spot_img

FIFA STREET | سلطنت در خارج از چمن

در اواسط نسل Playstation 2 ، Xbox و EA Sports ، Gamescube که بخشی از برند بزرگ گیم EA بود، چندین عنوان مختلف ورزشی خیابانی را منتشر کرد. NBA Street احتمالا معروف ترین آن ها بود که موفقیت آن باعث انتشار بازی های خیابانی دیگری در سایر ورزش ها از جمله سه نسخه از FIFA Street شد. حدودا بیش از ۳ سال از انتشار FIFA Sreet 3 می گذرد، و این سری قرار است در سال ۲۰۱۲ دوباره بازگردد و با نسخه های پیش خود بسیار متفاوت است. با تغییرات ایجاد شده و تغییر استایل بازی توقعات و انتظارات از بازی کمی بالاتر رفته است و در این پیش نمایش قصد داریم با بررسی این تغییرات و فاکتور های جدید بیشتر با بازی آشنا شویم.

گیم پلی
در همان ابتدا با دیدن تریلر های بازی متوجه تغییرات زیادی نسبت به نسخه های قبل این سری می شوید. دیگر خبری از بازیکنانی با قیافه های کارتونی و انیمیشن های دیوانه بازی نیست.گیمر ها که طعم بازی بر روی چمن را چشیده اند، حالا می توانند لذت بازی درون سالن های خیابانی و دیدن واکنش بازیکنان نسبت به زمین سفت و سخت خیابان را نیز تجربه کنند. در حالی که دیوارهای اطراف باز هم به یاری شما خواهند آمد ولی دیگر شاهد حرکات ماتریکسی (!) به کمک این دیوار ها نخواهیم بود. همه ی این فاکتور ها سبب می شود تا FIFA Street جدید قدمی محکم در زیبا و طبیعی تر کردن این سری بردارد.

Street Ball Control
یکی از بزرگترین تغییرات ایجاد شده در گیم پلی FIFA Street ، فرم و حالت Street Ball Control (سیستم مخصوص کنترل توپ) است؛ که به نوعی نسخه ی تکامل یافته Precision Dribble که در FIFA 12 مشاهده کردیم محسوب می شود.
این بار Street Ball Control با نگه داشتن L2 اجرا می شود ، اما به جای این که مانند گذشته در حال حرکت باشید ، حالا ساکن هستید. سپس می توانید با Left Stick به توپ از راست به چپ ، جلو به عقب و یا هر جهت دیگری با دقت باور نکردنی مانور بدهید. این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا مدافعان را به هنگام تکل ناکام بگذارید،توپ را در یک لحظه دور کنید، یا موقعیت خود را در فضاهای بسیار تنگ حفظ کنید.
کار دیگری که Street Ball Control در اصل انجام می دهد رو به رو کردن شما با حریفتان است که این موضوع خیلی از مشکلات موضعی که Precision Dribble از آن رنج می برد را حذف می کند و مهم تر از همه شما را در موقعیت های یک به یک قرار می دهد، که ذات و ریشه ی اصلی فوتبال خیابانی است. اگر بخواهید هنوز می توانید از دویدن ( Sprint) و یا Standard Dribble برای جا گذاشتن حریف استفاده کنید، ولی با استفاده از Street Ball Control کنترل دقیق و بالاتری بر روی توپ دارید و با انجام حرکات پیچیده پا مدافعان را سردرگم می کنید!
حالا دیگر نمی توانید تمام وقت را یک جا بایستید. مهم نیست کنترل توپ چقدر دقیق کارشده است، مهم این است که لذت واقعی Street Ball Control در حرکت است. شما می توانید حرکات تکنیکی بسیاری را مستقیم از همان Street Ball Control اجرا کنید اما این که آن ها را چگونه با حرکت کردن در هم بیامیزید جایی است که ارزش و موفقیت اصلی این سیستم مشخص می شود.

فشار دادن دکمه R2 (دویدن) بازیکن را در یک لحظه از حالت Street Ball Control خارج می کند و حالا همه چیز به زمان بندی و حرکات تکنیکی شما وابسته است تا بتوانید مدافع را جا بگذارید یا نه.

