موازنه‌ی قدرت و سرعت | بررسی بازی FIFA 19

برای اولین بار پس از سال‌ها، با فیفایی روبرو هستیم که صرفا مانور روی سرعت در آن نتیجه بخش نخواهد بود

«فرصت از جناح راست، توپ رو می‌رسونن به مسی، یه نفر، دو نفر، سه نفر، چی‌کار داره می‌کنه لئو مسی، همه رو پلی‌استیشنی دریبل می‌زنه و… توی دروازه، یه سوپر گل از مسی!» شاید شما هم تا به حال بارها و بارها جملات این چنینی را شنیده باشید؛ فرقی هم نمی‌کند صحبت از مسی باشد، رونالدو یا هر کدام از دیگر ستاره‌های حال حاضر دنیای فوتبال؛ حتی فرقی ندارد گزارشگر بازی به چه زبانی باشد، در نهایت وقتی یکی از بازیکن‌ها کار خارق‌العاده یا عجیبی انجام می‌دهند، گزارشگرها از لفظ «پلی‌استیشنی» برای توصیف حرکات آن‌ها استفاده می‌کنند، لفظی که مستقیما به سری بازی‌های فیفا اشاره دارد و این سوال را مطرح می‌کند که «فیفا چقدر به واقعیت نزدیک است؟»

پاسخ این سوال کمابیش مشخص است، فیفا صرفا یک بازی ویدئویی بوده و واقعی نیست، اما میزان تاثیرگذاری آن به قدری زیاد بوده که هر از چندگاهی چنین الفاظی را از گزارشگرهای فوتبال می‌شنویم. در واقع قریب به دو دهه حضور این سری در دنیای بازی‌های ویدئویی و خاطراتی که از خود به جا گذاشته، سبب شده تا لحظات خارق‌العاده فوتبال را به آن اطلاق کنیم. به گونه‌ای که انگار فوتبال، شبیه‌سازی‌ای از فیفا است، و نه بالعکس!

اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا با بیشترین جزییات ممکن، حال و هوای خاصی را به فیفا 19 داده است

شنا در خلاف جهت آب

در تمام این سال‌ها سرعت همواره مشخصه‌ی اصلی سری بازی‌های فیفا بوده است. به گونه‌ای که اگر نیم نگاهی به به شماره‌های مختلف این بازی در سال‌های اخیر داشته باشیم، خواهیم دید که سرعت بازی در هر شماره، بیش‌تر از شماره قبل شده و روند این تغییرات به گونه‌ای بوده که طرفداران بازی آن را به خاطر سرعتش دوست داشته‌اند و مخالفان آن نیز دقیقا به خاطر سرعتش آن را کوبیده‌اند. در واقع نقش این موضوع در گیم‌پلی بازی آن قدر تاثیرگذار بوده، که طعم بازی را کلا به کام تیم‌های سرعتی تغییر داده و همین موضوع نیز باعث شده تا تیم‌ها و بازیکنان سرعتی‌ مثل منچستر یونایتد و یا کریس رونالدو و دمبله، از بخت بالایی نسبت به دیگر تیم‌ها و بازیکنان برای موفقیت برخوردار باشند. به گونه‌ای که در فیفا فیفا 18 منچستر یونایتد انتخاب اول بسیاری از بازیکنان در بخش آنلاین بازی بود، زیرا با وجود بازیکنان سرعتی‌ای مثل لینگارد، سانچر، مارسیال و رشفورد به راحتی می‌شد از گوشه‌ها حرکت کرد و با رساندن توپ به محوطه جریمه و یک پاس رو به بیرون کار را تمام کرد.

اما در اولین برخورد با فیفا 19 متوجه خواهید شد که روند بازی کاملا تغییر کرده، در واقع بی راه نیست اگر بگوییم سازندگان بازی این بار ترجیح داده‌اند تا در خلاف جهت آبی که خود جاری کرده‌اند، شنا کنند و کمی بازی را بالانس‌تر کنند. نتیجه نهایی نیز منجر به شکل‌گیری فوتبالی شده که هر چند بازیکنان سرعتی آن کماکان سرعت خود را حفظ کرده‌اند، اما همانند گذشته نمی‌توانند بی دغدغه به دروازه تیم حریف رسیده و گل بزنند. اصلی‌ترین تغییر گیم‌پلی بازی نسبت به شماره‌های قبلی، موازنه سرعت و قدرت است. در نگاه اول شاید این موضوع برای بسیاری از طرفداران بازی، و خصوصا افرادی که با مانور روی این موضوع جزو حرفه‌ای‌ها فیفا 18 شده بودند خیلی خوشایند نباشد، اما در نهایت باید قبول کرد که فیفا با این تغییر نیاز داشت تا بتواند خود را بالانس کند. تغییری که سبب شده تا با یکی از فیزیکی‌ترین فیفاهای چند سال اخیر روبرو باشیم، خصوصا در مصاف‌های رو در رو و شرایطی که هر دو طرف از شانس یکسانی برای تصاحب توپ برخوردار هستند. در واقع برخلاف گذشته که با اتکا به سرعت این امکان وجود داشت تا برنده نهایی هر نبردی باشیم، این بار «قدرت» و «زمان‌بندی» نیز نقش کلیدی‌ای در تعیین برنده نهایی توپ خواهند داشت.

