spot_img

این الکترونیک آرتز ولخرج!

نگاهی به خریدهای EA

EA در گذر زمان استودیوهای مختلفی را خریداری کرده است. در اینجا قصد داریم تا نگاهی گذرا به برخی از خریدهای الکترونیک آرتز بیندازیم.

Origin Systems

گیمرهای قدیمی اوریجین سیستمز را بیشتر به خاطر دو سری Ultima و Wing Commander به خاطر دارند. این استودیو در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد و در گذر زمان، محل کار بازی‌سازان مهم و مشهوری چون «جان رومرو»، «وارن اسپکتر»، «تام چیلتون» و «پل استید» بود. الکترونیک آرتز در سال ۱۹۹۲ توانست با مبلغ ۳۵ میلیون دلار، کنترل این استودیو را برعهده بگیرد. همکاری آن‌ها البته در سال ۲۰۰۴ پایان یافت و الکترونیک آرتز رسما این استودیو را تعطیل کرد.

Maxis

الکترونیک آرتز در سال ۱۹۹۷ و در ازای ۱۲۵ میلیون دلار، استودیوی ماکسیس را خریداری کرد. آن زمان ماکسیس به خاطر توسعه‌ی بازی‎‌های شبیه‌سازی شناخته شده بود و عناوینی چون SimCity را راهی بازار کرده بود. پس از انجام معامله، در سال ۲۰۰۰ ماکسیس و الکترونیک آرتز بازی The Sims را منتشر کردند که عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. سپس، دنباله‌هایی برای این بازی منتشر شد و محبوبیت آن روز به روز افزایش یافت. البته آخرین عناوین ساخته شده از طرف آن‌ها مثل SimCity 2013 و The Sims 4 نتوانسته‌اند موفقیت‌های قبلی را به دست بیاورند.

Westwood Studios

خیلی از گیمرها با سری Command & Conquer خاطره دارند. این سری، دستپخت استودیوی وستوود بود. حتی نام این استودیو به خاطر فروش بیش از ۱۰ میلیون نسخه از نسخه‌ی اول آن سری محبوب به کتاب رکوردهای گینس هم وارد شد! این استودیوی آمریکایی در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد. در سال ۱۹۹۸، EA در ازای ۱۲۲.۵ میلیون دلار توانست این استودیو را خریداری کند. البته، مانند اوریجین سیستمز، الکترونیک آرتز تصمیم به تعطیل کردن وستوود گرفت و رسما در سال ۲۰۰۳، این استودیو تعطیل شد.

JAMDAT Mobile

استودیوی JAMDAT Mobile توسط برخی از کارکنان سابق شرکت اکتیویژن در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و تمرکز آن روی توسعه‌ی بازی‌های موبایلی بود. بخش موبایل الکترونیک آرتز که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده بود، پتانسیل خوبی برای رشد و ترقی داشت و همین مسئله، مدیران الکترونیک آرتز را بر آن داشت تا به دنبال گسترش آن باشند. الکترونیک آرتز توانست در سال ۲۰۰۵ با مبلغ ۶۸۰ میلیون دلار به صورت کامل JAMDAT Mobile را خریداری کند. در اوایل سال ۲۰۰۶ هم این معامله تکمیل شد و پس از آن، تمام اعضای JAMDAT Mobile به EA Mobiles پیوستند و این نقطه‌ی پایانی بر فعالیت آن‌ها تحت نام JAMDAT Mobile بود. تا سال ۲۰۱۷، EA Mobiles توانسته بسیار خوب ظاهر شود و سالانه درآمدی بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار را نصیب الکترونیک آرتز کند. می‌توان گفت خرید JAMDAT Mobile هم در نهایت برای الکترونیک آرتز خوش‌یمن بود.

BioWare و Pandemic Studios

قضیه‌ی این مورد کمی پیچیده‌تر از دیگر استودیوهاست. در ابتدا و در سال ۲۰۰۵، قرار شده بود تا دو استودیوی بایوور و پاندمیک با هم همکاری داشته باشند و در این همکاری، موسسه‌ی سرمایه‌گذاری خصوصی Elevation Partners نیز نقش سرمایه‌گذار را ایفا کند. این دو استودیو قرار بود با نام و هویت خود فعالیت کنند و مالکیت آن‌ها هم برای شرکتی تحت عنوان VG Holding Corp بود. سپس در سال ۲۰۰۷خبر رسید که الکترونیک آرتز VG Holding Corp و تمامی زیرمجموعه‌های آن که شامل پاندمیک و بایوور می‌شود را خریداری کرده و هر کدام قرار است به عنوان بخشی از الکترونیک آرتز، ولی به صورت جدا به فعالیت خود ادامه دهند. هزینه‌ای که الکترونیک آرتز برای خرید این دو استودیو هزینه کرد، بالغ بر ۷۷۵ میلیون دلار برآورد شده است. بایوور که خود قبلا استودیوی خوش‌نامی بود، توانست پس از این انتقال نسخه‌ی اول Mass Effect را آماده‌ی عرضه کند. در ادامه نیز موفقیت‌های این استودیو ادامه داشت و آن‌ها هم‌اکنون مشغول کار روی پروژه‌ی جدید خود با نام Anthem هستند. پاندمیک اما سرنوشت تلخی داشت. آخرین بازی این استودیو که به مرحله‌ی عرضه رسید، The Saboteur بود که تبدیل به عنوانی متوسط شد. پس از آن، درهای استودیوی پاندمیک در سال ۲۰۰۹ برای همیشه بسته شد. قبل از تعطیلی، پاندمیک سه پروژه‌ در دست ساخت داشت؛ یکی نسخه‌ی سوم از سری Mercenaries، یکی اقتباسی از فیلم The Dark Knight و دیگری یک بازی ریسینگ برای کنسول Wii که هر سه بازی نیز کنسل شدند.

Playfish

پلی‌فیش به عنوان یک سازنده‌ی بازی‌های ساده، از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۷ توانسته بود برای خود نامی دست و پا کند. این شرکت که بیشتر به خاطر بازی‌های فیسبوکی‌اش شناخته می‌شد، توانسته بود رکوردهای جالبی را از خود به جای بگذارد. بازی‌های این شرکت توانسته بود ۵۵ میلیون نفر را به خود جذب کند و از این بین، ۳۷ میلیون نفر آن از کاربران فیسبوک بودند. EA که موفقیت‌های پلی‌فیش را می‌دید، تصمیم گرفت این استودیوی زبده در ساخت بازی‌های ساده و اجتماعی را در سال ۲۰۰۹ و با قراردادی که ارزش آن به ۴۰۰ میلیون دلار می‌رسید، خریداری کند. این خرید هم البته چندان نتوانست برای الکترونیک آرتز دوام بیاورد و در نهایت در سال ۲۰۱۳، الکترونیک آرتز این استودیو را نیز تعطیل کرد.

همچنین در ارتباط با این مقاله، می‌توانید «ریسکی پرهزینه برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر» را مطالعه کنید.

حتما بخوانید