Street Ball Control جدید و هیجان انگیز است اما زمان می برد تا به آن عادت کنید، مخصوصا اگر پیچیدگی کنترل حرکات توپ و یادگیری انجام تمامی حرکات تکنیکی را نیز به آن اضافه کنید.در کل شاید Street Ball Control سرعت جریان بازی را کم تر کند ولی آن را واقعی و جذاب تر می کند چرا که در هر گوشه ای از زمین لذتی برای تجربه کردن وجود دارد.

حرکات تکنیکی
قطعا FIFA Street بدون حرکات تکنیکی مخصوص آن هیچ معنایی ندارد و خوشبختانه جای نگرانی نیست چرا که تعداد بسیار زیادی حرکت در بازی گنجانده شده است، بعضی از آن ها قدیمی و آشنا و بعضی دیگر کاملا جدید هستند. جالب اینجا است که حتی حالا انجام خیلی از حرکات بنیادی (پا عوض کردن ، پشت پا و …) تنها با استفاده از آنالوگ راست از قبل نیز آسان تر شده است. برای انجام حرکات پیچیده تر باید Street Ball Control (دکمه L2) را نگه داشته و با ترکیب آن با دکمه های دیگر صد ها حرکت مختلف انجام دهید. انجام این حرکات کاملا به شما و ترکیبی که به کار می برید بستگی دارد، برای مثال می توانید حرکت پله (Rainbow Flick) را با چندین انیمیشن مختلف تنها با امتحان کردن جهت های متفاوت اجرا کنید.
اجرای حرکات تکنیکی فراوان در بازی همچون FIFA 12 زیاد جذاب نخواهد بود چرا که یک بازی شبیه ساز است و در فوتبال واقعی نیز فرصت اجرای همچنین حرکاتی وجود ندارد؛ اما FIFA Street جایی است که این حرکات معنا پیدا می کنند.

Tactical Defending
با وجود بزرگترین بازیکنان خط حمله دنیا و مهارت های بالایشان ، به یک دفاع کاملا بی عیب نیازمند هستید.خوشبختانه Tactical Defending بازگشته است و تقریبا مشابه FIFA 12 خواهد بود؛ با این تفاوت که می توانید بیشتر به حریفتان نزدیک شوید.
خبری از تکل ( Slide Tackle) نیست چرا که در فوتبال خیابانی و فوتسال ممنوع است؛ در نتیجه تنها با تکل ایستاده (Standing Tackle) می توانید دفاع کنید. در FIFA 12 اگر با یک تکل نتوانستید توپ را بگیرید، فرصت های دیگری نیز برای دفاع کردن وجود دارد ولی در FIFA Street ممکن است تنها با جا ماندن از یک مهاجم دیگر فرصتی برای جبران باقی نماند. شاید این ویژگی ها در ابتدا ناخوشایند به نظر آید ولی به بازی کشمکش باور نکردنی اضافه می کند و دوئل های تک به تکی زیبایی را در حین بازی رقم می زند.
تکل ایستاده (Standing Tackle) یک حرکت کششی است و قدرت انجام آن کاملا به مهارت بازیکن بستگی دارد. ایراد سیستم تکل ایستاده این است که هنوز کنترلی بر جهت آن هنگام اجرا ندارید. مهاجمان حالا می توانند با استفاده از سیستم Street Ball Control از چپ به راست، راست به چپ و هر جهت دیگری به توپ مانور دهند،پس عجیب است که مدافع قدرت آن را نداشته باشد که هنگام تکل جهت آن را مشخص کند.
تعادل بین مدافع و مهاجم در واقع به اندازه کافی خوب است و هیچ کدام احساس داشتن قدرت بیشتر نخواهند کرد اما سیستم دفاع در مقابل سیستم پیشرفته کنترل توپ و اجرای حرکات مختلف مهاجم کمی ناقص به نظر می رسد و این احساس را به بازیکن می دهد که به صورت اتفاقی و شانسی توپ مهاجم را گرفته است.