از سوی دیگر اضافه شدن انیمیشن‌های جدید به بازی، که امکان انجام حرکات و یا دریبل‌های ریز را فراهم می‌کنند، شرایط را بر وفق مراد افرادی کرده است که تکنیک و تاکید بر لزوم همکاری تیمی را مقدم بر سرعت در فوتبال می‌دانند. انیمیشن‌هایی که اجازه می‌دهد خیلی سریع و ریز توی سر توپ بزنید، تغییر جهت دهید، بچرخید، پاس دهید و خیلی از موارد دیگری که شاید اشاره مورد به مورد به آن‌ها، از حوصله این بررسی خارج باشد. اضافه شدن این انیمیشن‌ها نه تنها بازی را روان‌تر کرده، بلکه کندی همیشگی حرکات بازیکن‌ها و سنگینی آن‌ها در زمین را نیز از بین برده، موضوعی که همواره در شماره‌های قبلی بازی، خصوصا فیفا 18، آزاردهنده بود و سبب آن می‌شد که نتوان به راحتی تغییر جهت داد و یا با بازیکنی که کنترل توپ را به عهده دارد خیلی مانور داد. در واقع اگر بخواهیم منصفانه به موضوع نگاه کنیم، حالا با فوتبال متوازن‌تری روبرو هستیم که امکان موفقیت سبک‌ها و رویکردهای مختلف در آن تقریبا برابر است. اما نباید از این نکته نیز غافل شویم که کماکان برخی از انیمیشن‌های بازی، در هنگام به دست آوردن توپ، از پیش ضبط شده هستند و این یعنی شانس بیشتر مودافعان تیم حریف برای به دست آوردن مالکیت توپ! انیمیشن‌های جدید فیفا 19 سنگینی همیشگی حرکات بازیکنان را از بین برده‌اند و امکان انجام حرکات ریز و تاکتیکی را بیشتر از هر زمان دیگری فراهم کرده‌اند.

و اما شاید نوبت به آن رسیده باشد تا در مورد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فیفا 19 صحبت کنیم و آن چیزی نیست جز مکانیزمی جدید برای ضربه زدن به توپ؛ مکانیزمی دو مرحله‌ای و یادآور Active Reload در سری GeOW! اما شاید برایتان جالب باشد تا کمی بیشتر در مورد این ویژگی و تاثیر آن در بازی بدانید. در فیفاهای قبلی وقتی توپ را به مهاجم خود می‌رساندید، فارغ از آن که چپ‌پا یا راست‌پا است، به توپ ضربه می‌زد و بسته به موقعیت، امکان گل شدن توپ وجود داشت و خیلی جای مانور بر روی نوع ضربه زدن به توپ وجود نداشت. اما در فیفا 19 مکانیزم دومرحله‌ای برای ضربه زدن به توپ وجود دارد؛ به این معنا که می‌توانید در هنگام پر کردن قدرت شوت، بار دیگر دکمه آن را فشار دهید و بازیکن خود را وادار کنید تا با قدرت بیشتری به توپ ضربه بزند، یا آنکه حرکت عجیب‌تری از خود در هنگام ضربه زدن نشان دهد. مثلا ضربات والی یا برگردان، که کم در فیفا 19 با آن روبرو نخواهید شد. زیرا بازی تاکید خاصی روی این ضربات و یا شوت‌های محکم دارد و مکانیزم جدید بازی نیز کمک قابل توجهی به آن کرده است. البته باید ریسک اشتباهات محاسباتی در استفاده از این ویژگی را نیز قبول کنید، زیرا در صورت استفاده نادرست موقعیت خود را به راحتی از دست خواهید داد. مکانیزم جدید شوت‌زنی بازی، هر چند امکان به ثمر رساندن گل‌های زیبا را فراهم کرده، اما در صورت استفاده نادرست موقعیت را به کلی از بین خواهد برد.

