spot_img

مصاحبه با استودیو ژووری مانگ | توسط بازی‌نما

“شوفر”، عنوان داخلی دیگری در سبک ریسینگ است که در حال حاضر آخرین مراحل ساخت و عرضه خود را پشت سر می‌گذارد و قرار است به زودی وارد صنعت رو به رشد گیم در ایران شود. از این رو مصاحبه‌ای با طراح ارشد پروژه “شوفر”، محمد حیدری، ترتیب داده‌ایم تا کمی بیشتر با این عنوان ایرانی و سازندگانش آشنا شویم؛ اینکه چه ویژگی‌های “شوفر” را از مابقی عناوین ایرانی جدا و خاص می‌سازد؟ این بازی چه زمانی عرضه می‌شود؟ و چندین سوال دیگر که جواب تمامی آن‌ها را با خواندن این مصاحبه خواهید یافت.

 

بازی‌نما: جناب حیدری اگر امکانش هست خودتان را کامل برای خوانندگان معرفی کنید. (تجربیات و مهارت‌ و تخصص‌ها)

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما و خوانندگان محترم سایت بازینما بنده محمد حیدری مدیر پروژه بازی شوفر هستم. فعالیت حرفه ای بنده از سال 86 همزمان با تاسیس شرکت ژووری مانگ آغاز شد. بنده فارغ تحصیل دانشکده Gatlin International در رشته Video game programming (برنامه نویسی بازی های ویدیویی) می باشم.

بازی‌نما: کمی بیشتر از استودیو ژووری مانگ برای ما بگید، غیر از عنوان،”شوفر” این استودیو بر روی چه عناوین دیگری کار کرده است؟

شرکت ژووری مانگ یک استودیو تولید بازی های ویدیویی-رایانه ای است که فعالیت خود را از سال 86 به صورت رسمی آغاز کرده و تا به حال چندین پروژه گردش مجازی سه بعدی نظیر موزه سنندج، خانه کرد و … را تولید نموده و همچنین تولید بازی های تلویزیونی و نرم افزار پردازش تصویر برای شبکه های مختلف داخلی و خارجی ، جزو ده طرح برتر فضا سازی سه بعدی در مسابقات جهانی نشریه eVolo ، برگزاری نمایشگاه عکاسی سه بعدی متد آناگلیف در کردستان، همچنین چندین پروژه بزرگ آغاز کرده از قبیل “شهردار” و…. که به دلیل عدم حمایت تهیه کنندگان به حالت تعلیق در آمده است.

 

 

بازی‌نما: ایده ساخت “شوفر” چطور شکل گرفت؟

اولین مورد نبود بازی خوب ، با کیفیت و منسجم در این سبک در داخل ایران بود. در مراحل پیش تولید چندین هزار پرسشنامه تکمیل شد و در نهایت تصمیم به ساخت شوفر قطعی شد. در راستای مراحل پیش تولید ترجمه کتابی از آقای پروفسور Brian Beckman  به نام Physics of Racing (فیزیک مسابقات رانندگی) را با کسب اجازه از ایشان نیز به دست گرفتم. مراحل پیش تولید شوفر از سال 90 آغاز شد و ده ها هزار عکس و ویدیو از مناطق مختلف غرب کشور جمع آوری گردید.

بازی‌نما: آیا قصد تبدیل “شوفر” به یک فرانچایز و ساخت نسخه‌های بعدی آن را در ذهن دارید؟

بله – پیش تولید نسخه های بعدی را آغاز کردیم.

 

بازی‌نما: ساخت بازی از چه زمانی آغاز شد؟ کمی از مشکلاتی که تا الان با آن‌ها مواجه شدید، توضیح دهید.

