شغل ایتالیایی | بررسی بازی Forza Horizon 4

جدیدترین اثر Playground Games دستاوردی بزرگ و سرآمد بازی‌های اتومبیل‌رانی نسل هشتم است

شش سالی از معرفی اولین نسخه‌ی Forza Horizon به عنوان یک اسپین‌آف برای فرنچایز درخشان فورتزا می‌گذرد؛ درست در شرایطی که مایکروسافت با چهار نسخه‌ی موفقیت‌آمیز از سری موتوراسپورت در عرصه‌ی شبیه‌سازها به هرآنچه که می‌خواست رسیده بود و ردموندی‌ها متوجه شده بودند که باید طیف گسترده‌تری از سلایق را تحت پوشش این نام قرار دهند. آن روزها کمتر کسی انتظارش را داشت که هورایزن بتواند در حد و اندازه‌های هم نام شبیه‌ساز خود ظاهر شود اما بازی اول نخستین گام را خیلی محکم برداشت و زمینه را برای موفقیت های بعدی تا حدود زیادی فراهم آورد. با روی کار آمدن نسل جدید و عرضه‌ی ایکس‌باکس وان، بر آن شد با کنار گذاشتن محدودیت‌های گذشته دنیای بزرگتری را تحت عنوان فورتزا هورایزن پیش روی علاقمندان قرار دهد تا فارغ از محدودیت‌های دست و پا گیر به رانندگی و انجام مسابقات هیجان‌انگیز بپردازند. بازی دوم بار دیگر به همگان ثابت کرد که هورایزن دیگر یک اسپین‌آف از سری فورتزا نیست و به جایگاه واقعی خود رسیده است. این مسیر موفقیت‌آمیز نهایتا با انتشار نسخه چهارم به نقطه‌ای رسیده که فورتزا هورایزن را می توان به عنوان برند اول این فرنچایز و سردمدار بازی‌های انحصاری مایکروسافت در نسل هشتم به حساب آورد.

استدیوی مستعد Playground Games  که حالا دیگر عضوی از خانواده بزرگ مایکروسافت استودیو به حساب می‌آید، با تلفیق رویایی المان‌های آرکیدی و شبیه‌ساز، به معجون خوش‌ساختی دست یافت که اتفاقا به مذاق اكثريت خوش آمده بود. هنر ناب آنها در عرصه تولید عناوین مسابقه ای با عرضه فورتزا هورایزن 4 حالا دیگر به اوج بلوغ خود رسیده و محصولی را روانه بازار کرده که حتی اگر میلی به بازی‌های این چنینی نداشته باشید نمی‌توانید حاصل مدت‌ها کار و تلاش آن‌ها را نایده گرفته و نسبت به آن بی‌تفاوت باشید. اگردستیابی به قله‌های هنر ساخت یک بازی ریسینگ را هدف این استودیو  در نظر بگیریم، فورتزا هورایزن 4 همان افق نوینی است که برای هر نوع سلیقه‌ای، با هر سطحی از انتظارات یک پیشنهاد جدی و تجربه‌ای ماندگار پدید خواهد آورد!

غروب آفتاب در دور دست…صحنه ای که هرگز فراموش نخواهید کرد

مسابقه‌ای در افق

فورتزا هورایزن 4 مانند نسخه‌های قبلی خود یک ریسینگ بدون محدودیت است. نقشه‌ای بزرگ پر از جزئیات پیش روی شما قرار دارد و می‌توانید به گوشه‌ گوشه‌ی آن سرک بکشید، به فستیوال وارد شوید و  به انجام رویدادهای متنوع و هیجان‌انگیز آن بپردازید. بازی خارج از چارچوب کلی و شاکله‌ی اصلی گیم‌پلی هیچگونه رویه‌ای را به بازیکن تحمیل نمی‌کند و این کاملا به مخاطب بستگی دارد که چگونه در بریتانیایی که PG خلق کرده، وقت بگذراند. نقشه‌ی بازی به اندازه‌ای زیبا و پر از جزئیات است که هرگز از گشت و گذار در آن خسته نخواهید شد اما برای پیشرفت و کسب تجربه‌ای اصولی نباید نسبت به محتوای موجود در نقشه بی‌تفاوت بود. نسخه‌ی چهارم همچنان از یک پیش‌زمینه‌ی داستانی برای ارائه‌ی مسابقات متنوع و پرتعداد خود استفاده کرده و با اینکه کسی در این بازی به دنبال داستان نمی‌گردد، اما بازیکن بی‌هدف در این دنیای بزرگ رها نمی‌شود. به عبارت صحیح‌تر هدفی در پس هر یک از رویدادها و مسابقات وجود دارد اما همچنان رانندگی، هیجان و سرعت، مثلث لذت بردن از این بازی هستند و پیش‌زمینه‌ی داستانی کمک می‌کند تا بازی به حاشیه نرود.  فستیوال هورایزن شروع شده و شما در نقش یک راننده‌ی جوان جویای نام به آن وارد می شوید. کلیت گیم‌پلی در نسخه‌ی چهارم دست‌نخورده باقی مانده و به رسم نسخه‌های اخیر به شاخ و برگ آن اضافه شده است. چرخه‌ی تغییر فصل اصلی‌ترین ویژگی این نسخه است و به قدری کارآمد در بازی پیاده شده که همه‌ی ابعاد آن را تحت تاثیر خود قرار داده است. با شروع بازی می‌توانید راننده‌ی خود را از میان انواعی که به صورت پیش‌فرض ارائه می‌شود انتخاب کرده و به مرور با آیتم‌های گسترده‌ای که در این زمینه در نظر گرفته شده مثل تی‌شرت‌، شلوار، کلاه و کفش آن را شخصی‌سازی کنید.

