فرمول برتر | بررسی بازی F1 2018

همچنان رویکرد شبیه‌سازی در آثار نسل هشتمی کدمسترز، نتیجه‌ی بهتری را همراه دارد

همواره در ساخت آثار شبیه‌ساز حاضر در هر سبک بازی‌های ویدیویی، سازنده با چالش جدی روبرو است. چالشی که همانند حرکت روی مرزی باریک می‌ماند که تمایل به دو قطب می‌تواند بازی را از مسیر حرکت به سوی هدف نهایی منحرف سازد؛ یکی از این قطب‌ها تمایل بیش از حد به شبیه‌سازی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب هاردکور است و دیگری متمایل شدن به ساده‌سازی بیش از حد، برای جذب مخاطب عام. اولی بازی را پیچیده می‌کند و دومی اثر را از ماهیت اصلی‌اش دور می‌سازد. اینجاست که سازنده باید تعادل را بین دو عامل برقرار کند. در ادامه توضیح داده خواهد شد که کدمسترز، چگونه حفظ این بالانس را به نقطه‌ی عطف دستاوردهای F1 2018 تبدیل کرده است.

لذت پیروزی در یک مسابقه‌ی جایزه بزرگ

در رقابت با سباستین وتل

در شروع بازی دو صفحه پیش روی شما قرار می‌گیرد که می‌توان درجه‌ی سختی، شامل سطح هوشمندی AI تا گزینه‌هایی برای کمک به نحوه‌ی کنترل خودرو، تا سطح شبیه‌سازی هندلینگ و فیزیک تصادفات را انتخاب کرد. پس از این، تمام آپشن‌ها به پس‌زمینه برده می‌شوند و سازنده پس از هر مسابقه، مدام سعی ندارد تا شما را مجاب به ایجاد تغییرات کند؛ بلکه این رویکرد واقع‌گرایانه‌ی خود بازی در تعامل با رشد توانایی‌های شماست که نشان خواهد داد آیا تصمیم‌گیری اولیه درست بوده است یا در ادامه باید تغییراتی در درجه سختی اعمال شود. گذشته از توانایی تغییر این موارد، تلاش شده تا نسخه‌ی ۲۰۱۸ نزدیک‌ترین تجربه‌ی مجازی به مسابقات فرمول وان را ارائه کند. حتی اگر با بیشترین تنظیمات کمکی  وارد مسابقات شوید، برای موفق بودن همچنان لازم است تا از سازوکارهای «سیستم بازیابی انرژی» (ERS) و مدیریت آن طی مسابقه و «سیستم کاهش آیروداینامیک نیروی پسا» (DRS) استفاده کنید. اگر با این موارد آشنایی نداشته باشید و یا نخواهید که با استفاده از آموزش‌های درون بازی، آن‌ها را یاد بگیرید و به‌کار گیری کنید؛ F1 برای شما ساخته نشده، چرا که از آن لذت کافی نخواهید برد. البته حضور در مسابقات و شبیه‌سازی رقابت آن قدر در بازی جذابیت دارد که ناخودآگاه شما را به کسب اطلاعات هر چه بیشتر سوق می‌دهد. خیلی زود تشویق می‌شوید تا بر ساختارهای دخیل در فرمول وان و قوانین مسابقات کاملا مسلط شوید. این مورد تنها مربوط به یک بعد F1 2018 در پیست رقابت است. بیرون از مسابقات هم بر قاعده‌ی استفاده از تایرها، تعامل با مکانیک‌ها و تیم تحقیق و توسعه، تاکید شده. موردی که پیچیدگی آن در نسخه‌ی سال گذشته انتقادهایی را به کدمسترز وارد کرده بود، اما حالا با فرمتی جدید، ملموس‌تر است. با توجه به این‌که هوش مصنوعی پیشرفته‌ی بازی علاوه بر مسابقات، خارج از پیست هم با پیشرفت گرند‌پری‌ها از امکانات یاد شده استفاده می‌کند، شما را مستلزم بهره‌گیری هر چه بیشتر از تمام اطلاعات و امکانات خواهد کرد. جایی که حتی رقابت به بیرون از مسیرهای مسابقه کشیده شده است. این نکات بخش Career فرمول وان ۲۰۱۸ را پویا و در جریان خلق کرده و اغراق نیست که آن را یکی از بهترین‌ بخش‌های تک‌نفره در طول تاریخ ریسینگ دانست. دستاورد بزرگ کدمسترز که مدام با ایجاد چالش‌ها و پیدا کردن راه حل‌ها، تعامل خود با مخاطب را حفظ می‌کند و تا انتها جذاب باقی می‌ماند.

