spot_img

پیش نمایش بازی Destiny | سفر به بی‌نهایت

استدیو Bungie در سال ۱۹۹۱ با همکاری الکس تروپین و جیسون جونز تأسیس شد و با ساخت عناوینی چون Marathon در میان مخاطبین دو دهه پیش شناخته شد و پس از آن نیز دست به طراحی چند عنوان دیگر زد، اما در این بین اتفاقی که بیشتر همه را تحت تأثیر قرار داد بازی Halo بود که در سال ۲۰۰۱ توسط این استدیو طراحی و به وسیله شرکت مایکروسافت عرضه گردید. هیلو زمانی منتشر شد که نسل اولیه کنسول Xbox به تازگی به بازار آمده بود و در آن سال به عنوان یک شگفتی برای مخاطبین این پلتفورم محسوب می‌شد. بعد از آن تاریخ نیز بانجی داستان این سری را ادامه داد و در سال ۲۰۰۷ به طور رسمی به شرکت مایکروسافت پیوست و این همکاری را تا ۲۰۱۰ با عنوان Halo Reach ادامه داد و تا آن زمان نیز سبب سرافرازی این کمپانی در نسل ششم و هفتم کنسول ها گشت اما این پایان کار این استدیو با مایکروسافت بود. با شروع دهه جدید بانجی نیز فصلی تازه را در میان بازیسازان شروع کرد و نگاه بسیاری از شرکت ها را نیز به خود جلب نمود ولی میان آن ها این اکتیویژن بود که فاتح قرارداد همکاری با این استدیو شد. اتحاد این دو از سال ۲۰۱۰ شروع شد و تا همین امسال نیز جزئیات امضا شده آن ها به صورت مخفیانه بود تا اینکه در فوریه اولین پروژه بانجی با اکتیویژن به نام Destiny معرفی شد. نام این بازی در ابتدا به صورت یک رمز از قراردادی که بین بانجی و اکتیویژن بود شناخته می‌شد اما قبل از آن نیز زمزمه های ساخت آن در عناوینی چون هیلو ۳ شده بود. با شروع نمایشگاه E3 2013 نیز این عنوان در کنفرانس سونی برای اولین بار به نمایش در آمد و نسخه های پلی‌استیشن ۳ و کنسول نسل هشتم PS4 تأیید شد. این مسأله باعث تعجب بسیاری از مخاطبین مایکروسافت شد و سبب وجود نگرانی هایی برای آن ها به منظور عرضه این عنوان بر روی پلتفورم های مورد علاقه‌شان شد تا اینکه چندی پس از نمایش بازی نسخه های Xbox 360 و One هم توسط سازندگان تأیید شد، ولی هنوز خبری از ورژن PC بازی نیست.  

    Destiny بیانگر ۷۰۰ سال آینده در میان سیارات مختلف می‌باشد. جایی که ابتدای آن گذشته را نشان می‌دهد که چگونه عصری طلایی میان زمین و دیگر سیارات به وجود آمد اما پس از مدتی همه چیز به شکلی مبهم از هم پاشیده شد و هم اکنون نیز قوانین زندگی کردن تغییر نموده. سفینه ای به نام Traveler که به اندازه ماه است در یک قدمی کره زمین قرار دارد و موجودات مرموز و بیگانه نیز از سمتی دیگر به جهان حمله کرده اند و مشغول فرمانروایی بر کل منظومه شمسی هستند.آن ها با هجوم بردن بر زمین همه چیز را نابود کرده و تغریباً تمامی انسان ها را کشته اند؛در این میان افراد اندکی جان سالم به در برده و در منطقه ای که به وسیله افرادی ناشناس کنترل می‌شود مشغول به زندگی هستند.عده ای دیگر نیز سعی دارند که با سفر به دیگر سیارات چیز های جدیدی را کشف کنند تا بتوانند قدرت ازبین بردن دشمنان را به دست بیاورند و با این ‌کار گذشته ازدست رفته انسان ها را دورباره برگردانند.این افراد در چند نژاد مختلف هستند که عمده ترین آن ها Humanها یا همان انسان ها می‌باشند،اما گروه هایی که به صورت خاص مشغول زندگی هستند به سه دسته تقسیم می‌شوند. Warlockها یکی از آن گروه هایی است که بعد از نابودی عصر طلایی به دفاع از کره زمین پرداختند.آن ها افرادی اند که با سفر های طولانی به سیارات مختلف تجربه های لازم جهت انجام وظایف خود را به دست آورده اند.وارلوک ها زندگی مبهم و رازآلودی دارند و اکثر اوقات به دنبال چیز های ناشناخته می‌گردند تا راه جدیدی را برای بقا به دست بیاورند.Hunterها یکی دیگر از طایفه هایی هستند که در زمان حمله بیگانگان شکل گرفتند.آن ها نسلی اند که با قوانین مربوط به خود زندگی می‌کنند و وقت خود را صرف مبارزه با افرادی می‌کنند که حقوقشان را زیر پا گذاشته اند.هانتر ها معمولاً در سرزمین های خشک و بدون حیات حضور دارند و گروهی بسیار جاه‌طلب می‌باشند.آن ها دوستدار جنگ از راه دور و استفاده از اسلحه هایی همانند اسنایپر ها هستند.Titanها نیز آخرین گروهی اند که در بازی حضور دارند. آن ها نوعی سربازان مدافع هستند که در برابر دشمنانشان ایستادگی کرده و از تمام تلاششان برای انجام وظیفه خود استفاده می‌کنند و هم اکنون نیز وظیفه دارند تا از آخرین شهری که انسان های بازمانده در آن حضور دارند محافظت کنند.علاقه آن ها بیشتر به استفاده از اسلحه های بزرگ و سنگین است و اکثراً سعی دارند که حریفان خود را به صورت گروهی ازبین ببرند.      

