آلیشیا وایکاندر در بازسازی نقش لارا کرافت

آلیشیا وایکاندر نقش لارا کرافت را در جدیدترین اقتباس سینمایی سری Tomb Raider بازی می‌کند. در دنباله بازی آنجلینا جولی در فیلم‌های دهه اول قرن ۲۱ام، وایکاندر این‌بار در نقش بسیار متفاوتی از لارا کرافت بر اساس عناوین جدید Tomb Raider ظاهر می‌شود. شخصیت لارا کرافتِ وایکاندر که بیشتر survivalist است تا یک قهرمان اکشن، به جای اینکه دو تپانچه در دست داشته باشد، بیشتر با  یک تیر و کمان در خانه دیده می‌شود.  ما این فرصت را داشتیم که قبل از انتشار فیلم در ماه مارس، درباره تاریخ طولانی شخصیتش، با او به صحبت بنشینیم.   

چه احساسی درباره ایفای نقش لارا کرافت داشتی؟ بازی را قبلا بازی کرده‌ای؟

ویکاندر: بله، موقعی که بازی را بازی کردم ، حدوداً ده‌ ساله بودم- متاسفانه، در خانه پلی استیشن نداشتم- و به خانه دوستم می‌رفتم و به یاد دارم که هیچ‌وقت تا آن موقع شخصیت اصلی زن در یک بازی‌ ویدیویی ندیده ‌بودم. از کنجکاوی بسیار، از پسرهای بزرگ‌تر آن خانواده خواستم که بازی کنم. فکر می‌کنم به پرو رسیدم که چند گرگ آنجا بود و از ترس نتوانستم بازی را ادامه دهم ولی بعدها در نوجوانی، “نسخه سالگرد” این عنوان را بازی کردم. قبل از شروع فیلم نسخه بازبینی شده را بازی کردم و آن موقع بود که فهمیدم این بازی چقدر وقت‌گیر است. اما بزرگتر که شدم، طرفدار پر‌‎وپا‌ قرص بازی‌های ویدویی بودم مانند خیلی از بازی‌های اشاره و کلیک مثل Broken Sword و Monkey Island و این چیزها. به همین دلیل و هم‌چنین به خاطر آنجلینا جولی و فیلم‌هایش خیلی راجع به لارا اطلاعات داشتم.

داریم راجع به چهار لارا کرافت متفاوت صحیت می‌کنیم- اصلی، بازبینی شده، لارای آنجلینا جولی و لارای تو. فکر می‌کنی نقطه‌ی اتصال آن‌ها چیست؟

ویکاندر: فکر می‌کنم که او شخصیت فوق‌العاده‌ای است که توانسته حدود ۲۲ سال با ما باشد. لارا یک مدل باشکوه است و من اینکه او توانسته چنین جایگاه بزرگی در جهان بازی و سینما پیدا کند را بسیار دوست دارم. فکر می‌کنم جا دارد که این شخصیت تکامل پیدا کند و به نظرم در سال ۱۹۹۶ ساخته شد تا یک زن قوی با همان ماهیت باهوش بودن، کنجکاوی، اشتیاق و آسیب‌پذیری را بازتاب دهد. به نظر می‌رسد او با تغییرات جامعه تغییر کرده‌ است  و در هر زمان، نماینده زن همان دوران بوده است.

لارا کرافت در فیلم جدید بیشتر یک جستجوگر شهری است تا یک وارث سنتی…

بله، هنوز وارد ماجراجویی نشده است.

به طور خاص برای لارا کرافت خودتان، چطور مسیر نزدیک شدن به شخصیت را انتخاب کردید؟ آیا خواستید تا جای ممکن به شخصیت بازی نزدیک شوید؟

 این احتمالا بزرگترین نگرانی من در هنگام  قبول کردن این نقش بود، که البته برای من الهام بخش هم بوده است، اینکه انسان‌هایی که عاشق این شخصیت هستند و تمام این سال‌ها آن را دنبال کرده‌اند، احساس کنند که این نقش عصاره آن شخصیت است. بعد فکر کردم که من خودم را می‌شناسم، مخاطب می‌خواهد چیز جدیدی ببیند. مثل این است که “اصلا چرا یک فیلم دیگر؟”. مخاطب می‌خواهد از زاویه جدیدی ببیند و من این حقیقت که فیلم داستان پیشینه لارا است را دوست دارم. به این معنا که مشخص می‌شود این دختر واقعی‌تر و نزدیک‌تر به دنیای ما است. من بیست ساله بودم که با هم‌اتاقی‌هایم به لندن آمدم.. خیلی دوست دارم قدم هایی را که او برای تبدیل شدن به قهرمان اکشنی که می‌شناسیمش برداشته است، در فیلم می‌بینیم. اگر نقش کاراکتری را داشته باشید که عاشقش هستید، با دیدن نحوه رشد او در قالب یک داستان، زوایا و سطوح بیشتری از شخصیتش برای شما آشکار می‌شود.

لارا کرافت اصلی، انگار یک گرگ تنها در میان ماجراجویی هایش بود، لارای بازبینی شده چیزی است که با روابطش با دیگر شخصیت‌ها شناخته می‌شود.