شوت،پاس و سانتر
بهترین نکته در مورد پاس و شوت در FIFA Street این است که به صورت Assist نیستند و کاملا به قدرت و جهت ضربه بازیکن به توپ بستگی دارد. شما به راحتی می توانید همانند FIFA 12 تفاوت را در پاس و شوت زدن بین بازیکنان خوب و عادی احساس کنید.
حالت های پاس کاملا همانند FIFA 12 هستند اما با این تفاوت که این بار در محیط های کوچکتر و با افراد کمتر اجرا می شوند و می توانید از دیوار نیز برای سانتر و پاس استفاده کنید.
فیزیک توپ نیز در FIFA Street کاملا از روی FIFA 12 اقتباس و الگوبرداری شده است ولی همانند قبل با این تفاوت که این بار مسابقات در زمین های کوچکتر و تعداد بازیکنان کمتر رخ می دهند و توپ نسبت به هر یک از اجزای محیط همانند فنس و دیوار و … هنگام برخورد عکس العملی متفاوتی خواهد داشت.

هوشی مصنوعی (AI)
با وجود مد های بسیار طراحی هوش مصنوعی به طوری که در هر شرایطی بهترین عملکرد را داشته باشد، کار آسانی نیست.
در FIFA Street شما در زمین های مختلف با دروازه های متفاوت از نظر طول، ارتفاع و عرض به بازی می پردازید. برای مثال دروازه های تورنمت های فوتسال بسیار بزرگ تر از دروازه های مد ها و زمین های دیگر است؛ در نتیجه هوش مصنوعی نیز باید با توجه به شرایط بازی عمل کند در نتیجه عملکرد بازیکنان همانند فاصله شوت زدن و… در زمین ها و مسابقات مختلف با یک دیگر متفاوت است. شاید این ویژگی ها در نگاه اول بسیار جزئی و ساده به نظر بیایند ولی در حفظ تعادل و واقع گرایانه تر کردن بازی نقش به سزایی دارند.
به هر حال ظاهرا بازی بر روی درجه سختی Hard از مشکلات جزئی در قسمت شوت زدن به دلیل نبود بالانس و تعادل رنج می برد که قطعا تا هنگام انتشار رفع خواهد شد.
هوش مصنوعی نیز از Street Ball Control استفاده می کند و گاهی اوقات نیز با انجام حرکات تکنیکی به خصوص بر روی درجه سختی Medium و Hard شما را متعجب خواهند کرد. در کل تا زمان انتشار بازی نمی توان با قاطعیت در مورد هوش مصنوعی ابزار نظری کرد ولی تا کنون با توجه به نمایش های بازی بسیار عالی به نظر می رسد.

مد های بازی
در این نسخه از بازی مد ها و مسابقات مختلف با ویژگی های جدیدی حضور دارند که هر کدام تجربه ای متفاوت را برای شما به ارمغان خواهند آورد. در این قسمت به بررسی کامل مد ها و مسابقات می پردازیم.

Panna
مسابقات Panna در محیط های بسیار کوچک و به صورت دو به دو برگزار می شود. با جا گذاشتن بازیکنان حریف امتیاز های متفاوتی دریافت می کنید برای مثال با جا گذاشتن حریف به صورت هوایی (برای مثال رد کردن توپ از بالای سر حریف) امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد؛ همچنین با زدن گل علاوه بر گرفتن امتیاز بسیار، امتیاز حریف را نیز به صفر برخواهید گرداند. مجموع این امتیازات در گوشه ای از صفحه نمایش داده می شود و در پایان بازی تیم با امتیاز بیشتر برنده مسابقه خواهد بود.
به دلیل کوچک بودن محیط جا گذاشتن حریف بسیار سخت تر و نیازمند به دقت و تلاش بالاست. علاوه بر این دروازه های این مسابقات بسیار کوچک هستند و رد کردن توپ از خط این دروازه ها یقینا کار آسانی نیست و شوت زدن از راه دور نیز راه مناسبی نخواهد بود.
با توجه به تصاویر و تریلر های منتشر شده مد Panna یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مد های این نسخه خواهد بود.

Freestyle
این مسابقات شباهت بسیاری به Panna دارند با این تفاوت که در این مد در عوض جا گذاشتن حریف این بار با انجام حرکات تکنیکی و کامبو های مختلف امتیاز دریافت خواهید کرد. با تکرار یک حرکت به تدریج امتیاز آن نیز کاهش می یابد پس برای گرفتن امتیاز بالا نیاز به انجام حرکات و ترکیب های متنوع دارید. این مسابقات بر خلاف Panna به دو نفر نمی شوند و در نهایت تیمی برنده است که امتیاز بیشتری دریافت کرده باشد.

