سراب در وادی پیرانا بایتز | بررسی بازی ELEX

تلاش جدید نقش‌آفرینی‌ساز آلمانی که با ارائه‌ی مکانیک‌های RPG کم‌نقص، همچنان گرفتار اپیدمی مشکلات تکنیکی است

در سال ۲۰۱۰ عنوان مشهور هیدتاکا «سوئری ۶۵» سوئهیرو با نام Deadly Premonition به انتشار رسید. اثری که با وجود انتخاب‌های تقسیم‌کننده‌ی عجیبش شناخته شده و حتی لقب دو قطبی‌ترین نقدها را در ژانر ترس و بقا در کتاب رکوردهای گینس به خود اختصاص داده است. عنوانی که وب‌سایت IGN به آن نمره‌ی ۲ از ۱۰ داد و Destructiod با نمره‌ی کامل به استقبالش رفت! بازی سوئری در کنار محتوای مناسب و جذاب، دچار مشکلات فنی متعددی بود که همین موضوع باعث دریافت نقدهای عجیب و غریبش شد. اما دلیل ذکر این مسئله و ارتباط آن با نقد و بررسی ELEX چیست؟ دقیقا این موضوعی‌ست که ساخته‌ی جدیدی Piranha Bytes با آن روبه‌رو است. شاید برخی از رسانه‌ها PB را دستگاه متوسط‌ ساز آلمانی لقب داده  باشند، اما حقیقت اینجاست که طی بیست سال عملکرد مستقل، دو سری Risen و Gothic -هر چند که با مشکلات تکنیکی روبه‌روبوده‌اند- اما ارائه‌ی خوبی به‌عنوان یک نقش‌آفرینی داشته‌اند، پس انتظار از IP جدید استودیو نیز حداقل باقی ماندن در سطح استانداردهای پیشین است. همانند دیگر بازی‌های استودیو، ELEX نیز در ژانر نقش‌آفرینی جهان‌باز توسعه یافته است. ساخت یک نقش‌آفرینی بزرگ Open World با وجود سلطه‌ی ویچر،‌ فال‌اوت، مس‌افکت و The Elder Scrolls بر این سبک، در دوره‌ی طلایی نقش‌آفرینی‌های مدرن بسیار مشکل است. پس PB تلاش کرده تا دید جدید مخاطبان نقش‌آفرینی را جلب کند. این ایستادگی در برابر دیگر نقش‌آفرینی‌های بزرگ، استودیوی آلمانی را با معادله‌ی بزرگی روبه‌روکرده است. پس Piranha Bytes برای فرار از تکرار مکررات، دست به ترکیب عجیبی برده است. عناصر علمی-تخیلی با المان‌های فانتزی گرد هم آمده و در جهان دچار فاجعه‌ی طبیعیِ پساآخرالزمانی متمرکز شده‌اند. امیدوارانه فاکتورها با هم ترکیب شده تا علاقه‌مندان به فرانچایزهای فوق‌الذکر مجذوب IP جدید سازندگان Risen و Gothic شوند.