    اما در سمتی دیگر افرادی که به عنوان دشمن قلمداد می‌شوند نیز در چند نژاد مختلف زندگی می‌کنند. Fallenها یکی از دشمنان نام برده در طول داستان بازی هستند که خودشان به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.آن ها لقب چهارچشم ها را به خود اختصاص داده اند.تنشان همچون حشرات غول پیکر می‌باشد، رفتار های انسان‌گونه دارند و ساختارشان همانند ربات است.فالن ها از جنگ کردن خسته نمی‌شوند و هرگز عقب نشینی نمی‌کنند.در اکثر مکان ها نیز حضور دارند و تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار نمی‌گیرند.آن ها توسط یک فرمانده کنترل می‌شوند.یکی از نژاد های غول پیکر بازی Cabalها هستند که از آهن بسیار محکم و غیر قابل نفوذ ساخته شده اند.آن ها علاقه شدیدی به تسخیر محیط های اطرافشان را دارند و به خاطر بزرگیشان مکان های مختلفی را در سیارات مختلف تحت سلطه خود در آورده اند. Vexیکی از نژاد های بسیار مرموز می‌باشد که ساختاری ربات مانند اما رفتار های انسانی دارد.این موجودات در زمان برهم پاشیدن سیارات به هدف گسترش قلمرو خود به وجود آمدند. و اما Hive که زامبی های فضایی هستند. آن ها بسیار زیادند و نوع های بسیاری را در اندازه های مختلف دارند و سعی دارند تا همه چیز را همانند خود کنند. هایو ها حتی به دیگر نژاد های دشمن نیز حمله می‌کنند و هدف خاصی ندارند.

وقتی از جو زمین خارج شوید دیگر چیزی به نام پایان وجود نخواهد داشت و Destiny نیز بر همین موضوع استوار است. گیم پلی آن بسیار بزرگ و بی‌انتها طراحی شده و شگفتی های بسیاری را در خود جای داده تا پلیر ها بتوانند به هر مکانی که علاقه دارند سفر کنند. این عنوان برپایه مولتی پلیر خواهد بود و انجام بازی انفرادی در آن معنی ندارد.بازیباز می‌تواند به سیارات مختلف سفر کند،با نابودی دشمنان امتیاز بگیرد،به دنبال کشف چیز های جدید باشد،با دیگر بازیکنان به رقابت کردن بپردازد و ده‌ها فعالیت دیگر که به ذهنش برسد را در روند بازی انجام دهد و با این کار خود در گیم پلی این عنوان تجربه کسب کند.دشمنان در بازی بسته به نوع و نژادشان قدرت های متفاوتی را دارند.در دستینی،در هر سیاره شاهد مراحل مختلفی خواهید بود که درصد موفقیت انجام دادن هر کدامشان به تعداد افراد همراه شما بستگی دارد.در بعضی مواقع می‌توان یک مأموریت را با کمک یک یا دو نفر به اتمام رساند برای مثال کسب اطلاعات در رابطه با یکی از پایگاه های دشمنان ولی ممکن است برخی اوقات گیم پلی از شما بخواهد تا مکانی را فتح کنید که برای چنین کاری وجود چندین پلیر الزامی است.با کشتن هر یک از دشمنان نیز امتیاز آن را دریافت می‌کنید و جالب اینجاست که نوع XP های دریافتی متفاوت خواهد بود و بسته به نژاد های دشمنان متغیر است.

