spot_img

استودیوی Obsidian از تغییر و تکامل ژانر نقش‌آفرینی می‌گوید

آقای Josh Sawyer کارگردان عناوین Pillars of Eternity و Fallout: New Vegas در استودیوی Obsidian خواهان تغییرات قابل ملاحظه‌ی ژانر نقش آفرینی در شرایطی فراتر از وضعیت کنونی‌ست تا سبک به تکامل برسد.

آقای Sawyer عقیده دارد که سیستم مبارزات و Stats نباید عناوین این ژانر را تعریف کنند، هر چند که او اعتراف می‌کند که به ساخت بازی در یک قالب مشخص و پذیرفته شده، همچون دیگران دخیل است.

طی برگزاری رویداد این هفته‌ی Reboot Develop آقای Sawyer در رابطه با تکامل ژانر توضیح داد:

«مخاطبان هاردکور RPG بسیار سنتی هستند. هواداران، علاقه دارند تا بازی‌های این سبک بیشتر به سوی هاردکور شدن متمایل شوند و البته بسیار نسبت به تغییر مقاوم هستند. من در پی ضربه زدن به سبک نیستم، اما می‌توان با ساخت عناوین نقش آفرینی پا را فراتر از قبل گذاشت. این کار در صورت انجام، حرکتی بنیادی خواهد بود که ماهیت سبک را تحت تاثیر می‌گذارد. البته من هم در این مسئله دخیل هستیم. جایی که ساخت Pillars of Eternity اول و دوم به صورت سنتی انجام شده است. اما این ژانر می‌تواند جهت‌گیری‌های مختلفی داشته باشد.»

در نظر Sawyer عناوین نقش‌آفرینی با توانایی بازیکنان در تغییر خط داستانی تعریف می‌شوند، موضوعی که فراتر از بازی با اعداد و ارقام تاثیرگذار در مبارزات است.

«بسیاری از بازی‌ها از عناصر نقش‌آفرینی استفاده می‌کنند و پیشرفت Stat ویژگی‌ است که باعث می‌شود بازی آن‌ها در RPG تعریف شود. اما سوال من اینجاست که قلب و روح بازی‌های نقش‌آفرینی چه چیزی هستند؟ راهکارهایی که من در ساخت بازی‌های نقش‌آفرینی خودم انجام می‌دهم، تمایل بیشتر به خلق شخصیت‌هایی‌ست که هویت‌ و اخلاقیات متفاوتی دارند و این موضوع در پیشبرد داستان و تغییرات آن تاثیرگذار است. موضوعی که در تعامل با Stat و مبارزات می‌تواند بسیار جالب توجه باشد.»

در ادامه وی گفت که موفقیت بتزدا با عناوین سری Fallout و The Elder Scrolls مثال‌هایی هستند که چگونگی توانایی سازنده در اتخاذ جهت‌گیری متفاوت برای ساخت یک بازی نقش‌آفرینی را نشان می‌دهند.

«سنت‌گرایان احتمالا در مورد این مسائل خشمگین هستند. اما عناوین نقش‌آفرینی بتزدا بسیار متفاوت‌تر از نقش‌آفرینی‌های ایزومتریک هستند. بازی‌های بتزدا تمرکز بیشتری بر اکشن دارند و شما را در تجربه‌ی بازی غرق می‌کنند. آن‌ها فضای بیشتری برای رشد بازی‌های RPG نسبت به بیست سال پیش نشان می‌دهند. مسئله‌ی مهم، یافتن مخاطب برای هم‌جهت بودن سلیقه‌ با محصول نهایی‌ست.»


حتما بخوانید