برای تجربه‌ی زمستان در فورتزا هورایزن 4 این بار مجبور به خرید DLC نیستید

تنوع مسابقات همچنان عالی و بی‌رقیب است. مسابقات شهری، جاده‌ای، خاکی و انواع دیگر که هرکدام شامل Eventهای هیجان‌انگیزی می‌شوند و انجام آن‌ها با کسب امتیاز برای هر حالت همراه است. آزادی عمل به عنوان اصلی‌ترین ویژگی یک بازی جهان باز، از همان ابتدای کار دست بازیکن را باز می‌گذارد تا به صورت آزادانه به گشت و گذار پرداخته و يا در فستيوال‌های رانندگي شرکت کند. طراحي نقشه و کنترل اتوموبيل‌ها استاندارد و لذت‌بخش است و ساعت‌ها مي‌توان بي‌هدف به رانندگي پرداخت و به نقاط مختلف نقشه سفر كرد. ابتدای هر رویداد امکان تنظیم سطح مسابقه و نحوه‌ی عملکرد سیستم هوشمند Drivatar وجود دارد. با شركت در مسابقات مختلف مي‌توانيد امتياز بیشتری کسب کرده و به خرید و فروش اتومبیل‌های جدیدتر بپردازید که تعداد آن‌ها بیش از 450 نوع است. این عادت همیشگی مایکروسافت است که از امتیاز استفاده از آخرین دستاوردهای صنعت اتوموبیل‌سازی در بازی‌های فورتزا استفاده ببرد و از این حیث فورتزا كامل‌تر از هر عنوان ديگري در اين سبك است. طبق معمول سیستم تیونینگ و شخصی‌سازی مفصلی هم برای اتوموبیل‌ها در نظر گرفته شده که تقریبا هر قطعه‌ای شامل آن می‌شود. مهارت‌های ویژه یا اصطلاحاPerk ها با همه‌ی آن چه که به اتوموبیل‌ها اضافه می‌کنند، مکمل این بخش هستند. علاوه بر الگوهایی که می‌توانید خودتان طراحی کنید، امکان استفاده از نمونه‌های آماده‌ای که توسط بازیکنان دیگری طراحی و به اشتراک گذاشته شده هم وجود دارد که البته لازمه‌ی آن اتصال به سرورهای بازی است. بدیهی است که شما هم می‌توانید نمونه‌ی ‌مورد نظر خود را طراحی و آن را برای دیگران به اشتراک بگذارید.

