شهری برای تمامی قرون | بررسی بازی ANNO 1800

عنوان Anno 1800 این امکان را به شما می‌دهد که حس ساخت و مدیریت یک شهر واقعی قرن نوزدهمی را با تمام لذت‌ها و سختی‌هایش بچشید

بازی Anno 1800 نسخه جدیدی از سری بازی‌های Anno است که مدت زمان طولانی از ساخت و انتشار اولین قسمت آنها می‌گذرد. این سری بازی‌ها گرچه هیچ‌گاه جزو بازی‌های پرطرفدار رده‌بندی نشده‌اند، اما در عین حال دارای جامعه کاربران مشتاق خاص خود نیز هستند که پس از انتشار هر نسخه جدیدی از این بازی‌ها، با اشتیاق به تجربه آن می‌پردازند و بلافاصله شروع به نقد و مقایسه آن با سایر بازی‌های این سبک می‌کنند. اکنون پس از انتشار Anno 1800 باید گفت که این بازی از دیدگاه طرفداران خود، نمره قبولی خواهد گرفت چرا‌ که با استفاده درست از تجربیات قبلی این ژانر و بهینه‌سازی و انجام نوآوری‌های هرچند کوچک در کلیت بازی، یک گام به جلو در این سبک از بازی‌ها برداشته است.

بازار، قلب تپنده‌ی شهر شماست؛ پس بهتر است آن را در بهترین جای ممکن بسازید

چگونه یک‌ ابرشهر بسازیم؟

ماجرای بازی در قرن نوزدهم میلادی و دوره انقلاب صنعتی جریان دارد و شما به عنوان مالک یک جزیره اروپایی باید وظیفه مدیریت آن را در قالب یک بازی استراتژی همزمان بر عهده بگیرید. برای انجام‌ بازی سه روش آشنا در نظر گرفته شده که از لحاظ ساختار و گیم‌پلی تقریباً مشابه یکدیگر هستند: بخش داستانی، بخش سندباکس و بخش چندنفره. بخش داستانی بازی دارای یک نقشه بزرگ (و با پیشرفت بازی دو نقشه بسیار بزرگ) است که طی انجام آن شما مجبور به انجام ماموریت‌های خاصی می‌شوید. این ماموریت‌های اولیه حکم بخش آموزشی (Tutorial) بازی را دارند و کم‌کم به افرادی که آشنایی کمتری نسبت به سری بازی‌های Anno دارند، آموزش‌های لازم را برای پیشرفت در بازی ارایه می‌دهند. بخش سندباکس بازی نیز همان حالت بخش داستانی را دارد، با این تفاوت که در اینجا دیگر نیاز به انجام ماموریت‌های ویژه نمی‌باشد و اختیار عمل برای پیشرفت در بازی و ارتباط با رقیبان AI کاملاً در دستان شماست. بخش چندنفره بازی نیز دقیقاً همان حالت سندباکس بازی است اما این بار رقیبان شما، بازیکنان واقعی هستند.

شما در داستان بازی نقش پسر خاندان Goode را برعهده دارید.پدر شما متهم به خیانت شده و در زندان خودکشی کرده است. عموی شما از این فرصت استفاده کرده و تمام اموال پدر را ضبط کرده. اکنون شما وارث‌ بدهی‌های کلان پدر هستید!بنابراین وظیفه شماست که به کمک خواهر خود و سایر یاران قدیمی پدر که هنوز به او وفادارند، این بدهی‌ها را بپردازید، با عموی خود مقابله کنید تا سرانجام‌ با ساخت یک امپراطوری جدید، بتوانید نام پدر خود را از اتهامات مبرا سازید. بازی دارای یک داستان متوسط اما لازم برای یک‌ بخش داستانی است، چراکه بدون آن امکان آشنایی بازیکنان ناوارد با محیط بازی وجود نداشت. طی این بخش، بازی به شما کمک می‌کند که با انجام ماموریت‌های کوچک و بزرگ مختلف، به آرامی با محیط بازی آشنا شوید و بتوانید جنبه‌های مختلف مدیریت آن را لمس کنید.

