spot_img

خالق Fez: مايكروسافت رياكار است !

همانطور كه مي دانيد مايكروسافت به تازگي سياست هايش را در قبال نشر شخصي تغيير داده است. قبل از این مايكروسافت اجازه انتشار بازی‌های مستقل در بخش Arcade و استفاده از امکاناتی نظیر اچیومنت و استفاده از تمامی قابلیت‌های کنسول و … را در اختیار سازندگان مستقل قرار نمی‌داد و آنها برای قرار گرفتن در میان بازی‌های بخش Arcade و یا دانلودی می‌بایست بازي‌هاي خود را يا از طريق مايكروسافت و يا از طريق يك استديوي third party منتشر می‌کردند. در واقع قوانین بخش Xbox Live Indie Games (یا به اختصار XBLIG) و سیاست قبلی این شرکت محدودیت‌های رو به رشد فراوانی را از سال 2006 برای بازیسازان مستقل پدید آورده بود. 

همچنین مایکروسافت از زمان رونمایی از کنسول نسل بعدی خود از مشخص کردن موضع‌اش در قبال بازیسازهای مستقل امتناع کرده و تنها به گفتن اینکه برنامه‌هایی برای این گروه از بازیسازان داریم و بازیسازهای مستقل برای ما مهم هستند اکتفا می‌نمود. بنابراین بسياري از استديوهايی مستقل مانند Just Add Water (سازنده ي Oddworld: New ‘N’ Tasty) و Polytron (سازنده‌ي Fez) تصميم گرفتند بازي هايشان را بر روي PS4 منتشر كنند .

اما اين همه‌ي ماجرا نيست. سازنده ي اصلي بازي Fez يعني Phil Fish در توئيت‌هاي اخير خود سیاست جدید مايكروسافت در قبال بازیسازهای مستقل را که آزادی عملی برابر با بازیسازهای درجه یک نظیر EA در اختیارشان می‌گذاشت، رياكارانه خواند. با هم در زير توئيت هاي ايشان را مي خوانيم :

” خيلي خوب است كه مايكروسافت تغييراتي را اعمال كرده است … اما چه چيزي تغيير كرده؟ چرا بايد بازيسازهاي مستقل به يك باره برايشان مهم شوند؟! ”

” همه ي اين چيز ها واكنش سريع مايكروسافت هستند ! ”

” سخت است باور كنيم از ته قلب اين كار را كردند …. به نظر من اين حركت آنها از ته دل نبوده است ! ”

” همه‌ي چيزي که در حال حاضر در اختیار داریم سابقه آنها و سخنانشان است; سخنان بسیار شيرين آن‌ها ! “

” رياكاری واژه‌ای است كه به دنبال آن هستم . “

 

Phil Fish چند روز قبل و بعد از حضور در یک جنگ لفظی با یکی از مجریان Gametrailers در صفحه تویتر خود اعلام کرد که ساخت Fez 2 کنسل شده و پس از اعلام این خبر با دنیای بازی‌ها خداحافظی نمود.

حتما بخوانید