و اما نهایتا اگر بخواهیم در مورد یکی دیگر از تغییرات قابل توجه گیم‌پلی بازی صحبت کنیم، نوبت به صحبت در مورد سیستم پاس‌های بازی است. غالب افرادی که شماره‌های قبلی فیفا، خصوصا فیفا 18، را تجربه کرده باشند می‌توانند شهادت دهند که پاس‌های بازی کاملا لیزری بودند، در واقع جهت توپ و یا بازیکن شما خیلی مهم نبود و فقط کافی بود تا دکمه پاس را فشار دهد تا توپ به دقیق‌ترین شکل ممکن به دیگر بازیکنتان برسد. اما این بار وضعیت به کلی تغییر کرده و دیگر خبری از مکانیک‌های اتوماتیک و کاملا خودکار نیست، بلکه هم جهت پاس مهم است و هم میزان قدرت آن. در واقع در اولین برخورد با فیفا 19 و یا حتی تا زمان نسبتا کوتاهی پس از شروع آن، احتمالا بسیاری از پاس‌های شما به اشتباه ارسال خواهند شد و درست به مقصد نخواهند رسید، اما اشکالی ندارد و این تاوانی است که برای حرفه‌ای‌تر شدن و تجربه کردن یک لذت بیشتر باید بدهید. پاس‌های لیزری فیفا 18 جای خود را به پاس‌هایی دادند که برای درست رساندن آن‌ها به مقصد باید کمی بیشتر تلاش کنید.

اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا با بیشترین جزییات ممکن، حال و هوای خاصی را به فیفا 19 داده است

گامی دیگر در تکمیل گنجینه‌ی لایسنس‌ها

فیفا از گذشته تا به امروز، همواره تاکید و توجه خاصی به نوع نمایش خود داشته است. موضوعی که از نحوه و نوع لایسنس کردن بازیکن‌ها و تیم‌ها گرفته تا نحوه طراحی رابط کاربری بازی را تحت تاثیر خود قرار داده است. طی سال‌های اخیر نیز فیفا گام‌های بیشتری در جهت تکمیل گنجینه خود، در زمینه گنجاندن بازیکنان و تیم‌ها، برداشته و به سراغ لایسنس کردن لیگ‌های مختلف فوتبال رفته است. موضوعی که از لیگ برتر انگلستان شروع شد و با لالیگا ادامه پیدا کرد و نتیجه آن شد که بعد از چند سال هر دو لیگ مذکور به کامل‌ترین شکل ممکن در بازی شبیه‌سازی شده‌اند؛ که این موضوع نوع نمایش نتیجه همانند پخش تلویزیونی و شبیه‌سازی دقیق تمام استادیوم‌ها و جو آن را نیز در خود شامل می‌شود. در همین راستا نیز امسال سازندگان بازی فیفا 18 استادیوم جدید لالیگا را همراه با جو و اتمسفر مخصوص آن‌ها در بازی شبیه‌سازی کرده‌اند که گامی مثبت و رو به جلو در جذب علاقمندان این لیگ محسوب می‌شود.

اما در فیفا 19 و برای اولین بار شاهد حضور رسمی «لیگ قهرمانان اروپا» و «لیگ اروپا» در بازی هستیم. دو لیگی که حالا و پس از اتمام قرارداد انحصاری‌شان با سری PES به فیفا اضافه شده‌اند و نه تنها گنجینه لایسنس های بازی را کامل‌تر کرده‌اند، بلکه کلیه آن‌ها را به سبب مهم و ارزشمند بودن خود به حاشیه برده‌اند. اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا با بیشترین جزییات ممکن، گنجینه لایسنس‌های فیفا را کامل‌تر از همیشه کرده است. لیگ قهرمانان اروپا بدون شک یکی از بالاترین سطح‌های فوتبال در دنیای فوتبال را دارد و خلأ آن طی سال‌های اخیر به شدت در سری بازی‌های فیفا حس می‌شد، خلایی که حالا نه تنها پر شده، بلکه به کامل‌ترین و دقیق‌ترین شکل خود نیز پر شده است. در واقع وقتی وارد این مود بازی می‌شود با حجم وحشتناکی از جزییات روبرو خواهید شد؛ از نحوه ورود تیم‌ها به زمین گرفته، تا موسیقی پیش از شروع بازی و یا حتی توپ و بسیاری از دیگر جزییاتی که شاید اشاره مورد به مورد به آن‌ها نیازمند یک مطلب کاملا جداگانه باشد. لیگ قهرمان اروپا صرفا یک اسم در منوی بازی نیست، بلکه استایل جدیدی از فیفا بازی کردن در یک فضای کاملا متفاوت است، که حال و هوای خاص و جدیدی را به بازی اضافه کرده است. حال و هوایی که در جو استادیوم‌ها، به لطف پیشرفت‌های قابل توجهی بازی در زمینه شبیه‌سازی چهره‌ها و صداگذاری به شدت حس می‌شود.

