ماشین‌هایی برای جنگ بی‌پایان | بررسی بازی Battletech

خود را برای تجربه‌ یک استراتژی خوش‌ساخت آماده کنید

BATTLETECH یک بازی تاکتیکی نوبتی است که در آن هدایت ربات‌های جنگی به شما داده می‌شود که هر کدام از آن‌ها یک کنترل‌گر انسانی به اسم MechWarrior دارند. تنوع تجهیزات ربات‌ها و سیستم‌های گیم‌پلی نبردها به همراه توانایی‌ها و تجربه‌ی عامل انسانی یعنی مِک‌واریورها هسته‌ی اصلی برنامه‌ریزی و تاکتیک‌های شما در بازی به شمار می‌رود. با این حال آن چه از ابتدای بازی و همان شروع آن کاملا هویدا است، تاکید و توجهی است که سازندگان خواسته‌اند روی داستان داشته باشند و ما در این قسمت بیشتر به جنبه‌های داستانی بازی می‌پردازیم.این توجه به داستان از همان ابتدا که باید شخصیت مک‌واریور خود را بسازید دیده می‌شود. علاوه بر این که بازی گزینه‌های محدود اما کافی برای طراحی ظاهر و جنسیت مک‌واریور در اختیار شما قرار می‌دهد، باید پیش زمینه داستانی و سرگذشت شخصیت، جبهه‌گیری‌های سیاسی و هدف که دنبال می‌کند را نیز تعیین کنید. اینجا قسمتی از بازی است که اگر بخواهید همه‌ی اطلاعات داستانی که در قالب متن نوشته شده است را مطالعه کنید، حداقل نیم ساعتی باید برایش کنار بگذارید و این وقفه در شروع بازی ممکن است شما را بی‌حوصله کند. استفاده از متن یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های بازی برای روایت داستان و شکل‌دادن دنیایش است و حتی در بین متون کلمات پررنگ شده زرد رنگی وجود دارد که با نگه داشتن نشانگر ماوس روی آن‌ها، باز هم توضیحات بیشتر به بازیکن ارائه می‌شود. این حجم از داستان و به این شیوه برای من که تا قبل از این هیچ شناختی نسبت به دنیای BATTLETECH نداشتم، کمی خسته‌کننده بود. اما از طرفی دوست داشتم در مورد داستان بازی اطلاعات به دست بیاورم و بازی هم این اطلاعات را به من می‌داد. احتمالا کسانی که آشنایی قبلی با مجموعه داشته باشند چندان سر این موضوع بی‌حوصله نشوند.دیگر تکنیک بازی برای روایت داستان و جزئیات جهانش استفاده از دیالوگ بین اعضای گروه در میان نبرد و یا بعد از مراحل در سکانس‌های سینمایی است. اکثر شخصیت‌ها یک درخت سوالات پیش روی شما قرار می‌دهند و همچون بازی‌های نقش‌آفرینی، می‌توانید خیلی از اطلاعات و عملکرد سیستم‌های بازی و جزئیات داستان را با انتخاب سوال‌های مختلف از شخصیت‌ها به دست آورید. با رسیدن به نقاط خاصی از داستان، می‌توانید کات‌سین‌هایی سینمایی که روی کانسپت آرت‌های بازی روایت دارند را مشاهده کنید، ضمن آن که در فواصل بین بعضی از نوبت‌ها در خلال گیم‌پلی نیز بازی فرصتی به قصه‌گویی و روایت داستان در قالب پیام‌های رادیویی و بی‌سیم داده است. خلاصه این قسمت آن که اگر می‌خواهید داستان و دنیای BATTLETECH را خیلی بیشتر و بهتر درک کنید، نباید از خواندن متن‌های طولانی ابایی داشته باشید.

