بررسی بازی BATMAN: The Enemy Within Ep5

هدف از مبحثی به نام انتخاب در بازی‌های روایت‌محور چیست؟ اینکه بتوانیم پایان داستان را به‌دلخواه تغییر دهیم؟ واقعیت امر را اگر بخواهید این پاسخ در عین درست بودن غلط است. انتخاب در بازی‌های ویدئویی خیلی از مواقع (قسمت دوم از مجموعه ویچر) نیمه دوم بازی را به‌کلی تغییر می‌دهد و شما شخصیت‌هایی را می‌بینید که نتیجه‌ی انتخاب شما هستند. این موضوع به NPCها هم خلاصه نمی‌شود و حتی سرزمینی که در آن جست‌وجو می‌کنید هم بر مبنای انتخاب شما تغییر می‌کند. حال وقتی این موضوع برای یک بازی اکشن ادونچر تا این حد مهم می‌شود ناخودآگاه انتظار داریم بتمن تل‌تیل هم همین‌طور عمل کند.

 تل‌تیل زمانی  قول تعیین سرنوشت جوکر را به ما داده بود. من هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که حتی در مصاحبه‌ای گفتند جوکر ممکن است هیچ‌گاه تبدیل نشود. پس دقیقا چه اتفاقی افتاد که در پایان فصل دوم پرنس جرم و جنایت لباس ارغوانی‌اش را به تن کرده است؟ پاسخ این سؤال برعکس سؤال اولی که از شما پرسیدم خیلی ساده است. اینکه تل‌تیل مثل همیشه قسمت آخر فصلش را پشت دروغ پنهان کرده است. راستش را بخواهید این متن قرار بود حسن‌ختامی برای فصل دوم باشد اما هرچقدر فکر کردم دیدم نمی‌توانم همان جملات چهار قسمت قبل را تکرار کنم و بگویم بازی بد است یا خوب. این رسالت یک منتقد نیست. وظیفه‌ی من این است تا فرمول تکراری و پرزرق‌وبرق تل‌تیل را یک‌بار برای همیشه توضیح دهم تا دیگر قربانی خرید یک بازی دروغین نشویم.

تل‌تیل مثل همیشه بهترین اتفاقات و شخصیت‌هایش را در اپیزود اول رو می‌کند. بازیکنان محو پیچش‌های داستانی می‌شوند و درنهایت با یک شوک فوق‌العاده میخ قصه‌گویی در ذهن مخاطبان کوبیده می‌شود. قسمت دوم تبدیل می‌شود به شلنگی بزرگ برای آب بستن به همان اتفاقات قبلی. برای مثال اگر اتفاقی برای یکی از شخصیت‌ها می‌افتد 20 دقیقه کامل درگیر مراسم سوگواری می‌شویم و در اینجا بروس می‌رود و باشخصیتی مهم‌تر در مراسم ذکرشده آشنا می‌شود. قسمت سوم تبدیل می‌شود به یک پل ارتباطی برای یک اتفاق مهم تا هایپ داستانی تا حد قابل قبولی بالا برود و داستان با یک کلیف‌هنگر تمام می‌شود. قسمت چهارم به شکل بسیار احمقانه‌ای کوتاه، بی‌منطق و بی‌سروته است و درنهایت قسمت پنجم دقیقا همان چیزی است که سازندگان می‌خواهند. انتخاب شما هم چیزی بی‌ارزش است مثل تعیین رنگ موی جوکر. بیایید صادقانه به گذشته تل‌تیل برگردیم و دقیقا شیوه‌ی افت‌وخیز فصل‌های مختلف آن را در نظر بگیریم. آیا واقعا تک‌تک این اتفاقات در همه مجموعه‌های تل‌تیل رخ نمی‌دهند(گرگی میان ما را فاکتور می‌گیریم).

فصل قبلی بتمن یکی از مهم‌ترین فصول در تاریخ بازی‌های تل‌تیل بود. آن‌ها موفق شدند یک ویلین جدید خلق کنند و او را پشت یک پلات تویست بی‌نظیر پنهان کنند. بااینکه فصل قبل هم از همین فرمول کذایی پیروی می‌کرد اما درون‌مایه اجازه نمی‌داد تا با آن بد برخورد کنیم اما این‌بار تل‌تیل یک آدم بد بدون گذشته را برمی‌دارد و سعی می‌کند تاریخچه‌ی جدیدی به او ببخشد. بانو آرکام بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای به یکی از ویلین ها محکم دنیای بتمن تبدیل شد و خیلی‌ها حتی مرگش را هم باور ندارند اما جوکر تل‌تیل دقیقا همان دلقک همیشگی است در یک داستان همیشگی. تنها فرقی که جوکر تل‌تیل با بقیه دارد این است که در دیگِ اسید نیفتاده و چهره‌اش را از دست نداده است.

اگر بخواهم صادقانه قضاوت کنم، این فصل از بتمن تل‌تیل بد نیست اما ما هیچ‌گاه از تل‌تیل یک داستان متوسط نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم جمله‌ای که اول همه‌ی بازی‌هایشان می‌گویند صحت داشته باشد. اینکه واقعا انتخاب ما روی پایان بازی تأثیر بگذارد و جوکر قصه‌ی ما به جوکر تبدیل نشود. چون تمام کاری که تل‌تیل تا آخر قسمت سوم می‌کند دقیقا همین است. آن‌ها دیواری محکم می‌سازند و بعد با یک پتک بزرگ آن را خراب می‌کنند. این‌که فصل بعدی چه اتفاقاتی را به دنبال خواهد داشت مشخص نیست اما حسرتی بزرگ از فصل دوم همیشه بر سر دلمان خواهد ماند. داستان‌های بتمن همیشه به‌اندازه‌ی کافی جوکر داشته‌اند. شاید وقتش بود به‌جای جوکر جان دو به قصه بروس وین اضافه کنیم.

BATMAN: The Enemy Within Episode 5

جذابیت‌های همیشگی بازی‌های تل‌تیلز، پایان‌بندی قابل قبول
کیفیت نازل داستان در این فصل، شخصیت‌پردازی‌های بد
پلتفرم: PC, PS4, XOne, iOS, Android
سازنده: Telltale Games
ناشر: Telltale Games
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک: ماجرایی داستان‌محور

حتما بخوانید