گرافیک چشم‌نواز حتی روی اکس‌باکس وان اورجینال

در ورود به Career باید تیم خود را انتخاب کنید که نگارنده با مرسدس قرار داد امضا کرد. مکانیک رقابتی جالبی در بازی تعبیه شده است که در طول فصل شما را مقابل هم‌ تیم‌تان (برای من لوییس همیلتون) و یک راننده از تیم‌های رقیب (برای من سباستین وتل) قرار می‌دهد. بررسی عملکرد شما در مقایسه با دو حریف، امتیازهایی را در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توان آن‌ها را در بخش تحقیق و توسعه و برای بهبود دادن خودرو استفاده کرد. این تغییرات در کنار امکان بررسی پیشنهاد دیگر تیم‌ها و پیوستن به آن‌ها، تکرار رقابت با یک خودروی فرمول وان تا انتهای فصل را از بین برده است. مضاف بر این‌که تکراری بودن تعاملات با تیم، تنها از راه صرف امتیازات؛ با استفاده از کاست‌سین‌ها و سیستم انتخاب دیالوگ کمرنگ شده است. هرچند ضعف‌های این قسمت‌ها از معدود نقاط تاریک بخش تک‌نفره هستند، اما گاها نتایج جالبی را باعث می‌شوند. گاهی مصاحبه‌ها پیش از شروع گرند پری و بین تمرینات هم اتفاق می‌افتند. قبل از شروع هر مسابقه، سه فرصت تمرین آزاد وجود دارد. شرکت در این تمرین‌ها بسیار حائز اهمیت است، چرا که اهداف تیم مکانیک را مشخص می‌کند و به تعامل بهتر می‌انجامد. تست‌ها شما را بعضا متوجه خواهد کرد که توسعه در یک بخش را باید متوقف کنید و امتیاز را برای آینده ذخیره‌سازی کنید. تابعی که در عملکرد خودروی شما و رقابت آینده بسیار تاثیرگذار است. همچنین بخش‌های تمرینی، شما را با مسیر مسابقه آشنا می‌کند و استراتژی نهایی را پیش روی‌تان می‌گذارد. سپس شرکت در تعیین خط الزامی‌ست که جایگاه را در خط شروع گرند پری با توجه به زمانی که از خود به جای گذاشته‌اید، مشخص می‌کند. سپس می‌توان مسابقه نهایی را با توجه به آمار و ارقام تمرین‌ها و تعیین خط شبیه‌سازی کرد، هر چند که توصیه می‌شود مسابقات را حتما شرکت کنید و آنچه آموخته‌اید را در اجرا محک بزنید. البته باید توجه داشت که دقت به قوانین نیز با حضور در مسابقات اهمیت ویژه‌ای دارد. از همان خط شروع و زمان‌بندی درست بین استفاده از کلاچ و گاز، اهمیت واقع‌گرایی و دقت به قوانین را گوش زد می‌کند. اگر فرمول وان خود را با دور موتور پایین حرکت دهید در شتاب‌گیری دچار مشکل می‌شوید و اگر در رها کردن کلاچ عجله و مسابقه را زودتر شروع کنید، با ورود به پیت اجباری جریمه خواهید شد. توجه به حداکثر سرعت مجاز برای ورود به پیت، نحوه‌ی خروج کم‌خطر و عدم سواستفاده از پیچ‌ها دیگر نکاتی‌ست که باید به آن‌ها توجه داشت.

