spot_img

پیش نمایش بازی Killer is Dead | دنیای رنگارنگ یک قاتل

روند بازی‌هایی که Suda 51 می‌سازد رو به رشد بوده است و ساخته‌های او از عناوینی مزخرف و بشدت مضحک به عناوینی خوب و کارآمد تبدیل شده‌اند. این تغییر در سال ۲۰۱۱ با انتشار بازی Shadow of the Damned کاملا مشخص و قابل درک بود. سودا ۵۱ با همکاری شینجی میکامی یک عنوان شوتر سوم شخص در سبک ترسناک روانشناختی ساخت که از همه نظر یک بازی استاندارد بود، داستانی سورئال، منحصر به فرد و زیبا داشت که اثر متظاهرانه و جلوه‌گر Suda 51 در همه‌جای آن دیده می‌شد.

Killer is Dead نام بازی جدید این سازنده‌ی ژاپنی است که اندکی شما را به یاد Killer7، یکی دیگر از ساخته‌های سودا، می‌اندازد. علاوه بر تشابه اسمی، این دو عنوان از نظر سبک هنری و گرافیکی و همچنین داستان و شیوه‌ی بیان که در مورد قاتلانی با قدرت‌های فرازمینی می‌باشد، شباهت‌ کاملا مشخصی به هم دارند.

با این وجود، همانگونه که خود سودا می‌گوید، Killer is Dead یک عنوان کاملا مستقل و جدید است که هیچ ارتباطی با بازی‌های گذشته‌ی او ندارد. این بازی یک اکشن Hack’n Slash تمام عیار است که مبارزات با سلاح سرد به سبک Lollipop Chainsaw را با تیراندازی سوم شخص از روی شانه ترکیب می‌کند. اما این عنوانی نیست که در آن بتوانید با خیال راحت دشمنان را از راه دور هدف بگیرید و بکشید.

داستان Killer is Dead، قاتل یا بهتر بگویم مزدوری به نام Mondo Zappa را دنبال می‌کند. حوادث و اتفاقات بازی در آینده‌ای نسبتا نزدیک رخ می‌دهند، آینده‌ای که در آن سفر به کرات دیگر، تقویت کننده‌های سایبرنتیک، ربات‌ها و سایبورگ‌ها در زندگی روزمره‌ی انسان‌ها وارد شده‌اند. موندو و دستیارش Mika Takewaka، توسط شرکت متخصص در قتلی با نام Bryan Execution Firm، که توسط سایبورگی به نام Bryan Roses مدیریت می‌شود، استخدام می‌شوند. Roses ماموریت‌های مختلفی به این دو می‌دهد که  برای انجام آن‌ها باید به کشورهای مختلفی سفر کنند. Killer is Dead مانند یک فصل از یک سریال تلویزیونی، حالتی اپیزودیک دارد و هر مرحله‌ی آن با ماموریتی آغاز می‌شود و با اعدام  هدف مورد نظر به پایان می‌پذیرد. با این حال، بازی یک خط داستانی کلی هیجانی و گیرا دارد که در طول بازی کم‌کم فاش می‌شود. چیز زیادی از داستان در دست نیست اما طبق گفته‌های سودا ۵۱، عشق، از خود گذشتگی، فساد و قتل محورها و مفاهیم اصلی داستان را تشکیل می‌دهند.

چیزی که در یک بازی Hack’n Slash مهم است، سریع و روان بودن گیم‌پلی می‌باشد که خوشبختانه KiD نیز از آن سود می‌برد. موندو در یک دستش کاتانای تیز و کشنده‌ای دارد و دست دیگرش از سیستم سایبرنتیک تغییر شکل دهنده‌ای ساخته شده است.  او با استفاده از شمشیر دشمنان را به سرعت می‌برد و تکه ‌می‌کند و با استفاده از دست دیگرش ضرباتی نیرومند و کشنده وارد می‌کند. از نظر ساختاری، گیم‌پلی این بازی بهتر و پرداخته شده تر از عناوین هم سبک می‌باشد و مبارزات آن شما را مجذوب می‌کند.

علاوه بر کومبوهای معمولی، موندو زاپا می‌تواند جاخالی داده و با یک ضد حمله سریع و قدرتی خسارت زیادی به حریفانش وارد کند. همچنین دست سایبرنتیک او،  در عین اینکه می‌تواند تعادل دشمنان را به هم بزند،  قابلیت تغییر و تبدیل به انواع و اقسام سلاح‌ها را دارد، از مسلسل و موشک انداز گرفته تا اره و دریل.

برای استفاده از سلاح‌ گرم، موندو مجبور است از خون خود استفاده کند، در این حالت دوربین به روی شانه‌ی او رفته و تفنگ در کسری از ثانیه تعداد زیادی گلوله شلیک می‌کند. این منبع خون، هنگامی که با کاتانا دشمنان را قطعه قطعه می‌کنید، دوباره شارژ شده و قابل استفاده می‌گردد. البته در صورتی که خون نیز نداشته باشید، می‌توانید از دست تفنگ شونده‌ی موندو استفاده کنید، اما سرعتش به قدری پایین است که ترجیح می‌دهید آن را بکار نبرید. می‌توانید به جای اینکه کم‌کم منبع خونتان را مصرف کنید، همه‌ی آن را یکجا خالی کرده و وارد حالت دیوانه‌وار berserker شوید. در این حالت زاپا بر دشمنی خاص تمرکز می‌کند و سپس طوفانی از ضربات، برش‌ها و گلوله را به سمت او روانه می‌کند. وجود منبعی که مصرف شده و همیشه در دسترس نیست، باعث می‌شود شما به دشمنان نزدیک‌تر شوید و مبارزاتی نفسگیر و فشرده را با حریفان متعدد خود داشته باشید.

