spot_img

بازی موبایلی روز: والیبال از نوع باحال | بررسی بازی «والیباحال»

به نظرم یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه بازی‌سازی، پیاده‌سازی درست یک ایده است. چیزی که تیم سرگرمیدن نشان داد به خوبی بلد است انجام دهد. این استودیو که به تازگی کار خود را بازی «والیباحال» شروع کرده است، در همین ابتدا خودش را ثابت کرد.

همان‌طور که از نام بازی پیداست، والیباحال عنوانی است که ورزش والیبال را هدف قرار داده است. اما با محصولاتی که تا به حال دیده‌اید کاملا متفاوت است و آن حالت همیشگی ورزش والیبال را ندارد. در والیباحال فقط دو بازیکن می‌توانند در زمین حضور داشته باشند و با تیم حریف مسابقه دهند. اما موضوع اصلی در مورد این بازی نحوه حرکت بازیکنان و البته حرکت دست‌هایشان است. شما در بازی مجموعا سه دکمه دارید. یک دکمه برای حرکت دادن بازیکن به چپ، راست و پرش رو به بالا، و دو دکمه برای حرکت دادن دست بازیکنان. حرکت دست بازیکنان به‌صورت دورانی است و باید در لحظه‌ای که توپ به شما می‌رسد با ضربه دقیق، توپ را از توی رد کنید تا وارد زمین حریف شود. همین امر باعث شده تا اثر مفرح و جذابی شکل بگیرد. قوانین والیبال هم به‌طور ناقص در بازی وجود دارند که با توجه به جدی(Hardcore) بودن بازی، مشکل به حساب نمی‌آید. مثلا شما می‌توانید بیشتر از سه پاس و ضربه داشته باشید. اما در طرف مقابل اگر توپ را به تور نگه دارد، خطای تور اعلام می‌شود.

قبل آغاز هر بازی می‌توانید، چند چیز را می‌توانید انتخاب کنید. شما این توانایی را دارید تا ترکیب خود را انتخاب کرده و بازیکنان مد نظر را در تیم قرار دهید. یا حتی می‌توانید سطح خود را نیز انتخاب کنید. در کل برای بازی دو سطح آماتور و حرفه‌ای در نظر گرفته شده است که پیشنهاد می‌شود در روزهای نخست سطح آماتور را انتخاب کنید. از طرفی می‌توانید انتخاب کنید که به‌صورت نشسته بازی کنید یا ایستاده. که این موضوع یکی از جالب‌ترین بخش‌های والیباحال است. توسط فروشگاه هم می‌توانید زمین، توپ، کفش و غیره خریداری کنید. جدا از گیم‌پلی بازی، گرافیک و موسیقی والیباحال بسیار خوب کار شده است. طراحی فانتزی کاراکترها و البته محیط‌ها باعث جذابیت دوچندان بازی شده است. موضوع دیگر که حائز اهمیت است، گزارش مسابقات و استفاده از صدای جواد محتشمیان، پیشکسوت ورزش والیبال است. گرچه این گزارش دقیقا حوادث بازی را روایت نمی‌کند اما تاثیر شگرف آن روی روند بازی غیر قابل انکار است. والیباحال یک بازی لذت‌بخش است که تجربه آن به شدت توصیه می‌شود.

حتما بخوانید