spot_img

Xbox One | اطلاعات مختصر از کنسول جدید مایکروسافت

مایکروسافت سه‌شنبه شب از کنسول جدید خود با نام Xbox One رونمایی کرد. فلسفه انتخاب این اسم این است که Xbox One تمامی سرگرمی‌های قابل دسترسی از طریق یک دستگاه الکترونیکی را در بر می‌گیرد. Xbox One دارای دو سیستم عامل است که یکی از آنها برای اجرای appها، فیلم‌ها و … است و بر اساس WinRT نوشته شده و دیگری مخصوص اجرا کردن بازی‌ها با کیفیتی مطلوب می‌باشد. این دو سیستم عامل که هر یک بر روی یک سخت‌افزار مجازی (VM) اجرا می‌شوند توسط یک ورژن سبک شده Hyper-V (برنامه ساخت مایکروسافت که می‌تواند چندین سخت افزار مجازی را بر روی خود اجرا کند) با یکدیگر در ارتباط هستند. در کنسول‌های امروزی امکان اجرای سیستم عامل کنسول و بازی‌ها در کنار هم وجود نداشته و این موضوع باعث می‌شود که امکانات سیستم عامل در هنگام بازی کردن در دسترس کاربر (گیمر) نباشد. از این رو یکی از نکاتی که مایکروسافت بر روی نمایشش تأکید بسیار داشت، قابلیت تعویض و اجرای برنامه‌های مختلف در کنار بازیها به صورت هم زمان روی Xbox One بود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که تمامی برنامه‌ها و بازیهای Xbox One بر روی دو سخت‌افزار مجازی که برای کنسول طراحی شده‌اند اجرا می‌شوند. 

 

از طرف دیگر می‌توان به این نکته اشاره کرد که Xbox One دارای 8 GB رم DDR3 و 32MB eSRAM می‌باشد که در مجموع و در بهترین حالت 170 GB/s پهنای‌باند را در اختیار بازیسازان قرار می‌دهند. این کنسول از یک CPU 8 هسته‌ای بهره می‌برد که از کنار هم قرار گرفته دو پردازنده Jaguar شکل گرفته است ( مشابه PS4). اما در بخش GPU باید گفت که Xbox One دارای 12 واحد محاسباتی (Compute Unit) است در حالی که رقیبش از 18 واحد محاسباتی بهره می‌برد. همچنین در شایعات آمده است که فرکانس GPU و CPU هر دو کنسول Xbox One و PS4 به ترتیب 800MHz و 1.6GHz می‌باشد. بنابراین با اتکا به این اطلاعات باید گفت که GPU کنسول جدید مایکروسافت 33% ضعیف‌تر از رقیب مستقیم خود خواهد بود. اما مایکروسافت با اختصاص 300،000 سرور برای Xbox One وعده پشتیبانی اینترنتی از این کنسول را داده است. آنها اعتقاد دارند که می‌توان برخی از محاسبات لازم برای پردزش بازی را در سرور های Azure انجام دهند و به مرور زمان بر قدرت محاسباتی Xbox One اضافه کنند. البته اینکه این روش تا چه حد می‌توان مؤثر باشد نیاز به گذر زمان دارد.

 

هنوز اطلاعات قطعی و کامل در خصوص قوانین خرید و فروش بازی‌های دست دوم و همچنین شرایط کنسول و الزام آن برای اتصال به اینترنت مشخص نشده است. اطلاعات تکمیلی در این خصوص و بازی‌های جدید و انحصاری Xbox One در کنفرانس E3 مایکروسافت که 17 روز دیگر برگزار خواهد شد در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 

مشخصات کنسول:

 – 8-core AMD Jaguar CPU

 – 12 CU/768 SP AMD GCN GPU

 – 8GB DDR3 system memory

 – 500GB HDD

 – Blu-ray drive

 – 2.4/5.0GHz 802.11 a/b/g/n, multiple radios with WiFi Direct support

 – 4K HDMI in/out (for cable TV passthrough)

 – USB 3.0

 

حتما بخوانید