spot_img

NBA 2K14 | gamescom

هنگامی که شما یک فرنچایز بازی ورزشی دارید که وسعت و گستردگی آن تا حدی است که باعث می‌شود رقبا چندین سال پی‌درپی بازی خود را عرضه نکنند، برای اینکه دچار خود شیفتگی نشوید، چه کاری انجام می‌دهید؟ این سوالی است که سازندگان در NBA 2K13، از آن طفره رفتند، با اینکه بازی بسیار هم عالی بود. به قول معروف، سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند و عنوانی که بسیار خوب است را هم تغییر زیادی نمی‌دهند. در gamescom 2013 دموی قابل بازی نسخه‌ی نسل حاضر NBA 2K14، حاضر بود، عنوانی که در نگاه اول حس و حالی شبیه به نسخه‌ی قبلی دارد، اما پس از مدتی بازی کردن متوجه می‌شوید که سازندگان در این بازی پرسش فوق الذکر را با دقت و موشکافی بیشتری بررسی کرده‌اند.

پس از اندکی بازی کردن، کاملا متوجه می‌شوید که برخی ویژگی‌ها تغییر کرده است.  تیم سازنده‌ی بازی، بارها با افتخار از سیستم فشرده سازی جدید خود تعریف کرده است، سیستمی که به آن‌ها اجازه می‌دهد ۳۰۰۰ انیمیشن جدید، به انیمیشن‌های قبلی اضافه کنند. نتیجه‌ی کار آن‌ها کاملا قابل تشخیص می‌باشد. حرکت بازیکنان در زمین بسیار روانتر از قبل شده است و آن‌ها با چابکی و آزادی خاصی در اطراف گردش می‌کنند، از نظر ظاهری نیز حرکات بسیار متنوع‌تر و طبیعی‌تر از NBA 2K13 شده است. این انیمیشن‌های اضافه شده باعث می‌شود بتوانید به حرکات بازیکنان حریف سریعتر عکس العمل نشان دهید و دیگر لازم نیست برای پایان یافتن یک انیمیشن ۱٫۵ ثانیه‌ای منتظر بمانید، اکنون به راحتی می‌توانید در میانه‌ی راه مسیرحرکت و دریبلینگ خود را عوض کنید. روند مسابقه در یک لحظه و با یک حرکت عوض می‌شود و اشتباهات تاثیر بسیار بیشتری بر نتیجه نهایی می‌گذارند. در واقع جریان و سیر دراماتیک مسابقات NBA دقیقا وارد بازی شده است.

انتقال کامل دریبلینگ به استیک سمت راست،  کنترل بسیار بیشتری به شما می‌دهد و راحتتر می‌توانید از انیمیشن‌های جدید استفاده کنید. اجرای حرکاتی نظیر Shot Fake و Pass Fake آسانتر شده و انیمیشن‌های جدیدی نیز برای آن‌ها طراحی شده است. اجرای حرکات مهارتی مختلف با توپ ( همان Skill Moves) و تغییر از یک حرکت به حرکت دیگر نیز روانتر از نسخه‌ی قبلی انجام می‌شود. حرکات با توپ بازیکنانی نظیر Kobe, Wade و Tony Parker برای شوت زدن یا لی‌آپ رفتن بسیار واقعی می‌باشد و آن‌ها مانند واقعیت با مهارت خاصی این حرکات را انجام می‌دهند. با اینکه استیک سمت راست همانند دست‌های بازیکنان عمل می‌کند این موضوع اجرای حرکات مختلف را آسان کرده است، اما اگر دقت لازم را به خرج ندهید، به راحتی توپ را از دست می‌دهید و بازیکن مقابل توپ را می‌رباید. استیک سمت راست برای بازیکنان بلند قامت نیز بسیار کارآمد شده است و حرکات Dummy ( گول زدن حریف با حرکات بدن) و شوت زدن به صورت fade away و یا hook shot، راحت‌تر از قبل اجرا می‌شوند.

سازندگان در Visual Concepts و ۲K Sports سعی کرده‌اند یک بازی دو سویه ارائه دهند، به این معنی که فقط به بخش حمله توجه نکرده‌اند و بخش دفاعی نیز پیشرفت بسیار زیادی داشته است. اساس سیستم دفاعی هوش مصنوعی بازی تغییر کرده است. در این سیستم جدید، تیم حریف خود را با شرایط تطبیق می‌دهد و نحوه‌ی بازی کردن شما را یاد می‌گیرد، برای مثال اگر بازیکنان سه امیتازی زن شما، آن‌ها را در طول آزار دهند، خط دفاعی بالاتر می‌آید تا به آن‌ها فضای شوت زدن ندهد و یا فضای پاس دادن به بازیکنان پست سنتر را آزاد می‌گذارند تا توپ به آن‌ها داده شود. بزرگترین و بهترین تغییری که در سیستم دفاعی بازی ایجاد شده است، قابلیت بلاک کردن دانک‌ها و به طور کلی بهبود قابلیت بلاک کردن می‌باشد. انیمیشن‌های بسیار زیبایی برای این بخش طراحی شده است و بلاک کردن دانک‌ها تاثیر زیادی در روند بازی می‌گذارند. در نسخه‌ی قبلی قابلیت بلاک کردن توپ روی تخته نیز وجود داشت که به سختی قابل اجرا بود، اما در ۲K14، این کار با بازیکنانی نظیرلبرون جیمز به خوبی انجام می‌شود. به طور کلی دفاعی بازی کردن بسیار تاثیر گذارتر از قبل شده است و تیم مقابل با کم شدن زمان شوت زدن، بیشتر عجله می‌کند و به این ترتیب شما راحت‌تر می‌توانید توپ را صاحب شوید. افزایش تاثیر دفاع در NBA 2K14 کاملا قابل تشخیص است و بازیکنان بلند قامت در حفاظت از حلقه کارآمدتر از قبل شده‌اند.