امکان بازی کردن به صورت تکی و کوآپ در فورتزا هورایزن 4 وجود دارد و البته از بخش PvP هم نباید غافل شد. با انجام مسابقات بیشتر علاوه بر کسب امتیاز، به میزان Influence شما هم اضافه می‌شود که لازمه‌ی اصلی تغییر فصل است. چهار فصل بازی علاوه بر جلوه‌ی زیبایی که از نظر بصری به بازی بخشیده‌اند، رویدادهای مخصوص به خود را دارند و با روی کار آمدن هر فصل، ویژگی‌های اصلی مسابقات تغییر می‌کند. مثلا فصل پاییز است و بارندگی هایش! طبیعتا هوای بارانی و جاده لغزنده بر سیستم هندلینگ بازی تاثیرگذار است و بازیکن را با چالش متفاوتی روبرو می‌کند. Showcase Event نیز به عنوان یکی از جالب‌ترین بخش‌های مجموعه، چالش‌های جدی‌تری را پیش روی بازیکنان قرار می‌دهد. چالش‌هایی مثل رقابت با لوکوموتیوها و جت‌ها که حقیقتا جزو هیجان‌انگیزترین مسابقات کل بازی هستند. سیستم  درایوآتارنیز به لطف استفاده از الگوی رانندگی بازیکنان واقعی، رنگ و بوی جدی‌تری به مسابقات بخشیده و به خصوص در سطح‌های بالاتر حسابی بازیکنان را به چالش می‌کشد. نهایتا باید به ویژگی‌های همیشگی گذشته همانند مکانیزم Rewind و قابلیت کاربردی Photo Mode اشاره کرد که به لطف آن می‌توان تصاویر بسیار زیبایی از بازی ثبت و به اشتراک گذاشت. حتی برای طرفداران پر شمار سری Halo هم تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شده به شکلی که می توان با Warthog در مسیری با حال و هوای مخصوص به دنیای Halo به مسابقه پرداخت. بخش آنلاين بازی نيز جاده‌هاي همواري براي بازيكنان سراسر جهان فراهم و همه‌ی آنان را در دنیایی مشترک به نام بریتانیا گرد هم آورده تا به رقابت با یکدیگر بپردازند. نکته‌ی مثبت دیگری که درمورد فورتزا هورایزن 4 وجود دارد، جایگزینی یک سیستم پاداش تصادفی به جای پرداخت درون برنامه‌ای است که پیش‌تر هم آن را در سری فورتزا دیده بودیم. در مجموع گیم‌پلی فورتزا هورایزن 4 با حفظ فاکتورهای کلیدی گذشته و ارائه‌ی ویژگی‌های جدیدی همچون آمد و شد فصل‌ها، کامل‌ترین و مفرح‌ترین تجربه در کل سری را به ارمغان آورده و بهترین پیشنهاد برای علاقه‌مندان به بازی‌های مسابقه‌ای به حساب می‌آید.

بریتانیا بهشتی برای دوست‌داران سبک اتومبیل‌رانی است که باید زودتر به آن وارد شد

بریتانیا؛ بهشت اتومبیل‌ران‌ها

سری فورتزا از نظر بصری همواره جزو عناوین پیشتاز ریسینگ بوده و از ظرفیت های سخت افزاری کنسول های مایکروسافت نهایت بهره را برده است. نسخه چهارم در بریتانیایی دنبال می شود که هرگز تا قبل از این در چشم یک بازیکن اینقدر زیبا و چشم نوازنبوده. فورتزا هورایزن 4 همچنان عنواني جهان باز با وسعتی بیشتر ازهمیشه است. ازاین روی Draw Distance منظره‌ها كاملا مطابق با استانداردهاي نسل طراحي شده و محدوديت موجود در سخت افزار كنسول‌ها را به شوخی بدل کرده است. طراحی بریتانیا به راحتی در صدر مناطقی که پیش از این در قالب فورتزا هورایزن به آنها سفر کرده‌ایم، همچون استرالیا در نسخه‌ی قبل، یا ایتالیا در فورتزا هورایزن 2 قرار می‌گیرد و تا مدت‌ها پس از تجربه‌ی بازی در ذهن بازیکن ماندگار خواهد بود. دنیای بازی به قدری زیباست که بارها حواستان را از هدف اصلی که رانندگی و پیروزی در آن است منحرف کرده و روحتان را در این بهشت زیبا به پرواز در می‌آورد. خیلی ساده و سر راست با ویترینی از ویژگی تکنیکی و هنری به کار رفته در یک بازی نسل هشتمی طرف هستیم که مرتب باعث می‌شود زبان به تحسین سازندگان بچرخانید. از مهمترین ویژگی‌های این نسخه باید به آمد و شد فصل‌ها اشاره کرد که به سبب آن مناظر فوق‌العاده خیره‌کننده‌ای در بازی پدید آمده. تغییر فصول و به واسطه‌ی آن فعل و انفعالات هم‌زمان آب و هوايي سرآمد ویژگی‌های گرافیکی بازی است که همه چیز حتی کوچکترین المان‌های گیم‌پلی به گونه‌ای تحت تاثیر آن قرار دارد. جزئیات در این دنیای عظیم و چشم‌نواز به خوبی پرداخت شده و هیچ گوشه‌ای از چشم‌های تیزبین سازندگان به دور نمانده. نورپردازی داینامیک و درگیرکننده است؛ به شکلی که لحظه غروب آفتاب هرگز فراموشتان نخواهد شد.

