فیل اسپنسر از رقابت پر جنب‌وجوش در بازار ویدئوگیم می‌گوید

بر اساس آخرین خبرها، رییس Xbox به دنبال تلاش برای کسب سهم بازار از دنیای گیمینگ بر روی گوشی‌های تلفن همراه است.

مایکروسافت دیروز در خبری تعجب‌برانگیز اعلام کرد که در حال خرید Activision-Blizzard است. این خبر به این معنی است که این شرکت به زودی با قراردادی به ارزش 68.7 میلیارد دلار وارد مجموعه Xbox خواهد شد. با تکمیل خرید 7.5 میلیارد دلاری Bethesda در سال گذشته و پایان دادن به این قرارداد تا سال آینده، پرسش‌هایی در مورد تأثیر قرارداد  Activisionمطرح شده و بسیاری نگرانی‌هایی را در مورد اینکه چگونه چنین رویدادی می‌تواند بر رقابت گسترده در صنعت گیم تأثیر بگذارد، مطرح شده است.

با این حال، به گفته فیل اسپنسر، رئیس Xbox، این رویداد به هیچ وجه نگران‌کننده نیست. اسپنسر در مصاحبه‌ای با CNBC نگرانی‌های مربوط به ضد رقابتی بودن معامله Activision-Blizzard را کم اهمیت دانست و گفت که یکی از اهداف اصلی چنین معامله‌ای کمک به مقابله با تسلط اپل و اندروید در فضای موبایل است.

اسپنسر گفت: « یک بازار رقابتی باورنکردنی در فضای بازی‌های ویدئویی وجود دارد. حقیقت این است که بزرگترین پلتفرم‌های بازی روی این سیاره، دستگاه‌های تلفن همراه هستند که توزیع محتوا بر روی آن‌ها و کنترل بر روی این دستگاه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. و کنترل آن‌ها در ید اختیار دو شرکت است. بنابراین، وقتی شرکتی مثل مایکروسافت را در نظر می‌گیریم، می‌بینیم که ما محتوا و IPها را در کنار یکدیگر جمع می‌کنیم تا کمبود خود در توانایی‌ توزیع محتوا بر روی دستگاه‌های تلفن را جبران کنیم. این فرصت ما برای رقابت بر روی بزرگترین پلتفرم موجود در صنعت بازی‌های ویدئویی یعنی دستگاه‌های تلفن همراه است که برای از اهمیت بسیاری برخوردار است.»

اسپنسر همچنین ادامه داد که با توجه به اینکه تعداد زیادی شرکت‌ در حوزه توسعه بازی‌ها دخیل هستند، از ناشران بزرگ گرفته تا استودیوهای کوچک‌تر، بازار بازی در حال حاضر «بسیار پر جنب‌و‌جوش» است و نگرانی‌های چندانی در مورد بود یا نبود رقابت کافی وجود ندارد.

فیل اسپنسر در این باره گفت : «ما حالا توسعه‌دهندگان بیشتری در پلتفرم خود نسبت به گذشته داریم. ما بازی‌هایی داریم که متعلق به آینده هستند؛ بازی‌هایی داریم که به ناشران بزرگی مانند EA و Activision و Take Two تعلق دارند.. اما شما همچنین به بسیاری از بازی‌های داخلی از تیم‌های کوچک نگاه می‌کنید که به دلیل توزیع بر روی که PC و کنسول‌های بازی می‌توانند به مقیاس جهانی برسند. این فضا در حال حاضر فوق‌العاده پر جنب‌وجوش است.»

مایکروسافت انتظار دارد که قرارداد اکتیویژن بلیزارد در نیمه‌های سال 2023 نهایی شود، بنابراین تا آن زمان، سؤالات بی‌پاسخ زیادی همچون اینکه آیا بابی کوتیک، مدیرعامل Activision-Blizzard، پس از این خرید به به کار خود ادامه خواهد داد و یا اینکه نحوه برخورد مایکروسافت با انحصاری کردن عناوین در آینده چه خواهد بود، در ذهن ما جاری خواهد بود.

مرتبط با این خبر در بازی‌نما بیشتر بخوانید:

مایکروسافت به طور رسمی Activision-Blizzard را خریداری کرد

Xbox هنوز خرید استودیوهای جدید را متوقف نکرده است

منبعGamingbolt

حتما بخوانید