spot_img

پنج برتر: سبک شوتر

هدف چیست؟ بارها در زندگی با این سوال مواجه شده‌ایم و احتمالا چندین بار بیشتر از این سوال به جواب آن فکر کرده‌ایم. از بنیادی ترین مسائل فلسفی مانند «هدف از زندگی چیست» گرفته تا روزمره‌ترین آن‌ها مانند «هدفت از باز کردن ۵ دقیقه یکبار در یخچال چیست» در این دسته قرار می‌گیرند. مسلما در بحث بازی‌های شوتر «هدف» و «هدف گیری» معنا و مفهوم خاص خودش را دارد اما داشتم به این فکر می‌کردم که واقعا چه تمایزی بین این کلمات وجود دارد؟ تصمیم گرفتم قبل از شروع مطلب کمی در این باره صحبت کنیم و سپس به لیست جذابمان برسیم.

Purpose: دلیل انجام کاری. درست است که به آن می‌گوییم هدف ولی این هدف از آن هدف‌ها نیست و منظورش علت وجود چیزی است. مثلا می‌گوییم فلان بازی اهداف آموزشی دارد. یعنی این بازی ساخته شده تا چیزی را آموزش دهد. در واقع وقتی کاری را انجام می‌دهیم می‌خواهیم به هدفی که درنظر داریم برسیم.

Aim: چیزی که به امید دست‌یابی به آن دست به انجام کاری می‌زنیم. مثلا می گوییم هدف اصلی از ساخت آن مدرسه افزایش سطح سواد بوده است.

Goal: چیز مهمی که در آینده می‌خواهیم به آن برسیم، حتی اگر زمان زیادی طول بکشد. مثلا می‌گوییم چند سال دیگر یک پلیر حرفه‌ای دوتا ۲ هستم و جوایز میلیون دلاری خواهم برد!

Target: نتیجه دقیقی که شخصی یا شرکتی برای رسیدن به آن دست به انجام کارهایی می‌زند. مثلا می‌گوییم من تا سال آینده در همین موقع درامد دو برابری خواهم داشت.

Objective: یک مفهوم یا شیء مشخص که می‌خواهیم به آن برسیم. مثلا می‌گوییم هدف دولت این است که واردات دارو را کاهش دهد.

Image result for goal vs target vs purpose vs

راستش بجز اولی، مفهوم باقی این کلمات آن‌قدر‌ها هم تفکیک شده نیست و برای رسیدن به معنی دقیق آن باید در جمله متمرکز شوید. اما بنظرم جالب آمد تا شما را هم درگیر این تفاوت معنی در کلماتی که به تمام آن‌ها می‌گوییم «هدف» کنم. شاید خیلی‌ها کلیشه‌وار در گوشمان دائم گفته‌‌اند که در زندگی‌ات باید هدف داشته باشی و این جور چیزها. واقعا هم چیز جدیدی گفته نمی‌شود و از آن بدتر معمولا این‌جور افراد راهکاری هم ارائه نمی‌دهند. از نظر من گیمرها اتفاقا از معدود اقشاری هستند که هدف را خیلی خوب می‌شناسند چون دائما با آن سر و کار دارند. هدفی که در یک بازی داستان محور از نجات دادن یک شخصیت خاکستری دارند یک جور هدف است، دشمنان و اهداف مختلف بازی‌های شوتر هم یک نوع هدف. هرچه که هست، شخصی که دائم با این مفاهیم سر و کار دارد خیلی هم هدف‌شناس است، فقط باید در انتخاب راه به او کمک کرد.

خب حالا که از هدف گفتیم، آماده نشانه‌گیری می‌شویم تا برویم سراغ پنج برتر خودمان در سبک شوتر. همانطور که قبلا هم اشاره شد، سبک شوتر یکی از زیرژانر‌های سبک اکشن است اما با توجه به گستردگی بالای عناوین در این زیرژانر، شوتر در دسته بندی‌های بازی‌های رایانه‌ای به طور جداگانه هم بررسی می‌شود که اتفاقا عناوین بسیار خاص و هیجان انگیزی را هر ساله به خود دیده است.

۵-  Titanfall 2: متاسفانه و متاسفانه، زیاد قسمت نشد تا این عنوان به شدت خوب را تجربه کنم. ولی در همان فرصت اندک چند ساعته‌ای که در بخش داستانی بازی داشتم، مکانیک خارق العاده بازی یک جورهایی فک‌ام را به زمین انداخت! تقریبا هیچ‌چیز تکراری در گیم‌پلی مشاهده نشد و دائما از خلاقیت‌های سازندگان بازی لذت بردم و باید بگویم دویدن‌های روی دیوار و بازی با تایتان‌ها فوق‌العاده است. تایتانفال ۲ از موسیقی و گرافیک گرفته تا گیم‌پلی و حتی بنظر من داستان، چیزی از یک عنوان بی‌نقص کم ندارد و اگر سعادت داشتم تا بخش مالتی‌پلیر آن را هم بازی کنم شاید خیلی بیشتر از این‌ها از آن به تعریف آن می‌پرداختم.