دنیای Magalan گسترده و زیبا طراحی شده است

فانتزی

سیاره‌ی Magalan در آینده‌ی دور به نظر می‌رسد. جایی که شهابی بزرگ سیاره را با ویرانی گسترده مواجه می‌کند. انسان‌های باقی‌مانده، باید برای بقا مبارزه کنند و مرکز این مبارزه، جدال بر سر عنصری ارزشمند با نام ELEX است. عنصری که قدرت بسیاری همراه دارد و برای چهار جناح ایجاد شده در سطح Magalan بسیار حایز اهمیت است. سه جناح برای پیوستن بازیکن وجود دارد و حزب دیگر نقش منفی داستان را ایفا می‌کند. این دسته‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های داستان و البته بخشی از مکانیک‌های نقش‌آفرینی بازی را بر دوش می‌کشد و قسمتی از جذابیت‌های ELEX مدیون حضور همین احزاب است. هر جناح پیش‌داستان، فرهنگ و طرز تفکر خاص خود را دارد، همواره انگیزه‌های تاریکی نیز در پس‌زمینه وجود دارند که شما با پیشروی، به آن‌ها پی خواهید برد. به واسطه‌ی جناح‌ها، بازی دارای یک پلات پیچیده و سخت در هم تنیده شده است که طی آن به موضوعات مختلف بسیاری پرداخته می‌شود. همچنین در بخش‌هایی، داستان تم بسیار شخصی به خود می‌گیرد که جذابیت‌های جالبی را ایجاد می‌کند. علاوه بر داستان، جناح‌های سه‌گانه با نوع انتخاب شما برای خدمت و پیوستن به هر کدام، ارتباط تنگاتنگی با گیم‌پلی برقرار می‌کنند. پیوست عجیبی بین عناصر ELEX برقرار است و زنجیروار فاکتورها به هم متصل شده‌اند. خدمت به هر گروه، شما را با عزم انجام کاری و برگزیدن گزینه‌ای از چند راهی‌ها روبه‌رومی‌کند که نشان از پیاده‌سازی مکانیک تصمیم و توان دارد. این تصمیمات با تفکر مردم و گروه‌ها به‌طور پویا در تعامل و ارتباط است و نقش به‌سزایی در دنیای بازی دارد. طراحی دنیای ELEX‌ پر زرق و برق و زیباست، اما باز گذاشتن دست بازیکن برای انتخاب‌ها، به شما اجازه می‌دهد که بتوانید هرکسی را به قتل برسانید و اینجاست که زیبای‌های Magalan به جهنم برای‌تان تبدیل می‌شود. باید به یاد داشته باشید که برای زنده ماندن در این دنیای پر خطر، به متحد نیاز دارید و حرکت‌های انتحاری راه به جایی نخواهند برد! حقیقتا تصمیمات، شما را با چالش‌های زیادی روبه‌رومی‌کند. تاثیر تصمیمات و تعامل آن با جناح‌ها و نحوه‌ی برخورد مردم، در نقطه‌ی عطفِ یک‌پارچگی جهان بازی تاحدی برای نگارنده یادآور Fallout: New Vegas و دستاوردهای گران‌بهایش در این زمینه‌ برای ژانر نقش‌آفرینی است.

برخلاف عملکرد تکنیکی بد، شاهد گرافیک هنری زیبایی هستیم

علمی-تخیلی

جهان Magalan‌ زیبا، متنوع و گسترده طراحی شده است. محیط باز، طیف بزرگی از جنگل‌های سرسبز تا سرزمین‌های بایر را در برمی‌گیرد. توسعه‌دهنده در برخی نماها برای خلق دنیای فتورئلستیک تلاش کرده و تا حد زیادی در این راه موفق بوده است. ترکیب عنصرهای پساآخرالزمانی، فانتزی و علمی-تخیلی، کمک زیادی به گسترش مجموعه‌ی متنوع محیطی کرده است.

علی‌رغم موفقیت بازی در ارائه‌ی تجربه‌ی خوب نقش‌آفرینی، همچنین زیبایی‌های بصری و هنری گرافیک، مخلوق جدید Piranha Bytes باز هم گرفتار مشکلات تکنیکی شده است. انیمیشن‌ها تاریخ مصرف گذشته به‌نظر می‌رسند و باعث شده‌اند گیم‌پلی به‌هیچ‌وجه حس سیال بودن را به مخاطب انتقال ندهد. افت فریم‌ها مبارزات را دچار مشکل کرده‌اند و باگ‌ها تجربه‌ی کلی را تحت تاثیر منفی قرار داده‌اند. مشکلات قابل توجه هستند و توصیه‌ی بازی برای خرید را سخت می‌کنند؛ کاش در بخش فنی با عنوانی پولیش شده و بهینه‌تر مواجه بودیم. شاید بخش زیادی از مخاطبان ELEX به دلیل همین مشکلات، پراکنده شوند و نتوانند جذابیت‌های روند بازی را تجربه و درک کنند. گفته شد مشکلات گرافیکی به مبارزات هم صدمه زده‌اند. سیستم مبارزاتی که خود هم دچار مشکل است. کامبت از سری سولز الهام گرفته شده و مبنای عملکرد آن را سطح استقامت و جاخالی دادن‌های به موقع تشکیل می‌دهد. جت‌پک هم در بازی وجود دارد که می‌توان در مبارزات، یا برای فرار از مبارزات از آن استفاده‌ی بهینه کرد. مانند هر نقش‌آفرینی دیگر، در ELEX نیز ارتقای سطح و شخصی‌سازی وسیعی وجود دارد. بازی شما را وادار به ایفای نقش در کلاس خاصی نمی‌کند و این قضیه دست شما را در مبارزات باز می‌گذارد.  می‌توانید از سلاح‌های مختلف از جمله شمشیر،‌ تیروکمان یا حتی سلاح گرم و جادو استفاده کنید. تصمیمات در شخصی‌سازی بی‌پایان است و به هیچ‌وجه شما را با محدودیت روبه‌رونمی‌کند. سطح عمیق شخصی‌سازی اجازه می‌دهد تا هرطور که علاقه دارید به بازی بپردازید و سبک بازی و مبارزه‌ی خاص خود را داشته باشید. این مورد در کنار سیستم تصمیم و تاوان، ارزش تکرار بالایی به ELEX هدیه کرده است.

