Batman: Arkham Origins | بررسی بخش چند نفره‌ی آنلاین

Batman: Arkham Origins دارای بخش چند نفره‌ی آنلاین می‌باشد. با توجه به گستردگی بسیار زیاد بخش آنلاین در بازی‌های چند سال اخیر، این جمله چندان عجیب و شگفت آور نیست، اما هنگامی که سازندگان بازی این خبر را اوایل سال جاری اعلام کردند، باعث سردرگمی بسیاری از طرفداران شدند.  اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم، طرفداران حق دارند اندکی نگران باشند و از اضافه شدن بخشی که باعث تغییر روند بازی ‌می‌شود، اظهار نارضایتی کنند. مسلما سازندگان نیز آگاه بوده‌اند که قرار دادن چنین بخشی، در فرنچایزی که تا کنون استقبال بی نظیری از آن شده است، عواقبی برایشان به همراه خواهد داشت، ولی برای افزایش طول عمر یک بازی و جلوگیری از فروش زود هنگام آن توسط بازیکنان، قرار گرفتن بخش چند نفره کاملا منطقی ‌می‌باشد.

هنگامی که اسم بتمن در میان باشد، همه چیز متفاوت است و حساسیت طرفداران چندین برابر می‌گردد. با وجود اینکه در سال‌های اخیر، سه‌گانه‌ی فیلم Dark Knight، بازی‌های منتشر شده توسط Warner Bros.   و کمیک‌های DC، موفقیت و فروش بسیار خوبی داشته‌اند، اما اوضاع فرنچایز بتمن، همیشه به خوبی این دوران نبوده است. پس طبیعی است که طرفداران خبرهای مربوط به مولتی‌پلیر بازی را با اضطراب و نگرانی دنبال کنند و این احتمال را بدهند که بخش چند نفره باعث خدشه‌دار شدن Arkham Origins شود، اما برای اینکه خیالتان را راحت کنم، باید بگویم که بخش چند نفره‌ی این بازی، به هیچ وجه ناامید کننده نخواهد بود.

همانطور که می‌دانید، بخش چند نفره‌ی آنلاین Origins توسط استودیوی بریتانیایی Splash Damage ساخته می‌شود، تا جایی که ذهن یاری می‌دهد، حاصل کار آنان یکی از امید بخش‌ترین و نوید دهنده‌ترین مدهای آنلاینی بوده است که به یک بازی تثبیت شده، افزوده گردیده است.

مد نمایش داده شده Invisible Predator یا شکارچی نامرئی نام دارد که تا حدودی شما را به یاد بخش مزدوران علیه جاسوسان عنوان Splinter Cell می‌اندازد. در این مد سه گروه وجود دارد: گروه جوکر یا The Joker Gang، دارودسته‌ی بین یا The Bane Gang و قهرمانان یا The Heroes. دو گروه اول از سه نوع جانی و آدمکش اتفاقی تشکیل شده است و گروه آخر نیز شامل بتمن و رابین می‌شود.

دو گروهی که شخصیت‌های شرور بازی را نمایندگی می‌کنند، در یک جنگ قلمرویی، بر سر Gotham نزاع می‌کنند. هر دو تیم تعداد مشخصی “پشتیبانی” دارند که اگر به پایان برسند، باعث شکست تیم می‌شود، همچنین تعداد مشخصی “ترمینال” نیز وجود دارد که در صورت هک کردن آن‌ها، تیم پیروز می‌گردد. از طرف دیگر، بتمن و دستیارش باید “درجه‌ی تهدید” خود را پر کنند، اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، ترس به دو تیم دیگر رخنه کرده و باعث می‌شود آن‌ها فرار کنند. اگر چه ممکن است روی کاغذ، چنین چیزی مسخره به نظر برسد، ولی حقیقت این است که این مد دعوای سه طرفه‌ی جالبی ارائه می‌دهد و بسیار سرگرم کننده می‌باشد.

بتمن و رابین همانگونه که در بخش تک نفره، دشمنان را از پا در‌ می‌آورند، در اینجا نیز با همان روش‌ها، باید این درجه را پر کنند. تفاوت این است که آن‌ها باید افراد خاصی را هدف بگیرند، مثلا کاپیتان یک گروه. در این صورت درجه بسیار زودتر پر می‌شود. در اینجا نیز بتمن باید از قانون همیشگی‌اش، یعنی نکشتن دشمنان، پیروی کند. به این ترتیب، شما ادوات و ابزار ویژه‌ای، که در گذشته نیز در اختیار داشتید، را با خود حمل می‌کنید و برای دیده نشدن توسط دشمنان جانی، می‌توانید به ارتفاعات صعود کنید و از بالا نظاره‌گر حرکات آن‌ها باشید.