از امکانات کمکی بازی گفته شد، اما خاموش بودن برخی از آن‌ها به شما کمک بیشتری خواهد کرد. برای مثال، حتی اگر از دنده‌ی اتوماتیک استفاده می‌کنید، اگر پیش از ورود به پیچ‌ها به صورت دستی دنده را سریعا کاهش دهید و با استفاده از انرژی جنبشی که خود پیچ یا دوربرگردان در اختیار خودرو می‌گذارد با تکنیک Lift and Coast بپیجید، علاوه بر سهولت در اجرا در مصرف سوخت هم صرفه جویی می‌شود که محدودیت آن عنصر مدیریت مهمی را به بازی تزریق کرده است. دیگر ویژگی کمکی فلش‌بک‌ها هستند که می‌توان از آن‌ها در هر زمان و شرایط بدون محدودیت تعداد استفاده کرد. البته محدودیت زمانی وجود دارد که خود چالشی جدید ایجاد می‌کند. ممکن است استفاده از فلش‌بک شما را در وضعیتی در وسط پیچ قرار دهد که حفظ تمرکز و ایجاد شرایط مطلوب پیچیدن را دشوار خواهد کرد. بعضا عملکرد فلش‌بک همانند شمشیر دولبه ممکن است شما را مجاب به عدم استفاده از آن کند. توصیف‌هایی که در مقیاس کلی بیان‌گر بالانس یاد شده در ابتدای متن هستند.

دوربین تلویزیونی روی کلاه؛ زاویه‌ی دید جدید مورد علاقه‌!

لیگ سرشناس‌ها

استفاده از موتور قدرتمند EGO Engine 4.0 عملکرد فنی مناسبی را حتی روی کنسول‌های پا‌یه‌ی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان برای فرمول وان ۲۰۱۸ به ارمغان آورده است. جز معدود افت‌فریم‌ها در صحنه‌های شلوغ همراه با بارش و اندک مشکلات صداگذاری در نسخه‌ی پیش از عرضه، ایراد خاصی به این بخش وارد نیست. نتیجه‌ی کار در بخش تکنیکی و بصری هم در سطح بالایی قرار دارد تا F1 امسال را در کنار یکی از بهترین بخش‌های Career و بهبود مالتی‌پلیر، به یک پکیج کامل برای علاقه‌مندان به این رشته تبدیل کند. برخلاف ۲۰۱۷، امسال بازار ریسینگ‌های شبیه‌ساز اشباع نیست و کدمسترز با بهترین نسخه‌ی فرمول وان در این اوضاع به نحو احسن حاضر شده است. شاید خواندن از نقاط قوت F1 2018 جذاب باشد، اما باور کنید تجربه‌ی بازی به مراتب جذاب‌تر از توصیف‌های متن خواهد بود. بازی خود را خیلی خوب به شما آموزش می‌دهد و دقت به جزئیات برای واقع‌گرایی مجذوب‌تان می‌کند. زمانی که پس از باران روی سطوح خیس برای کاهش دمای تایرها در حال حرکت هستید، متوجه خواهید شد که تجربه‌ی بازی چگونه شما را در خود غرق کرده است. در آخر باید گفت که رسالت نسخه‌ی امسال F1 به عنوان بازی رسمی «مسابقات جایزه بزرگ اتومبیل‌رانی» به خوبی توسط کدمسترز اجرایی شده است.

F1 2018

دقت در شبیه‌سازی و وسواس در واقع‌گرایی، تجربه‌ی امسال F1 را با بخش Career درگیر‌کننده‌اش بی‌رقیب کرده است
معدود مشکلات افت فریم و محدودیت‌های بخش‌های مصاحبه
پلتفرم: PC, PS4, XOne
سازنده: Codemasters
ناشر: Codemasters
تاریخ عرضه: شهریور ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: شبیه‌ساز اتومبیل‌رانی

حتما بخوانید