نواز سال ۲۰۲۱ میلادی قرار می‌دهد

گرافیکی در بخش چندنفره هم به خوبی عمل می‌کند و خطای دید حاصل از محیط در مسابقات را به حداقل می‌رساند.

بازی در بخش صوتی حتی درخشان‌تر عمل می‌کند. موسیقی‌های بازی به خوبی وظایف خود را ایفا می‌کنند. زمانی که لازم باشد، غم را به سمت بازیکن روایت می‌کنند، گاهی حس شادی حاصل از پیروزی را منتقل می‌کنند و گاهی هم با نواختن ملودی‌های آشنایی، حس نوستالژی را مانند سیلی از احساسات به سمت هواداران روانه می‌کنند.

صداگذاری بازی هم مثل موسیقی آن بسیار عالی اجرا شده است. گویندگان برای هر شخصیت سنگ تمام گذاشته‌اند. صداگذار همیشگی مستر چیف اینبار هم کار خود را به خوبی انجام داده و تمام غم و حسرت درونی جان ۱۱۷ را با صدای خود منتقل می‌کند. بقیه صداگذاران که عمدتا شخصیت‌های جدید سری هستند هم کار خود به خوبی به سرانجام رسانده‌اند. همچنین صداگذاری وسایل نقلیه و اسلحه‌ها هم در بهترین حالت خود قرار دارند. سلاح‌های موجود در بازی به قدری خوب صداگذاری شده‌اند که تنها شنیدن صدای شلیک کردن سلاح‌ها برای لذت بردن از بازی کافی است.

اما جایی که صداگذاری درخشان بازی خود را بیش از پیش نشان می‌دهد، بخش چندنفره بازی است. در اینجا گذشته از اینکه با کمی دقت می‌توانید سلاح حریفان را از روی صدای آن‌ها حدس بزنید، صداهایی که در این بخش پخش می‌شوند، در روند بازی هم دخیل هستند. به طور مثال در حالتی مثل Odd Ball بازی با ایجاد صداهایی کم و کافی، مالکیت توپ یا عقب و جلو بودن تیم شما را به بازیکن اطلاع می‌دهد. موردی که باعث می‌شود در مواقع زیادی بدون نگاه کردن به رابط کاربری بازی، اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق صداها به دست آورید.

قرمز علیه آبی

لابه‌لای متن کمی در مورد بخش چندنفره بازی گفته شد ولی این بخش به واسطه‌ی ویژگی‌هایی که دارد، یک بخش مستقل از متن را برای خود طلب می‌کند.

بخش چندنفره بازی در عین حال که به تمام قواعد و اصول هیلوهای قبلی پایبند است. موفق شده تا خود را با استانداردهای یک بازی تیراندازی مدرن نیز وقف دهد و هر علاقه‌مند به سبک تیراندازی را راضی کند. این بخش، با حالت‌های بازی متنوع، نقشه‌ها و سلاح‌های بسیار، طیف وسیعی از سلایق را پوشش می‌دهد و برای هر بازیکنی یک سلاح، حالت یا نقشه‌ی مورد علاقه در چنته دارد. رایگان بودن این بخش هم باعث شده افراد بسیار بیشتری موفق به تجربه‌ی بازی شوند و به رقابت با دیگر بازیکنان بپردازند.

نقشه‌های بازی درست مثل سلاح‌های آن بسیار متعادل و دقیق طراحی شده‌اند. نه اجازه‌ی کمپ را به کمپرها می‌دهند و نه برتری خاصی به بازیکنان فرصت‌طلب.

رابط کاربری بخش چندنفره هم مثل دیگر بخش‌های بازی شرایط بسیار استاندارد و خوبی را تجربه می‌کند. اطلاعات مورد نیاز بازیکن به خوبی در اختیار وی قرار می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد تا از جریان بازی جا بماند. طراحی صدای بخش چندنفره هم خدمت مشابهی را ارائه می‌کند و به خوبی موقعیت‌های مختلف مبارزات را به بازیکن گوشزد می‌کند.

همیشه هم می‌توانید ویژگی‌های ظاهری اسپارتان خود را تغییر دهید تا سربازی منحصربه‌فرد و یگانه برای خودتان داشته باشید.

در نهایت بخش چندنفره بازی با تنوع بسیار خوب و البته تعادل مثال‌زدنی‌اش می‌تواند ساعت‌های زیادی شما را سرگرم کند. وعده‌ی سازندگان مبنی بر پشتیبانی بلندمدت از بازی در کنار سابقه‌ی خوب آ‌ن‌ها در پشتیبانی از Master Chief Collection و Halo 5، ما را نسبت به آینده‌ی این بخش از همیشه خوشبین‌تر می‌کند.

برای اولین بار در مجموعه، می‌توانید زره چیف را ارتقا دهید

 پس از بی‌کران

حالا و با انتشار جدیدترین نسخه از سری HALO، آینده‌ی این مجموعه ارزشمند، روشن و امیدوارکننده به نظر می‌رسد. سازندگان به طرق مختلفی نشان دادند که هم ماهیت و ذات مجموعه را می‌شناسند و هم به خواسته‌های هواداران اهمیت می‌دهند. با پایان ماجراجویی مستر چیف در Zeta Halo، بی‌صبرانه منتظر ادامه داستان این جهان غنی و قهرمان بی‌مثالش هستیم.

HALO: INFINITE

گیم‌پلی و گان‌پلی فوق‌العاده لذت‌بخش، متعادل و روان، شرایط عالی از نظر صوتی و بصری، ثبات فنی بسیار خوب، رایگان بودن بخش چندنفره
عدم امکان شخصی‌سازی پلی‌لیست بخش چندنفره، کنترل خشک وسایل نقلیه
پلتفرم: Xbox Series X|S, XBOX one, PC
سازنده: 343 industries
ناشر: Xbox Game Studios
تاریخ عرضه: ۱۷ آذر ۱۴۰۰
نسخه‌ی بررسی شده: Xbox Series X
سبک: تیراندازی اول‌شخص، سندباکس

حتما بخوانید