spot_img

پیش نمایش بازی Dead Rising 3‌ | طنز تلخ

 مدت زیادی است که مردگان متحرک، یا به اصطلاح علمی (!) زامبی‌ها و وقایع آخرالزمانی به یکی از سوژه‌های مهم بازی‌های ویدویی تبدیل شده‌‌اند و هر ساله چندین عنوان با محوریت این ایده ساخته می‌شوند و این سبک را هر چه بیشتر اشباع می‌کنند. در میان این سیل انبوه، عناوین کمی هستند که جای خود را نزد گیمر‌ها باز می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به سری Dead Rising اشاره کرد. نسخه اول و دوم این بازی با نقاط ضعف و قوت و ویژگی‌های خاص خود، در این نسل منتشر شدند، حال نسخه سوم این سری با تغییرات زیاد و رویه‌ای نو می‌خواهد در نسل بعد قدم بگذارد، قدمی که استواری آن با گذشت زمان مشخص می‌شود. اولین تغییر مهمی که در نمایش بازی در E3، نظر‌ها را به سوی خود جلب می‌کند؛ اتمسفر،حالت و به بیان بهتر چهره‌ی جدیدی است که این نسخه به خود گرفته‌ است. با اولین نگاه به نظر می‌رسد که رویه Dead Rising 3 به اتمسفر و جوی تاریک‌تر و جدی‌تر معطوف شده‌ است و قصد دارد اصل “بقا” را با دقت و جدیت بیشتری مورد توجه قرار دهد. از نکات کوچکی چون لوگوی این نسخه و شروع اولین تریلر به نمایش درآمده گرفته تا محیط بازی و شخصیت‌های آن، همگی حالت جدی‌تری به خود گرفته‌اند. در اولین تریلر مکانیکی را با لباس کارش می بینیم که در حال سلاخی کردن زامبی‌ها است. پس چه بلایی بر سر آن لباس‌های خنده دار آمد؟ سلاح‌های متنوع بازی کجا رفتند؟ چنین تغییری مسلماً باعث جذب افراد بیشتری به این نسخه از جمله خودنگارنده و دیگر کسانی که تا به حال این سری را تجربه نکرده‌اند و یا از تجربه آن لذت نبرده‌اند، می‌شود. اما آیا این تغییرات باعث دلسردی و ناراحتی طرفدارانی که عاشق طنز خاص این سری بودند نمی‌شود؟ تهیه کننده این نسخه، Josh Bridge ، جوابی برای طرفداران قدیمی بازی دارد؛ به گفته ی او آن‌ها قصد داشتند که بازی را با  زمینه‌ی جدی‌تری معرفی کنند تا هنگامی که آن ها به سراغ عناصر طنز و شوخ بازی بروند، طرفداران خواهند دید که چطور “همجواری این دو زمینه از همیشه قوی‌تر است.” بازی از همیشه جد‌ی‌تر شده‌ است اما این به معنای دور شدن DR3 از اصالت خود و نابود شدن کامل المان‌های طنز آن نیست. برای مثال طبق آخرین اخبار و تصاویر منتشر شده شما  می‌توانید با زامبی‌ها در رینگ بکس مبارزه کنید و حرکات مختلفی را بر روی آن‌ها در حالی که لباس گاو به تن دارید و زامبی‌های دیگر در حال تماشا و تشویق شما‌ها هستند، اجرا کنید! و یا لباس شوالیه‌ها را بپوشید و با شمشیر نوری به جنگ این مردگان متحرک بروید. این‌ها فقط نمونه‌ای از امکانات سرگرم کننده و شوخی است که تایید شده‌ است و قطعاً تا هنگام انتشار، امکانات بیشتری نیز معرفی خواهند شد.