این‌طور فکر می‌کنید؟ 

روابطی که با پدرش دارد انگار جهت  او در فیلم را تعیین می‌کند.

بله، اما در نسخه اصلی نیز این روابط را داشت. نمی‌دانم که با تعریف شخصیت او از طریق روابطش با دیگر شخصیت‌ها موافق هستم یا نه. فکر می‌کنم، زمانی که اولین بار درباره‌اش خواندم، به نظرم در ذات خود، شخصیتی بسیار قوی بود. درست است که او روابطی دارد، اما این را وقتی متوجه می‌شوید که زمان بیشتری برای تعریف کردن داستان او داشته باشید و آن موقع است که می‌توان دید دنیای او به چه شکل است. در واقع زمانی که به زندگی یک نفر نگاه می‌کنید همواره المان‌‌هایی از کسانی که اطراف او هستند نیز می‌بینید.

 هر دوی آن‌ها به شدت مستقل هستند، اما به نظر می‌رسد لارای بازبینی شده نسبت به لارای اصلی وابستگی‌های بیشتری به اطرافیانش دارد که به نحوی با تراژدی او تعریف می‌شود، بر خلاف لارای اصلی که با امید تعریف شده است.

خوب است. من دوستش دارم. چقدر خوب که راجع به امید صحبت می‌کنی! چون حالا می توانیم در مورد چیزهایی مثل آن کند و کاو کنیم. من این حقیقت را دوست دارم که لارای عزیز هر زمان در موقعیت‌های دشوار قرار بگیرد، همیشه موفق می‌شود خودش را از این موقعیتها خارج کند. فکر می‌کنم این نوع از سرسختی و توانایی اینکه همیشه چیزها را از زاویه مثبت ببینی و همیشه دوباره بلند بشوی، در هر صورت از عصاره‌های این شخصیت هستند. 

فیلم، به نحوی، از Indiana Jones and the Last Crusade تقلید می‌کند با پدری که گم شده است در سرزمین ممنوعه، به نظر شما لارا کرافت را چطور می‌توان با اندیانا جونز قیاس کرد؟

من با آن فیلم‌ها بزرگ شده‌ام و فیلم‌های ماجراجویی را دوست دارم و طبیعتا این فیلم را نیز دوست دارم- من این شانس را داشتم که به مکان های تولید این فیلم مثل معابد و مقبره‌ها بروم که باعث حس شادمانی کودکانه در من شد. البته که به نوعی شبیه هستند، ژانر هر دو ماجراجویی است، اما فکر می‌کنم مهم است که چیز جدیدی ساخته شود که خودش باشد. به نظرم، ایندیانا جونز و لارا کرافت دو شخصیت کاملا متفاوت هستند و به همین دلیل سیرهای متفاوتی را تجربه می‌کنند.

لارا کرافت اصلی بیست سال پیش، محصول زمان خود بود و با تاکید سنگین جنسی به بازار عرضه شد. در مقابل، بیشتر از همه، روی مهارت‌های نجات یابندگی لارا کرافت فعلی تمرکز وجود دارد. فکر می‌کنید دلیل این تغییر چیست؟

فکر می‌کنم به خاطر تغییر جامعه است. جامعه تغییر کرده است. اگر به بیرون بروی و از یک پسر یا دختر جوان و یا زن یا مرد بپرسی چه چیزی جذابیت دارد، جوابهای امروز با بیست سال پیش بسیار متفاوت است. نحوه دید نسبت به انسان‌ها و زنان تغییر کرده است. من فکر می‌کنم بازی بازبینی شده، البته این نظر شخصی من است، به خاطر همین ساخته شده است. شما شخصیتی دارید که بسیار پیشگام بوده و ویژگی‌های خوشایندی را داشته که بسیاری از مردم نیز دارند، آن را دیده‌اند و این شخصیت را با خود به زمان حاضر آورده‌اند. به نظر من تفاوت در اینجاست.

فرض کنیم شما اختیار تام داشتید که بازی Tomb Raider خود را بسازید. نسخه ایده آل شما از این سری چگونه ساخته می‌شد؟

چگونه یک نسخه برای خود می‌ساختم؟ فکر می‌کنم وقتی که دو نسخه آخر را بازی کردم، به دلیل تمرکزشان روی داستان، بسیار دوستشان داشتم. به همین خاطر است که در کودکی در بازی‌های اشاره و کلیک غرق می‌شدم. من دوست دارم که واقعیت را پشت سر گذاشته و به نوعی جذب ماجراجویی‌هایی شوم که خودم تصور می‌کنم می‌توانم واردشان شوم. در نتیجه کاری که آن‌ها در مورد داستان انجام داده‌اند را ادامه می‌دادم و در نوشتن قصه بیشتر کار می‌کردم. از آن به بعد می‌توان هیجان و تپش اکشن را وارد کرد ولی به نظر من تمام اینها مستلزم داشتن یک داستان خوب است.


Tomb Raider در ۱۶ مارس در سینماها اکران می شود. Square-Enix اعلام کرده است که نسخه جدید بازی Tomb Raider سال آینده رونمایی می‌شود.

حتما بخوانید