سورت سرمای دی بیدادها می‌کرد | بررسی بازی Frostpunk

اینک شما و شهرتان، آخرین امید بشریت هستید

عنوان Frostpunk بازی جدیدی از استودیوی لهستانی ۱۱ bit Studios است که در سال ۲۰۱۴ بازی موفق This War of Mine را عرضه کرده بود. داستان Frostpunk در سال ۱۸۸۶ و در یک خط زمانی جایگزین روی می‌دهد، جایی که در اثر طوفان‌های سهمگین و پایین آمدن شدید دمای هوا، عصر یخبندان جدیدی شروع شده که باعث یخ زدن زمین و نابود شدن کلیه‌ی تمدن‌ها شده است. اما شما به‌عنوان رهبر گروهی از مهاجرین لندنی، دست به سفری پرمخاطره به سمت شمال می‌زنید تا به جستجوی ژنراتوری بگردید که سال‌ها پیش در یک گودال یخ‌زده و خالی از سکنه ساخته شده است. این ژنراتور که با سوزاندن زغال‌سنگ، گرما تولید می‌کند، آخرین امید بشریت برای زنده ماندن و بقاست. شما باید با استفاده از افراد گروه خود، منابع مختلفی را از زمین استخراج کنید که مهم‌ترین آن‌ها زغال‌سنگ است، چرا که بدون آن، ژنراتور از کار می‌افتد و همه جا یخ می‌زند. بنابراین باید همواره ذخیره قابل اطمینانی از زغال‌سنگ (خصوصاً در هنگام شب) داشته باشید. به جز این، حواس شما باید به دو عامل بسیار مهم در بازی باشد: امید (Hope) و نارضایتی (Discontent) مردم. هر تصمیمی که شما در بازی می‌گیرید باعث ایجاد تغییرات در این دو عامل مهم می‌شود. اگر برای مردم سرپناه بسازید، نارضایتی کاهش می‌یاید، اگر ساعات کاری را افزایش دهید نارضایتی مردم نیز به‌تبع آن بالا می‌رود. اگر مردم هر شب با شکم‌های سیر به خواب بروند امید آن‌ها بیشتر می‌شود، اما اگر تعداد بیماران از حد معمول بیشتر شده و شما فکری به حال درمان آن‌ها نکرده باشید، امید مردم به ادامه‌ی زندگی کم‌ می‌شود. در هر صورت هنگامی که میزان امید از حد خاصی پایین‌تر بیاید و یا نارضایتی از حد خاصی بالاتر رود، مردم یک درخواست ویژه از شما خواهند کرد. در صورتی که نتوانید در موعد مقرر این درخواست را برآورده کنید، مردم دست به شورش می‌زنند

