spot_img

FIFA Soccer 12 | هنر دفاع کردن

موتور جدید برخورد بازیکنان(Player Impact Engine): این ویژگی در تریلری که EA از بازی ارائه داد معرفی شد. این موتور به برخورد بازیکنان تنوع بیشتری می دهد و باعث کنترل شدن حرکت بازیکنان نیز می شود. هم چنین با قرار گرفتن این موتور در بازی، برخوردها از لحاظ فیزیکی نیز واقع گرایانه تر می شوند و تجربه ی لذت بخش تری از یک شبیه ساز فوتبال را پدید خواهند آورد.

دریبلینگ دقیق(Precision Dribling): با استفاده از این ویژگی جدید، بازیکنان می توانند در حالی که بدن خود را بین توپ و بازیکن حریف قرار داده اند دریبل های مختلف را اجرا کنند. این سیستم جدید باعث می شود بازیکنان کنترل بیشتری بر روی توپ داشته باشند و این کنترل را با توجه به موقعیت خود در زمین دقیق تر نیز انجام میدهند. به طور مثال هنگامی که بازیکن توپ را لب خط نگه داشته است، نسبت به هنگامی که وسط زمین حرکت می کند، کنترل دقیق تری بر روی توپ خواهد داشت.

هوش بازیکن حرفه ای(Pro Player Intelligence): با این ویژگی بازیکنان، به توانایی های هم تیمی ها و یاران حریف بیشتر دقت می کنند. برای مثال هنگامی که یک بال از جناحین حرکت می کند در صورتی که یکی از یاران خود را که توانایی سرزنی خوبی داشته باشد- مانند پیتر کراوچ- ، در محوطه ی جریمه ببیند، توپ را سانتر می کند؛ در صورتی که اگر بازیکن از نظر سر زنی ضعیف باشد بر می گردد و به دنبال بازیکن آزاد در میانه ی میدان می گردد.· منوی بازی به طور عمده دچار تغییر شده , هم چنین یک دوربین جدید به بازی اضافه شده که به عنوان دوربین اصلی بازی هم در نظر گرفته شده است. برای اولین بار گزارشگر عرب هم به بازی اضافه شده است و دو گزارشگر عرب با نام های عصام الشوالی و عبدالله مبارک الهربی با سبک خاص و هیجان انگیز گزارش های ورزشی اعراب، گزارش بازی را بر عهده خواهند گرفت. گزارش انگلیسی بازی نیز بر عهده ی آلن اسمیت بازیکن سال های دور آرسنال و مارتین تایلر می باشد .هم چنین اندی تاوزند و کلایو تیدزلی هم در تورنومنت ها وظیفه ی گزارش بازی را بر عهده دارند و البته می توانند به عنوان گزارشگرهای اصلی بازی هم انتخاب شوند.این بود خلاصه ای از ویژگی های جدید. اما اکنون بپردازیم به جالب ترین و انقلابی ترین ویژگی جدید فیفا، دفاع تاکتیکال.مکانیک حرکت بدون توپ در فیفا ۱۲ کاملا تغییر کرده است و کسانی که در چند سال اخیر با فیفا انس گرفته اند، به محض بازی کردن با نسخه ی جدید این تقاوت را احساس خواهند کرد. این تغییر به قدری محسوس است که بالانس و جریان بازی را به کل عوض می کند و به بازی گردش جدیدی می دهد.  

  اما دلیل این همه تغییر چه بوده است؟ مسلما درخواست طرفداران سری فیفا. اگر از طرفداران این بازی هستید و در سه چهار سال اخیر فقط فیفا مشغول فیفا بازی بوده اید ، حتما متوجه این موضوع شده اید که مدافعان درمواقع غیر ضروری به جلو حرکت کرده و در طی مسابقه این حرکت را بارها تکرار میکنند، یا اینکه فضای زیادی پشت سر و در کنار خود ایجاد می کنند که به مهاجمان حریف امکان تحرک و جا به جایی زیادی می دهد. این نوع سیستم دفاعی نتیجه ی فرعی نه چندان خوشایند مکانیک فشاری بود که در چند نسخه ی اخیر این سری تکرار شده و تقویت شده بود. در سیستم گذشته شما هنگامی که می خواستید توپ را از حریف بگیرید، باید دکمه مورد نظر ( مثلا A یا B در نسخه ی X360) را نگه می داشتید، تا مدافع بدون هیچ دقت خاصی، کاملا احساسی به سمت حریف بدود و با افزایش فشار بتواند توپ را برباید. این حرکت باعث می شد خط دفاع شما کاملا بهم بریزد و کار را برای تیم حمله کننده بسیار آسان کند. بیرون آمدن از زیر فشار حملات حریف واقعا مشکل بود و بازیکن می بایست از نظر مهارت در سطح بالایی بود تا میتوانست به درستی عمل فاع کردن را انجام دهد.با تغییرات چشم گیری که دفاع تاکتیکال در فیفا۱۲ ایجاد کرده است، این عدم توازن و بی ثباتی بر طرف شده است. دفاع کردن و حمله کردن از نظر اهمیت کاملا برابر شده اند و هر دو به یک اندازه به عنوان بخش مهمی از گیم پلی بازی ایفای نقش می کنند. با اینکه نحوه ی توپ ربایی مانند گذشته است و شما هنوز هم باید دکمه ی A یا B را فشار دهید، اما بر خلاف گذشته، مدافع دیگر با بی مسئولیتی و بی اعتنایی خط دفاع را رها نمی کند، بلکه با احتیاط به بازیکن حریف نزدیک شده و در حالتی که دیوید روتر، سازنده ی بازی، آن را “حالت مهار” می نامد، قرار می گیرد.به عبارتی، دیگر خط دفاع شما بهم نمی ریزد و حالت دفاعی خود را کاملا حفظ می کنند. 