در ابتدای بازی شما از یک جزیره کوچک شروع می‌کنید که فقط دارای یک بندر است و باید با تجهیز این جزیره، آن را بزرگتر کنید و جمعیت بیشتری را به سمت جزیره خود بکشانید. شروع کار با ساخت یک Trading Post در مرکز جزیره خواهد بود که از طریق جاده باید به بندر متصل شود. تقریباً تمامی ساختمان‌های شهر باید از طریق جاده به بندر متصل شوند چرا که در غیر اینصورت کارگران شما امکان دسترسی به آن ساختمان را نخواهند داشت. سپس با ساخت کلبه‌های کشاورزی جمعیت جزیره بالاتر رفته و امکان استفاده از نیروی کار کشاورزان فراهم می‌شود. اما این کشاورزان نیازهای اساسی نظیر لباس، ماهی و‌ نوشیدنی دارند که باید آنها را فراهم کرد. با برآورده کردن این نیازها می‌توان جمعیت ساکن در هر کلبه کشاورزی را به حداکثر رساند و آنگاه می‌توان این کشاورزان را به کارگران صنعتی مبدل کرد.

با آپگرید شدن شهر و بدست آوردن اختیار استفاده از کارگران جدید، اینک می‌توان ساختمان‌های جدید و پیشرفته‌تری نظیر کارگاه‌های آجرپزی، کوره‌های استخراج آهن و یا کارخانه‌های کشتی‌سازی ساخت. اما باید توجه کرد که این کارگران نیز به نوبه خود نیازهای بیشتری نسبت به کشاورزان دارند، یعنی علاوه بر آن نیازهای اولیه احتیاج به نان، گوشت، صابون و … نیز دارند.

یکی از تصمیم‌هایی که می‌توانید بگیرید، انتخاب نوع مطالبی است که درباره‌ی شما چاپ می‌شود

رازهای موفقیت

بدیهی است با ادامه این راه و با پیشرفته‌تر شدن شهر، پیچیدگی‌های مدیریت منابع آن نیز بیشتر خواهد شد.اگرچه این امر در اوایل کار (و خصوصا برای بازیکنان تازه وارد) ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در مدیریت بازی شود که گاه حتی منجر به شروع دوباره بازی نیز خواهد شد؛ اما در هنگام غلبه بر این مشکلات است که لذت اصلی بازی یعنی همان حس خوب یافتن راه‌حل نمایان می‌گردد. در این جا بازی از حالت خطی خود بیرون آمده و امکان تصمیم‌گیری‌های مختلفی را پیش روی شما قرار می‌دهد که جز با سعی و خطا و کسب تجربه کافی در اجراهای مختلف بازی، امکان تبحر در آنها وجود نخواهد داشت.

در هنگام مدیریت شهر، سه موضوع اساسی را باید همواره مد نظر قرار داد: چرخه‌ی تولید، مسیرهای تجاری و نقشه ساخت شهر. تولید و جمع‌آوری منابع مختلف نظیر چوب، غذا، پنبه، آجر، آهن و … با استفاده از نیروی کار کشاورزان، کارگران و (در مراحل پیشرفته بازی) صنعتگران و به کمک ساختمان‌ها و تجهیزات مختلف صورت می‌پذیرد. بدین منظور لازم است که اولاً حواس شما کاملاً به نیازهای جسمی و روحی مردم شهرتان باشد و ثانیاً به دنبال منبع مواد اولیه در داخل جزیره خود باشید. بدین ترتیب با گشودن چرخه‌های جدید تولید می‌توان به جمع‌آوری منابع خام و پرورده مختلف پرداخت و از این طریق ثروت بیشتری اندوخت، مردمان بیشتری را خوشحال و جذب کرد و ساختمان‌های بیشتری را به کار انداخت.

جالب اینکه هر چقدر هم که در این امر با مهارت عمل کنید، بالاخره به یک نقطه‌ بن‌بست خواهید رسید! و این زمانی است که شما احتیاجی مبرم به منبعی خواهید یافت که در داخل جزیره‌تان یافت نمی‌شود. اکنون باید وارد فاز دوم بازی یعنی کشتی‌سازی و ایجاد مسیرهای بازرگانی و انجام تجارت با جزیره‌های اطراف شوید. در این قسمت شما می‌توانید منابع اضافی خود را به فروش رسانده و در عوض جنسی را که احتیاج دارید، بخرید. اما باید دانست که چه در حالت‌های تک‌نفره و چه در حالت چندنفره، انجام تجارت منوط به داشتن روابط حسنه با بازیکنان جزیره‌های اطراف خواهد بود و در صورتی که نتوانید دیپلماسی درستی به کار گیرید، نمی‌توانید بازیکنان دیگر را وادار به تجارت با خود کنید. از طرف دیگر هر مسیر تجاری ممکن است روزی به هر دلیلی (اعم از رقابت تجاری یا جنگ) بسته شود و شما از دسترسی به یک منبع خاص در بازی محروم شوید. پس بهتر است همواره به دنبال راه‌های جایگزین نیز باشید و چه بهتر که قابلیت تولید هر منبعی را خود بدست گیرید! بدین منظور بازی علاوه بر گزینه ایجاد راه‌های تجاری، گزینه دیگری نیز پیش روی شما قرار داده که عبارتست از مسکونی کردن جزایر جدید، ساخت ناوگان کشتی‌های قاره‌پیما و جنگی، درگیری با جزایر رقیب، انجام محاصره دریایی بر روی بندرهای رقیب و حتی تصرف آنها، کشف جزایر جدید در قاره آمریکای جنوبی، کولونیزه کردن این جزایر و یافتن منابعی که هرگز در داخل خاک قاره اروپا یافت نمی‌شود.