۴- Counter Strike: مگر می‌شود صحبت از بازی‌های شوتر باشد و نام و نشانی از کانتر نباشد؟ این بازی لعنتی آن‌قدر خوب و بالانس طراحی شده که هر گیمری را درگیر می‌کند. راستش را بخواهید به شخصه هیچ وقت در این بازی جزو بهترین‌های گیم‌نت‌های محلی هم حتی نبودم و همیشه بابت این موضوع احساس بدی داشتم. البته آن‌قدرها هم نوب نبودم که دائما نایف بشوم اما حتی یک‌بار محض رضای خدا هم که شده در صدر جدول قرار نگرفتم. بعدها فهمیدم نه من به درد کانتر می‌خورم و نه کانتر به درد من و رفتم پی کار خودم! در هر صورت این بازی بسیار هیجان انگیز و هوشمندانه طراحی شده است و خاطرات بسیاری برای همه‌مان رقم زده است.


۳- Overwatch: هنر بعد از ایرانیان نزد بلیزارد است و بس! به قول یکی از رفقا در مدح اوورواچ: «دوتا ۲ بازی کرده‌ای؟ اوورواچ همان است فقط ایزومتریک نیست!» لازمه‌ی داشتن یک شوتر آنلاین و مالتی‌ پلیر وجود بالانس در حد نرمال است. حالا اگر این بالانس به بالاترین حد خود برسد چه می‌شود؟ معلوم است، می‌شود گوتی سال ۲۰۱۶! البته ناگفته نماند در کنار این بالانس و طراحی‌های مراحل زیبا، شخصیت پردازی و گرافیک فنی و هنری عالی بکار رفته در بازی در کنار صداگذاری منحصر به فرد بلیزارد با آن صداگذارهای دیوانه‌اش، همگی به موفقیت بی‌نظیر این بازی کمک بزرگی کرده‌اند.

Image result for overwatch


طبق معمول این مقاله‌ها قبل از اعلام مقام‌های دوم و اول این لیست (که ممکن است با مقام‌های اول و دوم شما کاملا متفاوت باشد) می‌رویم سراغ عناوین شایان تقدیر که نشد در این لیست کوتاه پنج‌تایی مفصل خدمتشان باشیم:

COD MW: نیازی به تعریف ندارد، آن‌قدر خوب است که جزو بهترین‌های اکشن است، چه برسد به شوتر!

Medal of Honor: ای‌کاش کمی بیشتر قدر این ای‌پی را می‌دانستند.

Rainbow Six Siege: این روزها همه رینبو بازی می‌کنند، خب حق دارند خیلی تاکتیکی و باحال است.

Half Life 2: نظری ندارم، نظر شما چیست؟

Team Fortress 2: اصل شاهکار و خود دیوانه بازی در دنیای کارتونی.

COD2: هنوز که هنوز است هیچ بازی‌ای با حال و هوای جنگ جهانی دوم جای این شاهکار را نگرفته است.


خب پس از کمی نوستالژی بازی و ادای احترام به خوب‌ها، برویم سراغ قهرمان و نایب قهرمان این لیست:

۲-  Doom 2016: رسیدن به مرز جنون از شدت هیجان و دوز بالای اکشن چیزی است که شاید بعید نباشد بعد از تجربه‌ی دووم به شما دست دهد. این بازی آن‌قدر زیبا المان‌های اغراق شده‌ی اکشن را به یک بازی شوتر تزریق کرده است که از هر دری سخن بگوییم به سرعت و هیجان و آدرنالین می‌رسیم. سیستم Glory Kills هم در کنار سرعت گیم‌پلی و موسیقی به شدت مناسب فضای این بازی حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد و دووم با وفاداری به ریشه‌های خود، نوآوری‌هایی دارد که اغلب طرفداران را راضی نگه می‌دارد.

Related image

۱- Killzone 2: حقیقتش اولین بار که این بازی را انجام دادم بعد از ۱۰-۲۰ دقیقه از روی PS3 پاکش کردم. چون بازی‌های بدردبخور تری از نظرم وجود داشت که فرصت نکرده بودم آن‌ها را بازی کنم. چرا باید بروم سراغ یکی دیگر از آن شوتر فضایی‌های تکراری و حوصله سر بر؟ خوشبختانه بعد از یک توفیق اجباری که به دلیل به ته دیگ خوردن بازی‌هایم پیش آمد، رفتم سراغ کیلزون ۲ و بعد از گذشت مدت کوتاهی گفتم: «پسر عجب شوتر بی نقصی!» کیلزون ۲ به جرات تنها بازی‌ای است که توانسته من را مجاب کند تا با دوال شوک شوتر بازی کنم. شاید داستان بازی فوق ‌العاده نباشد اما گرافیک بازی، صداگذاری، تنوع سلاح‌ها، دشمنان و یاران با هوش مصنوعی عالی، تنوع مراحل و مکانیک تقریبا بی‌ نقص بازی چیزی است که تنها از این بازی دیده‌ام.

Image result for killzone 2

حتما بخوانید