اما دو گروه دیگر که چنین استاندارد‌های اخلاقی بالایی ندارند، مانند بتمن به همه‌ی بخش‌های نقشه‌ی بازی دسترسی نخواهند داشت، ولی به جای آن قابلیت‌هایی دارند که به آن‌ها برتری می‌دهد، مانند به همراه داشتن انواع و اقسام سلاح‌های گرم و سرد. اینجاست که بازی حالت شوتر سوم شخص به خود می‌گیرد، چیزی که پیش از این در سری بتمن وجود نداشته است و مسئله‌ی بسیار حساسی می‌باشد. عملکرد Splash Damage بسیار خوب بوده است و مکانیک‌های کنترل بازی در این حالت اصلا غیر طبیعی و نامتوازن نیستند، اما بهتر است که تیم سازنده برای اطمینان از نبودن هیچ گونه نقصی، پیش از انتشار بازی تغییراتی جزئی در آن‌ ایجاد کند. اصلا یکی از دلایلی که Warner Bros برای ساخت مولتی‌پلیر به سراغ تیم دیگری رفته، وجود همین حالت شوتر سوم شخص بوده است.

انتخاب تیم سازنده‌ی Brink، برای ساخت بخش آنلاین Origins، دو دلیل عمده داشته است: دلیل اول، همانطور که پیشتر ذکر شد، این است که حالت سوم شخص بازی، چیز تازه‌ای برای تیم سازنده‌ی بخش تک نفره بوده است و در حوزه‌ی اختصاصی آن‌ها جای نداشته است. دلیل دیگر این بوده است که Warner نمی‌خواسته است از منابع بخش تک نفره  کم شود. Warner Bros. Montreal ماموریت بسیار سختی برای تکرار موفقیت Rocksteady دارد و با وجود همه‌ی منابع و امکانات، تکرار جادوی خارق العاده‌ی استودیوی قبلی ۱۰۰درصد تضمین شده نیست. به همین دلیل Warner Bros تصمیم گرفت که تیم سازنده‌ی بخش چند نفره را جدا کند و با وجود اینکه در کنار بخش تک نفره روی یک دیسک عرضه می‌شود، هویتی مستقل به آن بدهد.

Splash Damage همچنین عاملی بوده است که باعث شده عناصر بیشتری وارد گیم‌پلی شود. بتمن و رابین به Detective Cision یا “بصیرت کاراگاهی” ، مانند گذشته دسترسی دارند که باعث می‌شود از نقشه و موارد تشکیل دهنده‌ی آن، به صورت اشعه‌ی ایکس، طرحی کلی در اختیار داشته باشند. برای اینکه رقبا چندان ضعیف نشوند و توانایی رقابت را داشته باشند، آن‌ها نیز سیستم تقلبی مشابهی دارند که البته با باتری کار می‌کند. به این ترتیب اعضای دارودسته‌ی بین و جوکر برای استفاده مجدد از این سیستم، باید بگذارند باتری مصرف شده دوباره شارژ شود، باتری‌ای که به سرعت نیز خالی می‌گردد. همین عامل یکی از مکانیک‌های منحصر به فرد و جذاب بخش آنلاین Arkahm Origins را بوجود آورده است.

