وحشتی از جنس جوهر | بررسی بازی Bendy and the Ink Machine

همیشه و در هر نقطه از دنیا آدم‌های عجیب وجود دارند و از این آدم‌های عجیب فقط و فقط کارهای عجیب برمی‌آید. مثلاً اگر در یک شهربازی به یکی از همین انسان‌ها یک بسته پشمک بدهید، یک اکشن فیگور شصت‌سانتی‌متری Slender Man تحویل‌تان می‌دهند. از آنجایی ‌که خود من به ‌عنوان یک طراح معمولا در این دسته قرار می‌گیرم، به‌راحتی تمام می‌توانم با این عزیزان هم‌ذات‌پنداری کنم. این موضوع را با نگاه کوچکی به میز کارم متوجه خواهید شد! حال یکی از دوستان ما در یک روز بسیار راحت کاری با خودش می‌گوید: «چطور می‌شود اگر دنیای زیبا و رنگارنگ دیزنی را ترسناک کنیم و یکی دو تا جامپ اسکیر در آن جا دهیم؟» نتیجه‌ی این ترکیبات می‌شود عنوانی به نام «بندی و ماشین جوهر» و محصول نهایی آن قدر عجیب است که تجربه‌ی آن در عین بد بودن خوب است. البته که بندی تحت هیچ شرایطی یک بازی بد نیست، اما در عین حال به گونه‌ای برای سلایق خاص ساخته شده که ممکن است به هر کسی نسازد.

بندی داستان مردی به نام «هنری» است که در یک روز غیر کاری به بازدید از استودیویی دعوت می‌شود که قبلا در آن مشغول به کار بوده است. به دنبال دوست خود «جوی»، هنری با استودیویی خالی روبه‌رو شده و پس از مدتی ماشین جوهر را پیدا می‌کند. از اینجا به بعد همه‌چیز به شکل عجیبی تغییر می‌کند و موجودات جوهری بازی قصد جان هنری را می‌کنند. خود هنری به تنهایی شخصیت جذابی است و با اینکه خیلی حرف نمی‌زند، اما به‌شکل عجیبی تا انتهای بازی جذاب می‌ماند. داستان سایر شخصیت‌های بازی هم از طریق نوارهای صوتی به سبک بایوشاک روایت می‌شوند و جالب است بدانید که بازی با استایل گرافیکی عجیبش شباهت‌های بسیاری به بایوشاک دارد. این دنیای عجیب استایل کارتون‌های ابتدایی دیزنی را دارد که همین موضوع بازی را در دره‌ی عجایب قرار می‌دهد (حالتی که در آن همه‌چیز در عین عادی بودن عجیب و ترسناک است). تا حدی که شاید بتوان با قطعیت گفت بهترین و ترسناک‌ترین بخش بازی همین طراحی هنری است نه جامپ‌اسکیرهای آن. بازی هم شاید خیلی در سبک وحشت و بقا قرار نگیرد و نباید از آن انتظارات زیادی داشت. خبری از کوله‌پشتی و مدیریت آن هم نیست و بیشتر با یک شبیه‌ساز پیاده‌روی طرفید تا یک بازی مثل The Evil Within. البته بازی سیستم مبارزه هم دارد، اما خیلی روی آن تمرکز نمی‌کند و در نهایت وظیفه‌ی شما پیدا کردن یک آیتم، رفتن به نقطه‌ی بعد و شنیدن داستان است.

همان‌طور که قبلا هم گفتم بندی بازی عجیبی است و فقط از یک ذهن عجیب برمی‌آید. از همین رو معماهای بازی عجیب‌اند و گاهی اوقات در عین سادگی میزان زیادی از استرس را به شخصیت اصلی وارد می‌کنند. خیلی از مواقع هم فکر می‌کنید که یکی از گوشه‌ی دیوار در حال تماشای شماست و در نهایت با یک جامپ‌اسکیر غافل‌گیر می‌شوید. بازی در کارهایی که انجام می‌دهید هم عجیب عمل می‌کند و ممکن است شما را در یک بازی دارت گیر بیندازد. بعضی وقت‌ها به خودم آمده و فهمیدم بیست دقیقه‌ای‌ست که در حال انجام مینی‌گیم‌های آن هستم و همه‌اش به این فکر بودم که همین ‌الان یکی از پشت سر به من حمله خواهد کرد.

از همین رو شخصیت‌هایی نظیر «بوریس» و «آنجل» در بازی حضور دارند تا خیلی درگیر دنیای کلستروفوبیک آن نشوید و بتوانید بازی را ادامه دهید، اما هر چقدر که شخصیت‌های بازی خوب طراحی‌شده‌اند، وظایف مربوط به آن‌ها احمقانه است. سطح این مأموریت‌ها هم دقیقا یادآور «برو چهار تا خروس بکش» دنیای وارکرفت است. البته اشتباه نکنید این مأموریت‌ها اصلا بد نیستند، اما برای بازی‌ای که با تعلیق داستان می‌گوید نقطه‌ضعفی بزرگ به‌حساب می‌آیند. بااین‌حال از نظر شخصی من و به‌عنوان کسی که دستی بر داستان‌های ترسناک دارد بازی در یک نقطه خوش می‌درخشد. این نقطه چیزی نیست جز ترس از ناشناخته‌ها و باید اقرار کنم که هیچ‌وقت نمی‌توانید ریشه‌ی این ترس را پیدا کنید. شاید به آن توجه نکرده باشید، اما هر بازی‌ای که در نهایت به شما روش کشتن دشمنانش را توضیح دهد یک‌بارمصرف می‌شود. همه‌ی ما هنوز هم به «رزیدنت ایول ۴» باز می‌گردیم، چون هیچ‌وقت نفهمیدیم چه چیزی باعث خلق Regeneratorها شده بود. موجوداتی که صدای آن‌ها هنوز هم لرزه به اندام هرکسی می‌اندازد. بندی و کارخانه جوهر یک بازی سرگرم‌کننده است که تلاش بسیاری بر ترسناک بودن دارد و در عین حال در بخش‌هایی موفق می‌شود که روی آن‌ها هیچ تمرکزی ندارد. شاید اگر در همان پخش اپیزودیک‌شان می‌توانستند این بخش‌ها را با طراحی جدید بهتر کنند نتیجه‌ی نهایی خیلی بهتر می‌شد. به هر حال اگر طرفدار چیزهای عجیب هستید بندی را حتما بازی کنید. اگر یوتیوبر هستید هم‌ بازی‌ای پیدا کرده‌اید که با آن می‌توانید جیغ بزنید و تعداد طرفداران‌تان را زیاد کنید. این‌طور که بویش می‌آید این سبک از تولید محتوا هنوز هم روی یوتیوب طرفدار دارد.

Bendy and the Ink Machine

سبک هنری منحصربه‌فرد، بازی واقعا ترسناک است
احقانه بودن ماموریت‌های بازی به نسبت جنس روایت آن
پلتفرم: PC, PS4, Switch, XOne, iOS, Android
سازنده: .Joey Drew Studios Inc
ناشر: Joey Drew Inc.
تاریخ عرضه: آبان ۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: وحشت

حتما بخوانید