بازیباز جهت اینکه برای اولین بار در محیط گیم‌پلی قرار بگیرد باید کارکتر خود را از میان نژاد های مختلف انتخاب نموده و آن را به صورت سفارشی شده طراحی کند.برای کاستومایز کردن امکانات بسیاری وجود دارد و می‌توان قسمت های مختلفی همچون لباس،زره و دیگر ویژگی های شخصیت قابل بازی را اختصاصی کرد.دستینی سرشار از امکانات و ویژگی است.در هر گوشه از بازی چیز هایی وجود دارند که قابل استفاده هستند.اسلحه های موجود در گیم پلی نیز از تنوع بالایی برخوردارند و به هفت بخش دستی،اسنایپر،فیوژنی،مسلسل ،پرتاب‌کننده پالس ،شات‌گان و راکت‌انداز تقسیم می‌شوند که هر قسمت شامل سلاح های متعددی می‌شود برای مثال Thunderlord نوعی مسلسل بزرگ است که بیشتر مورد استفاده تایتان ها قرار می‌گیرد یا Closing Time یک تک‌تیر می‌باشد که نژادهای هانتر قادر به استفاده از آن هستند.هر کدام از کلاس‌ها نیز قابلیت ارتقا و افزایش قدرت را از هر نظر دارند که به وسیله امتیازاتی که دریافت می‌شود قابل استفاده هستند.یک اسلحه می‌تواند از نظر برد،میزان مرگباری تیر و قسمت های سخت افزاری تقویت شود و جهت انجام این کار هم منویی وجود دارد که در هر لحظه و هر مکانی که بازیباز در آن باشد قابل دسترسی است.در واقع تنها سلاح ها نیستند که قابلیت پیشرفت را دارند بلکه خود بازیکن می‌تواند از جهت های مختلف تقویت شود که این مسأله هم به میزان XP های دریافتی بستگی دارد.در حین بازی نوعی ربات کوچک وجود دارد که به عنوان یک راهنمای سخنگو به بازیباز کمک می‌کند که به مکان مورد نظر خود برسد و در حین مسیر یابی نیز اگر در نقطه های تاریکی قرار بگیرد قادر به تولید نور از خود می‌باشد.در حال حاضر این تکنولوژی بر روی نژاد وارلوک به نمایش در آمده است و اینکه دیگر گروه ها امکان استفاده از آن را دارند هنوز مشخص نیست.همچنین این نژاد قدرت پرتاب اشعه های کشنده را به سمت دشمنانشان دارند که در حین انجام این عمل گیم‌پلی به حالت سوم شخص تغییر می‌کند.نوعی نارنجک که به صورت گلوله ای آتشین طراحی شده است هم وجود دارد و قادر به چسبیدن بر روی زره های دشمنان نیز می‌باشد.طبق تصاویر و اطلاعات منتشر شده گروه های بازی هر کدام دارای کنترل های به‌خصوصی هستند.برای مثال وارلوک‌ها ویژگی های متفاوتی را برای هدایت شدن نسبت به تایتان ها دارند. برای رفت و آمد کردن راه های مختلفی پیش پای بازیباز قرار گرفته است.جهت سفر به سیارات دیگر می‌توان از سفینه های غول پیکر استفاده نمود و گشتُ گذار در محیط های هر نقطه نیز توسط نوعی هواپیمای کوچک صورت می‌گیرد.در کنار آن دشمنان هم برای عبور و دنبال کردن پلیر ها از تجهیزات به‌خصوص خود بهره می‌برند. Pike یکی از وسایل حمل و نقل است که نمونه اولیه آن در سری هیلو با نام گاست وجود داشت و یک نوع موتورسیکلت پرنده می‌باشد که از جلو دارای یک تیربار است و به عنوان وسیله ای برای جابه‌جایی سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد.در اکثر اوقات فالن ها نوعی ماشین را به نام Devil Walker به‌کار می‌گیرند که قادر به جستجو و پیدا کردن سرنخ از بازیکنان و استفاده از قابلیت های یک تانک جنگی می‌باشد و اولین نمایش آن نیز در E3 2013 صورت گرفت. Tomb Ship هم نوعی کشتی بسیار بزرگ است که به شکل یک هرم عظیم الجثته طراحی شده و در آن انسان ها مشغول به زندگی کردن هستند.    