تولید شوفر از اواخر سال 91 شروع شد و طبق برنامه قبلی تا آخر سال 92 به اتمام خواهد رسید.اولین چالش انتخاب بهترین موتور بازی بود پس از تست یک مرحله در چندین موتور بازی بهترین از نظر فرایند تولید را انتخاب کردیم.از نظر فنی مشکل خاصی نداشتیم و تمام ابزارهای مورد نیاز برای طراحی بازی را در موتور Unity توسعه دادیم.در مورد بهینه سازی بازی برای اجرا بر روی سیستم های مختلف مشکلات زیادی داشتیم که تا بحال 90 درصد آن انجام شده و با توجه به توانایی موتور تنظیمات مختلف برای کیفیت بازی در اختیار سیستم بازیکن قرار دادیم و به موفقیت رسیدیم.  با توجه به اینکه ژووری مانگ یک شرکت مستقل است و از سوی هیچ ارگانی حمایت نمی شود از نظر مالی و تأمین سیستم های مورد نیاز و مکان مشکلات بسیار زیادی داشتیم اما با توجه به علاقه و روحیه تیمی اعضای تیم تا حد زیادی به مشکلات فایق آمدیم. جا داره از زحمات آقای نوید شاد مدیر ارشد طراحی مراحل بازی تشکر کنم که واقعا در طول مسیر تولید پروژه در کنار بنده بودند.

بازی‌نما: اگر امکانش هست کمی در مورد طراحی بازی به خصوص در بخش گرافیک توضیح دهید و اینکه از چه موتور و انجینی برای طراحی بازی استفاده کردید؟

بازی شوفر توسط موتور Unity تولید می شود و کلیه ابزارهای مورد نیاز برای طراحی بازی را توسعه دادیم.به نقل از نوید شاد “طراحی بازی در سبک racing به دلیل وجود مراحل بسیار بزرگ چالش های زیادی از نظر بهینه سازی بازی دارد. و باید با در نظر گرفتن محدودیت های سخت افزاری سیستم بازیکن ها بهترین انتخاب را کرد. به عنوان مثلا یکی از مراحل طراحی فضای 100کیلومتر در 100 کیلومتری بود که با تکنیک های مختلف کیفیت بصری بازی را سطح بندی کردیم و در نهایت بهترین خروجی را گرفتیم.”کیفیت بازی با توجه به مشکلات توضیح داده شده قابل قبول خواهد بود و اسکرین شات هایی از محیط بازی بر روی وب سایتهای  www.ZhooriMaang.irو www.ShoferGame.com موجود است که دعوت می کنم مشاهده بفرمایید.

 

 

بازی‌نما: متاسفانه بازی‌سازان در ایران از مشکلات عدیدی رنج می‌برند، برنامه استودیو ژووری مانگ برای مقابله با این مشکلات چیست؟

ما نیازمند حمایت دوستان عزیز بازیکن از تولیدات ژووری مانگ هستیم. مشکلات تولید بازی برای هر استودیوی دیگری در تمام دنیا وجود دارد از مشکلات مالی گرفته تا نیروهای متخصص و غیره اما مهمترین مشکل استودیوهای بازی سازی فعال در ایران عدم وجود نیروهای متخصص در زیر گروه های تولید است. ژووری مانگ با برگزاری آکادمی هایی در سطح کوچک بدون منفعت مالی به پرورش نیروهای جدید پرداخته و تا کنون نیز موفقیت هایی کسب کردیم.ژووری مانگ سعی دارد بازی هایی با کیفیت قابل رقابت با نمونه های خارجی تولید نماید تا مورد توجه بازی باز های ایرانی قرار گیرد.

 

بازی‌‌نما: حمایت “بنیاد بازی‌های رایانه‌ای” را چطور می‌بینید؟

بنیاد ملی نقش فراتری در این عرصه دارد به این معنا که در راستای حمایت های خود از تولید کننده گان باید فرهنگ استفاده از محصولات ایرانی را نیز در بین خانواده ها گسترش دهد، این سازمان با برگذاری هر ساله نمایشگاه بازی تا حد مطلوبی مسیر را هموار کرده. لازم به ذکر است که هر سازمانی در ابتدا ممکن است مسیر های اشتباهی را طی کند که بنیاد ملی هم از این امر مستثنی نبوده است. 

  

بازی‌نما: لطفاً در مورد “شوفر” توضیح دهید. نقشه و محیط بازی شامل چه شهر‌ و مناطقی می‌شود؟

شوفر در اصل کلمه ای فرانسوی به معنای راننده بوده و به مرور زمان با همان ساختار وارد زبان های دیگر شده و در نتیجه شوفر کلمه ای بین المللی است.داستان بازی در مناطق کوهستانی زاکرس اتفاق می افتد و جاده های انتخاب شده بیشتر خارج از شهر است. در مورد نقاط شهری تقریبا میتوان گفت بافت شهری به صورت گسترده در نظر گرفته نشده اما برای ایجاد تنوع در بعضی از مراحل از میان آبادی ها و شهر هایی عبور می کنیم که بافت سنتی کردی را در بر دارند.  

