عیش مدام | بررسی بازی Destiny 2

بانجی هویت جدیدی را برای دستینی ۲ خلق کرده که امیدها را دوباره نسبت به آن بالا م یبرد

سه سال از عرضه‌ی دستینی  می‌گذرد. عنوانی که به زعم خیلی از منتقدان تلاشی نافرجام برای ساختن هویتی  جدید بود و در بخش‌های مختلفی ناقص و نیمه‌کاره رها شده بود. داستان  مقوایی و تکرار چند باره‌ی آن از یک طرف و فعالیت‌های تکراری از طرف دیگر،  میخ تکرار را در اعصاب مخاطب فرو می‌کردند. مهم‌ترین نکته در این ماجرا این  بود که بسیاری از مخاطبان دستینی را در میان عنوان‌های نام آشنای دیگر به  مثابه یک غریبه تلقی می‌کردند، که رفته رفته در این سه سال گیمرها توانستند  با آن ارتباط برقرار کنند و به پتانسیل‌های بالقوه‌ی این عنوان پی ببرند.  اما این بار داستان دستینی ۲ متفاوت است و همه چیز نوید خلق یک هویت  کامل‌تر و بخشیدن روح جدید به این عنوان می‌دهد. از همان ابتدا، پر شدن گپ‌های نسخه‌ی قبل محسوس است و رویکرد برطرف کردن نیاز مخاطب از سوی سازندگان، به خوبی پیاده‌سازی شده.داستان  این نسخه حول محور نخ‌نما شده‌ی تهدیدی برای کهکشان راه شیری و این که گروهی می‌توانند زمین و دیگر سیاره‌ها را نجات دهند صورت می‌گیرد. چیزی که کلیت داستان را از آن کلیشه‌ای بودنش متمایز می‌سازد اتمسفر، پیش زمینه‌ی داستانی خوب، ساوندترک‌های فوق‌العاده و آنتاگونیستی به نام Dominus Ghaul  است. اتفاق خوب در این نسخه فراهم کردن بستر مورد انتظار بخش داستانی برای  گیم‌پلی و دیگر فعالیت‌ها است. البته که نمی‌توان گفت داستان صرفا در خدمت گیم‌پلی است و مواقعی پا را از انتظارات نیز فراتر می‌گذارد. در کنار  داستان و زمینه‌ی مناسب و قابل قبولی که برای آن فراهم شده، کوهی از  فعالیت‌های مختلف و جذاب پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرند که هرکدام می‌تواند ساعت‌ها گیم‌پلی مفید برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.

حالت‌های بازی از تنوع خوبی برخوردار هستند. در حالت Countdown باید در آن به منطقه‌ای برسید و پس از فعال‌سازی، مانع خنثی کردن آن توسط تیم حریف شوید و در راند بعدی، تیم شما وظیفه‌ی دفاع از آن مناطق را بر عهده دارد. بالانس بازی و سطح استراتژی‌های قابل پیاده‌سازی در یک بازی شوتر اول شخص، آن هم  در حالی که دو تیم چهار نفره در مقابل یک دیگر قرار گرفته‌اند، طبعا  پیچیدگی خاصی را دارا نیست. یکی از نقاط قوت بازی همین‌جا نمایان می‌شود و با وجود کاهش پلیرهای هر تیم در این نسخه از ۶ به ۴ و نسبتا وسیع بودن مپ‌ها مانند نسخه‌ی قبلی، بازی بسیار استراتژیک است. دستینی ۲ چالش اصلی این حالت را وقتی رو می‌کند که مجبورید توسط ۴ نفر، سه منطقه را پوشش دهید و با دقت اتفاقاتی که به خوبی توسط Kill Tracker Ghost منعکس می‌شود را تحت نظر داشته باشید. حالت جدید دیگری که به این نسخه اضافه شده Survival نام دارد و همان‌طور که از نامش مشخص است باید برای بقا تلاش کنید و هر بار نجات دادن هم‌تیمی‌ها، از تعداد دفعاتی که می‌توانید یکدیگر را نجات دهید کم می‌کند و پس از آن هر بازیکنی که کشته شود از دور بازی خارج خواهد شد. حالات Clash یا همان تیم دث‌مچ، Control که گرفتن منطقه‌ای برای کسب امتیاز است و Supremacy به قوت خود باقی هستند.تمام عناصر بازی در نهایت برای گیم‌پلی بازی شکل گرفته‌اند و مهم‌ترین بخش بازی، گان‌پلی آن است. تجربه‌ی چند نفره‌ی نسخه‌ی قبل نیز لذت بخش بود و گان‌پلی آن نسخه هم با وجود چندین باگ، سرگرم‌کننده بود. اما چیزی که برخی از مخاطبان را ناراحت می‌کرد، تکرار یک سری اتفاقات و بی‌روح بودن کلیت ماجرا بود. حال تمام امکانات لازم برای درخشش این عنصر آماده‌ است و دستینی ۲ با گیم‌پلی فوق‌العاده‌ش موفق به اثبات خود شده‌ است‌. سه کلاس منحصر به‌فرد و Gearهای مخصوص و شخصی‌سازی هر کاراکتر، همچنان از نقاط قوت بازی هستند. با انجام هر کاری در بازی آیتم‌هایی دریافت خواهید کرد که اکثرا اسلحه‌ یا زره‌هایی که باعث افزایش قابلیت دفاعی می‌شوند را دریافت  خواهید کرد. اسلحه‌ها با وجود گستردگی طیف و تنوع بسیار بالا، در نوع خود خاص هستند که این موضوع بسیار تحسین‌برانگیز است.

دستینی ۲ و دنیای عظیم و سرگرم‌کننده‌اش برای کسانی که آماده‌ی غرق شدن در یک شوتر روان اول شخص هستند، ساخته شده‌ است. صداگذاری و موسیقی خوب، جلوه‌های بصری، داستان استاندارد و گیم‌پلی عالی و سریع دستینی ۲ برای هر گیمری می‌تواند راضی‌کننده باشد. ساختار منطقی و درست چیزی بود که بانجی برای تثبیت دستینی ۲ نیاز داشت و توانست با موفقیت به آن برسد. امیدوارم رسیدگی خوبی به بازی انجام شود و فعالیت‌های موجود در بازی تکراری نشوند و هم‌چنان‌ جذاب بمانند.


نقد و بررسی کامل Destiny 2 را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۴ بازی‌نما مطالعه نمایید

Destiny 2

گان‌پلی عالی، تنوع فعالیت‌ها و مرتبط بودنشان به هم، اتمسفر منحصر به‌فرد
مچ میکنیگ طولانی، جذاب نبودن بعضی از فعالیت‌ها برای تنها بازی کردن
پلتفرم: PC, PS4, Xone
سازنده: Bungie Studios
ناشر: Activision
تاریخ عرضه: شهریور ۹۶
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: تیراندازی اول شخص

حتما بخوانید