گزارش شب‌های اروپایی فیفا 19 را اما از زبان Deek Raee و Lee Dixon خواهید شنید. دو گزارشگر جدیدی که صدای آن‌ها خیلی دلنشین نیست و حتی گزارش‌هایشان نیز روح و هیجان چندان خاصی ندارد. اما چاره‌ای جز تحمل کردن صدای آن‌ها نخواهید داشت.

هر چند Journey شاهد حضور سه کاراکتر مختلف است، اما سناریوی آن بیش از حد از پیش نوشته شده است و جای مانور چندان خاصی ندارید

فوتبال برای همه، فوتبال برای لذت

به خاطر ندارم که هیچ گاه در مورد مود Kick-Off در بررسی‌های شماره‌های اخیر فیفا صحبت کرده باشیم. چرا که این مود صرفا بستری برای برگزاری یک بازی دوستانه بین دو شخص بود که پای یک دستگاه بودند و نه فراتر از آن. اما امسال شرایط به کلی تغییر کرده و این مود با تغییرات انقلابی و عجیبی روبرو بوده است. در واقع اغراق نیست اگر بگوییم پس از فیفا 97 که دارای مود فوتبال داخل سالن بود، این اولین باری است که شاهد اتفاقی غیر از یک بازی ساده در بخش کیک‌آف هستیم. اما ماجرا از چه قرار است؟ کیک‌آف امسال با 9 مود مختلف و جدید همراه است. مودهایی که به شما اجازه می‌دهد فوتبال را فان تر از همیشه تجربه کنید. از جمله این مودها می‌توان به House Rules اشاره کرد. مودی که در آن کلیه قوانین بازی توسط شما مشخص می‌شود و می‌توانید در آن آفساید، کارت قرمز، کارت زرد و یا بسیاری از دیگر قوانین فوتبال را به کلی تغییر دهید و یا حتی کلا آن‌ها را در بازی تعریف نکنید.

اما شاید جالب‌ترین و البته چالش برانگیزترین مود بازی Survival باشد، که بی شک تحت تاثیر محبوبیت روز سبک بتل رویال در دنیای بازی‌های ویدئویی، به بازی اضافه شده است. در این مود همان طور که از نام آن مشخص است، شما باید تلاش کنید تا دوام بیاورید. در حالی که صنعت گیم به شدت تحت تاثیر بازی‌های بتل‌رویال است، فیفا نیز تلاش کرده تا با مود Survival دین خود را تا حدی به آن ادا کند. قانون و ماجرای این مود به این شکل است، که هر گاه تیمی گلی به ثمر برساند، یکی از بازیکن‌هایش (به طور کامل تصادفی) از زمین مسابقه اخراج می‌شود. بازیکنی که ممکن است مهاجم نوک خط حمله و یا حتی دفاع اصلی شما باشد، بنابراین در چنین شرایطی تیم حریف از شانس بیشتری برای گل زنی در ادامه مسابقه برخوردار است. پس بدیهی است که برای برنده بودن در پایان زمان مسابقه لازم است تا استراتژی مناسبی را در پیش بگیرید، زیرا هر لحظه ممکن است یکی از اصلی‌ترین مهره‌های تیم شما از زمین مسابقه اخراج شود و این کار را برای ادامه مسابقه و شکست حریف دشوار کند. Survival شاید در ابتدا برای فیفا بازهای کلاسیک کمی ناملموس و بچه گانه به نظر برسد، اما در نهایت مودی است که زمینه بیشترین کل کل و رقابت را در بازی فراهم می‌کند و شاید بد نباشد هرزگاهی سری به آن بزنیم و کمی از حال و هوای یک مسابقه جدی خارج شویم.

