spot_img

Gears of War 3 | نمایش در gamescom

آخرین فصل از داستان مارکوس، دام و سایر دوستان. با اینکه تقریبا مطمئن هستیم این آخرین باری نیست که دنیای Gears of War را می‌بینیم، اما پایان داستان سربازان آشنایی چون مارکوس فینکس و دامینیک سانتیاگو، و این واقعیت که احتمال دارد دوباره آن ها را نبینیم، ما را دلگیر می‌کند. مانند گذشته Karen Traviss نویسنده ی رمان های Gears، داستان بازی را قلم می زند و کلیفی‌بی مشهور نیز بازی را کارگردانی می‌کند. اینبار با داستانی به مراتب احساسی‌تر و شخصی‌تر رو به رو می شویم و همه‌ی سوال های بی‌پاسخی که داشتیم، جواب داده می‌شوند. در gamescom و Electronic Entertainment Expo پرده‌ی اول بخش تک نفره بازی نمایش داده شد و عده‌ای هم آن را از نزدیک تجربه کردند. اکنون با همدیگر به بررسی این بخش می‌پردازیم تا با حال و هوای نسخه ی سوم از Gears of War بیشتر آشنا شویم.بدون دادن اطلاعات زیادی از داستان، اتفاقات نسخه‌ی جدید یک سال و نیم پس از حادثه‌ای که در پایان Gears of War 2 رخ داد و شهر Jacinto را به زیر آب برد، را روایت می‌کند. قبلا مشخص شد که احتمال دارد پدر مارکوس هنوز زنده باشد و این جایی است که وارد GeOW 3 می‌شویم. عده‌ای کم از ارتش COG باقی مانده‌اند و همان اندک نیرو نیز یا بر روی کشتی Sovereign و یا در هوا و در حال پرواز با هواپیمای باربر، به دنبال منابع کم باقی مانده می‌گردند. اکنون Lambentها دشمنان جدیدی هستند که تحت تاثیر انرژی طبیعی موجود، نیرومند شده اند و علاوه بر انسان‌ها برای لوکاست‌ها نیز دشمنان خطرناکی محسوب می‌شوند. بی شک این بدترین دوران زندگی انسان‌های Sera است.اما چرا یک سال و نیم پس از نسخه‌ی دوم؟ این سوالی است که فکر می‌کنم برای هر کسی پیش می‌آید. Rod Fergusson مدیر اجرایی بازی، در پاسخ به این سوال اینگونه توضیح می‌دهد: “ما می‌خواستیم اوضاع کمی آرام شود و رمان‌ها فاصله‌ی بین نسخه‌ی دوم و سوم بازی را پر کنند. ما می‌خواستیم وزن سنگین جنگ بر روی دوش مردم احساس شود، ما می‌خواستیم تمدن فرو بپاشد و همچنین برای دام، تا ریش‌هایش بلند شود. اگر بلافاصله پس از Gears of War 2، نسخه ی سوم را شروع می‌کردیم، بازی در مورد زنده ماندن و جمع کردن خود پس از آن جنگ بزرگ می‌بود. ما می‌خواستیم داستان کمی شخصی‌تر شود.” 