البته سیستم مبارزه و کومبوهای Killer is Dead تفاوت مشخصی با بازی‌های هم سبک خود دارد. در این بازی لازم نیست برای اجرای یک کومبو ترکیب‌های مختلفی از دکمه‌ها را حفظ کنید. ضربات کاتانای موندو همگی با یک دکمه اجرا می‌شوند. زمانی که چندین دشمن را کشتیده‌اید درجه‌ی کومبوی شما کم‌کم بالا می‌رود و موندو نیز متناسب با آن حرکات متفاوتی را انجام می‌دهد. برای اینکه از کاهش یافتن میزان کومبو جلوگیری کنید، فقط چند ثانیه فرصت دارید تا دشمن بعدی را پیدا کنید و با ضربه‌ی شمشیر خود او را به دو قسمت تبدیل کنید. این عامل باعث می‌شود مبارزات سرعت فوق العاده بالایی داشته باشند و ترکیب آن با سبک گرافیکی بازی حالتی بسیار سرگرم کننده و دلچسب به بازی داده است.

یکی از ویژگی‌های بازی که مفهوم آن هنوز به خوبی توضیح داده نشده است، Malice یا عناد نام دارد. Malice نیرویی منفی و فراگیرنده در دنیای بازی است که در افرادی که موندو می‌کشد وجود دارد. مشخص نیست که آیا این نیروی منفی حالتی فلسفی و روانشناختی دارد یا اینکه حالتی فیزیکی و رسمی در بازی خواهد داشت. البته در تریلرهایی که از بازی نشان داده شده است، پس از کشتن Bossهای بازی، لکه‌ای بنفش رنگ از آن‌ها باقی می‌ماند که همان Malice می‌باشد، پس به نظر می‌رسد این “عناد” یک ویژگی فیزیکی معین است. دنیای Killer is Dead در کل بسیار عجیب می‌باشد. سازندگان در این دنیا، به وضوح عناصر بصری cyberpunk را با ویژگی‌های خاص سودا در هم آمیخته‌ و محصولی بسیار غیر عادی و سورئال بوجود آورده‌اند. برای مثال در یکی از مراحل بازی، باید فرد مشهوری را که فاسد وخلافکار شده است، بکشید و “گوش‌های” یکی از مشتریانتان را که او دزدیه است، پس بگیرید. پس از اینکه او را شکست دادید، بدنش چروکیده می‌شود و از بین می‌رود و به جای آن یک هدفون طلایی رنگ که مثلا گوش‌های آن زن مشتری است، باقی می‌ماند! پس از اینکه این هدفون طلایی را به زن جوانی که مورد سرقت این فرد مشهور قرار گرفته بود، پس دادید، او تبدیل به پرنده‌ای آبی می‌شود و پرواز کنان از پیش شما دور می‌گردد!!

به نظرتان هدفونی که به عنوان گوش عمل می‌کند و در عین حال Malice را دور نگه می‌دارد، تبدیل شدن زن جوان به پرنده‌ای آبی و سایر مفاهیم نمادین استفاده شده در این بازی، پوچ و بی معنی است؟ در این مقطع پاسخ به این سوال مشکل است ولی این چیزی است که در همه‌ی بازی‌ها سودا دیده می‌شود و به نظر می‌رسد در این بازی بسیار بیشتر از قبل شده است.

از نظر گرافیکی، Killer is Dead تصویری مات و زیبا از یک بیان و جلوه‌ی بصری گیرا و قابل توجه است.  رنگ‌ها کنتراستی بالا دارند و در هنگام مبارزات سریع بازی، این رنگ‌ها حالت هنری زیبایی به خود می‌گیرند. به عنوان مثال شمشیر موندو رد نئونی آبی رنگی از خود به جای می‌گذارد و ترکیب این رنگ آبی با خون قرمز رنگ زنده‌ی دشمنان، حالتی محصور و مبهوت کننده بوجود می‌آورد.  سودا ۵۱ در مورد رنگ‌های بازی می‌گوید:«ما رنگی روشن و واضح می‌خواستیم، بازی در ابتدا بسیار رنگارنگ بود و ما در واقع اندکی آن را ملایم‌تر کردیم. من فکر می‌کنم که ما در نهایت به حالت میانیِ خوبی رسیدیم. حالتی رنگارنگ وجود دارد که تا حدودی تک رنگ است و در عین حال این چنین نیست.»

سودا ۵۱ سازنده‌ای خاص است که ایده‌هایش ممکن است مورد قبول همگان واقع نشود. بازی‌هایش حالت منحصر به فردی دارند که یا از آن‌ها خوشتان می‌آید و یا کاملا متنفر می‌شوید. با این حال به نظر می‌رسد عنوان اپیزودی جدید سودا، Killer is Dead، با داشتن اکشنی سریع، گرافیکی هنری و زیبا و داستانی قابل قبول، می‌تواند برای بسیاری از بازیکنان سرگرم کننده و جذاب باشد.

Killer is Dead  توسط استودیوی Xseed Games ساخته و بوسیله‌ی Grasshopper Manufactor، در اواخر مرداد ماه سال جاری برای X360 و PS3 منتشر می‌شود.

حتما بخوانید