 اما با این سیستم شما نمی توانید به سادگی توپ را به چنگ بیاورید. اینجاست که دفاع تاکتیکال وارد عمل می شود. در هنگامی که شما در حال مهار حمله ی حریف هستید، در عین حال باید به فکر بدست آوردن توپ و موقعیت نیز باشید. بگذارید با یک مثال قضیه را روشن تر کنم. مثلا شما با اشلی کول در حال بازی هستید و نانی (همانند چیزی که در فوتبال واقعی مشاهده می کنیم) از سمت راست در حال حمله است. در این هنگام،در حالت ایده آل، شما باید کاری کنید که او توپ را با پای چپ خود که ضعیف تر است جا به جا کند و این کار با باز گذاشتن جهت حرکت به سمت داخل محوطه ی جریمه انجام می شود.این حالت مهار جدید به شما این اجازه را می دهد که چنین کاری را با کنترل بسیار بیشتری انجام دهید.در سیستم دقاعی جدید فیفا شما باید مانند یک مدافع فکر کنید و در موقعیت های حساس تصمیم بگیرید. برای مثال هنگامی که با مهاجم حریف بر سر گوشه ی زمین رقابت می کنید، باید مثل یک مدافع حرفه ای موقعیت را ارزیابی کنید و پیش خود بگویید که آیا پاداش یک تکل موفق از جریمه ی دادن خطا با ارزش تر است یا نه. روتر در این مورد می گوید:”دیگر فقط فشار دادن دکمه، ارسال موشک انسانی و برو برایم توپ را بگیر نیست.”تاثیر این سیستم دفاعی جدید فقط بر روی خط دفاعی نیست، بلکه کل جریان بازی دچار تغییر می شود. اکنون شما باید بدون توپ حرکات مناسب را انجام دهید و حرکات خود فکر کنید. اما مهم تر از آن، سرعت بازی، در جهت واقعی تر کردن گیم پلی کاهش می یابد. اکنون شما فرصت بیشتری برای حرکت با بازیکنان و امتحان کردن چیزهای جدید دارید.شاید پیش خود بگویید کسانی که ساعت های زیادی وقت صرف کرده اند تا سیستم ایجاد فشار را به خوبی یا بگیرند باید چه کنند؟ برای کسانی که به آن سیستم قدیمی عادت کرده اند، یک منحنی یادگیری وجود دارد و خوشبختانه این منحنی شیبدار نیست. پس از چند بار بازی کردن بازیکنان خودشان به قدری با سیستم جدید رابطه بر قرار میکنند که بر سر مدافعان برای پر نکردن فضا فریاد می زنند. بازیکنان به زودی با سیستم مهار خود را وقف داده و کنترل بسیار بیشتری بر روی دفاع خود بدست خواهند آورد.این سیتم دفاعی فیفا را یک قدم به هدف بازسازی یک فوتبال واقعی نزدیک می کند و بر چسب شبیه سازی حمله در فوتبال را از آن جدا میکند. به قول روتر:”هم اکنون دو بازی وجود دارد، یکی با توپ و دیگری بدون توپ.”به عنوان آخرین توضیح در مورد دفاع تاکتیکال باید بگویم که اکنون شما می توانید با تکیه بر دفاع و ضد حمله برنده ی مسابقه باشید. دیگر نیازی به حمله ی مستقیم نیست بلکه با یک دفاع منطقه ای چند لایه و منطقی می توانید بزرگ ترین تیم ها را از پا بیندازید.  

اما خوب تغییرات فیفا فقط به همین جا ختم نمی شود.بخش Career Mode نیز تغییر بسیار زیادی داشته است، هر چند هنوز اطلاعات زیادی در این مورد منتشر نشده است. اکنون شما می توانید در جزئی ترین مسائلی که به تیمتان مربوط می شود دخالت کنید. مثلا می توانید استعدادیاب های تیم را خودتان انتخاب کنید تا به دنبال بهترین و آینده دار ترین بازیکنان جوان بگردند و یا اینکه می توانید به خاطر یه مصاحبه ترکیب تیم خود را به کل عوض کنید. بخش خرید و فروش بازیکن نیز کاملا تغییر کرده است و بازیکنان اکنون نسبت به تیم خود وفادار ترند. بازیکنان پیشنهادات خود را دقیق تر بررسی می کنند و حتی می توانند خودشان مذاکرات را به هم بزنند. تغییرات در فیفا به همین جا ختم نمی شود و همانگونه که در ابتدا نیز توضیح دادم،گزارشگران و منوی بازی نیز عوض شده اند.  

به نظر می رسد رشد فیفا در سبک بازی های ورزشی هر ساله بیشتر می شود و این فرنچایز تفاوت خود را با سایرین بیشتر نشان می دهد. به طور قطع فیفا در زمینه ی بازی های ورزشی بی رقیب است و شاید فقط سری NBA 2K با آن در سال های اخیر رقابت تنگاتنگی داشته است. این بازی زیبا در تاریخ ۲۹ شهریور منتشر می شود.

حتما بخوانید