Futsal
مسابقات فوتسال در زمین های بزرگتر و با بازیکنان بیشتر اجرا می شود و تاکید کمتری بر روی انجام حرکات تکنیکی دارد.این مسابقات دقیقا همانند FIFA 12 نیستند ولی نسبت به دو مسابقه Panna و Freestyle سرعت کمتری دارد. در این مسابقات حرکات تکنیکی بیشتر در حکم ابزاری برای به ثمر رساندن گل بیشتر حضور دارند و مانند دو مد Panna و Freestyle نقش هسته ی اصلی مسابقه را نخواهند داشت.در حال حاضراطلاعاتی از وجود یا عدم وجود تیم های مخصوص فوتسال در بازی تایید نشده است.

Last Man Standing
در این مسابقات هر دو تیم بازی را با تعداد بازیکنان برابر آغاز می کنند ولی اگر تیمی گلی به ثمر برساند، زننده گل از بازی بیرون خواهد رفت و بازی بدون او ادامه خواهد یافت. در نتیجه گاهی شرایطی به وجود می آید که مجبورید بازی را در حالت های مختلفی مانند یک نفر به سه نفر ، یک به یک و … دنبال کنید که هیجان مسابقه را بسیار بالا می برد.

Practice Arena
همانند سری FIFA می توانید در این قسمت تمرینی با وجود یک بازیکن و دروازه بان بسیاری از حرکات تکنیکی را امتحان و اجرا کنید و آن ها را یاد بگیرید. همانند FIFA 12 هوش مصنوعی دروازه بان بسیار حساس است و با تنها با کمی نزدیک شدن برای گرفتن توپ به سمت شما هجوم خواهد آورد.

Custom
Custom خود یک مد به حساب نمی آید و شما در این قسمت تنها می توانید مد های بالا را با هم ترکیب کنید و بعضی از تنظیمات را تغییر بدهید و در نهایت نتیجه ی کار را ذخیره کنید.

World Tour
ساخت بازیکن اولین کاری است که باید در ابتدای World Tour انجام دهید. تنظیمات و محیط ساخت بازیکن بسیار شبیه FIFA 12 است اما با این تفاوت که به صورت کامل برای FIFA Street بازسازی شده است. شما توانایی تغییر ویژگی های بسیاری از بازیکن تان مانند حالت بدن، رنگ پوست، مو ، چشم ، حالت صورت و … را دارید.
یکی از قابل توجه ترین تغییرات در ساخت بازیکن حذف ویژگی Game Face (قابلیتی که با آپلود یک عکس از خودتان بازی مدل صورتی همانند شما طراحی می کرد)از این نسخه است.این ویژگی به دلیل مشکلات طراحی از بازی حذف شده است چرا که تکنولوژی هنوز چندین Game Face را پشتیبانی نمی کند.بنابراین اگر بازیکن یکی از دوستانتان را دانلود کرده باشید، قادر به دیدن Game Face های آنان نخواهید بود.
شاید این موضوع کمی نا امید کننده به نظر برسد ولی امکانات و دقت ساخت صورت بازیکن به اندازه کافی بالا و کافی است که می توانید چهره خودتان را با دقت زیادی طراحی کنید.
اولین مسابقه در قسمت World Tour در اصل یک آموزش به حساب می آید زیرا که شما هنوز در این مرحله تیم خیابانی خود را درست نکرده اید. در طول بازی آموزش های مفید بسیاری وجود دارد که گوینده آن ها کسی جز Stevie Morgan نیست.در ابتدای World Tour شما و یک سری بازیکن انتخاب شده به صورت اتفاقی در یک مسابقه Kick-About (مسابقه ای که در آن با بازی کردن می توانید تجربه و مهارت های خود را افزایش دهید و وارد لیگ ها و تیم های بهتر شوید) به بازی می پردازید.

