بررسی ماوس و کیبورد MS112 | Cooler Master

استفاده از صفحه کلید و ماوس مخصوص بازی شاید برای همه بازیکنان ضروری نباشد، اما بدون شک خوشایند و جذاب است. البته زمانی که بازیکن از حد آشنایی ابتدایی با بازی‌های رایانه شخصی عبور کند، قطعاً نیازمند ابزار گیمینگ دقیق، دارای امکاناتی متناسب با سبک بازی‌های انتخابی، انتقال دهنده حس خوب در زمان لمس کلیدها و بدنه و همچنین بر اساس استایل میز بازی گیمرهای امروزی زیبا و خوش رنگ و لعاب خواهد بود.‌

این نکات برای گیمرهای سرتاسر دنیا متناسب با بودجه‌شان (و حتی گاهی بیش از جیب مبارک) صدق می‌کند. اما برای ما عنصر هزینه بیش از دیگر کشورها تعیین‌کننده است. دلیل آن هم بی‌شک نیازی به توضیح و موشکافی ندارد! از این رو ابزار گیمینگ به اصطلاح خوش‌قیمت، کارامدی بیشتری نسبت به رقبای گران خود در ایران عزیز ما خواهند داشت.

به طور کلی اگر فقط از منظر قیمتی ۳ دسته ارزان، مقرون به صرفه و تجملی برای لوازم گیمینگ در نظر بگیریم دسته میانی انتخاب هوشمندانه‌ای برای عموم بازیکنان خواهد بود. برای شکافتن چرایی این مدعا به بررسی MS112 Cooler Master که محصولی نسبتاً اقتصادی است می‌پردازیم.

MS112 بسته کاملی شامل صفحه کلید، ماوس و پد ماوس از کمپانی شناخته شده Cooler Master است.


Package Design:
پکیج  MS112 تقریبا Generic است، با این تفاوت که کلیدهای نشانگر حرکتی در فضای خالی در دسترس قرار گرفته است. در کل با بسته بندی هیجان انگیز و متفاوتی روبرو نیستیم.


Product Design & Built:
اما خود صفحه کلید و ماوس علی‌رقم بدنه  پلاستیکی، محصولات جذاب ومدرنی هستند.

بحث مدرنیته در طراحی بصری محصولات گیمینگ با توجه به بازه زمانی عرضه متفاوت است. به مانند تمام استایل‌های دیگر.

امروز روز هم طراحی‌های مینیمالیست و با نور پردازی‌های متنوع مورد پسند عموم گیمیرهاست.

صفحه کلید از نوشته‌های اضافی و طراحی شلوغ به دور است و حتی برند کارخانه نیز توسط ۲ قاب لوگو روی بدنه و کلید multimedia\function ظاهر نمایی می‌کند.

اما بدنه تمام مشکی صفحه کلید به هیچ عنوان خالی از جذابیت نیست. به جز طراحی ارگونومیک و سوئیچ‌های نسببتاً بلند، ناحیه RGB زیر سوئیچ‌ها که یکدست بوده و ۶ رنگ متفاوت را پذیراست بسیار چشم نواز است. آن هم بدون اینکه حالت تهاجمی بیش از حد داشته باشد.                                            
با اینکه صفحه کلید مکانیکال نیست ولی نوع طراحی سوئیچ‌ها به گونه ای است که کلاهک‌های MX ساخت Cherry همخوان باشد. از همین تولیدات نیز در ساخت صفحه کلید استفاده شده که دارای کیفیت مناسب، حس لامسه خوب و نشیمن ارگونومیک نوک انگشت بوده. نور RGB LED صفحه‌ی زیر کلیدها نیز از کاراکترهای حک شده روی کلاهک‌ها عبور می‌کند.

بدنه ماوس نیز مشکی یک‌دست با نورپردازی در نواحی ذکر شده و باز هم تنها یک قاب لوگو متشکل از LED RGB است.

از نظر من سبک طراحی یکنواخت و مینیمالی که به کارگرفته شده است، بیانگر تاکید  Cooler Master  به نیاز بازیکن به تمرکز بر موفقیت در بازی با عملکرد فنی مناسب ماوس و صفحه کلید به جای شلوغ‌کاری‌های اضافی است!