آخرین شهر بشریت

با جمع‌آوری منابع می‌توانید شهر خود را گسترش داده و ساختمان‌های جدید بسازید؛ خانه برای کارگران،‌ درمانگاه برای بیماران، کارگاه برای انجام تحقیقات و …. . تمامی ساختمان‌ها به دور ژنراتور ساخته می‌شوند تا بتوانند از گرمای تولیدی آن استفاده کنند. بدیهی است هر چه فاصله یک ساختمان از ژنراتور بیشتر باشد، آن ساختمان سردتر خواهد بود. تمامی ساختمان‌ها باید از طریق سیستم خیابان‌کشی به ژنراتور متصل شوند، در غیر اینصورت گرم نمی‌شوند. قبل از ساخت هر ساختمان باید به دقت تصمیم‌گیری کنید که آیا ساخت آن به صلاح است یا خیر؟ چرا که منابع شما به شدت محدود است و نمی‌توان آن را هدر داد. هر تصمیمی که در بازی بگیرید، دارای عواقب خوب و بدی خواهد بود که به مرور زمان روشن خواهد شد. هیچ تصمیمی بطور مطلق خوب یا بد نیست. بزرگترین حُسن بازی نیز همین است که بازیکن در هنگام گرفتن چنین تصمیم‌های واقعی و مهمی، دچار شک‌های اساسی می‌شود و بعدها نیز ممکن است از گرفتن چنین تصمیمی دچار پشیمانی شود؛ درست مانند زندگی واقعی. شما هر ۱۸ ساعت یک‌بار می‌توانید تصمیم جدید گرفته و قانون جدیدی وضع کنید. وضع هر قانونی می‌تواند باعث بالا رفتن تولید، بهینه‌تر شدن فعالیت‌های شهر و یا کاهش و افزایش امید و نارضایتی مردم شود. به تدریج که قانون‌های بیشتری وضع می‌کنید، متوجه خواهید شد که دو راه مشخص پیش روی شما قرار دارد: بالا بردن ایمان و معنویت مردم و یا بالا بردن نظم و قانون‌پذیری آن‌ها. در روش اول به کمک ساخت معابد و پرستشگاه‌ها دین جدیدی وضع می‌کنید که گرویدن مردم به آن، باعث بالا رفتن روحیه و ایمان مردم خواهد شد. اما در روش دوم با ساخت پست‌های نگهبانی و ایستگاه‌های پلیس، از جرم و دزدی  جلوگیری می‌کنید که باعث کاهش نارضایتی مردم می‌شود.برای حل هر بحرانی معمولا دو راه حل کوتاه‌مدت و بلند‌مدت پیش روی شماست. اگرچه استفاده از راه‌حل‌های کوتاه‌مدت به ظاهر باعث پیشرفت شهر شما خواهد شد،‌ اما در آینده اثرات نامطلوبی به جای خواهد گذاشت، اثراتی که اگر از راه‌حل‌های بلندمدت استفاده کرده بودید، هرگز با آن روبرو نمی‌شدید. در واقع شما برای زنده نگاه داشتن مردم خود، ناگزیر از گرفتن تصمیماتی هستید که آن‌ها را ناراحت می‌کند اما لازم و ضروری است، چرا که اگر شما همیشه در راستای خوشحالی و رفاه مردم عمل کنید، طولی نخواهد کشید که تمامی آن‌ها ظرف چند روز از گرسنگی و سرما خواهند مرد.بخش اصلی و داستانی بازی ۴۵ روز و شبِ تمام به طول می‌انجامد و در صورتی که بتوانید پس از شب آخر شهر خود را به سلامت اداره کنید،‌ پیروز خواهید شد. علاوه بر بخش اصلی بازی، دو سناریوی دیگر نیز در بازی وجود دارد که پس از موفقیت در روز بیستم سناریوی قبلی، امکان بازی آن‌ها در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این دو سناریو خاص‌تر بوده و هر یک دارای هدف مشخص و کوچکتری نسبت به ساخت یک شهر است؛ در یکی شما باید آخرین بانک بذرهای گیاهی روی زمین را با استفاده از فقط چند کارگر و تعداد فراوانی ربات اداره کرده و گرم نگاه دارید و در سناریوی دیگر نیز باید شهری بسازید که مخصوص پذیرایی از مهاجران و پناهندگان باشد. این دو سناریو ایراد کم بودن امتیاز تکرارپذیری بازی را تا حدودی جبران کرده‌اند و طبق اعلام استودیوی سازنده‌ی بازی، سناریو‌های دیگری نیز به تدریج به بازی اضافه خواهد شد.

باید حواستان بهتمام ساختمان‌های شهرتان باشد

از دیگر نقاط قوت بازی می‌توان به موسیقی فوق‌العاده زیبای آن (که شامل نوای محزون یک ویالون است) و نیز طراحی جلوه‌های صوتی آن اشاره کرد. هربار که منو و یا نوتیفیکیشن خاصی در محیط صفحه نمایش باز می‌شود، به جای شنیدن صدای کلیک، صدای ترک خوردن یخ به گوش می‌رسد که ابتکار جالبی است و حس سرمای موجود در بازی را چندین برابر می‌کند. گرافیک Frostpunk نیز برای یک بازی مدیریت شهری با نمای ایزومتریک، مقبول بوده و ساختمان‌ها و محیط بازی نیز طراحی مفهومی و هنری قابل توجهی دارند.کلام آخر این که Frostpunk فقط یک بازی شهرسازی ساده نیست، بلکه عنوانی است که در آن باید علاوه بر مدیریت ساختمان‌ها با مدیریت مردم نیز آشنا شوید و یاد بگیرید که چگونه بر بحرآن‌های به وجود آمده غلبه کنید. شما در طول بازی با گوشت و پوست خود،  سرمای طاقت‌فرسای جهان بازی را لمس می‌کنید و لذت گرفتن تصمیم‌های مهم و پشیمانی یا رضایت احتمالی ناشی از آن، احساس مسئولیت بالایی را روی دوش شما قرار خواهد داد. اگر به دنبال یک بازی شاد و سرزنده هستید که روحیهی شما را بشاش کند، هرگز اشتباه نکنید و طرف Frostpunk هم نیایید. این یک بازی سرد و کشنده است که با وادار کردن شما به اتخاذ تصمیم‌های مهلک، شما را دچار مناقشات درونی اخلاقی می‌کند.


نقد و بررسی کامل Frostpunk را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۹ بازی‌نما مطالعه نمایید

Frostpunk

اتمسفر سنگین و عالی بازی، چالش‌برانگیز بودن، ارزش تکرار شدیداً بالا و تعادل بخش‌های مختلف بازی
تکیه زیاد بازی به آزمون و خطا
پلتفرم: PC
سازنده: 11Bit Studios
ناشر: 11Bit Studios
تاریخ عرضه: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: استراتژی، Survival

حتما بخوانید