در دستینی حرف اول را عظمت میزند.از زمین گرفته تا دیگر مکان‌های منظومه شمسی همگی به حدی بزرگ هستند که شاید هرگز بازیباز نتواند همه مکان های آن‌ها را لمس کند.سازندگان می‌گویند بیش از هفت سیاره در بازی وجود دارد که هرکدامشان دارای شرایط خاصی در مواردی همچون آب و هوا هستند و در کنارشان هم کره های دیگری وجود خواهد داشت که نقش قمرشان را ایفا می‌کنند.ونوس یکی از بزرگترین سرزمین ها می‌باشد که همان زهره نامیده می‌شود و از اسیدسولفریک،دی‌اکسید کربن و نیتروژن تشکیل شده و دمای آن بسیار گرم است.همچنین زهره یک کره را نیز به عنوان قمر دارد.عطارد یکی دیگر از سیاره هاست.جو آن در روز بسیار گرم و در شب نیز کاملاً سرد می‌باشد و موجوداتی که در آن هستند خود را با شرایط حاکم در آن‌جا وفق داده اند.چیزی که ممکن است جالب به نظر برسد مریخ می‌‌باشد که کاملاً شرایطی متفاوت با نوع واقعی خود در دستینی دارد.این کره از آب و هوایی معتدل و سرزمین های نسبتاً سرسبزی تشکیل شده و درکنار آن ها نیز مکان هایی چون رودخانه وجود خواهد داشت.وجود ابر های بارانی از دیگر ویژگی های این سرزمین است.همچنین در آنجا شهری به نام مارس سیتی وجود دارد که افراد حاضر در آن سد بزرگی را برای دفع مواد مذاب ساخته اند.شایان به ذکر است که جایی با مشخصه Charlemagne’s Vault در همان حوالی بنا شده که شامل سرمایه ها و گنجینه های بیگانگان در آن منطقه می‌شود.زمین نیز یک بخش از مکان های بازی را تشکیل می‌دهد که شرایط آن همانند واقعیت خواهد بود اما با وجود بیگانگان رنگی تازه به خود گرفته.زحل،مشتری و نپتون نیز از دیگر دنیاها می‌باشند که اطلاعات دقیقی از آن ها منتشر نشده ولی طبق گفته ها منطقه ای دست ساز به نام Cassini Fleet در زحل وجود خواهد داشت. Black Garden نام محلی بر روی زمین می‌باشد که به شکلی هنری و بسیار زیبا طراحی شده و در قسمتی از قاره اروپا قرار دارد.در واقع این قاره خودش شامل بخش عظیمی از اطراف کره خاکی در دستینی می‌شود که دارای جاذبه های دیدنی بسیاریست.لاست سیتی یا همان Traveler نیز مکانی دارای حیات است که در نزدیکی زمین توسط بشر ساخته شده است.علاوه بر آن محیط هایی هم وجود دارند که مربوط به نژاد های گذشتگان می‌شوند که نسلشان منقرض شده،اما آثاری از آن‌ها باقی مانده که ممکن است باعث پیشروی در روند بازی شوند.از جمله آن ها می‌توان به Dust Palace اشاره نمود که در مریخ و در نزدیکی مارس سیتی قرار گرفته است.در ماه نیز قسمتی به نام Hellmouth وجود دارد و در آن چاله بسیار بزرگی حفر شده که به پناهگاه رهبران و درجه داران دشمن و دیگر نژاد ها ختم می‌شود.

در حال حاضر بانجی اشاره دقیقی بر جزئیات گرافیکی بازی نداشته است اما طبق ویدیوی منتشر شده از گیم پلی طراحی هنری و مدرن محیط های آن قابل لمس بود.شکل و شمایل مکان ها و اطراف هر سرزمین شباهت تقریبی به سری Mass Effect دارد و در نما های دیگری نیز به سری هیلو شبیه است.وزش باد در میان علفزار ها هم یکی از جذابیت های تریلر به نمایش در آمده بود و همچنین در بالای سر بازیباز وجود ابر های درهم و در حال حرکت به محیط های بازی جان بخشیده بود.علاوه بر آن به وجود گردش شبانه روزی در زمین و همچنین بارش باران و برف در دیگر سیارات اشاره شده است.در دستینی صدای کارکتر ها توسط خود پلیر ها تعیین می‌شود و آن ها قادرند با یکدیگر به صورت دلخواه مکالمه داشته باشند.قسمت موسیقی های این عنوان نیز در دستان مایکل سالوتوری و مارتین ادانل قرار دارد که آثارشان را در نسخه های پیشین سری هیلو مشاهده نمودیم.علاوه بر آن شاهد حضور افرادی بزرگ همچون پل مک‌کارتنی در تهیه و ساخت موزیک ها و آهنگ های این عنوان نیز خواهیم بود.

دستینی یک پروژه یک یا دوساله نسیت بلکه سالها وقت صرف ساخت و طراحی آن شده است.بانجی می‌خواهد تا با این عنوان از سری هیلو فاصله بگیرد و چیز جدیدی را خلق کند که همه را تحت تأثیر خود قرار بدهد اما آیا دوری از مایکروسافت و پیوستن به اکتیویژن می‌تواند این امر را به واقعیت تبدیل کند؟در حال حاضر چیزی که از این بازی به نمایش در آمده باعث شگفتی بسیاری از مخاطبین سبک شوتر و همچنین طرفداران عناوین آنلاین شده است و هم‌اکنون به عنوان یکی از مورد انتظار ترین‌ها برای اکثر جامعه بازیکنان می‌باشد.

حتما بخوانید