spot_img

سرگذشت The Crossing: بازی از دست رفته‌ی استودیو Arkane

The Crossing بازی از دست رفته استودیو Arkane

سال ۲۰۱۲ استودیو آرکین با انتشار بازی Dishonored توجه دنیای بازی‌های ویدئویی را به خود جلب کرد. اما قبل از Dishonored  استودیو آرکین مشغول ساخت بازی بسیار متفاوتی بود. عنوانی که قرار بود با معرفی المان‌های جدید و خلاقانه خود را از دیگر عناوین متمایز کند. گرچه توقف ساخت این بازی برای سرپرستان تیم توسعه دهنده بازی Raphael Colantonio و Victor Antonov  بسیار دردناک و ناراحت کننده بود، اما آنها با بهره‌گیری از تجربه تلخ ساخت این بازی توانستند در ادامه موفقیت های چشمگیری برای استودیو آرکین بدست بیاورند. در ادامه به معرفی این عنوان و دلایل لغو آن می‌پردازیم.

بازی The Crossing  در اصل یک آزمایش بود. استودیو آرکین که در ساخت بازی های تک نفره تبحر داشت، با ساخت بازی The Crossing قصد ترکیب بازی تک نفره و بازی چند نفره را داشت. درواقع هدف اصلی این استودیو ترکیب این دو حالت و جایگزین کردن هوش مصنوعی با بازیکنان واقعی بود. با لغو این پروژه استودیو آرکین کار بر روی بازی بسیار محبوب Dishonored  را شروع کرد، اما می‌توان رد پای بازی The Crossing را در Dishonored  و تمامی بازی‌های بعدی استودیو آرکین دید.

طبق گفته‌های Colantonio سال ۲۰۰۵ ، هنگامی که استودیو آرکین در حال ساخت عنوان Dark Messiah of Might and Magic و کار برروی نمونه‌های اولیه پروژه‌های شکرت Valve بود، ایده جدیدی توجه آنها را به خود جلب کرد. استودیو آرکین که همواره طرفدار بازی های تک نفره بوده، علاقه‌ای به بازی‌های چند نفره که در آن بازیکنان بدون دلیل به هم شلیک می‌کنند نداشت و بدنبال راه حلی برای تلفیق این دو سبک بازی بود. در همین حین ایده بسیار جالبی توجه آنها را به خود جلب کرد: یک بازی “تک نفره دیوانه‌وار که با بخش چند نفره تلفیق شده است”.

استودیو آرکین ترکیب تک نفره و چند نفره را Cross-Player نام گذاشت و از همین اصطلاح برای نام بازی و تبلیغات آن استفاده کرد. در The Crossing به جای اینکه هوش مصنوعی بازی نقش دشمنان عادی را به عهده بگیرند، این دشمنان از بین بازیکنان واقعی و توسط سرویس Match Making  بازی انتخاب می‌شدند. بدین صورت که بجای اینکه بازیکنان در بخش چند نفره منتظر شروع درگیری و بعد مردن منتظر Respawn شدن خود باشند، می‌توانند وارد بازی تک نفره بازیکنی دیگر شده و نقش یکی از دشمنان او را بازی کنند. در این حین بازیکن اصلی به روند عادی بازی خود ادامه داده و زمانی که مشغول مشاهده Cutscene  های بازی است، بازیکنان دشمن در حال آماده سازی خود و جایگیری هستند. این ایده که در زمان خود بسیار پیشرفته و انقلابی بود، باعث می‌شد بخش داستانی بازی از تنوع بسیار بالایی بهره‌مند شود چرا که هر درگیری بخاطر حضور بازیکنان واقعی تبدیل به یک سناریوی جدید می‌شد. در یک درگیری، در بازی The Crossing بازیکن اصلی ممکن بود با ۴ بازیکن واقعی و ۴ دشمن هوش مصنوعی درگیر شود.

اما ساخت همچین بازی پیچیدگی‌های خود را نیز به همراه داشت. اجرای این ایده همه چیز را در مورد طراحی مراحل بازی عوض می‌کرد، چرا که مراحل بازی‌های تک نفره باید ویژگی‌های مربوط به خود داشته باشند (مانند روند داستانی، پیدا کردن هدف، بازخورد دنیای بازی و ….) و این ویژگی‌ها باید در کنار ویژگی‌های مراحل بازی‌های چند نفره (مانند تعادل، زمانبندی و تقسیم بندی نقشه و …) ترکیب شود. اینکار باعث پیچیدگی بسیار زیاد روند طراحی مراحل بازی می‌شود. بازیکن باید در نقش یک جنگجوی معبدی با کمک گرفتن از سلاح‌های خاص خود مانند شمشیر، تفنگ و بومرنگ و همچین یک قلاب برای جابجایی سریع در مراحل با دشمنان خود که اکثرا نیروهای تاکتیکی نظامی هستند بجنگد. برای ترکیب دنیای تک نفره و چند نفره، استودیو آرکین داستانی زیبا را در نظر گرفته بود که در آن چند دنیای موازی ترکیب شده بودند.

