ریتم انتقام؛ کدمسترز و جادوی موسیقی‌ با Onrush

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، مدتی از عرضه‌ی بازی جدید کدمسترز یعنی Onrush گذشته است. عنوانی که هر چند ساختار متفاوتی نسبت به بازی‌های قبلی این استودیو دارد، اما با هدف سرگرم‌ کردن مخاطبان و خلق تجربه‌ای منحصر به‌ فرد ساخته شده است. در Onrush خطوط آغاز و پایان تعریفی در بازی ندارند و دو تیمی که با هم به رقابت می‌پردازند، در تلاشند تا به شکل‌های مختلف خودشان را بالا بکشند. این کشمکشی که میان بازیکن‌ها به وجود می‌آید، نقطه‌ی اوج در Onrush است. نقطه‌ی اوجی که بدون عنصر موسیقی، هیچ‌گاه تکمیل نمی‌شد.

احتمالا باید بدانید که مهندسی صدای Onrush  به شکل منحصر به فرد و شاید برای اولین بار در این فرمت تولید شده است. طراحان صدای بازی، با همکاری لیبل Ninja Tune موفق به استفاده از موسیقی‌های متعددی که با تم بازی هم‌خوانی داشته‌اند، شده‌اند. اما همه چیز در گروی استفاده از صدا نیست. در مجموع ۵۹ قطعه‌ی موسیقی برای بازی لایسنس شده‌اند که تجربه‌ی شما از Onrush را تشکیل می‌دهند. نکته‌ی قابل توجه در مورد انتخاب این قطعات، توجه به هم‌خوانی آن‌ها با یکدیگر است. موسیقی در Onrush قطع نمی‌شود، بلکه از یک حالت به ده‌ها حالت دیگر تغییر پیدا می‌کند. احتمالاتی که پیرامون تغییر سبک موسیقی‌ها وجود دارد، همگی نشات گرفته از جریانی هستند که شما با بازی کردن‌تان آن را تعیین می‌کنید. 

تمام قطعات با یک‌دیگر هم‌خوانی دارند و البته با جریان گیم‌پلی همراهند. به عنوان مثال هنگامی که پرش‌های بلند انجام می‌دهید، موسیقی بدون این که متوجه تغییر فاز ناگهانی شوید اوج می‌گیرد و صدای بیس کاهش می‌یابد. تعلیق در همان چند ثانیه‌ای که روی هوا معلق هستید اتفاق می‌افتد و پس از فرود اتومبیل، جریان موسیقی دوباره به حال اولیه باز می‌گردد. هنگامی که با بازیکن‌های دیگر برخورد می‌کنید، احتمالا گام‌ها تند هستند و بازی دوباره تا زمانی که به پیست مسابقه برگردید، ریتم موسیقی را کند می‌کند. این رویه هم‌چنین با مهم‌ترین تغییر فاز بازی یعنی Rush هم ادامه دارد. 

پس از سال‌ها سر و کله زدن با سری‌های مختلف اتومبیل‌رانی، Onrush ساخته‌ای متفاوت از کدمسترز است که تمام اجزای آن به خوبی با همدیگر کار می‌کنند تا یکی از بهترین تجربه‌های ریسینگ چند سال اخیرتان را داشته باشید.

نقد و بررسی Onrush را می‌توانید در شماره‌ی ۱۳۰ بازی‌نما مطالعه نمایید

حتما بخوانید