spot_img

کابوس مالاریایی | بررسی بازی “Nightmare: Malaria”

بازی مانند فیلم، کتاب یا هر هنر دیگری ابزاری برای معرفی خیلی چیزها است. بازی حتی می‌تواند ابزاری مناسب جهت آگاهی مردم نسبت به یک بیماری مثل مالاریا باشد! Nightmare: Malaria اثری ناب است که ذهن مردم نسبت به این بیماری را بیدار می‌کند.

پیش از این با اثری همچون That Dragon, Cancer روبه‌رو بودیم که در اوج زیبایی و تاثیرگذاری ما را نسبت به سرطان آگاه کرد و نشان داد که این بیماری حتی به کودکان هم رحم نمی‌کند و خیلی زود می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد. این بازی به قدری اثرگذار بود که کمپین‌های زیادی جهت مبارزه و آگاهی با سرطان شکل گرفت. حال نوبت به بازی دیگری رسیده است. Nightmare: Malaria نیز دقیقا چنین راه و مسیری را انتخاب کرده است. بازی با یک روایت جذاب و میان‌پرده‌ای جالب کار را آغاز می‌کند. داستان از این قرار است که دختر بچه‌ای هر شب پس از شنیدن داستان‌های مادرش رویاهای شیرینی می‌بیند. رویاهایی که در دنیاهای رنگی و شاد رخ می‌دهد اما یک شب همه چیز تغییر می‌کند. پشه‌ای غول پیکر در خواب دخترک ظاهر می‌شود و اون را نیش می‌زند. دخترک دچار بیماری مالاریا می‌شود و در کابوس خود باید با این بیماری مبارزه کند.

کار سازندگان واقعا قابل تقدیر و تحسین است. آگاهی دادن به مخاطب در مورد یک بیماری آن با ساخت یک بازی کار استادانه‌ای است. گیم‌پلی بازی به این شکل است که شما باید عروسک‌های دخترک را در هر مرحله پیدا کنید. دخترک سه عروسک خرس دارد که باید با پیدا کردن آن‌ها به این بیماری پایان دهد و از این کابوس نجات یابد. شما فقط باید راه بروید و بپرید اما طراحی محیط بی‌نقص این بازی باعث شده تا لب به تحسین باز کنید. بازی دارای دو بخش کلی و ۵۳ مرحله است. ساختار متفاوت هر مرحله و حتی به چالش کشیدن گیمر در هر مرحله باعث شده تا مراحل تکراری نباشند. حتی ممکن است در برخی مراحل پشه‌هایی که ناقل بیماری هستند نیز به شما حمله کنند. ایده جالب سازندگان در مقابله با این پشه‌ها، پناه گرفتن در پشه‌بند است که در نوع خودش بسیار جالب و دوست‌داشتنی کار شده. بخش اول رگ‌های خونی این دخترک و بخش دوم مغز او است که باید در هر یک خرس‌ها را پیدا کنید تا این مبارزه به پایان برسد. یکی از نکات جالب Nightmare: Malaria در جهت آگاهی با مالاریا این است که هرگاه شما شکست می‌خورید یک پیام و یک نکته در مورد این بیماری روی صفحه نقش می‌بندد. در کنار هدف خوبی که سازندگان در سر دارند، در مجموع با اثر قابل قبول و خوبی طرف هستیم که ارزش تجربه دارد.

حتما بخوانید