مبارزات علی‌رغم تنوع در سبک، خشک هستند

پسا‌آخرالزمانی

احتمالا تا کنون ارتباط مثال Deadly Premonition و عملکرد دو قطبی عجیب آن را دریافته‌اید. این همان مسئله‌ای است که همچنان ساخته‌ی جدید PB با آن مواجه است. با وجود دنیای رنگارنگ زیبا و جالب برای گردش، کشف و مکانیک‌های دقیق نقش‌آفرینی، مشکلات عملکردی در بخش فنی موجب شده تا تجربه‌ی بازی دچار مشکلاتی باشد و از لذت آن کاسته شود. هرچند که بسیاری از این مشکلات و باگ‌های گرافیکی با عرضه‌ی به‌روزرسانی حل شده‌اند، اما همچنان ضعف‌ها به چشم می‌آیند. باید دلیل این موضوع را در کمبود منابع PB و گستردگی شدید ELEX‌ ریشه‌یابی کنیم. تصور کنید منابع بتزدا در اختیار استودیوی آلمانی بود، آن‌وقت احتمالا به جای این‌که شاهد عرضه‌ی نسخه‌ی سال عنوانی چون Fallout 4 باشیم، باید در پایان سال خود را برای بردن جوایز توسط ELEX آماده می‌کردیم! تنها در بخش منابع انسانی، بیش از ۵ برابر نیرو در دسترس بتزدا نسبت به PB است و گستردگی و جاه‌طلبی IP جدید، باعث شده تا با کمبودهایی روبه‌روشویم. اگر بتوانید با مشکلات تکنیکی کنار بیایید و در ساعات اولیه‌ی تجربه‌ی ELEX صبر پیشه کنید، مطمئن باشید بازی روی خوش خود را به شما نشان خواهد داد، مخصوصا اگر از دوست داران ژانر باشید. همواره می‌توان طرفداران نقش‌آفرینی را عجیب‌ترین قشر از گیمرها دانست. کسانی که بیشتر از جلوه‌های بصری، به داستان،‌ روایت، شخصیت‌پردازی و نحوه‌ی پیاده‌سازی مکانیک‌ها دقت می‌کنند. اگر شما هم از این قشر هستید، احتمالا از تجربه‌ی ELEX لذت خواهید برد.

ELEX

توانایی اثرگذاری بر جوامع اطراف تا حد زیاد، مکانیک‌های کم‌نقص نقش‌آفرینی، داستان پیچیده و درگیرکننده، ماموریت‌های فرعی ارزشمند
گیم‌پلی خشک و کنترل نامطلوب، افت فریم و باگ‌ها، انیمیشن‌های کهنه
پلتفرم: PC, PS4, XOne
سازنده: Piranha Bytes
ناشر: THQ Nordic
تاریخ عرضه: مهر ۹۶
نسخه‌ی بررسی شده: PC
سبک: اکشن نقش‌آفرینی

حتما بخوانید