طبق سنت همیشگی سری فورتزا مدل سازی اتوموبیل‌ها به لطف استفاده از چندضلعی‌های بسیار زیاد بی‌نظیر است و خوشبختانه فیزیک به کار رفته برای اتوموبیل‌ها مثل همیشه در سطح خوبی قرار دار. فورتزا هورایزن 4 کاستی‌های کوچک نسخه‌ی قبلی را به خوبی برطرف کرده و کسی نمی‌تواند انکار کند که با یکی از تکنیکی‌ و چشم‌نوازترین بازی‌های نسل هشتمی کنسول مایکروسافت روبرو هستیم. روی کاغذ و از نظر مشخصات تکنیکی نیز با بهترین نسخه‌ی سری هورایزن طرف هستیم. علاوه بر استفاده از تکنولوژی خوش رنگ و لعاب HDR، این نخستین بار است که بازی با سرعت فریم 60 روی ایکس‌باکس وان به اجرا در می‌آید. البته طبیعتا در مدل One X که این حق انتخاب به دارندگان این کنسول قدرتمند داده شده که از بین رزولوشن بالاتر  (4K)یا فریم‌ریت بالاتر به دلخواه یکی را انتخاب کنند. براساس آنالیزهای فنی صورت‌گرفته، به صاحبان مدل وان اکس توصیه می‌شود که حالت گرافیکی Performance Mode را برای بازی کردن در اولویت قرار دهند چراکه به خصوص در بازی‌های ریسینگ، ارتباط مستقیمی میان فریم‌ریت و گیم‌پلی وجود دارد و اجرای بازی با 60 فریم بر ثانیه قطعا لذت بخش‌تر خواهد بود. در ایکس‌باکس وان معمولی نیز شاهد یک خروجی استاندارد نسل هشتمی هستیم. وضوح تصویر Full HD و فریم‌ریت 30، نهایتا عملکردی پایدار که البته به خوبی مدل اکس نیست اما از آنجایی که در گذشته نیز نسخه های قبلی را در شرایط کیفی مشابهی تجربه کرده‌اید، کمبودی از این نظر احساس نخواهید کرد.

رویداد مخصوص طرفداران Halo یکی از بهترین مسابقات بازی است!

سلطان‌ جاده‌ها

در فورتزا هورایزن همواره علاوه بر آهنگ‌های ساخته‌شده، شاهد قطعات لایسنس‌شده هم بوده‌ایم که به مرور در هر شماره به تعداد آنها اضافه شده. در اینجا نیز این امکان وجود دارد که میان کانال های رادیویی جا به جا شوید و با توجه سلیقه خود از میان انواع مختلفی از قطعات در نظر گرفته شده به انتخاب بپردازید. مطابق انتظار، عملکرد بازی از این حیث نیز قابل ستایش است و هیجان بالای قطعات موسیقی در ترشح آدرنالین و بالا بردن هیجان یک مسابقه اتوموبیل‌رانی بسیارموثر است. این شرایط ایده‌آل صرفا محدود به موسیقی بازی نشده و از نظر صداگذاری نیز فورتزا هورایزن 4 به راحتی در صدر بهترین آثار مسابقه‌ای نسل هشتم قرار می گیرد. به جرئت می توان گفت افکت‌های صوتی در نظر گرفته شده برای هر نوع اتوموبیلی متفاوت است و همچون هم نام شبیه‌ساز خود کاملا هماهنگ سازی شده. کافی است به هنگام استفاده از هر مدلی کمی دقت به خرج دهید تا به خوبی تفاوت‌ها را لمس کنید. به همین دلیل است که صداگذاری تاثیر خود را بر هرچه لذت بخش تر جلوه دادن مسابقات گذاشته و حقیقتا هیچ نقد خاصی به آن وارد نیست.

با همه‌ی تفاسیر فورتزا هورایزن 4 نه تنها بهترین بازی سری است بلکه یک سر و گردن از دیگر آثار مسابقه‌ای نسل هشتم بالاتر است و با ویژگی برتری که به ارمغان آورده خود را به عنوان سردمدار بازی های انحصاری مایکروسافت در نسل هشتم مطرح نموده است. در بدبینانه ترین حالت ممکن نقدی بر جدیدترین ساخته کارکنان Playground Games وارد نبوده و از حاصل کار آنها می توان ساعت ها نشست و لذت برد.

Forza Horizon 4

تنوع و تعداد بالای مسابقات، تعداد بالای اتومبیل‌ها، چرخش پویای فصل‌ها و سیستم داینامیک آب و هوا، هندلینگ و کنترل روان اتومبیل‌ها
نکته‌ی خاصی ندارد
پلتفرم: PC, Xone
سازنده: Playground Games
ناشر: Microsoft Studios
تاریخ عرضه: مهر ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده: XBOX one
سبک: اتومبیل‌رانی

حتما بخوانید