مکانیزم Time Shooting به شما اجازه می‌دهد تا با یک زمان بندی صحیح بتوانید ضربات خاص و عجیبی را به توپ بزنید

فصل آخر از داستان‌های الکس هانتر

فیفا بازها کمابیش الکس هانتر را باید بشناسند، بازیکنی که 2 سال قبل پا به سری بازی‌های فیفا گذاشت و زمینه اضافه شدن بخش داستانی را به بازی اضافه کرد. اتفاقی که به سبب آن موتور بازی را نیز تغییر داد تا امکان اضافه شدن سکانس‌های سینمایی به بازی فراهم شود. حالا و پس از 2 سال الکس در دوران اوج بازیگری خود است و تمام تلاش او رسیدن به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا است. از سوی دیگر خواهر الکس نیز که رویای فوتبالیست شدن در سردارد، بین فوتبال و پایان تحصیلات خود در کالج باید یکی را انتخاب کند و این باعث درگیری فکری در زندگی روزمره او شده است. نهایتا دنی ویلیامز نیز در لیگ برتر فوتبال انگلستان در تکاپوی کسب موفقیت است. امسال مود Journey سه داستان نسبتا مجزا را روایت خواهد کرد. اما ای کاش ماجراجویی این بخش کمی غیرخطی‌تر بود. همان طور که احتمالا متوجه شدید، امسال در بخش Journey می‌توانید یکی از کاراکترهایی که از آن‌ها نامبرده شد را انتخاب کنید و داستان آن را پیش ببرید. در میانه داستان نیز موقعیت‌هایی وجود دارد که باید از بین چند دیالوگ یکی را انتخاب کنید تا داستان پیش برده شود، اما متاسفانه این انتخاب‌ها هیچ تاثیری در انتخاب‌های بعدی نخواهند داشت و کلیه آن‌ها از پیش اسکریپت نویسی شده‌اند. بنابراین فرقی نمی‌کند شما چه پاسخی به سوالات بدهید، در نهایت داستان همان طور که توسط نویسندگان بازی نوشته شده، پیش برده می‌شود. هر چند فیفا یک بازی نقش آفرینی نیست و ما هم چنین انتظاری از آن نداریم، اما شاید بهتر بود چنین انتخاب‌هایی، حالا که در بازی هستند، کمی در ادامه داستان تاثیرگذار باشند. در نهایت فصل آخر دوران بازیگری الکس هانتر نزدیک به 15 ساعت شما را درگیر خود خواهد کرد و در طول آن مطمئنا لحظاتی وجود دارد که حوصله شما از دیدن سکانس‌های سینمایی بازی و میزان بی سر و ته بودن آن‌ها سر خواهد رفت!

Kick Off این بار شاهد حضور 9 مد مختلف است، که مهیج‌ترین آن‌ها Survival است که بی شباهت از حال و هوای بازی‌های بتل رویال نیست

تکامل در زمان

اما نوبت به جمع بندی نهایی رسیده و باید گفت که فیفا 19 تکامل را به جای تغییرات انقلابی در دستور کار خود قرار داده و روند تکاملی آن نیز توانسته توازنی بین سرعت و قدرت در گیم‌پلی بازی ایجاد کند. از سوی دیگر اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا، با بیشترین و کاملترین جزییات ممکن، حال و هوای خاصی را به بازی اضافه کرده که خلا آن تا به امروز به شدت احساس می‌شد. مودهای فان بازی زمینه تجربه‌ای کاملا جدید و البته مفرح را فراهم کرده‌اند و فصل آخر دوران بازیگری الکس هانتر نیز هر چند با اتفاقات جالبی همراه است، اما بیش از اندازه از پیش تعیین شده و خطی است. در نهایت فیفا 19 هر چند نسبت به قبل پیشرفت داشته، ولی خالی از ایراد نیست، اما با این وجود ما باز هم صدها ساعت آن را بازی خواهیم کرد و لذت خواهیم برد، چون ما عاشق فوتبال هستیم و این بهترین بازی فوتبالی است که یک علاقمند این ورزش می‌تواند آن را انتخاب کند.

FIFA 19

اضافه شدن لیگ قهرمانان اروپا، ایجاد موازنه بین سرعت و قدرت در گیم‌پلی، اضافه شدن مودهای مفرح
گزارشگرهای سرد و بی روح، تغییرات نه چندان زیاد نسبت به قبل
پلتفرم: PC, PS3, PS4, Switch, X360, XOne
سازنده: EA Vancouver
ناشر: EA
تاریخ عرضه: مهر ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده: XBOX one
سبک: ورزشی

حتما بخوانید