در بسیاری از بازی‌ها، در بخش چند نفره باید مانند یک مجنون، به سرعت در محیط حرکت کنید و تنها زمانی که وجود یک خطر را احساس کردید، لازم است که توجه خود را به اطراف معطوف گردانید. اما از آنجایی که در Origins، خطر تهدید کننده شما دو ابرقهرمان هستند، این روش هیچ کاربردی نخواهد داشت. با استفاده از آن دید ویژه، اعضای گروه بین و جوکر، به راحتی می‌توانند اطراف خود را مشاهده کنند، اما هنگامی که باتری آن خالی شود، همه چیز فرق می‌کند و آن‌ها باید بسیار محتاطانه عمل ‌کنند. از طرف دیگر، بتمن و رابین نیز در صورت دیده شدن نمی‌توانند از  Takedownهای مخفی و بی‌صدای خود استفاده کنند. بنابراین آن‌ها نیز باید هوشمندانه عمل کنند و تفکر تاکتیکی داشته باشند. این ایده، در صورتی که ترمینال‌ها اضافه شوند، گسترده‌تر می‌شود. اگر یکی از ترمینال‌ها را فتح کنید، تیم مقابل، یکی از نیروهای پشتیبانی خود را از آزاد می‌کند. اگر همه‌ی آن‌ها را فتح کنید، از آنجایی در نقشه‌ی نمایش داده شده‌ی Blackwater Prison سه ترمینال وجود داشت، تیم‌ مقابل هر ۳۰ ثانیه یک بار، سه نیروی پشتیبانی را آزاد می‌کند. خلاصه اینکه اگر فقط از روش کشتن مخفی و خونسردانه استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که خودتان را در وضعیت پرمخاطره‌ای بیابید.
به نظر می‌رسد Origins سعی کرده است طبیعت جدی خود را، در همه‌ جا حفظ کند، با این حال این موضوع که شما در گاتام می‌جنگید نیز فراموش نشده است. به این ترتیب هر لحظه ممکن است بین و یا جوکر سعی کنند با قلدری خاصشان، حرف خود را به کرسی بنشانند. برای مثال ممکن است بگویند هرکس زودتر به فلان منطقه برسد، آن را مال خود می‌کند. در این صورت درب خاصی پیشروی شما باز می‌شود و هر سه گروه وارد آن می‌شوند. اینکه در نهایت چه پیش می‌آید، دیگر بستگی به گروهی دارد که برنده می‌گردد. این موضوع که به محض اعلام شدن این خبر، همه‌ی گروه‌ها کار خود را رها می‌کنند و وارد این مسابقه می‌شوند، بسیار خنده‌دار و مضحک است، اما دیدن دشمنان درجه یک بتمن در چنین مسابقه‌ای، واقعا سرگرم کننده می‌باشد. نکته‌ی جالب این است که بازیکنان بسته به گروهی که انتخاب کرده‌اند، می‌توانند بین یا جوکر را کنترل کنند. در این صورت با اینکه آن‌ها فقط یک “زندگی”  دارند، اما قدرت‌های ویژه و خاصشان، لذت و هیجان بازی را دو چندان می‌کند، مثلا اگر بین بتمن را بگیرد، با آن دستان قوی و قدرتمندش، کمر بتمن را خرد می‌کند. قابلیت شخصی سازی لباس‌ها، سلاح‌ها و ادوات نیز بسیار فراوان است و در گرافیک و گیم‌پلی بازی نیز تاثیر گذار هستند. پاداش‌های ویژه‌ای نیز در بازی وجود دارد، مثلا اگر یکی از قهرمانان را  بکشید، یک پشتیبانی دریافت می‌کنید و موارد بسیار دیگر.

تیم سازنده تنها همین بخش را معرفی کرده است و اگر مدهای دیگر در بخش آنلاین وجود نداشته باشد، فرصت بسیار خوبی است که Splash Damage آن را هدر داده است. مثلا یکی از ایده‌های جالبی که تیم سازنده می‌تواند به راحتی آن را پیاده کند این است که مد خاص Left 4 Dead گونه‌ای بسازند که در آن بتمن باید از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر برسد و در این میان از نگهبانانی  که بازیکنان آن‌ها را کنترل می‌کنند، دوری کند. در واقع از آنجایی که یک استودیو فقط مختص ساخت بخش مولتی‌پلیر در نظر گرفته شده است، وجود تنها یک مد، کافی نخواهد بود.

علاوه بر این‌ها، لوازم و وسایل قابل خرید در بازی، توسط Splash Damage نمایش داده نشده است. با این حال وجود گزینه‌هایی نظیر “فروشگاه” و “مواد مصرفی” در منوی Arkham Origins، به این اشاره دارد که قطعا در نسخه‌ی نهایی مواردی برای خرید و فروش وجود خواهد داشت. به هر حال تا به اینجا فقط مپ Blackwater Prison نمایش داده شده است و اینگونه به نظر می‌رسد که این نقشه از دنیای Origins کنده شده و برای عموم به نمایش در آمده است. اگر این تنها مپ رایگان بازی باشد و بقیه‌ی آن‌ها به صورت پولی در دسترس قرار بگیرند، مسلما هیچ یک از طرفداران راضی نخواهند بود.

تیم سازنده در بخش‌هایی نظیر مبارزه با سلاح‌های گرم و مفهوم اصلی بخش آنلاین، هنوز کارهایی برای انجام دادن دارد، زیرا اگر بخواهیم بسیار رک باشیم، این بخش‌ها به سرگرم کنندگی و جذابی بازی کردن با بتمن نمی‌باشند. البته این مشکل از واقعیت منشا می‌گیرد؛ اگر به افراد این انتخاب را بدهید که به جای عده‌ای جانی و آدمکش قرار بگیرند و یا به جای بتمن، مسلما عده‌ی بسیار زیادی ابرقهرمان نقاب دار را انتخاب خواهند کرد.

خلاصه‌ی کلام، با وجود اینکه بخش چند نفره‌ی آنلاین Batman: Arkham Origins ممکن است برای عده‌ای پیچیده و گیج کننده باشد، اما بدون شک یکی از بخش‌های سورپرایز کننده و نوآورانه‌ای است که در این چند وقت اخیر در بازی‌ها دیده‌ایم. می‌توان گفت که Splash Damage تا حدودی در کار خود موفق بوده است.

پلتفرم:
سازنده:
ناشر:
تاریخ عرضه:
نسخه‌ی بررسی شده:
سبک:

حتما بخوانید