ناتوان؟ شوخی می‌کنید!

گیمرهایی که با وجود محدودیت‌ها و ناتوانی‌های جسمی، بسیار موفق هستند.

اگر فکر می‌کنید که ناتوانی و محدودیت‌های جسمی باعث می‌شود تا از دنیای بازی‌های ویدئویی عقب بمانید باید بگویم که سخت در اشتباهید! این موضوع نه تنها باعث دوری از سرگرمی نمی‌شود، بلکه حتی می‌تواند انگیزه‌ای برای بهترین بودن باشد. با کمی جستجو می‌توانید با کمی جستجو می‌توانید اشخاصی را پیدا کنید که با وجود محدودیت‌های مختلف و ناتوانی‌های جسمی، در زمینه بازی‌های ویدئویی به موفقیت‌ رسیده‌اند.

No Hands Ken

با نام واقعی Ken Worrall در گذشته یک کارگر ساختمان بود که در طی حادثه‌ای از گردن به پایین فلج شد. وی هم اکنون بیست سال است که در این وضعیت قرار دارد و به غیر از این، از طریق یک لوله متصل به دستگاه تنفس می‌کند. تمایل او به بازی‌های ویدئویی موقعی آغاز شد که پرستارش بازی Diablo را به وی معرفی کرد. وی در توییچ با لقب No Hands Ken فعالیت می‌کند و به انجام بازی‌های Diablo 3 و WoW و LoL و Archage و Path of Exile و Starcraft و Rift می‌پردازد. با توجه به اینکه وی از گردن به پایین فلج است، او با استفاده از وسیله‌ای به نام Jouse که با دهان کنترل می‌شود و قادر به شبیه‌سازی حرکات و دستورات موس است، به بازی‌کردن می‌پردازد.  وی حدود چهل هزار فالوور در توییچ دارد.

BrolyLegs

این مرد آمریکایی با نام Mike Begum یک بازیکن حرفه‌ای «استریت فایتر» است و جالب است بدانید که جزو بازیکن‌های شماره یک بازی به حساب می‌آید. وی از زمان تولد معلول بوده و توانایی راه رفتن ندارد و دست‌هایش نیز کامل رشد نکرده‌اند. اما با این وجود یک بازیکن حرفه‌ای به حساب می‌آید. کاراکتر تخصصی وی شخصیت Chun-Li است و خودش به شوخی لقب «چون لی بدون دست» را به خودش داده است.  وی در حال حاضر بهترین رتبه را با شخصیت چون-لی در بخش آنلاین Ultra Street Fighter IV دارد. یک ویدیوی معروف از وی در جریان مسابقات Evo 2014 وجود دارد که در آن مسابقه، با شخصیت چون-لی در چهار راند متوالی رقیب خود با شخصیت Cammy  را شکست می‌دهد. او از کنترلر معمولی استفاده نکرده و از یک کنترلر شخصی‌سازی شده که با استفاده از دهان کار می‌کند بهره می‌برد. شرکت کپکام در قالب یک مستند هفت دقیقه‌ای به سراغ وی رفته است. او در این مستند می‌گوید که قصد دارد یک الگو برای دیگران، چه معلول و چه سالم باشد. او یک کتاب با نام My Life Beyond The Floor به چاپ رسانده که در آن، از زندگی خود و چگونگی غلبه بر محدودیت‌های‌اش نوشته است. او در توییچ نزدیک به هفت هزار فالوور دارد.

Mackenseize

با نام واقعی Mackenzie یک دختر 24 ساله آمریکایی است که در نبراسکا زندگی می‌کند و در توییچ اغلب به بازی کردن Hearthstone می‌پردازد. البته در کنار آن عناوینی همچون Tomb Raider و CS: GO را نیز بازی کرده است. وی زمانی که هفده سال‌اش بود، دچار بیماری صرع شد و از آن زمان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند. به دلیل ابتلا به صرع، وی نمی‌تواند شنا کند، رانندگی کند، از صخره یا درخت بالا برود  و حتی نمی‌تواند از چاقو استفاده کند و محدودیت‌های بسیار دیگر. اما بازی‌های ویدئویی جزو این محدودیت‌ها حساب نمی‌شود. وی در Hearthstone موفق شده تا به سطح ۱۵۶ لجندری برسد. او در توییچ نزدیک به سی و سه هزار فالوور دارد. او به غیر از توییچ در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و توییتر نیز فعال است.

‌‌Robert Kingett

«رابرت کینگت» یک گیمر و ژورنالیست فعال در زمینه بازی‌های ویدئویی است. او به دلیل فلج مغزی، از یک چشم نابینا و به لکنت زبان دچار شد. اما این مسائل باعث نشد که وی به بازی‌های ویدئویی رو نیاورد. وی از سن چهار سالگی و با بازی Jeopardy روی DOS بازی‌های ویدئویی را آغاز کرد. او در سبک‌های مختلفی بازی می‌کند اما سبک‌های RPG و Tower Defense بیشتر از دیگر سبک‌ها مورد علاقه‌اش هستند. او هم روی PC و هم روی کنسول‌ها بازی می‌کند. وی در یک خبرگزاری ثابت کار نمی‌کند و برای مکان‌های مختلفی مطلب می‌نویسد. وی همچنین در یک پروژه با نام Netflix Accessible Project با همکاری شبکه نت‌فلیکس همکاری کرده که هدف آن توسعه‌ی فناوری‌های مختلف برای افراد دارای محدودیت‌های جسمی است.

حتما بخوانید