spot_img

Burnout Crash | خودروهای سوزان در قالب آرکید

بعد از گذشت تقریبا دو سال از عرضه آخرین نسخه سری Burnout، بالاخره Burnout Crash در ماه جولای تایید شد. این بازی Spin-Off، نسخه فرعی یا هر چیز دیگری که است، آن عنوانی نبود که اکثر طرفداران این سری انتظار داشتند. Burnout Crash شباهت زیادی به نسخه‌های پیشین سری Burnout ندارد و عمده‌ترین وجه تشابه آن، عنوان این نسخه است: Crash!
تمرکز آخرین عنوان استدیو Criterion یعنی Burnout Crash کاملاً بر روی مد Crash از نسخه‌های پیشین این سری است. اگر مد Crash را به خاطر نمی‌آورید، برای یادآوری باید گفت که Crash مدی بود که در آن یک خودرو جدید و عجیب انتخاب می‌کردید و درون یک چهارراه قرار می‌گرفتید و با خیالی راحت برای گرفتن امتیاز به ماشین‌های دیگر ضربه می‌زدید. هدف نهایی شما ادامه دادن ضربه‌ها تا حد امکان بود، تا صدمه بیشتری وارد و تلاش کنید تا رکورد بزنید. نه مسابقه‌ای و نه مسیر مسابقه‌ای؛ فقط یک چهارراه و یک صورت حساب عظیم بیمه از صدمات!

مدها
Burnout Crash از همین اساس پیروی می‌کند و آن را در چندین حالت و مد مختلف به کار می‌برد: Road Trip ،Rush Hour و Pile-Up که در این پیش نمایش به بررسی تک تک این حالت‌ها می‌پردازیم.
Rush Hour یک مد ساده زمانی است که باید در آن سعی کنید در زمان ۹۰ ثانیه بیشترین امتیازی (بر اساس بها و ارزش خسارت وارد شده) که می‌توانید را بدست آورید. در Road Trip شما از تمامی مکان‌های بازی عبور و هر چیز که سر راهتان قرار بگیرد را نابود می‌کنید. در طول راه، با مسیرهای مختلفی برای افزایش سریع امتیاز مواجه می‌شوید. برای مثال با ضربه زدن به یک کامیون پیتزا یک مینی گیم اجرا می‌شود که شما با چرخاندن یک “پیتزا بر” یک خودروی جدید آزاد می‌کنید و به قابلیت درست کردن یک گودال بزرگ و گرفتن امتیاز با پرت کردن ماشین‌ها به درون آن دست پیدا می‌کنید.
حالت Pile-Up نسبت به بقیه حالت‌ها ۱۸۰ درجه فرق می‌کند و سرگرم‌کننده‌تر به نظر می‌رسد. هنوز درون یک چهارراه قرار دارید و با ضربه زدن به خودروهای دیگر خرابی و خسارت ایجاد می‌کنید، ولی هدف نهایی و استراتژی شما برای کسب بیشترین امتیاز کاملاً فرق می‌کند.
Pile-Up اساساً از شما می‌خواهد یک “نوار خسارت” را با آسیب رساندن به خودروها و ساختمان‌ها پر کنید و وقتی این نوار پر شد، در نهایت چیزی به نام “inferno” را فعال می‌کنید. وقتی که “inferno” فعال شد، خودروی شما کم و بیش تبدیل به یک گوی آتشین می‌شود که با آن می‌توانید هر چیزی که در اطرافتان هست را به آتش بکشید. زمانی که تمامی خودروها و ساختمان‌ها مشتعل شوند، راند تمام شده است. پس استراتژی کلی در ابتدای هر راند این است که تا جایی که می‌توانید خودروها را با ضربه زدن به آنها و بدون نابود کردن کامل در گوشه‌ای جمع و هنگامی که “inferno” فعال شد از آنها به عنوان هیزم استفاده کنید!

Kinect
با استفاده از کینکت، می‌توانید در هر جهتی در چهار راه حرکت کنید، به هر چی که می‌بینید، ضربه بزنید و سپس با حرکت دادن بدن خود به اطراف خودروی خود را که به تازگی منفجر شده است کنترل کنید. هر کسی که مد Crash در نسخه‌های پیش سری Burnout را تجربه کرده باشد با این کنترل آشنا خواهد بود. تنها تفاوت کنترل با کینکت این است که برای فعال کردن انفجار باید به هوا بپرید و در هنگام “After Touch” (قابلیتی در بعضی از نسخه‌های سری Burnout از جمله Burnout 3، Burnout Revenge و این نسخه که به هنگام تصادف می‌توانید خودروی خود را کنترل کنید) با قدم گذاشتن در جهت‌های مشخصی خودرو تخریب شده ولی سریع و غلت زنان خود را کنترل کنید.
یکی دیگر از مدهای بازی نوع تغییر یافته مد Rush Hour سازگار با کینکت است. تمامی مدهای دیگر نیز از کینکت پشتیبانی می‌کنند، ولی برای بازی کردن این مد وجود کینکت ضروری است. ابتدا با دوستان یا اقوام خود به چند تیم تقسیم می‌شوید. هر فردی که بتواند بیشترین امتیاز را در چندین راند ۹۰ ثانیه‌ای بگیرد، برنده بازی است. نکته‌ی جالب و پیچیده اینجاست که منفجر کردن خودرو در هنگام “After Touch” (در بعضی از نسخه‌های این سری در صورت داشتن نیترو می‌توانستید خودروی خود را در هنگام After Touch منفجر کنید و امتیاز بیشتری بگیرید) که سبب امتیاز بیشتر می‌شود همراه با پرتاب و لگدهای کاراته‌ای مانند است!
در کل این مد کینکت نسبت به گیم پلی اصلی بازی کاملاً متفاوت است و جنبه آرکید و خانوادگی دارد و احتمالاً مورد پسند بازیکن‌های هاردکور نخواهد بود.

Autolog
کل بازی از سیستم Autolog ثبت امتیازی همانند سرویسی که Criterion در Need For Speed: Hot Pursuit به کار برد، بهره می‌برد. پس اگر به دنبال یک رقابت سخت و تنگاتنگ با دوستان خود هستید، (که البته خود Criterion برای رقابت کنترلر را بهتر از کینکت پشنهاد می‌کند) این سیستم همان چیزی است که دنبالش هستید.
در آخر باید گفت که Burnout Crash در ۲۰ ستامپر با قیمت ۱۰ دلار برای PS3 و Xbox 360 منتشر می‌شود، پس چیزی تا رقابت بزرگ نمانده است!

حتما بخوانید