بالاتر اشاره کردیم که یکی از تغییرات مهم این نسخه، محیطی است که بازی در آن جریان دارد. در نسخه‌ی سوم،  Dead Rising، از یک فروشگاه بزرگ پا را فراتر گذاشته و وارد محیط شهری بزرگی چون Los Perdidos در ایالت کالیفرنیا شده‌ است که به لطف قدرت کنسول‌های نسل بعد، تمام نقشه بدون هیچ لودینگی آماده گشت و گذار و قتل عام زامبی‌ها توسط شما می‌باشد. وسعت محیط چندین برابر شده‌ است و این محیط Open-World امکان داخل شدن و اکتشاف ساختمان‌ها و مغازه‌ها را به شما می‌دهد. تعداد زامبی‌ها از هر زمانی بیشتر شده‌ است و بدون شک شما را هنگام گشت و گذار در دنیای تاریک بازی دچار مشکل خواهد ساخت و گاهی اوقات شاید مجبور شوید فرار را بر قرار ترجیح دهید! اما وقتی که زامبی ها شما را محاصره کردند و هر لحظه به شما نزدیک‌تر می‌شوند، چطور می‌توانید از معرکه بگریزید؟ وقت آن است که عقل خود را به کار برده و چاره‌ای بیندیشید؛ حواس زامبی‌ها را با شلیک منور و یا به کار انداختن آژیر ماشین‌ها پرت می‌کنید، به بالای ماشین‌ها و خانه‌ها می‌روید تا ارتفاع در حفظ جانتان کمک کند و یا راه کلاسیک را ترجیح داده و صاف به قلب ارتش زامبی‌ها هجوم می‌آورید؟ انتخاب با شماست!

محیط شهری و بزرگ مسلماً بدون وجود وسیله نقلیه ممکن نخواهد بود و Dead Rising 3 هم از این قضیه مستثنی نیست. هنوز اطلاعاتی در مورد تعداد و تنوع وسایل نقلیه منتشر نشده‌ است و فقط در آخر تریلر بازی Nick Ramos، شخصیت اصلی بازی، را می‌بینیم که زامبی‌ها را زیر چرخ‌های ماشین خود متلاشی می‌کند.آن‌ها به ماشین شما نیز حمله می‌کنند و بر کنترل شما بر ماشین تاثیر می‌گذارند و اگر حواستان نباشد ممکن است قربانی یکی از آن‌هایی که از پنجره ماشین آویزان است، شوید! به گفته سازندگان شخصی‌سازی سلاح‌ها بسیار متنوع‌تر و کامل‌تر از قبل شده‌ است و جذابیت و کارایی بیشتری دارد، از اضافه کردن چراغ قوه به سلاح‌های گرم گرفته تا ترکیب کردن سلاح‌های سرد با یک دیگر چون اره برقی و چکش،چوب بیسبال و میخ و غیره می‌توانید سلاح‌هایی جالب و در عین حال مرگبار بسازید.

یکی از اولین بازی‌های نسل جدید است که ظاهراً می‌خواهد از پتانسیل‌های کینکت نسل بعد و Smart Glass بهره ببرد.سازندگان قول امکانات زیادی را با کینکت داده‌اند که تا کنون از تعداد محدودی از آن‌ها صحبت به میان آمده‌‌ است. برای مثال زامبی ها صداهای پشت زمینه خانه ی شما را می‌شنوند و توجهشان به این صداها جلب می‌شود. پس اگر صدای تلفن خانه سیل عظیمی از از این موجوداتِ وحشی را به سمت شما روانه کرد،تعجب نکنید! و یا با جلو بردن کنترلر و دور کردنش از خودتان می توانید آن‌ها را هل دهید و راه فراری برای خود باز کنید. Smart Glass نیز نقشی تکمیلی و تجملی بازی می‌کند؛ گیر زامبی ها افتادید و احساس می‌کنید هیچ راه حلی ندارید؟ تلفن همراهتان را بردارید و با آن درخواست حمله هوایی کنید! شاید دوست داشته باشید پیامک‌ها و ایمیل‌های کاراکتر‌های بازی به گوشی شما ارسال شوند و در حالی که بر روی مبل دراز کشیدید آن ها را بخوانید.

نسخه‌ی اول و دوم Dead Rising با سبک خاص خود، با بازخورد‌های متفاوتی از سوی بازیکنان و منتقد‌ها مواجه شدند، بعضی‌ها حتی این دو نسخه را نیمه تمام رها کردند، یک سری هم از تجربه آن بسیار لذت بردند. حال نسخه سوم این سری می‌خواهد با استفاده از قدرت و پتانسیل نسل جدید و کمی تغییر سبک با حفظ طرفداران سابق مخاطبان بیشتری را جذب کند که موفقیت و یا عدم موفقیت آن تا زمان انتشار بازی مشخص نخواهد شد. Dead Rising 3 در ماه نوامبر امسال (آبان-آذر) به صورت انحصاری برای کنسول Xbox One منتشر می‌شود.

حتما بخوانید