نقد و بررسی بازی Dauntless | الهامی درست و منطقی از هیولاکشی ژاپنی‌ها

به لطف «اپیک گیمز» یک «مانستر هانتر» کوچک‌تر، جذاب و رایگان تجربه کنید

هر چقدر هم که بخواهید از «اپیک گیمز» و سیاست‌هایش بد بگویید، نمی‌توانید کتمان کنید که انتشار بازی‌های رایگان خوش‌ساخت یکی از کارهای مثبتی است که کمتر کمپانی در این روزها انجام می‌دهد. یکی از آخرین انتشارات «اپیک گیمز» بازی Dauntless است که توسط استودیو Phoneix Labs چند سال در دست ساخت و در حالت Early Access بود و سرانجام به کمک Epic و البته کاربران و طرفداران پر و پا قرص این بازی به مرحله انتشار رسید تا یکی از خوش‌ساخت‌ترین بازی‌های هیولاکشی سال را تجربه کنیم.

کوچک‌تر اما هم‌چنان سرگرم‌کننده

داستان و روایت Dauntless بسیار ساده است. گروهی از افراد که به کمک یک‌دیگر هیولاها و اژدهایان مختلف را می‌کشید و از کشتن آن امتیاز و آیتم به دست می‌آورید. از آنجا که خیلی‌ها نمی‌توانند به خوبی با Monster Hunter ارتباط برقرار کنند، توصیه می‌کنم که این شانس را به «دانتلس» بدهید. از آنجا که پیچیدگی بیش از حد «مانستر هانتر» در «دانتلس» تکرار نشده است، به راحتی می‌توانید با این عنوان رایگان ارتباط بگیرید و از تجربه آن لذت ببرید.

المان‌های نقش‌آفرینی به خوبی در بازی قرار گرفته‌اند. با این که شاید مقیاس آن بزرگ و گسترده مانند دیگر بازی‌های هم‌سبک خود نباشد اما آن‌قدری متنوع است که بتواند برای ساعات زیادی تجربه لذت‌بخشی را رقم بزند.المان‌های نقش‌آفرینی از ابتدای بازی و با شخصی‌سازی چهره، جنسیت، رنگ پوست و … شخصیت اصلی آغاز می‌شود و می‌توانید شخصیت خود را از پایه خودتان طراحی کنید و هر جوری که دوست دارید آن را بسازید.

تنوع رنگ اژدهایان جذابیت خاصی به بازی بخشیده است

در کنار این المان‌ها وقتی وارد مبارزات بازی می‌شویم بازی کاملا به المان‌های یک نقش‌آفرینی پایدار بوده و البته شباهت زیادی به «مانستر هانتر» دارد. با این که تعداد اسلحه در بازی به هیچ وجه به گستردگی «مانتسر هانتر» نیست اما همان پنج سلاحی که در اختیار دارید به خوبی جواب‌گوی روند بازی است و می‌تواند چندین استایل مبارزه را به شخصیت ساخته شده شما بیافزاید. اسلحه‌ها به دو دسته سنگین و سبک دسته‌بندی می‌شوند. اگر اسلحه سنگین را انتخاب کنید، سرعت شما کمتر خواهد شد اما صدمه بیشتری به دشمن وارد می‌کنید. از سوی دیگر با انتخاب سلاح‌های کوچک و سبک می‌توانید سریع‌تر به دشمنتان صدمه بزنید که این بستگی به نوع بازی کردن شما دارد اما توصیه می‌کنم با توجه به سریع بودن هیولاهای داخل بازی، حتما کار با سلاح‌های سبک را به خوبی یاد بگیرید.

تعداد گونه هیولاها در بازی حدود 25 یا بیشتر هستند اما به هیچ وجه فکر نکنید که می‌توانید به راحتی در مقابل این هیولاها دوام بیاورید. نکته مثبتی که در طول بازی به خوبی پرستیژ خود را حفظ می‌کند، غیرقابل پیش‌بینی بودن حرکات این هیولاها است که به هیچ وجه نمی‌توانید حدس بزنید که صدمه بعدی خود را از کدام حمله‌اش دریافت خواهید کرد؛ زیرا هیچ الگوریتم خاصی برای حرکات و چندضرب‌های این هیولاها وجود ندارد و اینجاست که چالش اصلی به وجود می‌آید.

هوش مصنوعی این دشمنان فوق‌العاده دقیق و درست است. این موضوع را زمانی احساس می‌کنید که با چند دوست دیگر آنلاین به بازی به بپردازید و مثلا پنج نفره به سراغ یک هیولا بروید. حمله‌های هیولا به قدری هوشمندانه و درست است که حتی با پنج بازیکن نیز نمی‌توانید هیولا را آسان شکست دهید و قطعا چالش سختی برای شما ایجاد خواهد کرد و به نوبت و دقیق به سراغ همه پلیرها خواهد رفت و به آن‌ها صدمه خواهد زد. چنین هوش مصنوعی برای یک بازی آنلاین هیولاکشی واقعا فوق‌العاده است و باید سازندگان را تحسین کرد.

چیدن نقشه و استراتژی بسیار در طول بازی مهم است. ممکن است با تعداد پلیر بالا شانس بیشتری برای از پای در آوردن یک هیولا داشته باشید اما مطمئن باشید که اگر نقشه درست را نچیده باشید و هر کدام از سلاح مختلف و درست استفاده نکنید، این عمل بسیار طولانی و سخت خواهد بود. همه این‌ها را مدیون چالش فوق بالانس بازی هستیم که تا حد زیادی این ویژگی را مدیون پلیرهای Early Access این بازی هستیم.