نکته مهم سوم، دقت در نحوه ساخت و چیدمان شهرتان است. ساختن شهرها و برنامه‌ریزی بلندمدت برای اجرای بهترین لی‌آوت ممکن، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و لذت‌های بازی است. بدیهی است در هنگام اجراهای اول نیاز به سعی و خطا دارید، اما به تدریج با آشنا شدن با کلیات و اصول شهرسازی در بازی، می‌توان در اجراهای بعدی از ابتدا برای آینده برنامه‌ریزی کرد. در اینجاست که شما می‌توانید احساس یک معمار هنرمند که یک‌ شهر زیبا و با شکوه می‌سازد را دریابید. و یا اینکه بدانید یک مهندس سخت‌گیر و اهل عمل چگونه یک شهر شلوغ اما پربازده می‌سازد و از تک‌تک فضاهای ارزشمند جزیره، بهترین استفاده را می‌برد.

یکی از نوآوری‌های بازی در این قسمت، مفهوم Blueprint در ساختمان هاست. اگر شما منابع کافی برای ساخت یک‌ ساختمان را فعلاً در اختیار ندارید، اما می‌خواهید مکان مناسب برای ساخت آن را از هم اکنون در نظر بگیرید با استفاده از امکان Blueprint در بازی می‌توانید فعلاً مکان فرضی آن ساختمان را در داخل شهرتان در نظر بگیرید تا اینکه بتوانید بعداً با جمع‌آوری منابع کافی آن را واقعاً بسازید. در قسمت‌های پایانی بازی و هنگامی که ابرشهر شما بسیار شلوغ و در آستانه انفجار است، کاملاً می‌توانید به مزیت استفاده از امکان Blueprint پی ببرید.

انفجار باعث نابودی کارگاه ساخت ذغال و آتش‌سوزی در کارخانه‌ی فولادسازی شده است. آیا آتش‌نشانان شما آماده‌ی مهار آتش هستند؟

کلام آخر

بطور کلی موضوعی که بیش از هر چیز در Anno 1800 به چشم می‌خورد و می‌توان از آن به عنوان بزرگترین حسن بازی یاد نمود، وجود تعادل و هارمونی در کلیت بازی است. تمامی زیرسیستم‌ها و مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی به خوبی و بطرز خلاقانه‌ای در کنار یکدیگر جا افتاده‌اند. بازی از بازیکن خود، چیز نامعقولی جز کمی صبر و به کار بردن دقت و هوش نمی‌طلبد، در عین حال او را با چالش‌های مختلفی روبرو می‌کند (که معمولاً راه‌های مقابله با آن را در اختیار بازیکنان باهوش قرار داده است) و پس از غلبه بر این مشکلات به او لذت فراوانی اهدا می‌کند! در یک کلام اگر از طرفداران بازی‌های سبک شهرسازی هستید فرصت تجربه لذت‌بخش عنوان Anno 1800 را به هیچ وجه از دست ندهید.

ANNO 1800

گیم‌پلی عالی، ارزش تکرارپذیری بالا، دارا بودن سه بخش رضایت‌بخش داستانی، سندباکس و چندنفره، حس لذت‌بخش غلبه بر مشکلات
نیاز به مشخصات سخت‌افزاری بالا، برخی ایرادات جزئی در داستان بازی
پلتفرم: PC
سازنده: Blue Byte
ناشر: Ubisoft
تاریخ عرضه: اردیبهشت ۹۸
نسخه‌ی بررسی شده: PC
سبک: استراتژی، شهرسازی

حتما بخوانید