spot_img

gamescom | بررسی DualShock 4

از زمان معرفی DualShock 4  تا کنون، سونی از این کنترلر بسیار تعریف و تمجید کرده است. سونی بارها گفته است که تغییرات کنترلر جدید در جهت بهبود تجربه‌ی بازی‌های شوتر بوده است، به همین منظور در طراحی دکمه‌های پشتی تجدید نظر شده است و تغییراتی هم در استیک‌‌ها  بوجود آمده است. در Gamescom 2013 کنترلر جدید PS4 برای بازی‌های شوتر اول شخصی نظیر Killzone: Shadow Fall و Battlefield 4 در دسترس بود و این فرصت بوجود آمد تا DualShock 4 بهتر مورد بررسی قرار بگیرد.

یکی از تغییرات مهم و بسیار قابل تشخیص DualShock 4، بزرگتر شدن سایز و ارگونومی بهتر آن می‌باشد. درحالیکه DualShock 3 در دست حالتی نازک، سبک و سست داشت، DualShock 4 به راحتی در لای انگشتان و کف دست شما می‌خوابد و محکم‌ و ثابت‌ به آن می‌چسبد. این مورد در بازی‌های شوتر، که در آن‌ها به سرعت و با تکرار زیاد دکمه‌ها را فشار می‌دهید، به شما کمک می‌کند که کنترلر در دستتان تکان نخورد و جا‌به‌جا نشود. طراحی DS4 به نوعی است که انگشتان شصت شما بدون هیچ نوع خم شدگی، با حالت طبیعی خود روی استیک‌های چپ و راست می‌افتد، به طرزی که به هیچ وجه لازم نیست حالت انگشتان خود را برای بدست آوردن کنترلی بهتر تغییر دهید.

برای استیک‌ها، سونی پدهای محدب و بی‌گوشه‌ی DualShock 3 را با پدهایی گود و مقعر عوض کرده است که یک برجستگی  مرتب و ممتاز دارد.  این تغییر تنها برای راحتی بیشتر و لامسه‌ای متمایز نبوده است، بلکه تاثیر بسیار مهمی روی دقت و پایداری هم داشته است. با DS3، در بسیاری از مواقع هنگامی که سعی می‌کردید نشانه‌ی سلاح و یا جهت حرکت شخصیت بازی را به سرعت  تغییر دهید، انگشت شما روی استیک تکان می‌خورد و لیز می‌رفت. با DualShock 4 می‌توانید حتی با گوشه‌ای از انگشت خود، با سرعت و دقت زیاد شخصیت‌های بازی‌ها را کنترل کنید و چسبندگی بسیار محکم‌تری داشته باشید. این تغییر کوچک است اما تاثیر بسیار مهمی در جابه‌جایی بین دکمه‌ها و استیک‌ها دارد.

سونی همچنین توانسته است که d-pad بسیار خوب و درخشان کنترلر PS3 را بهبود بخشد. d-pad کنترلر PS4 ارتفاع بیشتری دارد و دکمه‌های چهار جهت اصلی آن اندکی به سمت مرکز زاویه دارند. این تغییر، دقت طراحی جدید را بیشتر یا کمتر نمی‌کند و تاثیر آن فقط در حس بهتری است که در حین بازی به شما می‌دهد. مانند d-pad، ماده‌ی منسوج و لاستیکی پشت کنترلر نیز نسبت به ماده‌ی نرم و مات DualShock 3، حس بسیار بهتری دارد و در دست راحتتر می‌باشد.

البته مهم‌ترین و بهترین پیشرفتی که DualShock 4 داشته است، مربوط به دکمه‌های کوچک و بزرگ پشتی می‌باشد. مانند استیک‌های چپ و راست، دکمه‌های پشتی محدب و نفرت انگیز DualShock 3 جای خود را به یک طراحی مقعر و گود داده است. این برآمدگی باعث می‌شود انگشتان اشاره‌ی شما بهتر به دکمه‌ها بچسبد و دستتان کمتر خسته شود، با این وجود تقعر در DualShock 4 مانند کنترلر Xbox One کاملا مشخص نیست. فاصله‌ای که بین حالت فشرده شده و کشیده‌ی دکمه‌های پشتی وجود دارد، عریضتر از کنترلر قبلی است و این حالت باعث می‌شود فشار دادن دکمه‌ها حسی محکم‌تر و باقدرت‌تر داشته باشد. حتی هنگامی که دکمه را هم تا نیمه فشار می‌دهید، حس بهتری به شما منتقل می‌شود. دکمه‌های پشتی بسیار جهشی هستند و سرعت پاسخگویی بالایی دارند، دکمه‌ها پس از یکبار فشرده شدن سریعا به جای خود باز می‌گردند.

متاسفانه در Gamescom قابلیت امتحان کردن trackpad و بلندگوی کنترلر وجود نداشت. دیدن نحوه‌ی عملکرد آن‌ها در بازی‌های شوتر بسیار دیدنی خواهد بود. علاوه بر این، دکمه‌ی Share یا اشتراک نیز غیر فعال بود وبرای استفاده از قابلیت‌های بی‌نظیر آن باید تا زمان عرضه‌ی کنسول PS4 صبر کرد.

به طور قطع می‌توان گفت که DualShock 4 از همه نظر از DualShock 3 بهتر است و در تمام زمینه‌ها آن‌ را شکست می‌دهد. کنترلر PS4 بسیار راحتتر است، هم از نظر نحوه‌ی قرار گرفتن در دست و از نظر نحوه‌ی استفاده، از نظر دقت نیز کنترلر PS3 حتی نزدیک آن هم قرار نمی‌گیرد. طرفدارانی که نگران تطبیق با کنترلر PS4 بودند و یا اینکه با کنترلر قبلی رنج و سختی زیادی را تحمل کرده بودند، می‌توانند آسوده خاطر باشند که سونی به قول‌های خود عمل کرده است و DualShock 4 از نظر کارایی، طراحی و راحتی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

DualShock 4 با ابعاد 162 mm × 52 mm × 98 mm و وزن 210 گرم، در سه رنگ سیاه جتی (Jet Black)، قرمز ماگمایی(Magma Red) و آبی موجی (Wave Blue) در دسترس خواهد بود.

حتما بخوانید