مدیرت نیروها در میدان مبارزه، چالش‌های خاص خود را دارد

آن چه BATTLETECH را خاص می‌کند و ویژگی متمایز آن نسبت به بازی‌های هم سبک یا مشابه به شمار می‌رود، میزان تاکتیک و استراتژیی است که به شما اجازه می‌دهد اتخاذ کنید و تصمیم‌هایی که در روند گیم‌پلی کاملا تاثیرگذار هستند. این ویژگی همان ابتدا با در اختیار گذاشتن یک ربات جنگی قدیمی اما قدرتمند که نسل اندر نسل به شخصیت اصلی بازی رسیده، معرفی می‌شود. اگر چه بخش آموزشی بازی بسیار ضعیف عمل کرده و به جز چند شرط پایه، خیلی چیزهای دیگر را به بازیکن آموزش نمی‌دهد اما رفته رفته با آزمون و خطا خودتان از آن‌ها سر در خواهید آورد. به هر حال در دنیای BATTLETECH این ربات‌های جنگی به سه کلاس کلی سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌شوند که میزان مقاومت و حجم زره و سلاح‌هایی که یک ربات می‌تواند روی خود سوار کند مشخص کننده‌ی این طبقه‌بندی هستند.شما برای این که بتوانید به اهداف داستانی خود برسید و قدرت از دست رفته را پس بگیرید، به پول نیاز دارید. پول با انجام دادن ماموریت‌های اصلی و جانبی به دست می‌آید، هرچند که در اینجا نیز باید حواس‌تان باشد که کارفرما سرتان کلاه نگذاشته و به جای پول روی‌تان اسلحه نکشد. از طرفی برای آن که بتوانید ماموریت‌هایی با دستمزد بهتر انجام دهید، باید ربات‌های جنگی قوی‌تر تهیه کرده یا انسان‌های حرفه‌ای‌تر برای کنترل آن‌ها استخدام کنید. ربات‌های جنگی گاهی اوقات خود بخشی از پاداش یک ماموریت هستند ولی اغلب با پولی که از انجام دادن ماموریت‌ها حاصل می‌شود باید ربات‌های جدید خریده یا ربات‌های فعلی خود را ارتقا دهید. طبیعی است که در روند ارتقا، مثل بسیاری از بازی‌های استراتژی تاکتیکی دیگر، تحقیق و توسعه سهمی اساسی دارد. در نتیجه گاهی مجبور هستید ماموریت‌هایی را انجام دهید که پاداش آن‌ها ارزش مادی چندانی ندارد اما در عوض کار شما را در تحقیق و توسعه راه می‌اندازد.از طرف دیگر تعمیر و نگهداری هر آن چه که دارید نیز خود خرج‌های کلان روی شانه‌ی شما می‌گذارد. اکثر ربات‌های جنگی در میدان نبرد این قابلیت را دارند که با موتورهای جهت خود جهش‌های کوتاه داشته و با این کار مثلا از ارتفاع بالاتر روی سر دشمن فرود آمده و او را زمین‌گیر کنند اما این کار خود ریسک این را به همراه دارد که در فرایند حمله، ربات شما پاهایش را از دست بدهد. در حالی که تعمیر کردن قسمت‌های آسیب دیده ربات‌ها هزینه مادی سنگین علاوه بر زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات لازمه دارد، از دست دادن عضوی از بدن ربات و جایگزینی آن خرج‌هایی کمرشکن محسوب می‌شود. در نتیجه گاهی در میدان نبرد تاکتیک شما بهتر است این باشد که ربات خود را به سمت دیگری بچرخانید تا قبل از این که در اثر حملات عضوی از بدنش جدا شود، قسمت‌های دیگر زیر حمله قرار بگیرند.

نیروهایتان را با دقت انتخاب کنید!

با این حال نباید مراقب از کنترل‌گر را نیز فراموش کنید. آن‌ها در هر ماموریت تا سقف ۳ بار زخمی می‌شوند، در صورت کشته شدن برای همیشه از بین می‌روند و نه تنها تمام خرج‌هایی که روی آن‌ها کرده‌اید حرام شده بلکه باید هزینه سنگین پیدا کردن و جایگزین کردن نیروی انسانی را نیز پرداخت کنید. این در حالی است که همچون سربازهای زخمی XCOM در اینجا نیز کنترل‌گرهایی که زخمی می‌شوند بلافاصله نمی‌توانند به ماموریتی دیگر اعزام شوند. پس ممکن است حتی تعداد نیروی انسانی کافی برای ربات‌های جنگی نداشته باشید.تمام موارد گفته شده در راستای این تلاش بود تا به شما نشان دهیم گیم‌پلی و سیستم‌های بازی BATTLETECH چگونه عمل می‌کنند و تا چه اندازه عمیق و در عین حال پیچیده هستند. تسلط پیدا کردن بر آن‌ها از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های بازی خواهد شد اما متاسفانه به دلیل طراحی بد و غیر گویای منوها و UI بازی تا مدت‌ها احساس گیجی در بازی خواهید داشت و حجم اطلاعاتی که بدون آموزش و توضیح کافی روی سرتان می‌ریزد کلافه‌تان خواهد کرد. در این مواقع شاید موسیقی شاهکار و شنیدنی بازی است که مانع Rage Quit شما می‌شود از بس که اتمسفر و فضاسازی در آن جریان دارد. صداگذاری و گرافیک نیز از دیگر جنبه‌های خوب بازی به شمار می‌روند و به بازیکن انگیزه می‌دهند سختی‌های و پیچیدگی‌هایی که مقصر اصلی‌اش UI است را تحمل کنند، هرچند که گاهی پرش‌های تصویر یا فیریزهای مقطعی فنی نیز در بازی وجود دارند.


نقد و بررسی کامل Battletech را می‌توانید در شماره‌ی ۱۲۹ بازی‌نما مطالعه نمایید

BATTLETECH

عمق عالی مبارزات، مدیریت دقیق نیروها در داخل یا خارج از میدان نبرد
منوهای گیج‌کننده و تودرتو و نبود بخش آموزشی مناسب
پلتفرم: PC, Mac
سازنده: Herebrained Schemes
ناشر: Paradox Interactive
تاریخ عرضه: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: استراتژی نوبتی

حتما بخوانید