داستان بازی The Crossing در شهر پاریس اتفاق می‌افتد. در واقع ایده اصلی داستان ترکیب “آرمان شهر-ویران شهر” است. بدین  صورت که بازی در دو دنیای موازی اتفاق می‌افتد که یکی از آنها آرمان شهری اشرافی و دیگری ویران شهری پر از فقر، مریضی و بی عدالتی است. در دنیای امروزی پاریس که پر از گانگسترها، مواد مخدر، فقر و بی عدالتی است، دانشمندان موفق به ایجاد واقعیت‌های موازی از طریق سفر به گذشته و ایجاد تغییرات در گذشته می‌شوند. سپس با دسترسی به دنیای جدید ایجاد شده می‌توانند از منابع و ابزاری که در این دنیا بوجود آمده استفاده کنند. بازیکن بازی را در پاریس و در هنگام بازشدن دروازه ای به دنیایی موازی آغاز می‌کند. در این حادثه جنگجویان خطرناکی از طریق این دروازه به پاریس وارد شده و بازیکن ماموریت دارد علاوه بر دفاع از شهر، قدم به قدم راز این جهان‌های موازی را فاش کند.

اما علت لغو این پروژه چه بود؟ 

در حال حاضر سیستم مستقل بازی‌سازی این امکان را به گروه‌های توسعه دهنده می‌دهد که بدون داشتن ناشر بتوانند بازی خود را برای هر پلتفرمی منتشر کنند. اما در زمان ساخت بازی The Crossing هنوز این بستر مهیا نبود و برای انتشار یک بازی، سازندگان حتما می‌بایست ایده خود را برای ناشرین ارائه داده تا توجه آنها را به خود جلب کنند. بیشتر ناشرینی که این پروژه را رد کردند دلیل آن را استفاده از موتور Source معلق به کمپانی Valve اعلام کردند. این موتور گرچه برای پلتفرم ویندوز و ایکس باکس بسیار بهینه و مناسب بود، اما پورت بازی‌های ساخته شده توسط این موتور به پلتفرم PS3 برای هر استودیویی بجز خود Valve تقریبا کار غیر ممکنی بود. علاوه بر آن ناشرین به Arkane در تولید سیستم Match Making اعتماد نداشتند و تصور می‌کردند ساخت چنین سیستمی غیر ممکن است. البته توجه داشته باشید که در زمان تولید این بازی، بازی های چند نفره به اندازه الان همه گیر نشده بودند و تنها بازی که توانسته بود یک سیستم Match Making قوی و بی‌نقص ارائه دهد بازی Halo بود. در آخر استودیو آرکین توانست با یک ناشر (که نام آن را تا کنون فاش نکرده اند) به توافق برسد. اما کاهش بودجه بازی در کنار این موضوع که آرکین ملزم به پورت بازی بر روی سیستم PS3 بود، باعث شد بعد از ۶ ماه تولید این بازی به طور کامل متوقف شود. اتفاقی که برای تیم ۴۵ نفره آرکین که تلاش بسیار زیادی برای ساخت این بازی کرده بودند بسیار سنگین و دردناک بود.

استودیو آرکین با ساخت شاهکار خود Dishonored در سال ۲۰۱۲ توانست این خاطره تلخ را پشت سر بگذارد. در واقع می‌توان گفت علاقمندان سری Dishonored  و حتی نسخه جدید بازی Prey، این عناوین را مدیون پروژه بلند پروازانه The Crossing هستند و رد پای این عنوان لغو شده را می‌توان در تمامی بازی های آرکین و حتی خود کمپانی به وضوح مشاهده کرد.

Antonov و Colantonio ، سرپرستان تیم آرکین در زمان کار بر روی The Crossing، هر دو این استودیو را ترک کرده‌اند، اما هنوز خاطره کار بر روی این پروژه و سختی‌های آن را به همراه می‌کشند. عنوانی که گرچه هیچ‌وقت نتوانست انتشار در بازار را به خود ببیند، اما پایه گزار عنوان انقلابی Dishonored بود. طبق گفته سازندگان، بسیاری از المان‌های گیم پلی و طراحی هنری دنیای Dishonored به شدت از عنوان لغو شده The Crossing الهام برداری شده‌اند. شاید سری Dishonored اکنون نزدیک ترین چیزی است که از The Crossing  می‌توان تجربه کرد.


برگرفته از polygon.com

حتما بخوانید