 

بازی‌نما: کمی از خودرو‌های بازی توضیح دهید، چه تعداد خودرو در بازی وجود دارد؟ آیا برند‌های ایرانی و رایج در ایران هم در بازی وجود دارند یا خیر؟ 

برای بازی شوفر 30 عدد خودرو با کیفیت در نظر گرفته شده است.15 عدد از برند ها داخلی، مونتاژ داخل ویا موجود در بازارهای ایران اند و 15 عدد دیگر برند های معروف خارجی اند. خودروهای داخلی و خودروهایی که به آنها دسترسی داشتیم با تکنولوژی اسکن سه بعدی  تهیه و پس از تدوین برای ورود به موتور بازی آماده شده اند.

 

بازی‌نما: صنعت بازی سازی ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ چه راهکرد‌هایی را برای بهبود این صنعت نوپا پیشنهاد می‌کنید؟

صنعت بازی سازی در ایران بسیار نوپاست و نیاز به حمایت از سوی دولت دارد. با وجود محدودیت ها و مشکلات پیش روی فعالان این صنعت ما شاهد آثار بسیار خوب از این شرکت ها هستیم.دانش فنی تولید یک بازی بهر حال با تحقیق، مطالعه، تحصیل آکادمیک بدست خواهد آمد مسأله مدیریت تیم تولید و عرضه بازی و فقدان برنامه ریزی برای آنها است.طراحی اسناد بازی، تعیین مخاطب و بازارهای هدف ، زمان و نحوه عرضه محصول و مهمتر از همه تبلیغات بازی مسائل مهمی هستند که باید استودیو های ایرانی تجارب بدست آمده خود را با هم به اشترک بگذارند.به نظر بنده نقش سیاست های دولت در فرهنگ سازی استفاده از بازی های ویدیویی در رسانه های ایران بسیار کلیدی است.

  

بازی‌نما: عناوین دیگر ایرانی را چطور می‌بینید؟ کدوم‌ عناوین را شخصاً می پسندید؟

با وجود همه مشکلات توضیح داده شده حضور یک بازی تولید استودیوهای داخلی در فروشگاه ها خود یک موفقیت است.بازی های هم ژانر با شوفر و سبک های دیگر را بازی کردم اما همیشه دوست داشتم یکم بیشتر روش کار می کردن.در هر صورت بازی های کژوال ایرانی ها خیلی خوب اند.

 

بازی‌نما: آیا خودتان نیز بازی می‌کنید؟ (اگر بله،ژانر‌ و بازی‌های مورد علاقه‌تان چیست و چقدر زمان صرف بازی کردن می‌کنید؟)

دلم تنگ شده برای بازی کردن.بعضی وقتها بازی های مختلف رو باز میکنم اما فقط صرف بررسی.بعنوان مثال یکی از تراک های بازی DiRT2 تقریبا 7 ساعت برام طول کشید چون متر به متر بازی رو تست میکردم.:)

 

بازی‌نما: کار تولید و عرصه بازی چطور پیش می‌رود؟ ساخت بازی کی به پایان می‌رسد و چه زمانی برای عرضه در نظر دارید؟ و آیا قصد ورود به بازار جهانی را نیز دارید؟

برای شوفر در حال جمع بندی هستیم.ماه آینده یعنی بهمن 92 نسخه آلفا آماده و تست کل بازی آغاز می شود.تا نوروز امسال بازی به امید خدا تمام خواهد شد .برای عرضه فعلا رایزنی انجام نشده و تاریخ دقیقش مشخص نخواهد بود.سعی در ورود به بازارهای جهانی را داریم و برای اولین قدم در http://www.indiedb.com/games/shofer  بازی شوفر را ثبت کردیم و با چند توزیع کننده در خارج از کشور مذاکره داشتیم.

 

بازی‌نما: در آخر چه صحبتی با خوانندگان این مصاحبه در سایت بازی‌نما دارید؟

با تشکر از دست اندر کاران وب سایت محبوب بازی نما و تمام عزیزان بازیکن که به تولید کنندگان بازی پیشنهادها و انتقادتشان را انتقال می دهند.منتظر شما در شبکه های اجتماعی و وب سایتمان هستیم.با تشکر از شما


حتما بخوانید