Effect and Lightning:
مودهای نورپردازی از قبل تعیین شده‌ای برای هر دو محصول در نظر گرفته شده است. همچنین قابلیت تغییرپذیری نورپردازی با تاثیر پذیری از لمس کلیدها و نورپردازی شخصی سازی شده هم وجود دارد.


Build Technology:
تکونولوژی به کار گرفته شده در ساخت صفحه کلید در اصل Membrane بوده که شرکت Cooler Master با طراحی سوئیچ‌های جدیدی عملکرد کلیدها را شبیه به مکانیکال کرده که دارای دقت بالای عملکرد، سرعت بالای داده‌پذیری، عمق نفوذ متناسب با نیاز گیمرها در هر کلید و رفع خطاهای عملکردی و تداخل داده‌پذیری ((Anti Ghosting هستند. وزن فشاری مورد نیاز جهت نفوذ کلید تا رسیدن به صفحه  Membrane از جنس Rubber نیز بین ۵۰ تا ۷۰ گرم (شبیه کلیدهای مکانیکال) درنظر گرفته شده است تا حس استفاده از صفحه کلیدهای گرانقمیت‌تر مکانیکی را منتقل نماید و همچنین از اشتباهی عمل کردن کلید های کناری سوئیچ مدنظر بازیکن هم جلوگیری شود. فاصله درنظر گرفته شده بین کلیدها نیز از این جهت است.

صفحه کلید خیلی پر صدا نیست اما صدایی نزدیک به کلیدهای Cherry MX Red و Cherry MX Black  را شبیه سازی می‌کند. عملکرد خطی سوئیچ‌ها هم حس استفاده از کلید های نام‌برده را منتقل می‌سازد.

ماوس این Combo اپتیکال است که در ساخت آن از سنسور PixArt 5050 جهت بالابردن دقت استفاده شده است. ۴ درجه وضوح از پیش تعیین شده بین ۴۰۰، ۸۰۰، ۱۶۰۰ و ۳۲۰۰ DPI برای ماوس درنظر گرفته شده است و امکان شخصی سازی بین  درجات حساسیت یاد شده برای ماوس وجود ندارد. حداقل بدون استفاده از نرم‌افزارهای شخصی‌سازی اگر که موجود باشند. همچنین بدنه ماوس دارای پوشش محافظی جهت جلوگیری از تعریق غیر معقول و دوام بیشتر سطح آن است که به گفته سایت Coolermaster مثل کلیدها ساخت اختصاصی کمپانی سازنده است.


Interface & Usability:
با گذر از ظاهر خوب اما ساده محصولات و با فراموش کردن تکنولوژی‌های مکتوب عملکرد یک ابزار گیمینگ اصل تعیین کننده است.

با اولین لمس صفحه کلید حس خوشایندی به بازیکن منتقل می‌شود. در دست گرفتن ماوس هم به جز برای دست‌های خیلی بزرگ برای عموم دست‌ها مطلوب و متناسب است.

دقت عملکرد کلیدهای ماوس و صفحه کلید شبیه به گفته سازندگان است. سرعت حرکت کلیدهای صفحه کلید منطقی بوده، خطایی در آن مشاهده نمی‌شود. صدای کم متصاعد شده از حرکت کلیدها در حد مطلوب است و باعث حواس پرتی یا اعصاب خوردی بازیکن نمی‌شود.

دقت عملکرد ماوس هم خوب است اما وزن کم ماوس اصلا مزیت محسوب نمی‌شود، حداقل برای بازی‌های اول شخص تیراندازی!

ماوس قابلیت شخصی سازی وزنی ندارد و عملکرد کلیدهای ۴ و ۵ آن هم با ضعفی نهایت ۱۰،۱۵ درصدی، به خوبی کلیدهای ۱ و ۲ و کلید چرخ آن نیست.