توجه Phoenix Labs به درخواست کاربران و رفع باگ‌ها یکی از ویژگی‌های تحسین برانگیز این استودیوست که باعث شد این اثر محبوبیت خاصی میان کاربران پیدا کند. حتی بعضی اوقات به درخواست کاربران، پوسته‌ها و آیتم‌های خاصی که درخواست داده بودند به بازی اضافه می‌شد. از آنجا که بحث آیتم‌های بازی شد بهتر است بدانید که این بازی کاملا رایگان است و تنها درآمد بازی از طریق پرداخت‌های درون برنامه‌ای و فروش آیتم‌ها و پوسته‌های پریمیوم است که البته تعداد آن‌ها خیلی زیاد نیست اما جذابیت ظاهری آن مثال زدنی است.

روتین جذاب

اگر بخواهم بازی را در یک خط خلاصه کنم می‌توانم بگویم که اگر در حال شخصی‌سازی نباشید، در حال مبارزه با هیولا هستید. اما وقتی صحبت از شخصی‌سازی می‌کنم دقیقا منظور چیست؟ شخصی‌سازی اهمیت بسیار ویژه‌ای در طول بازی دارد و برعکس خیلی از عناوینی که آن را برای کازمتیک‌ها و جذابیت ظاهری قرار داده‌اند، در «دانتلس»، شخصی‌سازی نقشی بسیار مهم دارد.

نگاهی به طراحی فوق جذاب این دنیا

در طول بازی با کشتن هیولاهای مختلف آیتم‌های زیادی به دست می‌آورید که آن‌ها را به شهر برده و آیتم‌های جدیدی تولید می‌کنید. دقت کنید که این آیتم‌ها تنها برای زیبایی نیستند بلکه اهمیت زیادی در روند دارند؛ به قدری منطق گیمپلی و شخصی‌سازی به خوبی همدیگر را کامل می‌کنند که از هوش و ذکاوت طراحی بازی شیفته بازی شدم. برای کشتن هیولاهای آتشین باید زره‌های یخی، با استفاده از آیتم‌هایی که بعد از کشتن اژدها یا هیولای یخی به دست آورده‌اید استفاده کنید و برای کشتن هیولاهای یخی، باید از متریال هیولای آتشین برای ساخت یک سلاح آتشین استفاده کنید.

شخصی‌سازی به ساختن توسط آیتم‌ها خلاصه نمی‌شود و بلکه می‌توانید مهارت‌های پیش‌فرض خود را نیز ارتقا دهید.با رسیدن به درجه استاد بودن می‌توانید کارهایی که در طول بازی انجام می‌دادید را با قدرت بیشتری انجام دهید که شاید مهم‌ترین آن رسیدن به درجه استادی ساخت آیتم‌های جدید باشد که بعد از رسیدن به آن در طول بازی به شدت مرگبار و خطرناک خواهید شد!

شهر معلق در آسمان

طراحی بازی و دنیای آن شاید یکی از نکات مثبتی باشد که تجربه بازی را برایم خاص و به یاد ماندنی کرد. گرافیک کارتونی بازی تا حد زیادی به جذابیت اضافه می‌کند و این گرافیک دنیا، هیولاها و پوسته‌های جذابی را به بازی آورده است که قطعا بدون جلوه‌های کارتونی ممکن نبود.

تخریب پذیری و فیزیک بازی هرچند به خوبی رعایت نشده و این موضوع ارتباطی با گرافیک کارتونی بازی ندارد بلکه حتی از دید فنی نیز، فیزیک بازی غیرواقعی و کمی بدریخت درآمده است. در کنار اشکالات فیزیک و تخریب‌پذیری، گرافیک فنی بازی نیز چندان تعریفی ندارد و باگ‌های بازی حتی با وجود انتشار آپدیت‌های مختلف، به خوبی برطرف نشده‌اند و بعضی اوقات این موضوع واقعا آزاردهنده است.

این مشکل زمانی شدت پیدا می‌کند که سرورهای ناپایدار بازی نیز به سراغ بازی‌تان بیایند و نگذارند لحظه‌ای آب خوش از گلویتان پایین برود. مشکل سرورهای ناپایدار یکی از مواردی است که ارزش تجربه بازی را پایین می‌آورد و خیلی از مواقع گریبان‌گیر بازی می‌شود که امیدواریم در آپدیت‌های درون سرور یا محتویات اضافه برطرف کنند.

موسیقی و صداگذاری بازی ترکیب جذابی از یک بازی سرگرم‌کننده و البته حماسی است که خوشبختانه خروجی آن بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است و می‌توان آن را بی‌نقص و اشکال دانست. ازآن‌جا که شما خودتان به جای شخصیت‌تان صحبت می‌کنید، بهتر است خودتان به صداگذاری بازی نمره دهید! به طور کلی می‌توان گفت که بازی Dauntless از آن دسته عناوینی است که به راحتی چندده ساعت تجربه ناب و لذت‌بخش را به همراه خود دارد که به لطف «اپیک گیمز» رایگان در اختیار همه پلتفرم‌های اصلی قرار دارد. اگر سوییچ دارید، حتما پورت آن را تجربه کنید که بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است.

Dauntless

استفاده‌ی درست از المان‌های نقش‌آفرینی، شخصی‌سازی صحیح، سیستم مبارزه جذاب، هوش مصنوعی منطقی و درست
فیزیک و تخریب‌پذیری نه چندان خوب، کمبود مراحل فرعی، ایرادات فنی گرافیکی
پلتفرم: PC, PS4, Switch, XOne
سازنده: Phoneix Labs
ناشر: Epic Games
تاریخ عرضه: اردیبهشت ۹۸
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: اکشن، نقش‌آفرینی

حتما بخوانید