حال که صحبت از محافظت از حلقه شد، بد نیست به این موضوع هم اشاره کرد که انیمیشن‌های برخوردهای نزدیک حلقه هم بسیار طبیعی‌تر شده است. فیزیک و قدرت بازیکنان بیشتر حس می‌شود و با وارد شدن به فضاهای کوچک و شلوغ، احتمال از دست دادن توپ بیشتر می‌شود.

در حمله نیز پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است. سرعت و انیمیشن‌های پاس دادن ارتقاء یافته است و علاوه بر این، اضافه شدن استیک‌های کنترلر به عنوان یکی از دکمه‌های پاس، حس بسیار خوبی دارد. شوت‌ها نیز پاسخ دهی بهتری نسبت به نسخه‌ی قبلی دارند، هر چند هنوز اشکالات کوچکی در زمان رها سازی توپ وجود دارد و بعضی مواقع این فرصت را ندارید که با توپ در هوا مکث کنید.

یکی از اشکالات NBA 2K14، پخش نشدن خوب بازیکنان هم تیمی در زمان حمله می‌باشد. بازیکنان به خوبی در فضاهای خالی حرکت نمی‌کنند و به نظر می‌رسد برداشت پویایی از روند مسابقه ندارند. از طرف دیگر تیم حریف به سرعت دفاع خود را مرتب می‌کند که تا حدودی غیر طبیعی می‌باشد. در کل هوش مصنوعی هم تیمی‌ها و رقبا جای پیشرفت دارد و امیدواریم در نسخه‌ی نسل بعد بازی بهبود یابد.

یکی از موارد جالب NBA 2K14، همکاری لبرون جیمز در ساخت آن می‌باشد. علاوه بر  اینکه این ستاره‌ی مشهور برای اولین بار روی کاور نسخه‌ای از سری NBA 2K قرار می‌گیرد، ترانه‌های موجود در بازی نیز بوسیله‌ی او انتخاب شده است. در ضمن، مد ویژه‌ی LeBron James نیز در ۲K14 وجود دارد. هنوز از این بخش اطلاعات زیادی در دست نیست، اما به گفته‌ی سازندگان، هدف نهایی در این مد قرار دادن لبرون جیمز در تالار مشاهیر بسکتبال آمریکا می‌باشد، هدفی که رسیدن به آن در واقعیت برای این بازیکن به هیچ وجه مشکل نیست.

MyPlayer و MyCareer نیز پیشرفت‌هایی داشته است، اما سازندگان فعلا در مورد آن صحبتی نکرده‌اند. یکی از بخش‌های محبوبی که سازندگان آن را به NBA 2K14 بازگردانده‌اند، بخش The Crew Mode می‌باشد. در این بخش شما و چهار نفر از دوستانتان تیمی تشکیل می‌دهید و پس از طراحی علامت و لباس تیم، در مسابقات آنلاین ۵ به ۵ شرکت می‌کنید. ابتدا باید در لیگ‌های کوچک بازی کنید و پس از کسب امتیازهای لازم، به مسابقات بهتری راه می‌یابید. برای اولین بار در سری NBA 2K، تیم‌های اروپایی Euroleage نیز به بازی افزوده شده است که سیستم دفاع و حمله‌ی خاص تیم‌های اروپایی را دارند.

NBA 2K14 واقعا عنوان تحسین برانگیزی می‌باشد. با اینکه حس و حال بازی تقریبا شبیه به نسخه‌ی قبلی می‌باشد، اما سازندگان سعی کرده‌اند هم به نسخه‌ی نسل حاضر توجه کنند و هم به نسخه‌ی نسل بعد. هدف آن‌ها این بوده است که یک بازی بسکتبال عالی با ویژگی‌های مختلف، برای همه‌ی پلتفورم‌ها عرضه کنند. افزودن انیمیشن‌های جدید، طراحی بهتر حرکات اختصاصی بازیکنان، سیستم دفاعی جدید، Euroleague و ارتقاء بخش‌های مختلف بازی، نشان از این دارد که سازندگان در Visual Concepts و ۲K Sports کار خود را به خوبی انجام داده‌اند، هرچند هنوز سوالات زیادی برای جواب دادن باقی مانده است. قرار دادن Euroleague در NBA 2K14، یکی از مواردی بود که در gamescom بسیاری از طرفداران اروپایی بازی را خشنود و راضی کرد.

NBA 2K14 در تاریخ ۱ اکتبر برای X360, PS3 و PC منتشر می‌شود و در زمان انتشار کنسول‌های نسل بعد، یکی از عناوین لانچ آن‌ها می‌باشد.

حتما بخوانید