مشکل عجیبی که اصلا برای شخص بنده خوش‌آیند نبود، نوع عملکرد سوئیچ Space است که فقط با فشار نقطه‌ای در وسط کلاهک سوئیچ کارکرد دارد! عدم عملکرد سوئیچ با فشار طرفین کلاهک Space تصمیم طراحان بوده که شاید برای تایپ یا برنامه نویسی و نرم افزارهای حسابداری مناسب باشد اما با توجه به محل قرارگیری دست بازیکنان (WSAD) نباید حواس بازیکن پرت قرارگیری صحیح انگشت شصت دست چپ روی مرکز کلید Space باشد.

همچنین بخاطر کم کردن هزینه‌های تولید جدا از عدم استفاده از مواد مرقوب‌تر در بدنه در بسته‌بندی محصول خبری از کلاهک‌های سیلیکونی برای ۴ کلید اصلی (WSAD) و یا ۸ کلید در تولیدات گران‌تر نیست. انبر برداشتن کلاهک نیز در پکیج موجود نیست که تامین آن هزینه‌ای به سازندگان تحمیل نمی‌کرده.

هر دو محصول سیمی هستند که با توجه قیمت کاملا منطقی است.

ماوس پد پلی‌کربناتی تعبیه شده در بسته گرچه کمی کوچک است اما از بافت و رویه مناسبی برخوردار بوده، به بالابردن دقت عملکرد ماوس‌ کمک می‌کند.

برای صفحه کلید تکیه‌گاه جداشونده جهت استراحت مچ درنظر گرفته نشده است که با توجه به طراحی Ergonomic صفحه کلید و ارتفاع بدنه از سطح میز و کلید‌ها از سطح بدنه مشکلی برای من به شخصه بوجود نیاورد.

در کل به ‌جز وزن کم ماوس و نوع عملکرد  کلید Space، بقیه مشخصات این محصول دو ابزاره متناسب نیاز، خوش‌آیند، دقیق و کارآمد است.

با در نظر گرفتن قیمت حدود ۸۰ دلاری در زمان عرضه با محصولی کارامد، خوش‌سیما، با کیفیت و خوش قیمت روبرو هستیم که اکثر نیازهای عموم بازیکنان را تامین می‌نماید. و با توجه به قیمت این محصول در بازار داخلی و گارانتی معتبر آن می‌توان آن را پیشنهاد نمود.


مشخصات عمومی این محصول به شرح زیر است

صفحه کلید MS112:

نوع سوئیچ:‌  Mem-chanical – تولید اختصاصی cooler master

عملکرد سوئیچ: کلیک خطی شبیه به مکانیکال

طول عمر سوئیچ: ۵۰ میلیون کلیک

جنس بدنه: پلاستیک

رنگ ال ای دی:  ۶ ناحیه RGB LED
 کلید گردان: 26keys Anti-Ghosting (در ۲۶ سوئیچ ایراد قفل شدن عملکرد کلید پس از ۶ بار فشار پیاپی مرتفع شده است)

 نوع اتصال: USB 2.0 / با سیم
نرخ تکرار صفحه کلید: ۱۰۰۰ هرتز (نرخ آمادگی برد صفحه کلید جهت پذیرش دوباره یک ورودی ثابت)
زمان سنجی صفحه کلید: ۱ میلی ثانیه‌ (زمان برگشت به بالای کلید و آمادگی ورود اطلاعات جدید)

تعداد کلید: ۱۰۴

طول کابل: ۱.۵ متر

وزن صفحه کلید: ۱۰۲۲ گرممشخصات ماوس:

بهينه‌سازی کاربری: راست دست

رابط اتصال: USB 2.0 \ با سیم

دقت(DPI): 400, 800, 1600, 3200

حسگر ماوس: اوپتیکال مدل PixArt 5050

نور پس زمینه: ال ای دی RGB

کابل اتصال ماوس:  USB-A

مودهای نور پردازی: ۳ ناحیه‌ای با خروجی دور کلید چرخنده، لوگو، ۲ حلقه RGB دور

نرخ تکرار و زمان‌سنجی عملکرد کلید: 1000Hz / 1ms

وزن ماوس: ۸۹ گرم

تجهیزات جانبی: پد ماوس به جنس پلی‌کربنات و سطح نرم


طراحی بصری: ۸ / کیفیت تولید: ۷ / عملکرد: ۸ / ارزش خرید: ۹ / امکانات: ۷

حتما بخوانید