جزییات و تنظیمات ساخت تیم نیز بسیار دقیق و خوشایند است و شما توانایی شخصی سازی و تغییر یا طراحی نشان تیم تان و انتخاب لباس برای مسابقه های میزبان و یا مهمان از بین لیست عظیمی از رنگ ها و طرح ها را دارید.برای مثال اگر شما رنگ آبی را برای رنگ اصلی تیم تان انتخاب کنید، تمامی بازیکنان به رنگ آبی ست خواهند شد ولی گاها در بعضی از موارد بسته به ظاهر و لباس هایی که می پوشند (ژاکت،تی شرت و ..) تفاوت هایی با هم دارند و در کل شما می توانید برای هر بازیکن ظاهر و لباس مخصوصی انتخاب کنید. شاید در ابتدای World Tour با طیف محدودی از کیت ها رو به رو باشید ولی با جلو بردن بازی و رسیدن به لول های بالاتر در World Tour لباس ها و کیت های جدیدتری آزاد می شوند.
سپس نوبت به انتخاب نام تیم و ملیت آن است و بعد از آن بازی از شما می خواهد که یک ناحیه را برای شروع در ملیت و کشور مشخص شده انتخاب کنید.برای مثال اگر کشور و ملیت را انگلستان و ناحیه را نیز جنوب شرقی انتخاب کنید، اولین مسابقه های شما در شهر هایی همانند Maidstone ، Guildford ، Portsmouth و Brighton خواهد بود.
نقشه قسمت World Tour بسیار عالی و دقیق کار شده است و چندین نوع مختلف مسابقه حتی در همان شروع نیز بر روی نقشه فعال هستند. بعضی از آن ها مسابقات One-Off هستند که کافی است تا مسابقه را ببرید تا کامل شوند و باقی آن ها تورنمت هایی به صورت حذفی و یا لیگ می باشند.برای هر مسابقه سه درجه سختی برای انتخاب وجود دارد : Easy (برنز) ، Medium (نقره) و Hard (طلا) و کیت ها و وسایلی که بعد از هر مسابقه آزاد می کنید، کاملا به درجه سختی انتخاب شده بستگی دارد. با پایان رساندن مسابقات بر روی درجه سختی Hard هر سه ایتم مخصوص به هر مسابقه آزاد می شود؛ بر روی درجه سختی Medium دو ایتم و بر روی درجه سختی Easy تنها یک ایتم آزاد خواهد شد. قطعا این موضوع انگیزه شما را برای انتخاب درجه سختی های بالاتر بیشتر می کند ولی به هر حال اگر در استیج و مسابقه ای گیر کردید؛ به راحتی می توانید آن را دوباره بر روی درجه سختی پایین تر تمام کنید و یا هنگامی که بازیکنان بهتری داشتید به سراغ آن بیایید.

حال شاید این سوال پیش بیاید که ارتقا و پیشرفت بازیکنان در World Tour به چه شیوه است؟ در طول مسابقات مختلف بازیکنان تیم شما با انجام کارهای متفاوتی مانند جاگذاشتن حریف، انجام حرکات تکنیکی،گل زدن و … امتیاز و XP دریافت خواهند کرد و شما می توانید از این امتیاز ها برای ارتقای ویژگی های مختلف بازیکن استفاده کنید.زمانی که مقدار پیشرفت و ارتقای یکی از ویژگی های بازیکن به مقدار مشخصی برسد، آن بازیکن در طول بازی نقش های به خصوصی را بر عهده خواهد گرفت. برای مثال اگر یکی از بازیکنان توانایی دفاع بالایی داشته باشد، به یک “Stopper” تبدیل خواهد شد و یا اگر به توانایی بالایی در شوت زدن برسد،ممکن است به عنوان یک “Finisher” انتخاب شود.
راه های مختلفی برای تشکیل و تکمیل بازیکنان تیم وجود دارد؛ شما می توانید تمامی بازیکنان را خودتان بسازید،بازیکنان ساخته شده توسط دوستانتان را دانلود کنید و یا خیلی ساده از بازیکنان آماده برای پر کردن تیم استفاده کنید.ظاهرا امکان انتخاب بازیکنان واقعی فوتبال نیز در شرایطی وجود دارد و در بعضی از مسابقات در صورت برد می توانید یکی از بازیکنان تیم حریف را به عنوان پاداش گزینش کنید.

حتما بخوانید