در مرحله‌ی نمایش داده شده، ابتدا موجودی به شکل نهنگ به شما حمله می کند. اینجاست که می‌توانید Silverback (ماشین مکانیکی زیبا و قوی ارتش COG) را امتحان کنید. ذخیره‌ی تیر و موشک سیلوربک بی‌نهایت است و هر چقدر که دوست داشته باشید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته همه چیز به همین سادگی هم نیست. برای دسترسی به قوی‌ترین موشک موجود، باید سیلوربک را روی زمین بگذارید و خودتان کاور بگیرید. موجود نهنگ مانند، دشمن سرسختی نبود و با داشتن جثه‌ای بزرگ به راحتی کشته شد. اما همه چیز با وارد شدن لمبنت ها عوض می‌شود. لمبنت‌ها واقعاً دشمنان سرسختی هستند و به هیچ وجه نباید دست کم گرفتشان. توانایی آن‌ها بسیار بالاست و تیراندازی‌شان نیز بسیار دقیق است. از طرف دیگر ویژگی قابل انفجار بودنشان، قدرت آسیب رسانی آن‌ها را دو چندان کرده است. لمبت‌ها را نمی‌توان بدون تفکر و با تیراندازی محض از بین برد، برای کشتن آن‌ها باید برنامه ریخت و با حفظ فاصله و صد البته کاور گرفتن از چند جهت و با چند سلاح مختلف به آن‌ها حمله کرد، تا خون آن ها که البته بهتر است این‌جا بگوییم ماده‌ی منفجره‌ی موجود در آن‌ها، ریخته شود. حضور این دشمنان قوی، گیم پلی و اکشن بازی را چالش بر‌انگیز و پویا‌تر کرده است که باید گفت بدون برنامه نمی‌توان آن‌ها را از بین برد.در ابتدای این مرحله با لمبنت‌های زیادی سروکار داریم، بنابراین با استفاده از لنسر به تنهایی کاری از پیش نخواهید برد. در ادامه با دشمان جدیدی رو به رو می شویم. بعضی از آن‌ها شبیه به نوعی ساقه‌ی لمبنت عمل می‌کنند و از خود بذر‌هایی پخش می‌کنند که تبدیل به لمبنت می‌شوند. Drudgeها نیز یکی دیگر از دشمنان جدید GeOW3 هستند. آن ها دستانی کشسان مانند دارند و به سمت شما گلوله‌های انفجاری پرتاب می کنند. نقطه ی ضعف دراج‌ها سینه‌شان است، اما باید مواظب سرشان باشید چرا که بعد از مرگ، سر آن‌ها به موجودی شبیه عنکبوتی بزرگ تبدیل می‌شود و به سمت شما می‌آید. اگر حواستان به این سرهای حمله کننده و همچنین بذرهای لمبنت نباشد، واقعاً دچار دردسر می‌شوید، ولی با کمی دقت به راحتی از پس آن‌ها بر می‌آیید.اگر در اداره‌ی مقدار تیر خود ماهر نباشید، کمبود تیر به شما ضربه می‌زند و به نوعی پاشنه‌ی آشیلتان می شود. مخصوصاً در درجات سختی بالاتر مانند هاردکور این مورد نمود بیشتری خواهد داشت. البته در گوشه و کنار بازی می‌توان یک یا دو خشاب و یا چند نارنجک پیدا کرد، ولی به طور کلی تعداد تیر در بازی کم‌تر از گذشته شده است که به نظر من با شرایط حکم فرما بر بازی منطقی به نظر می‌رسد. 

یکی از مسائلی که توی ذوق می‌زد، هنگام زخمی شدن شما به چشم می‌آمد. مانند گذشته پس از دریافت آسیبی جدی بر روی زمین می‌افتید و با پناه بردن به دوستانتان می‌توانید دوباره به بازی برگردید. در حالت co-op هیچ مشکلی به چشم نمی‌آید ولی اگر بازی را به تنهایی پیش ببرید، یارانتان که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، در زمان زخمی شدن شما بدون توجه به شرایط بازی و تعداد دشمنان، برای نجات شما به سمتتان حرکت می‌کنند و این حرکت را تا زمانی که خودشان هم به مرگ نزدیک نشوند، انجام می‌دهند. این موضوع اندکی آزار دهنده است و امیدوارم اپیک تا قبل از عرضه ی بازی آن را بر طرف کند.مراحل بازی طراحی فوق العاده زیبا و بزرگی دارند. همه ی نقشه‌ها با مقیاسی بزرگ ساخته شده‌اند تا در هنگام بازی به صورت co-op چهار نفره دچار مشکل نشوید. در اکثر مراحل، به اندازه‌ی کافی جا برای مانور دادن وجود داشت و می‌توانستید از جهت‌های مختلف به دشمن حمله کنید. در شرایطی که چندین مسیر وجود داشت و یا در لحظاتی که فضای موجود کوچک می‌شد، اعضای تیم از یکدیگر جدا می‌شوند تا باز هم فضای کافی برای هر‌کـس وجود داشته باشد.در Gears of War 3 برای اولین می‌توانید کول، شخصیت سیاه پوست و قوی هیکل سری Gears را کنترل کنید. در یکی از مراحل بازی کول ترین، Sam ،Baird و کارماین کلیتون، برای یافتن منابع و تجهیزات به Hanover زادگاه کول می‌روند. در میان سلاخی کردن لمبنت‌ها و لوکاست‌ها، با هر یک از این شخصیت‌ها از طریق دیالوگ‌های تمسخر آمیز و کنایه دارشان، بیشتر آشنا می‌شویم. تا قبل از عرضه ی بازی در مورد سرنوشت کلیتون نمی توان نظری داد، اما از نحوه‌ی پیشرفت اوضاع احتمالاً این برادر نیز شانسی برای زنده ماندن ندارد. صحنه‌های بازی و cut scene ها به شدت احساسات شما را بر می‌انگیزند. در مرحله ی بازگشت به Hanover هنگامی که کول به شهر، ورزشگاه و کمد خود در آن‌جا می‌رسد، واقعاً می‌توان غمی که برای از دست دادن عزیزانش در چشمانش موج می‌زند را دید. بعد از آن هنگامی که او برای جلوگیری از حمله ی لوکاست‌ها و دفاع از دوستانش، بمبی را حمل می کند، صحنه های بازی حتی احساسی‌تر هم می شوند. واقعاً سازندگان GeOW3 را به گونه‌ای ساخته‌اند که دست بر روی احساسات شما می‌گذارد و باعث می‌شود احترامی دو چندان برای سربازان COG قائل شوید. 

حضور تعداد زیادی شخصیت و کنترل شخصیتی به غیر از مارکوس، حرکت مناسبی بود که از سوی اپیک انجام گرفته است. Jace و Sam دو شخصیت جدیدی هستند که در این نسخه معرفی می‌شوند. با این حال در مراحل نشان داده شده، اطلاعات چندانی از آن‌ها به شما داده نمی‌شود. Jace با مارکوس، دام و آنیا همراه می‌باشد و هنگامی به نام او پی می‌برید که مارکوس بر سرش داد می زند و از او می‌خواهد حرکت کند. Sam نیز که با کول، Baird و کارماین همراه است تفاوت چندانی ندارد. ظاهراً او با Baird خصومتی شخصی دارد که البته آن هم توضیح داده نمی‌شود. احتمالاً این موضوعات در مراحل بعدی بازی توضیح داده می‌شوند، اما نداشتن اطلاعی هر چند کم از این شخصیت‌های جدید اندکی عجیب و از طرفی حرکتی هوشمندانه است که بازی را کمی هالیوودی کرده است.بخش co-op آنلاین چهار نفره، یکی از بزرگترین ویژگی‌های جدید بازی است. از طرفی، نسخه ی سوم سری Gears of War همانند هیلو دارای بخش آرکید جدیدی نیز می‌باشد، که با انجام حرکاتی خاص به شما امتیاز می‌دهد. به طور مثال بازی کردن بدون وجود جعبه‌های تیز باعث می‌شود امتیاز بیشتری کسب کنید. این بخش واقعاً لذت بخش است و می‌توانید ساعت‌ها از آن لذت ببرید. سری GeOW از لحاظ بخش چند نفره همیشه جزء بهترین‌ها بوده است و این نسخه نیز با اضافه کردن چند بخش جدید، آن‌ را قدرتمند تر از گذشته کرده است. ضمن اینکه باید اشاره کنم، مایکروسافت برای بخش آنلاین این نسخه از بازی سرورهای اختصاصی در نظر گرفته است.شاید به این موضوع توجه کرده باشید که در Gears of War 3 اکثر شخصیت‌ها لباسی آستین حلقه ای پوشیده‌اند. راد فرگوسن، دلیل این موضوع را جریان داشتن بازی در فصل تابستان بیان می‌کند. در Gears of War 2 شاهد منظره های برفی بودیم ولی اکنون با هوای گرم تابستان سر و کار داریم. البته دلیل اصلی این تغییر طبق صحبت های فرگوسن، تمایز نسخه‌ی سوم از نسخه‌های قبلی بازی بود، به گونه ای که با نگاه کردن به کاور بازی متوجه شوید Gears of War 3 را در دستتان دارید. 

به عنوان کلام آخر باید بگویم، عنوان Gears of War 3 یکی از بزرگترین بازی‌های تیراندازی سوم شخص تاریخ است و به مراتب از نسخه‌های قبلی این سری قدرتمند‌تر است. اپیک با هوشمندی بخش‌ها و ویژگی‌های جدیدی به بخش تک نفره و چند نفره ی بازی اضافه کرده است، به گونه ای که آن را لذت بخش‌تر و متمایز‌تر از گذشته کرده است. GeOW3 یکی از بازی‌هایی است که امسال خیل عظیمی از گیمرهای سراسر جهان منتظر آن هستند. این انتظار در تاریخ ۲۰ سپتامبر معادل ۲۹ شهریور به سر می‌رسد. پس منتظر نقد این بازی از سوی بازی‌نما باشید!

حتما بخوانید